Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Anket Kürtaj konusunda fikriniz nedir?

Konusu 'Anket : Üyelerimize Sorduk !' forumundadır ve Kazen tarafından 22 Aralık 2018 başlatılmıştır.

?

Kürtaj konusunda fikriniz nedir ?

 1. Yasaklanmalı

  12,2%
 2. Serbest olmalı

  23,2%
 3. Sınırlandırılmalı

  62,2%
 4. Fikrim yok

  2,4%
  4 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Slania

  Slania ♪♫ Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  5.788
  Beğeni:
  281
  Ödül Puanları:
  163
  Yazdım çizdim uzun uzun, güzel güzel anlatmaya çalıştım ama sonra sildim hepsini, dedim ki kızım ne anlatıyorsun güzel dille, ne yıpratıyorsun kendini birilerini kırmamak için. Daha kendi haklarından bihaberler, kendi bedenleri ve hayatları üzerinde hak sahibi olmadıklarını düşünüp, kendilerinin yerine başkalarının özellikle erkeklerin karar vermesini bekliyorlar, bir de hiç çekinmeden tüm kadınlar adına konuşup "yasaklanmalı/sınırlandırılmalı" diyebiliyorlar. Yıllar önce de konuşulmuştu bu mevzu, defalarca denildi, bir kadın kendi hayatı hakkında karar vermek istiyorsa bunun için her yolu dener, gerekirse ölümü göze alır. Yasaklamakla bunun önüne geçilemez. Ve en önemlisi de;
  Yasal, sağlıklı, kolay ulaşılabilir ve güvenli kürtaj her kadının EN TEMEL HAKKIDIR! Bir insanın kendi hayatını etkileyecek bir konuda karar verebilmesi onun en az yaşama hakkı kadar önemli temel haklarından biridir. Sakın bana "ama o çocuğun da yaşamaya hakkı var" demeyin. Bunu diyen mümkünse korunmasın, ertesi gün hapı kullanmasın, mecbur kalsa bile sezaryen olmasın katolik ahlakıyla yaşayıp, hakkını savunamadan, gıkını çıkaramadan, erkeğinin her sözünü kanun, bilip doğurabildiği kadar çocuk doğurup, yaşayamadan ölüp gitsin. Sizin dininizin neyi emrettiği, ruhun ne zaman üflendiği, günah olup olmadığı beni ilgilendirmiyor. Sizin ahlak anlayışınız, kendi öznel fikirleriniz de beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren bunun benim en temel haklarımdan biri olduğu ve hiç bir koşulda sırf sizin ahlak anlayışınıza uymuyor diye elimden alınamayacağıdır.

  Sanki gebe kalmak isteyeninizin gebeliğini zorla sonlardırmak istiyormuşuz gibi davranmayın. Yani kimse sizi zorla kürtaj etmiyor hanımlar kendinize gelin, öyle bir şeye kalkışan olursa da zaten başta ben olmak üzere yine hemcinsleriniz yanınızda olur. Zamanında burada bir üye "kürtaj yasal olduğu için istemeyen erkekler eşlerini/sevgililerini zorla kürtaja götürüyorlar" diye akıllara zarar bir cümle kurmuştu. Burada yine bir insanın bedenine ve kararına müdahale var ve bu kürtajı yasaklayarak engellenecek bir şey değil, pire için yorgan yakmaktır bu. Gebeliğini sonlandırmak istemeyen bir kadın zorla kürtaja sokuluyorsa bunun karşısında durmak varken neden en temel haklardan birini yasaklayalım? Ve ayrıca bu yapılan da suçtur!

  Buyrun TCK madde 99:

  http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=3930


  Açın biraz okuyun, hemcinsleriniz nasıl mücadele etmiş sizlerin kürtaj hakkı da dahil diğer tüm haklarınız için. Kadının son 200 yıl içinde yaşadığı gelişimi bir öğrenin, şu an burada bir erkeğin aşağısında ikinci cins olarak değil de erkeğin yanında, onunla aynı konumda, eşit haklara sahip bireyler olarak görülüyorsak bunların kimler sayesinde olduğunu bilin. Gerçekten bunların altın tepside sunulduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, her kadın Türk kadını kadar şanslı değildi, ne mücadeleler verildi, nice kanlar döküldü. Hala oturmuş burada en temel haklarınızdan biri olan hayatınız ile ilgili hür iradenizle karar verebilme hakkınızı birilerinin elinizden alması gerektiğini düşünüyorsunuz ve bunu istiyorsunuz, üstelik kazanılmış bir hak olduğu halde, üstelik benim ve diğer hemcinslerimin de hakkı olduğu halde. Pardon da ne haddinize? Dediğim gibi kimse sizi kürtaja zorlamıyor. Ama kadın olsun erkek olsun farketmez, günün birinde birileri benim hayatıma müdahale ederse sonuna kadar savaşırım elbet, buna "yasaklanmalı" diyen eril zihniyetli hemcinslerim de dahil. Belki benim tuzum kuru olur, belki o zamana kadar idealize ettiğim hayata ve imkanlara ulaşmış olurum ama bunun için hemcinslerimi asla yalnız bırakmam. Evet kürtaj karşıtı hanımlar, sizleri de. Sizlerle(zihniyetinizle) savaşarak aslında sizlerin yanında oluyorum/oluyoruz. Yarın öbür gün sırf kadın olduğunuz için başınıza bir şey gelirse yanınızda olan yine hemcinsleriniz olacak.

  Bir kaç şey daha eklemek istiyorum;
  Zannettiğiniz gibi sadece evlilik dışı ilişki yaşayan bekar kadınlar kürtaj olmazlar. Evli kadınların bir çoğu hayatında bir kez de olsa kürtaj olmuştur. Kürtaj modern bir yöntem de değil, gebeliği sonlandırmanın insanlık varolduğundan beri uygulanan yüzlerce yöntemi var. Gidin dışarıdan muhafazakar görünen ama maddi ve çevre açısından imkanları olan yaşı büyük bir kadın bulun. Bakın neler anlatır o size, ne hikayeler vardır onda hem kendine hem çevresindeki diğer kadınlara dair. Benim teyzem 7-8 kez kürtaj oldu. Doğru mu? Hayır sağlığı açısından değil sonuçta bir doğum kontrol yöntemi değildir kürtaj, ama beni etkiliyor mu, duymasam haberim olur muydu? Hayır. Defalarca dediğim gibi kürtaj yalnızca bunu yaptıran kişiyi ilgilendirir, özeldir, herhangi birine söylemezse doktoru dışında bunu yalnız kendisi bilir. Cinayet (yani yaşayan bir bireyin -bakın bireyin diyorum henüz birey olmamış embriyonun değil- hayatını sonlandırmak) ise yalnızca kişisel değil toplumsal bir olaydır, nefs-i müdafaa dışında herhangi bir insanın hayatını sonlandırmak toplumda infial yaratır. Bir tuttuğunuz şeylere bakın; bebek katili! Şimdi gidin 10 haftadan küçük bir embriyo ile yeni doğmuş veya anne karnında belirli bir olgunluğa erişmiş bebeği karşılaştırın. Hala kürtaj karşıtı iseniz, ertesi gün hapı da kullanmayın olur mu zira o da döllenmek üzere olan yumurtanın spermle buluşmasını engelliyor. Hatta korunmayın da. Her korunmanızda doğma ihtimali olan bir çocuğun yaşamına engel oluyorsunuz. Kaderin önüne geçiyorsunuz, DK yöntemi kullanılmasa yüksek ihtimalle yumurta döllenecek ve siz doğacak bir insanın elinden yaşama şansını alıyorsunuz. Hadi bakalım işlediğimiz cinayetleri yarıştıralım, kim daha katil. :KK70:

  Ayrıca kürtajı yasaklama sebebi olarak da yasaklayanların anne karnındaki çocuğu düşündükleri için bunu yapmak istediklerini düşünmek çok safça olur. Öyle olsaydı şu an hayatta olan milyonlarca çocuk gıda, sağlık ve eğitim gibi her türlü imkana ulaşmış olur, çocuk istismarının, küçük yaşta evliliklerin, çocuk işçiliğinin önüne geçilmiş olurdu. Ama bunlarla ilgili bırakın çabalamayı çocuklara karşı işlenen suçları meşru kılmak için edilen söylemlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Amaçları anne karnındaki cenini korumak değil, kadının cinsel hayatını özgürce yaşama ve bedeni ile hayatı üzerinde özgürce karar verebilme hakkını elinden almak ve kadın üzerinde tam anlamıyla tahakküm kurmak. Çocukları düşünüyorlarmış yapmayın lütfen...

  Evet,
  Bir anne olarak söylüyorum bunları. Hem de bekar bir anne. Yani evlenmeden hamile kalmış ve kürtaj olmayıp doğurmayı tercih etmiş bir anne. Kendi seçimimi yaptım ve benimkinin tam tersi bir seçim yapmak isteyen bir kadının da sonuna kadar arkasındayım. Kadın kadının kurdudur diyenlere inat "kürtaj karşıtı" olduğunu iddia eden kadınların dahi arkasındayım ben.

  http://www.5harfliler.com/janein-hikayesi/

  Yeterince açıklayıcı olduğumu düşünüyorum ve gereksiz polemik olacağını düşündüğüm için cevap olarak yapılan yorumlara herhangi bir cevap yazmayacağımı söylemek istiyorum. Üniversitede okuyorum ayrıca yarı zamanlı çalışıyorum ve final dönemindeyim, foruma giremeyebilirim. Haklarınızın farkında olun, kalın sağlıcakla...

  Bilgilendirici bir kaç link:

  Ekşiyi sevmeseniz de bu yazarı takip edin derim.
  https://eksisozluk.com/entry/84567009

  http://m.bianet.org/biamag/kadin/139443-kereviz-sapi-sili-den-bir-kurtaj-hikayesi

  "Konu bedene gelmişken, kürtaj konusunun "bedenimiz bizimdir" söylemine hapsedilmesinin de sorgulanması gerekmez mi? Her insanın, toplumsal cinsiyetinden bağımsız olarak sadece bedeni değil, "aklı" da kendinindir. Geleceği hakkında planlar yapma, bunları uygulamaya koymanın şartlarını oluşturma ve nihayet, hayatı ve bedeni üzerinde tasarruf hakkı sadece kendinindir."
  http://m.bianet.org/biamag/insan-haklari/139132-her-kadin-anne-dogmaz

  https://catlakzemin.com/8-haziran-2012-22-ilde-eszamanli-eylem-kurtaj-haktir-karar-kadinlarin/

  "Söylemekte fayda var, kürtajın bir hak olduğunu söylemek kürtajın promosyonunu yapmak olmadığı gibi, “Herkes kürtaj olsun” demek de değildir. Kürtaj olmak istemeyen, kürtaj olmaz. Bu söylem yalnızca gebeliklerini sonlandırmak isteyen kadınların, istedikleri zaman -motivasyonları ne olursa olsun- bu hizmete güvenli bir şekilde erişmesini içerir."
  http://www.5harfliler.com/zika-virusu-ve-yasakci-devletlerin-kurtaj-krizi/

  http://www.5harfliler.com/kurtaj-dizilerde-ve-filmlerde-nasil-gosteriliyor/

  http://www.5harfliler.com/irlanda-kurtaj-yasagi-ve-tecavuze-ugramis-bir-gocmen-kadin/

  "Çünkü biz kadınlar biliyoruzdur ki, biz kürtaj olmak istediğimizde kürtaj olmak istiyoruzdur. Bu esasen bu kadar basit bir meseledir. Yani biz kürtaj olmak istediğimizde ne yasaların değişmesini, ne mahkeme kararlarını, ne de politik tartışmaları bekleyemeyiz. Bu, acildir."
  "İnandığımız şey de, kürtaj hakkımıza erişim için herhangi bir seviyeye erişmeyi beklemeyeceğiz. Gemi kampanyası biraz da bunun dışavurumuydu aslında. Biz hükümetlerimizi beklemekten sıkılmıştık, bu artık çoğu zaman kaybedilmiş bir savaştı. Haklar sadece talep edilerek değil, asıl mücadele edilerek alınırdı."
  http://www.5harfliler.com/bir-kurtaj-gemisi-hikayesi-kadinlar-devletler-ve-first-ladyler/

   
  Mensis bunu beğendi.
 2. 4 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 3. shady

  shady Meşfik.. ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  867
  Beğeni:
  279
  Ödül Puanları:
  113
  vaaaaayy ne yazmış be şunun harcadığı zamanı yüksek lisans tezime harcasam bitirmiştim :KK70: Şaka bir yana ben görüşümü yazdım zaten çok güzel yazmışsın ellerine sağlık,sevgilerle :)
   
 4. 5 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 5. gercekneydi

  gercekneydi Şüyuu,vukuundan beter Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2018
  Mesajlar:
  753
  Beğeni:
  597
  Ödül Puanları:
  18
  Kisisel gorusumu belirtiyorum. Herkesin bireysel karari.
  Kurtaja karsiyim sahsen. Anne sagligini etkilerse uzmanlar zaten kurtaji oneriyor.
  Kurtaj yasak olunca sagliksiz yerlerde cok kotu sekilde kurtaj olan insanlar da var.

  Kurtaj ya da dogurulan cocugun sokaga atilmasi yerine " korunma " herkese ogretilmeli.

  Tecavuz vahseti ve tecavuzden hamilelik ayri bi boyutu Allah kimseye yasatmasin :KK43:
   
  leydi33 bunu beğendi.
 6. 7 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 7. Sismaniye

  Sismaniye Boyle sismanlik olmaz!! Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.160
  Beğeni:
  12.633
  Ödül Puanları:
  193
  kurtaj elbette sinirlandirilmasi gereken bir hak. bunu siz de destekliyorsunuz.
  demissiniz, bir bebegin belirli olgunluga erismis olmasi butun ulkelerde kurtaj icin yasal siniri belirlemiyor mesela.
  cogu 12 hafta derken, kimisi 18, 20, 22.
  hatta ingilterede 24 haftaya kadar serbest.
  1C3179C4-1569-471A-B812-C95ADA7A16EF.png
  23 haftalik dogmus ve hayata tutunmus bir bebek haberi.
  annesi istese karninda oldurebilecegi haftada.
  bunun etik oldugu kararini kanunlar veremez, benim kararim benim vucudum denildiginde islenen cinayet yok sayilamaz.
  40 haftalik dogan ve dogar dogmaz acisizca oldurulen bir bebek icin de annenin hakki diyelim mesela. dogunca pisman olmus alisamamis strese girmis falan.
  ki kanada da sanirim bebek dogana kadar yasal bir sinir yok.
  serbest olmaliyi secenler acaba boyle bir serbestlikten mi bahsediyor, yoksa ulkemizdeki gibi sınırlı bir serbestlikten mi?
  ikinci siksa sinirlandirilmaliyi secenlere bu ofke neden?
   
 8. 8 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 9. leydi33

  leydi33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2012
  Mesajlar:
  90
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  78
  Bencede sinirlandirilmali kūrtaj bir dogum kontrol tūrū olmamali sadece sagligi tehlikeye atan durumlarda kullanilmali ve dogum kontrol yöntemleri hakkinda daha bilincli olunmali.bir suru yontem varken neden hem kendini riske atip kucuk bir cana kiyiyorlar anlamiyorum tum korunma yontemlerine ragmen gebelik olussa bile eger imkan varsa kūrtajdan uzak durulmali diye dusunuyorum...
   
 10. 8 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 11. leydi33

  leydi33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2012
  Mesajlar:
  90
  Beğeni:
  49
  Ödül Puanları:
  78
  Okudugum bir makalede kadin doktorunu arayip ikinci bebege hamile oldugunu hazir olmadigini ve kurtaj olmak istedigini soyler yalniz bebek yasal siniri gecmistir ve dr derki obur cocuginuzu öldurun hem bu dogana kadar dinlenirsiniz hemde ikisiyle birden ugrasmamis olursnuz.kadin sasirir nasil olur boyle birsey yapilirmi der.yani dr keyfi kurtaj yaptirmanin yasayan cocugunuzu oldurmekten bir farki olmadigimi soyler.arkadaslar tecavuz olaylarindan hamile kalanlar ne yapmali peki yasak olsun diyenlere soruyorum.sinirlandirilmali derken mecburi durumlar saglik sorunlari ve belirli bir haftada sinirlandirilmali demek istiyorum.
   
 12. 9 Ocak 2019
  Konu Sahibi : Kazen
 13. Bugday Paresi

  Bugday Paresi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  560
  Beğeni:
  375
  Ödül Puanları:
  48
  Kürtaj hobi olarak yapılacak bir şey olmadığı gibi yaptırdığınızda cinayet işlemiş de olmazsınız kanımca.Halk cinsellik, doğum kontrol yöntemleri konularında o kadar bilinçsiz ki, hayır bilinçli de olsanız zaten hijyenik ped vs. almanının bu kadar maliyetli olduğu bir yerde korunmak da oldukça büyük harcamaları beraberinde getirecektir.
  En korkuncu da ''geri çekilme''nin korunma yöntemi olduğunu düşünen onca insanın veya bilinci de olsa alım gücü olmayan vatandaşın, yetiştiremeyeceği çocuğu dünyaya getirmesi paradoksu. Daha o çocuğun doğumuna engel olacak harcamayı yapamayan insanlar -ne yazık ki kolay da değil- nasıl o çocuğa yetebilir? Ya da bu yöntemlerden haberi olmayacak kadar bilgisiz ebeveynler o doğan çocuğa ne katabilir?