Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Light Gıdalara Dikkat!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve Elif tarafından 15 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  15 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.924
  Beğeni:
  18.567
  Ödül Puanları:
  488
  Yaz yaklaşırken kışın alınan kiloları vermenin heyecanı da başlıyor. Bu dönemde yapılan en büyük yanlışın dengesiz beslenmek olduğunu belirten uzmanlar tüketicileri raflardaki light ürünlere karşı uyarıyor.  Light olması sizi aldatmasın!


  Şişmanlığın küresel bir tehdit haline gelmesi ve görülme sıklığının hızla artmasıyla birlikte light ürünlerin tüketiminde de büyük bir artış yaşanıyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şeçil Kenar, light ürünlerin miktarında ve çeşidinde tehlikeli bir artış yaşandığına dikkati çekerek şunları söyledi: " Zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen bireylerin piyasadaki light ürünlerin çok düşük kalorili veya kalorisiz olduğu sanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde büyük bir artış gözlemliyoruz. Bu artış aynı zamanda günlük alınan kalori miktarının da artmasına neden oluyor. Az yağlı-diyet-light diye piyasaya sunulan ürünlerin normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmuyor. Yani bu ürünler referans ürüne göre çok az veya kalorisiz değildir. Tüketicide bu gıdaların üzerindeki etiket kavramını değerlendirme şekli 'daha az kalorili bunu alayım' ya da 'bu diyet bunu daha çok yiyebilirim' olursa light -diyet tüketilerek total olarak daha fazla kalori alınmış oluyor. Örneğin light tatlılarda sükroz molekülü yerine yapay tatlandırıcılar kullanıldığı halde oldukça fazla kalori değerleri vardır. Fakat kişiler şeker içermediği için bu besinleri çok fazla tüketebilmektedirler."

  Diyabetik Gıdaları Zayıflamak İçin Tüketmeyin!

  Kilo vermek isterken yapılan hatalardan birinin de özel hastalıkları bulunan kişiler için üretilen gıdaların bilinçsizce tüketilmesi olduğunu belirten Dyt. Kenar şöyle devam etti: "Diyet döneminde yapılan en büyük hatalardan sağlıklı bireylerin, özel hastalıklarda tüketilmek için üretilen ürünleri bilinçsizce ve sıkça tüketmeleridir. Daha az kalori alayım, zayıflayayım veya kilomu koruyayım derken bu gıdalar ile tüketici daha fazla kilo bile alabilmektedir. Burada önemli olan yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığını hayatımıza yerleştirmek ve bu tür besinleri satın alırken besin değerlerini ve referans ürünleri arasındaki farkları etiketten okuyup, değerlendirip tüketmektir. Unutmamak gerekir ki asla bir besin gıda teknolojisinin müdahalesiyle sihirli bir hale getirilemez."

  Etiket kontrolünün devletin denetiminde olması gerektiğinin altını çizen Dyt. Seçil Kenar şunları söyledi: "Besinleri; karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ya da vitaminler açısından analiz etmek tabii ki tüketici için mümkün değildir. Bu değerler ancak laboratuvar şartlarında bilimsel analizlerle bulunur. Bu yüzden tüketicinin etiket bilgilerini doğru - yanlış olarak değerlendirmesi de mümkün değildir. Etiket kontrolünün hukuksal yaptırımlarıyla devletin denetiminde olması bizce en makul yoldur."
  kaynak:memorial.com.
   
 2. 27 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğeni:
  31
  Ödül Puanları:
  348
  Light ürünlere dikkat
  Kilo vermek isterken yapılan hatalardan birinin de özel hastalıkları bulunan kişiler için üretilen gıdaların bilinçsizce tüketilmesi olduğunu belirten Dyt. Kenar şöyle devam etti:


  Yaz yaklaşırken kışın alınan kiloları vermenin heyecanı da başlıyor. Bu dönemde yapılan en büyük yanlışın dengesiz beslenmek olduğunu belirten uzmanlar tüketicileri raflardaki light ürünlere karşı uyarıyor.

  Şişmanlığın küresel bir tehdit haline gelmesi ve görülme sıklığının hızla artmasıyla birlikte light ürünlerin tüketiminde de büyük bir artış yaşanıyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Seçil Kenar, light ürünlerin miktarında ve çeşidinde tehlikeli bir artış yaşandığına dikkati çekerek şunları söyledi:

  "Zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen bireylerin piyasadaki light ürünlerin çok düşük kalorili veya kalorisiz olduğu sanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde büyük bir artış gözlemliyoruz. Bu artış aynı zamanda günlük alınan kalori miktarının da artmasına neden oluyor. Az yağlı-diyet-light diye piyasaya sunulan ürünlerin normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmuyor. Yani bu ürünler referans ürüne göre çok az veya kalorisiz değildir. Tüketicide bu gıdaların üzerindeki etiket kavramını değerlendirme şekli 'daha az kalorili bunu alayım' ya da 'bu diyet bunu daha çok yiyebilirim' olursa light -diyet tüketilerek total olarak daha fazla kalori alınmış oluyor. Örneğin light tatlılarda sükroz molekülü yerine yapay tatlandırıcılar kullanıldığı halde oldukça fazla kalori değerleri vardır. Fakat kişiler şeker içermediği için bu besinleri çok fazla tüketebilmektedirler."

  Diyabetik gıdaları zayıflamak için tüketmeyin!

  "Diyet döneminde yapılan en büyük hatalardan sağlıklı bireylerin, özel hastalıklarda tüketilmek için üretilen ürünleri bilinçsizce ve sıkça tüketmeleridir. Daha az kalori alayım, zayıflayayım veya kilomu koruyayım derken bu gıdalar ile tüketici daha fazla kilo bile alabilmektedir. Burada önemli olan yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığını hayatımıza yerleştirmek ve bu tür besinleri satın alırken besin değerlerini ve referans ürünleri arasındaki farkları etiketten okuyup, değerlendirip tüketmektir. Unutmamak gerekir ki asla bir besin gıda teknolojisinin müdahalesiyle sihirli bir hale getirilemez."

  Etiket kontrolünün devletin denetiminde olması gerektiğinin altını çizen Dyt. Seçil Kenar şunları söyledi: "Besinleri; karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ya da vitaminler açısından analiz etmek tabii ki tüketici için mümkün değildir. Bu değerler ancak laboratuar şartlarında bilimsel analizlerle bulunur. Bu yüzden tüketicinin etiket bilgilerini doğru - yanlış olarak değerlendirmesi de mümkün değildir. Etiket kontrolünün hukuksal yaptırımlarıyla devletin denetiminde olması bizce en makul yoldur."
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2010
 4. 19 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Elif
 5. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.336
  Beğeni:
  604
  Ödül Puanları:
  438
  Diyet ürünler hakkında tavsiyeler
  Samanyolu Haber TV'de ıyilik Sağlık Programını yapan Diyet ve Beslenme uzmanı Deniz Şafak Akçaoğlu Light ürünler hakkında merak edilenleri cevaplıyor

  Light ürünler beslenme alışkanlığını bozar mı?

  Türk Gıda Kodeksine göre enerjisi %25 azaltılmış ürünlere light diyebiliyoruz. Genelde hiç kalorisi olmadığı algısı vardır. Oysa enerji değeri 1 / 4 kadar azaltılmıştır. Örnek verecek olursak enerji değeri 100 kkal olan bir bisküviyi 75 kaloriye indirirsek light diyebiliriz. Bu ürünleri fazla tüketmek beslenme alıkanlığını bozmayabilir ancak dikkat edilmesi gereken hususlar var. Normal bisküvi yerine lihgt bisküvi tüketmek sağlık açısından bir tehlike içermeyebilir . Bu yinede her besin için geçerli değildir. Taze sıkılmış bir meyve suyu yerine diyet meyve suyu tüketmek doğru olmaz. Sağlık açısından da olumlu bakılmaz. Taze meyve suyunun bütün vitamin özelliklerini ve doğallığını kaybetmiş oluyoruz. Genel olarak düşünürsek doğal ürünler varken light ürünlere yönelmek doğru olmaz ancak zaten işlem görmüş bir üründe içeriğine de bakmak kaydıyla diyet ürün tercih edilebilir.

  "Light" yazısını gördüğümüz her ürünü sınırsız yiyebilir miyiz?

  Yukarıda da bahsettiğim gibi lihgt ürünlerinde bir kalorisi var. Bazı içeceklerde bu sıfıra yaklaştırılmıştır. Bu nedenle öncelikle etiket bilgilerini iyice okumak gerekir. Hatta referans ürünlerle karşılaştırmasını iyi yapmalıdır. Sınırsız tüketim hiçbir zaman doğru olmaz. ıçindeki katkılarıda düşünmek gerekir. Günlük enerji ihtiyacı 2000 kkal olan bir kişi için 300 kkal yi light ürünlerden almanın bir sakıncası yoktur. Ancak yarısını veya daha fazlasını karşılamak katkı maddeleri bakımından doğru olmaz. Örneğin bazı tatlandırıcıların fazlası laksatif etki gösterir yani ishale sebep olur. Dolayısıyla bu tatlandırıcıyı içeren bir diyet ürünü fazla tüketmek ishale neden olabilir.

  Şekersiz ya da tatlandırıcılı ifadelerinin kullanıldığı ürünler kalorisiz midir?

  Şekersiz veya tatlandırıcılı ifadelerinin kullanıldığı bazı ürünler kalorisiz olabilir Bazılarınında enerjisi azaltılmıştır. Bir diyet kolada şekersiz ifadesi kalorisiz olarak değerlendirilebilir ancak bir bisküvi için az kalorili ifadesini taşır. Çünkü o bisküviyi oluşturan un , yağ ve katkı maddelerini içermek zorundadır. Bu nedenle şekersiz ürünlerin sadece şekerleri yoktur ancak diğer besin öğelerinden gelen kalorleri vardır. Normal ürüne göre kalorisi daha düşüktür.

  Diyet ürünlerin az kalorili diye bol bol tüketilmesi kilo almaya yol açar mı?

  Evet. Kilo almaya sebep olabilir. Diyet ürünlerin kalorisinin olduğunu düşünürsek onlarıda bol bol tüketmek bir süre sonra fazla kilo olarak bize dönmesine neden olabilir. Tüketilen her yiyeceğin enerjisini bilmek gerekir ve ona göre tüketmek gerekir. Bir dilim normal ekmek yerine 2 dilim diyet ekmek tüketmek bile daha fazla enerji almaya neden olur. Kalorisi hiç olmayan diyet ürünlerinde fazla tüketimi hem katkı maddeleri açısından hemde fazla yeme alışkanlığını edinme açısından doğru olmaz. Hangi yiyeceğin yerine ne kadar diyet ürün tüketeceği iyi hesaplanmalıdır.

  Diyet ve diyabetik ürünler arasındaki fark nedir?

  Diyet ve diabetik kelime anlamı olarak birbirinden farklıdır. Diyet ,enerjisi azaltılmış demektir. Oysa diabetik, içinde kullanılan şekerin kan şekerini yükseltmediğini ifade eder. Diyet ürünler şeker veya yağ sınırlandırılarak diyet olabilir. Oysa diabetik ürünlerde şekerin kesinlikle kanı yükseltmeyen bir şeker ( fruktoz , sorbitol , asparpam , asesülfam – k vs. ) olması gerekir. Diyet ürünlerin kalorisi düşük olmak zorundadır. Oysa diabetik ürünlerde böyle bir zorunluluk yoktur. Diabetik ürünlerin kalorisi normal ürünlerle aynı olabilir. Dolayısıyla fazla tüetimi yine kilo alımına neden olabilir. Önemli olan şekeridir.Bir yiyecek yada ürün hem diyet hem diabetik olabilir. Örneğin şekersiz bir ürünü diyet yapanlar tüketebileceği gibi içinde şeker olmadığıdan dolayı diabetiklerde tüketebilir.
  Light ürünler kalori içermez ve zayıflatır deniliyor doğru mu?

  Light ürünlerin kalorisi düşüktür ancak onlarında ne kadar tüketildiği önemlidir. Diyet yaparken yardım alınabilir. Ancak hem normal yemeğimizi yiyip hemde light ürünleri tüketirsek zayıflatmaz , aksine şişmanlatabilir. Bu nedenle light ürün tüketiliyorsa aksi bir ürünü yememek gerekir.

  Neredeyse her ürünün bir de lightı çıktı. Her ürünün lightı olabilir mi?

  Her ürünün lightı üretilmeye çalışılıyor çünkü hızla büyüyen bir sektör.Un , şeker , tuz , bisküvi, içecekler vs. son yıllarda formuna özen gösteren insan sayısı arttıkça bu ürünlere olan talepte artmaya başladı. Dolayısıyla firmalar bu ihtyiaçlara cevap vermeye çalışıyor. Günümüz toplumunun daha hareketsiz bir yaşama doğru gittiğini düşünürsek insanlar formlarını korumak için enerjisi sınırlandırılmış diyet ürünlere yöneliyor. Bu yönelim firmalarıda harekete geçiriyor. Çok başarılı çalışmalar var. Bunun yanında bir şey ifade etmeyen lihgt ürünlerde mevcut.

  Light baklava bile çıktı. Bu işin suistimal edildiğini düşünüyor musunuz?

  Suistimal edildiğini düşünmüyorum. Diyet ürünler üreten firmalar ürettikleri ürünün enerji değerlerini , içeriklerini ambalajların üzerine yazıyor. Takdiri insanlara kalıyor. O diyet ürününün normal bir üründen farkı olmadığını düşünüyorsa bu ürünü almamalıdır. Söylemek istediğim şey şu : insanlarımızda maalesef etiket okuma alışkanlığı yok. Dolayısıyla lihgt yazan her ürünün kalorisini yok gibi algılıyor. Oysa bazı ürünlerin normal üründen gerçekten bir farkı yok diyebiliriz. Bu nedenle tekrar belirtmek isterim ki etiketleri okuyun ve diyet olmayan ürünlerle kıyaslamalarını yapın.

  Light ürünleri her yaştan insanlar kullanabilir mi?

  Lihgt ürünleri büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara önermiyoruz. ıçindeki katkı maddeleri ve bazılarının doğal olmamalarından dolayı vermiyoruz. Çocukların beslenmesi ne kadar sağlıklı ve doğal olursa temelleri o kadar sağlam olacağından bu tarz besinleri tüketmemelerinde fayda var.

  Light ürünlerin yararları var mıdır?

  Var. Özellikle bisküviler ve fazla şekerli , yağlı yiyeceklerin lightlarını tüketmek gerekir. ınsan vücüdunun çay şekeri dediğimiz glikoza hiç ihtiyacı yoktur. Aldığımız karbonhidratlı besinleri parçalayıp glikoza zaten çeviriyor. Birde dışarıdan almaya ihtiyaç yoktur. Yağlar içinde aynı şey geçerlidir. Aldığımız besinlerin yapısında da yağ vardır ayrıca tüketilen yemeklere de yağ konmaktadır. Dışarıdan yağ ve şeker takviyesine ihtiyaç olmadığından light ürünleri tüketmekte yarar vardır.

  Diyet bir moda haline mi geldi?

  Evet. Özellikle son 3 yıldır her gazetede , her dergide bir diyet yazıyor. Oysa diyet bir tedavi sürecidir. Gazetede veya dergide yazılan diyetler herkeste olumlu yanıtlar vermez. Hatta bazılarında aksine kilo aldırır. Diyet kişiye özel olmalıdır. Herkesin kendi gereksinimlerine göre hazırlanmalıdır. Hastalıklarda çok önemli faktörlerdir.bazı hastalıkların tedavisi sadece diyetle olur. Bu nedenlerden dolayı diyet çok basite alınmamalıdır. Her yaz diyete başlayıp yaz sonu bitiren insanlarda bir zaman sonra diyet yanıt vermez çünkü metabolizmalarını bozmuşlardır. Bazen yanlış diyetler yapmak bile hastalıkların oluşmasına neden olabiliyor. Diyetin bir tedavi süreci olduğu ve kişiye göre hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Moda olarak görülmemelidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2010