Kredi kartı olan herkes bu mektubu okusun

bamtelli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
72
Emoji Skoru
0
Yaş
43
Aykut Işıklar'ın köşe yazısı
Tabii Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün okursa daha iyi olur. Çünkü bankalar ile en iyi savaşan Aygün... Bankalara yeni bir savaş açacağına eminim.

Bankaların kredi kartlarından nasıl haksız kazanç elde ettiklerini, Türk milletini nasıl sömürdüklerini görün. Kusura bakmayın Pınar Altuğ'un genç sevgilisinden daha önemli. Hele Almanyalı güzel Şebnem'den... Milyonlarca insanımız hâlâ kredi kartı batağında çırpınıyor. Sadece Bankalar Birliği'nin istedikleri yapıldığı için kart sahipleri daha da kötü duruma düştü.

"Kredi kartları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi. Kredi kartlarının yüksek faiz uygulamalarıyla yapılan savaşlar hâlâ devam ederken aslında bir çoğumuzun dikkat bile etmediği ve yasal zannettiğimiz asıl vurgun KART AİDATI veya ÜYELİK ÜCRETİ adı altında bankaların bizden aldığı ücretlerle devam etmekte.

Geçen ay World Card ekstremde ÜYELİK ÜCRETİ adı altında benden 25 YTL ödeme yapmam istendiğini gördüm. Müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede bunun ne için alındığını sordum cevap o kadar komik ve mesnetsizdi ki. Bu ödeme kart ücreti değil sadece o kartı kullandığım için yıllık ödemem gereken bir paraymış.

Yani ben o kartı kullanarak o bankaya zaten para kazandırırken banka kazandırdığım parayı yeterli görmeyip benden yıllık 25 YTL daha para alıyormuş anlayacağınız. Üşenmedim bankaya bir mail yazdım benden kendi kredi kartlarını kullanmamdan dolayı bir ceza olarak aldıkları parayı iptal etmezlerse kartımı iptal edeceğimi söyledim ve bir sonraki ay ekstremde bu ücreti iptal ettiklerini gördüm. Daha bitmedi duruuuun...

Bu ay da Bonus Kart ekstremde KART AİDATI adı altında 25 YTL ödeme geldi. Tabi ben aynı hızla müşteri temsilcisiyle görüştüm arkadan mail yazdım.

Şikâyet hattından beni arayan görevli Bonus Kart kullanıcılarının yıllık 7.500YTL (o kadar sinirlendim ki rakamı tam hatırlamıyorum 5.500 YTL. de olabilir) altında harcama yapanlarından bu paranın alındığını ifade etti. Ben kartı alırken imzaladığım sözleşmede böyle bir taahhütte bulunmadığımı bunun yasal bir dayanağının olmadığını ve haksız kazanç sağladıklarını ifade ettim. Görevli bu parayı iptal edemeyeceklerini söyleyince de kartımı iptal ettireceğimi söyledim ve iptal işlemimi yaptırdım. İptal gerekçesi olarak da özellikle KART AİDATINI kabul etmediğimi belirttim. Ayrıca bu konuyu çevremde ulaşabildiğim tüm kart sahiplerine anlatacağımı herkesi uyaracağımı hatta Tüketiciyi Koruma Derneği'ne de şikâyette bulunacağımı ifade ettim. Ve bilin bakalım ne oldu?????

Bu sabah erkenden Garanti Bankası Genel Müdürlüğü'nden arayan bir yetkili bana bu konuda esneklik tanıyacaklarını bu ücreti iptal ettiklerini ve bir sonraki ekstremde iptal işlemini göreceğimi söyledi ve kartımı aktif hale getirdi.

Evet arkadaşlar ne yazık ki bu memlekette hakkımızı aramadığımız sürece soyulmaya devam edileceğiz. Düşünsenize sadece Bonus Kart'ın 9 milyon müşterisi varmış: Hadi bunun 1 milyonu yılda 7.500 YTL üzerinde harcama yapıyor olsun 8 milyon kart sahibinden bu ücret alınsın 200.000.000.YTL yapıyor.

Korkunç bir rakam. Lütfen kendinizi soydurmayın.

Bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı bu ücretlerin hiçbir yasal dayanağı yok. Aksi taktirde biraz sesimi çıkardığımda bu ücreti iptal etmezlerdi. Sadece sözünü ettiğim bankalar için değil tüm bankalar için geçerli bu. Sahip olduğunuz kartlar için bu ödeme talebi yapıldığında mutlaka itiraz edin. Ama yok benim çok param var bana dokunmaz diyorsanız siz bilirsiniz.

not:Aykut Işıklar'ın köşe yazısından alıntıdır
 

bamtelli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
72
Emoji Skoru
0
Yaş
43
maalesef ,ben geç kalmışım ,ama bunun 2007 side var..
 

kuzum

Bu konida hassasum
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
8.575
Emoji Skoru
267
Ya anlamıyorum her sokakta markette bile kredi kartı pazarlayan bankalar sonrasında da üyelik aidatı alıyorlar. Be adamlar zaten siz peynir ekmek gibi dağıtmadınızmı kartları.(Hatta bu devirde peynir ekmek bile dağıtan yok) Allahtan kredi kartı çok mecbur olmadıkça kullanmıyorum.
 

feyzam

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
28
Emoji Skoru
0
Allahtan Kredi Karti Falan Kullanmiyorum Aidatla Uğraşacak Değilim Bankalar Kredi Kartlarini Dağitmaya Bakiyolar Sokak Ortalarinda Ondan Sonrada Bunun Acisini çikariyorlar Insanlardan En Güzeli Maddi Durum Müsait Oldukça Peşin Olarak Alişveriş Yapmak Diye Düşünüyorum..
 

OZGEM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
44
Emoji Skoru
0
Yaş
42
OFFF OFFF ANAMI AĞLATTI BU KREDİ KARTLARI VE KREDİLER NE OLUCAK SONUMUZ BİLMİYORUM:dead: :dead:
 
O

ozge83

Ziyaretçi
adaşım sorma benimde anamı ağlattı bu kredi kartları..........
 

eylul_su

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Ekim 2006
Mesajlar
102
Emoji Skoru
1
ya bu çok şaşırtıcı ve şimdi kredi karti kullanıcısı olarak yıllardır o aidatı ödeyen biri olarak kendimi çok salak ve ne kadar kolay kandırıldığımı gördüm. ve ben bunu bir kaç bankadan her yıl yaşıyor ve sesimi çıkarmıyorum. vay bee bamtelli sana çok teşekür ederim. uyandırdığın için
 

bamtelli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
72
Emoji Skoru
0
Yaş
43
rica ederim .hislerini anlaya biliyorum eylul su... fakat beni üzen diğer bir konu ise çeşitli bankalarda çalışan bir çok arkadaşımın olup ,beni bu konu da bilgilendirmemesi..dediğim gibi bunun 2007 aidatı varr::::)
 

mesure

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
756
Emoji Skoru
12
Yaş
38
Gerçekten enayilikmiş yaptığımız peki bu nasıl olur yani illa bu şekilde arayarakmı bunu iptal ettiricez başka yolu yokmu acaba bu resmen soygun:KK43:
 

mesure

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
756
Emoji Skoru
12
Yaş
38
bamtelli .!.:
rica ederim .hislerini anlaya biliyorum eylul su... yanlız beni üzen diğer bir konu ise çeşitli bankalarda çalışan bir çok arkadaşımın olup ,beni bu konu da bilgilendirmemesi..dediğim gibi bunun 2007 aidatı varr::::)
Arkadaşlarının seni bilgilendirmemesi normal çünkü onlara görede bu haksız bir kazanç değildir ayrıca ben herkesin bu yazıdaki kişi kadar şanslı olacağını sanmıyorum yani o bence hatırısayılır bir müşterileriydi ve bu yüzden kartı iptal ettirmesini göze alamadılar ama biz şimdi çıkıp ortaya buna karşı çıksak bize verecekleri cevap ''iptal ettirirseniz ettirin'' olurdu.Yanlışmı düşünüyorum :rolleyes2:
 
Yukarı Alt