Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kuru temizleme nasıl yapılıyor?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve 1BukeT tarafından 18 Mart 2007 başlatılmıştır.

  18 Mart 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  Kazara giysisinin üzerine kerosen döken Joly Belin adında bir Fransız, hayretle bunun giysisinin üzerindeki lekeyi temizlediğini görür. Bu işin üzerine giden Belin, 1840�lı yıllarda Paris�te ilk kuru temizleme işletmesini açar.

  Bu temizlemeye her ne kadar kuru temizleme deniyorsada kuru olarak yapılmayan; ancak su, sabun, deterjan v.b. çözücüler kullanılmadan; perkloroetilen kimyasal çözücüsünün kullanılmasıyla yapılan temizlemedir.

  Başlangıçta kuru temizlemede çözücü madde olarak gaz ve kerosen kullanılıyordu. Günümüzde ise hemen hemen tüm dünyada �perkloroetilen� veya kısaca �perk� diye tanımlanan bir çözücü kullanılmakta.

  Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Ancak örneğin yünlü kumaşlarda olduğu gibi, birçok kumaş türünde su etkili olmayabilir. Kuru temizlemede suyun yerine bir petrol ürünü kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme denilir. Aslında olay kuru ortamda yapılmaz.

  Elbiseler, kuru temizleyicide su yerine bu çözücü ile temizlenir. Çözücü buharlaşmasın, havayı kirletmesin ve tekrar kullanılabilsin diye her seferinde bir yerde toplanır. Bu şekilde temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi dururlar.

  Kuru temizlemenin avantajlarından biri de kumaşların çekmelerine ve şekillerini kaybetmelerine yol açmamasıdır.

  Bu temizlemede kullanılan perkloroetilen, HİDROFİLİK özelliğe sahip (su emerek şişen, kısalan kumaşlar) tekstil liflerini bozmaz. Kumaş liflerinin temizleme sırasında aldıkları bu kimyasal madde, kurutma esnasında uçar. Çünkü perkloroetilen, 70 derecede buharlaşarak, kumaşı bozmadan, kumaş üzerinde ve bünyesinde su gibi nemlilik bırakmadan, suda olduğu gibi kumaşı şişirip kısaltmadan ve çektirmeden kumaşı kendi normal boyutunda bırakarak buhar olarak terk eder.

  Üretici firmaların, giysilerin etiketlerine �sadece kuru temizleme� şeklinde ikaz yazmalarının ana sebebi, garanti süresince geri almak zorunda oldukları giysileri, çekme ve deformasyon tehlikesinden korumak içindir.

  NEDEN KURUTEMİZLEME?
  Çünkü; santrifüjlü makinalar, direkt güneşte kurutma ve ütüleme giysilerinize zarar verir, ömrünü kısaltır. Ayrıca, geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işleminin yeterli hijyeni sağlaması mümkün değildir.
  *Yünlüler; keçelenmeye ve sararmaya eğilimlidir.
  *Pamukluların; renkleri dayanıklı değildir.
  *İpeklilerde; lekelerin çıkması çok zordur, ütülenmesi risklidir.
  *Asetat,rayon ve viskozlar; kolayca deforme olur, yanabilir.
  *Astarlı giysi ve eşyaların; elde ve makinada yıkanması risklidir, deforme olabilir.
   
 2. 12 Şubat 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. jayde

  jayde Ziyaretçi

  Kuru Temizleme

  Kuru temizleme işleminde giysileri kirlerinden arındırmak için solvent dedigimiz özel kimyasal madde kullanılır. Kuru temizleme kelimesi akılda yanlış bir intiba uyandırabilir. Aslında bu tabirin kullanılmasının nedeni temizleme sırasında kullanılan solventin hemen hemen hiç su içermemesidir. Solvent kumaşa su gibi nüfus etmez, aynı zamanda çok iyi bir yağ çözücüsüdür. Kuru temizlemenin avantajı, kumaşa su kadar zarar vermeden, suyun eritemediği yağlı kirleri temizleyebilmesidir. Kuru temizleme işlemi, özel temizleme ilaçları kullanılarak leke ve kirlere ilk müdahalenin yapıldığı ön leke işlemleriyle başlar. Daha sonra ürünler büyük bir çamaşır makinesine benzeyen kuru temizleme makinelere konulur solvent içinde yıkanmaya başlar. Kuru temizleme makinesi kumaştaki kiri gevşetmek için çamaşır makinesindeki mekanik işlemlerin aynısını uygular. Temizleme işlemi boyunca giysiler pek çok kez makinede solventle birlikte yıkanır ve kullanılan solvent, solvent deposuna geri gönderilir. Bu özel kimyasal madde makinede giysilerle birlikte dönerek giysilerdeki kiri alır ve taşır. Giysilerden çekilen solvent defalarca filtre edilerek ve kaynatılarak taşıdığı kirlerden arındırılır ve tekrar giysileri temizlemek üzere kullanılır. Elbiseler aynı makinede kurutulur ve koku giderme safhasında giysideki solvent kokusundan arındırılır.
   
 4. 27 Mart 2013
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Rline

  Rline Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeni:
  63
  Ödül Puanları:
  148
  Kuru temizleme işleminde kıyafetler üzerinde kalıntılarını bırakan çok sayıda zehirli kimyasal kullanılıyor.
  Bu durumda ne yapacağız?

  Bir de modern dünyanın getirdikleri var, bunlardan kaçamayız ya da devamlı kaçmaya çalışarak kendimize gereksiz stres de yaratamayız.

  E o zaman?
  Satın alırken mümkün olduğunca kuru temizlemeye gitmeyecek kıyafetleri tercih etmeye çalışın.
  Kuru temizlemeye gerektiren kıyafetleri de, en az bir gün açık havada hava aldıktan sonra kullanın.
   
 6. 27 Mart 2013
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. askyanigi

  askyanigi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  26
  bilgiler için çok teşekkürler
   
 8. 5 Mayıs 2013
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. hafsa_hatun

  hafsa_hatun Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2013
  Mesajlar:
  910
  Beğeni:
  802
  Ödül Puanları:
  103
  Eşimin ceketlerini sentetikler bölümünde soğuk su ile yıkıyorum.Renkliler için sıvı deterjanlar var ya onlardan koyuyorum sıkma işlemide 600 devirde oluyor öyle ayarlıyorum.Makinadan çıkınca askıya asıp vatkalarını her yerini güzelce düzeltip balkonda kurutuyorum az nemli iken bezle ütü yapıyorum.Mis gibi içime sinen başkalarının çamaşırına değmeden temizleniyor.Paltolar mecbur kuru temizleme o ayrı:KK50:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.