Makyaj malzemeleri kullanım sırası

Margarikotin

Nirvana
Pro Üye
29 Şubat 2012
61.650
63.217


Hazırlık aşaması

-Primer

Makyajına başlarken öncelikle primer yani makyaj bazını uygulamalısın. Primer, cildini nemlendirir, makyaja hazırlar ve makyajının daha uzun süre cildinde kalmasına yardımcı olur.

Göz makyajı

- Kaş

Cildine primer uyguladıktan sonra, kaşlarını şekillendirmelisin. Kaşlarını önce yukarı doğru tara ve daha sonra kaş rengine uygun bir kaş kalemi ile aralarındaki boşlukları doldurabilirsin.

-Far

Göz makyajına far ile devam edebilirsin. İster dumanlı göz makyajı yap, istersen de sadece baz rengi farını sür. Hangi stili tercih edersen et, önce farını uygulamlısın.

- Eyeliner

Farını sürdükten sonra sıra geldi eyeliner veya göz kalemine. Eğer dikkat çekici bir model arıyorsan, kedi gözü makyajına göz atmanı tavsiye ederiz.

-Maskara

Göz makyajını belirginleştirmek ve hacimli bakışlara kavuşmak için iki kat maskara sürmeyi unutmamalısın.

Ten makyajı

- Fondöten

Ten makyajına her zaman fondöten ile başlamanı tavsiye ediyoruz. Fondötenini sünger veya makyaj fırçası ile tampon hareketler ile yüzüne yay.

- Kapatıcı

Evet, bilinenin aksine kapatıcı fondötenden sonra sürülür. Sen de fondötenini uyguladıktan sonra sivilce izlerini, göz altı morluğunu veya cildindeki kırmızı bölgeleri kapatıcı ile gizleyebilirsin.

- Bronzer

Kontur makyajı veya bronzer farketmez, bu işlemleri fondöteni uyguladıktan sonra yapmalısın. Bronzer pudranı elmacık kemiklerinin üzerine uygulayarak sıcak bir ten görünümü elde edebilirsin.

- Allık

Yüz hatlarını belirginleştirmek ve canlı bir görünüme kavuşmak için allığını elmacık kemiğine uygula.

- Aydınlatıcı

2016 yılının en popüler trendi strobing için, şakaklarına, burun ucuna ve kaş altına aydınlatıcı sürmelisin. Hangi ten rengine hangi aydınlatıcıyı sürmen gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsin.

Dudak makyajı

- Dudak kalemi

Dudaklarının önce çerçevesini belirlemelisin. Bunun için rujun ile aynı renkteki dudak kalemini, dudak çizginin etrafına uygula. Bu çizgiyi çok taşırmanı tavsiye etmiyoruz. Böylece doğal ve dolgun dudaklara kavuşacaksın.

- Ruj

Şimdi rujunu dudağının ortasından kenarlarına doğru iyice yay, işte bu kadar!

Kaynak: makyaj.com