1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Kuyumcudan Altın Alırken nelere dikkat edilmeli

Konusu 'Takı Modelleri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2009 başlatılmıştır.

  5 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  28.477
  Beğenildi:
  15.147
  Ödül Puanları:
  488
  1- Takı olarak altın alırken TSE belgesi aramalısınız.

  2- Alacağınız altının üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız.

  3- Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız.

  4- Altın satın alırken, altının gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve gram işçiliğini öğreniniz. Gerekirse yapılan hesabı birde siz kontrol ederek sağlamasını yapınız.

  5- Aldığınız altına ne kadar işçilik ödediğinizi öğrendiğinizde, ileride satmak durumunda kaldığınızda hangi oranda fiyat düşüleceğini bilirsiniz.

  6- Takı şeklindeki altınlarda takının modeline göre işçiliği değişiktir. Genelde en basit altın takının işçiliği, 24 ayar altının gram fiyatının ¼� ü kadar ,en özel takının işçiliği ise 24 ayar altının gram fiyatına eşit olur.

  7- Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız, Cumhuriyet Altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih ediniz.

  8- Altını tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcudan alınız.

  9- Cumhuriyet Altını alırken de; altının baskısının net olmasına, eğer kulpsuz ise,renginin kızıla yakın olmasına dikkat ediniz. Kulplu olan veya kulplu iken kulpu daha sonra çıkartılan altınlar, kulpsuz altına göre daha sarıya bakan renkte olur. Cumhuriyet altınlarının ziynet (fantezî) olanlarının çeyrek ve yarım boyutta olanları hediye amaçlı alındığında, piyasada taklit baskılarına da rastlanmaktadır. Bu nedenle, bu tür altınları alırken, yine net olmasına gramlarının ( çeyrek altının ağırlığı 1,75 gram, yarım altının gramı 3,50 gram ve daha büyükleri çeyrek altının katları şeklindedir.) tam olmasına dikkat ediniz. Cumhuriyet Altınlarının tarihinin yeni veya eski olması psikolojik bir konudur. Gramları tam olması koşuluyla eski tarihli altın almanın bir sakıncası olmaz. Siz altını geri satmanız durumunda kuyumcu eski ve yeni altınları aynı fiyatla geri alır.

  10- Osmanlı Altınlarını ( son altı padişahın altınlarının alım satımı serbesttir. Sultan Aziz, Sultan mecid, Sultan Murad, Sultan Hamid, Sulan Reşat, Sultan Vahid) alırken daha dikkatli olmanız gerekir. Bu altınlar en az 80-100 yıl öncesinde tedavüle çıktıklarından günümüze kadar çoğu kulplu halde bulunur. Bu nedenle kulpsuz olanları daha değerlidir. Kulplu olanlarını alırken gramının tam olmasına, kenar çizgilerinin net olmasına, yeniden kenar açılmamış olmasına ön ve arka yüzünün net ve yıpranmamış olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Kulpsuz olan Osmanlı Altınlarını alırken de; yine ön, arka yüzünün net olmasına kenar çizgilerinin net olmasına ve kulplu iken kulpunun çıkartılarak kulpsuz hale getirilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ama bütün bunlara rağmen, mutlaka tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcu ve sarraftan altın almalısınız. Bu sektörde güven ön planda gelir.

  11- Sultan Reşat Altınları halkımız tarafından daha çok tutulduğundan geçmiş yıllarda taklitleri o derece fazla yapılmıştır.Bu nedenle Osmanlı Altınlarından Sultan Reşat altını alırken daha titiz olmalısınız.
  bilgipasajı.com
   
 2. 12 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. ayzu

  ayzu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2008
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  tşkler cnmmmm
   
 4. 11 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. alara999

  alara999 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Tse belgesimi aramalıyız.ısteyen her kuyumcu tse belgesini alabilir bunu biliyormusunuz peki.Sadece tse ye başvurup mamullerinden numune yollaması kafi.Benim diyeceğim sadece güvendiğiniz tanıdığınız kişiden alışveriş yapın ama daha önce mutlaka fiyat araştırması yapmayı unutmayın.
   
 6. 16 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. nefesim

  nefesim LR health and beauty iş ortağı Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.194
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  kızlar kesinlikle tanıdıgınız yerden alın..2 gün önce alyans bakmaya kapalıçarşıya gittik ve adamlar gümüş yüzüğü boyuyormus..bize gösterdiler orda inanın ayırt edilmicek gibiydi..bir tarafta gümüş yüzük bir tarafta beyaz altın..agırlıgıda ayarlıyorlarmıs..anlamak tamamen imkansız...aman dikkat..!!!
   
 8. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. nemida

  nemida Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ben tam altını iki yarım yaptırmaya bir kuyumcuya gittiğimde kuyumcu bana bu altının tarihi eski deyip 4 lira fark istemişti.. o civarda da başka kuyumcu yoktu en yakın kuyumcuya gitmenin yol parası da zaten 4 lira falan tutacağı için vermiştim o parayı ama demekki kazıklamış beni alacağı olsun :KK43:((