1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kuş gribinde müthiş keşif

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve zzeyy tarafından 20 Mart 2007 başlatılmıştır.

  20 Mart 2007
  Konu Sahibi : zzeyy
 1. zzeyy

  zzeyy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2006
  Mesajlar:
  285
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Rusya'da ölümcül kuş gribi virüsü H5N1 üzerinde çalışan bilim adamları hastalığı etkisiz hale getiren bir anti virüs ilacı keşfettiklerini açıkladı.

  Rusya'nın resmi ajansı Itar-Tass'ın haberine göre Medikal Bilimler Akademisi çatısı altında çalışan bilim adamları yakında piyasa sürülecek ve tıbbi tedavide kullanılacak ilacı geliştirdi. Akademi yetkilileri, Triazoverin adı verilen ilacın geliştirilme sürecini tamamladığını ve yetkili makamlar tarafından tescil edilmeyi beklediğini belirtti.

  Rusya Eğitim Bakanlığı ve Federasyon Bilim Derneği tarafından finanse edilen araştırma ekibinin başında bulunan Oleg Kiselev, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu keşif Rus bilim tarihi açısından çok büyük bir başarı. Sağlık alanında çalışan bilim adamlarının akademimiz bünyesinde yaptıkları çalışmalar meyvelerini verdi. Yeni ilaç hastalığın hangi aşamasında olursa olsun enfeksiyonu etkisiz hale getirmede eşsiz bir yöntem sağlıyor" dedi.

  Kuş gribi vakalarında Roche firmasının ürettiği Tamiflu ilacı başta olmak üzere birkaç ilaç kullanılıyor. Japonya'da Tamiflu ilacı kullanan çocuklardan 12'sinin öldüğü, bazı hastalarda halüsinasyon ve ensefalit ve diğer semptomlar görüldüğü açıklanmıştı. Tamiflu üzerine yapılan tartışmalar üzerine bilim adamları yeni arayışlara girmişti. Tamiflu 2001-2005 yılları arasında Japonya'da 11.6 milyon, ABD'de 872 bin çocuk reçetesinde yer aldı.
   
 2. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : zzeyy
 3. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bilim adamları kuş gribine yakalanmış ve hastalığı yenmiş insanlardan alınan kandan elde edilen antikorları kullanarak fareleri ölümcül H5N1 virüsüne karşı bağışık hale getirmeyi başardı.  İsviçre’deki Biyolojik Tıp Araştırma Enstitüsünün laboratuvar müdürlerinden Antonio Lanzavecchia, enstitüde elde edilen antikorların, hastalığı kapmış hayvanların yaşama ihtimalini dikkate değer ölçüde artırdığının saptandığını, bunun da insanlardaki tedavinin yolunu açtığını kaydetti.
  Çalışmalarını Amerikan PloS Medecine dergisinde yayımlayan araştırmacılardan olan Lanzavecchia, "Bu antikorlar farelerde çok kısa sürede kısa vadeli bir bağışıklık sağlıyor" dedi.
  Fareler üzerinde denenen antikorların hastalığı kapıp hayatta kalan 4 Vietnamlı yetişkinin kanından elde edildiği belirtilirken, ölümcül dozda virüs enjekte edilen ve antikor verilmeyen farelerin birkaç gün içinde öldüğü de ifade edildi.
  Araştırmalara uzmanları katılan Amerikan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) müdürü Dr. Anthony Fauci de yaptığı yazılı açıklamada, bu araştırmanın başarısının klinik deneylerle kanıtlanması halinde, olası bir salgın halinde antikorların tedavi amaçlı kullanılabileceğini kaydetti.
  Bu arada, H5N1 virüsüne bağlı grip salgınına karşı aşının uzun vadeli hatta kalıcı bir bağışıklık kazandırdığı, ancak bunun için haftalar bazen de aylar gerektiği, hastalık ortaya çıktıktan sonra ise aşının hiçbir etkisinin olmadığı belirtilirken, antikorların hemen harekete geçtiğine ve endüstriyel olarak üretilmesinin göreceli olarak daha kolay olduğuna, ancak bağışıklığın sadece birkaç ay sürdüğüne dikkat çekiliyor.
  Antikor tedavisinin hastalığa en çok maruz kalan doktorlarla hemşirelerin bağışıklık sistemi için kullanılabileceği de ifade ediliyor. Ancak kuş gribi vakalarının azlığını nedeniyle uygun ve yeterli klinik deneylerin yapılmasının mümkün olmadığından hareketle Amerikalı ve Avrupalı sağlık yetkililerinin, antikor bazlı bir ilaç hazırlanması için "hızlandırılmış bir protokole" izin verdiği, bununla birlikte bu ilacın piyasaya çıkması için yine de 3 ila 4 yıla gereksinim duyulduğu söyleniyor.
  90’lı yıllarda ortaya çıkan kuş gribi, bugüne kadar teşhis edilen 306
  vakanın 185’inde ölüme yol açtı. Uzmanlar, 1918-1919’da dünya çapında 20 ila 50 milyon kişinin ölümüne yol açan İspanyol gribi gibi, H5N1 virüsünün mutasyona uğrayıp insana kolay bulaşabilir hale gelmesinden endişe ediyor.