1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Malatya Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve kardelen18 tarafından 20 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  20 Eylül 2007
  Konu Sahibi : kardelen18
 1. kardelen18

  kardelen18 Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  7.732
  Beğenildi:
  363
  Ödül Puanları:
  353
  malatyanın düğün adetleri hakkında bilgi verir misiniz acaba öğrenmek istiyorumda
   
 2. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : kardelen18
 3. dilekcim

  dilekcim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba canım bende Malatyalıyım..düğünlerdeki gelenek ve görenekleri sormuşsun kısa bir araştırmadan sonra çıkan sonuçlar şöyle umarım işine yarar aslında tek tek kendi bilgilerimi paylaşmak isterdim.kafan karışır diye bu şekilde yazmayı uygun buldum..

  gelenekler..
  Ülkelere, yörelere, illere ve hatta köylere kadar ayrıcalıklar gösteren evlenme hazırlıkları, törenleri ve yuva kurma usullerinde Malatya gene adından söz ettirecek bir zen*ginliğe sahiptir...

  Şehir merkezi, kasaba ve köylerinde temelde bir ol*makla beraber, şekilde bazı ayrıcalıklar izlenir. Günümüzde bile şehir merkezine yeni gelip yerleşmiş bazı kesim davullu-zurnalı düğün yaparlarken, öteki kesim düğün salonlarında cazlı, çiçekli çelenkli eğlenceler yapmaktadırlar. Bunun gibi geleneksel adetler sürmektedir. Bu bakımdan birleşilen nok*talar ile ayrıcalıkları ayrı ayrı değerlendirip sergilemek ge*rekmektedir.

  Ortak noktalar: Erkek olsun, kız olsun evlenme çağlarına geldiklerinde evlenme isteklerini doğrudan söyleyemezler ve dolaylı yollardan sezinletmek isterler, er*kekler, bıyık bırakmak, eve geç gelmek, sert hareketlerde bu*lunmak, evden kaçmak vb. davranışlar ile; kızlar, bulaşık yıkarlarken tabakları birbirine vurmak, yemeğe gelmemek, süslenmek ve sık sık düğünlere gitme istemek, kapı, pen*cere önlerinde görünmek ve damda gezmek, çeyiz eşyası işleyip hazırlamak, gibi davranışlar ile evlenmek yuva kur*mak isteğini dile getirirler.

  Komşu, akraba ve bilinen aile kızları dışında birisi ile yuva kurdurulacaksa erkek evinin (ana-abla, teyze, haladan oluşan) yakınları damat adayı ile kız görmeye gezerler. Kız evlerinde, izleyecekleri kıza kahve pişirtip içerler ve dav*ranışlarını tetkik ederler kız ile erkeğin birbirlerini görmelerini temin ederler.

  Bilinen veya beğenilen bir kızı istemek için, görücüde olduğu gibi, önce yakınlarınca gizli bir soruşturma yapılır ve kız evine gidilir. Durum ana-babasına yakınlarına açıklanır. İlke olarak kabul görüldüğünde, kız evi de danışmak ve erkek evini soruşturmak için zaman ister. Uygunluk sağlandığında bu kez saygın erkeklerden oluşan kadınlı erkekli küçük bir grupla kız istemeye "Dünür" gidilir. Söz kesilirse erkek evinden götürülen tatlı ikram edilir ve gelin adayına söz kes*me yüzük ve bileziği takılır.

  Büyük çoğunlukla şehir içi, kasabalar ve bazı köylerde nişan günü kararlaştırılır. Nişan kız evinde yapılır. Erkek evinden götürülen pasta ve meşrubat gibi yiyecekler ikram ed*ilir, eğlenilir ve erkek evinin saygın bir temsilcisi tarafından gelin ve damat adayına nişan yüzükleri takılır, dua edilir. Bu arada erkek evinin yakınları gelin adayına kendi hediyeleri olan takılarını da takarlar...

  Nişan sonrasında düğün günü kararlaştırılır. Genelde eşya hazırlığına başlanılır. Kız evince yatak odası ve mutfak eşyaları hazırlattırılır; kız beşikten bu yana hazırlanan çeyiz eşyalarını tamamlamak için yoğun bir çaba içerisine gir*er... Erkek evi gücünce salon takımını ve öteki eşyaların alır eve müştereken döşenir. Düğünden bir gün önce eşyalar sergile*nir, görülür veya bizzat evliler için hazırlanan ev döşenir gez*dirilir.

  Düğün kına gecesiyle başlatılır. Kınacılar kız evine gidip tören ile kına yakarlar, eğlenirler. Bu arada kız tarafı kızlarına verecekleri, hediyeleri, çeyizine katmak için geti*rirler. Kız evinden dönen kınacılar erkek evinde gece geç va*kitlere kadar eğlenirler. Bu eğlenceler dışarıda ise bazen da*vul zurna eşliğinde halay çekilir, çoğu zamanda düğün salon*larında caz eşliğinde eğlenilir. Ancak, her ikisinde de oyna -yanlara ve çalgıcılara bol bol paralar yapıştırılır.

  İkinci gün, düğün günü gelin evinden ya da nikâh salo*nundan süslenmiş araba ile alınır araba konvoyu yakınlarınca çoğaltılır. Eve gelinir ve bir mevlid okunur. Dini nikâh kıyılmamışsa, akşam dini nikâh ta kıyılır ve yatsı namazı sonunda gerdeğe, dualar okunarak sokulur. Düğün bitmiş olur.

  Sabahında, gelinin yattığı beyaz çarşaf kan bulaşığı ile anasının evine gönderilir ve bu olay gizli yapılır. Uzaktan gelmişse gelin beraberinde bir iki kadında gelir ve gelinin ikinci gününü bekler.

  Düğünden bir hafta sonra "HAFTASI" denilen bir ziya*fet için damat tarafı yakınlarıyla belli bir grup kız evine yemeğe davet edilir. Karşılıklı hısımlık tescil edilir ve da*mada kayınpeder tarafından hediyeler verilir. Köylerde bu hediyeler arasında çoğunlukla silah ve saat vardır.

  Bazı kasaba, genelde köylerde ise: Düğün erkek evinin damına iki ayrı sırıkla törenle bayrak dikmekle başlatılır. Damdaki bayrakları görenler o evde düğün olduğunu bilirler... Bir hafta süren eğlencelerde gençler çeşitli oyunlar, halaylar ve türküler, fıkralar ile eğlenirler, yaşlılar ise odalarda düğün sahibinin yanında hayırlı olsun dilekleriyle otururlar. Köy düğünlerinin değişmez milli çalgısı davul zumadır.

  Kına gecesi kız evinde kadınlı erkekli toplanılır. Er*kekler ayrı, kadınlar ayrı yerde eğlenirler ve kına yakarlar. Kız evinde ayrıca bir de sergi açılır. Biçki-dikiş kursu sergile*rini andıran bu sergide kızın o güne kadar hazırladığı çeyizi sergilenir. Sergideki eşyalar iki kâtip bir bilirkişi heyeti ta*rafından yazılır, fiyat takdir edilir, bir tutanak şekline dönüştürülüp erkek tarafından yetkililerce imzalanarak kız babasına verilir. Bu bir yerde kızın mihridir. Altınlar dâhildir bu tutanağa.

  Kına gecesi sabahında gelin alayı "SAMEN" süslenmiş at ve ya araba ile gelini almaya giderler. Hem davul, zurna çalar hem oynanır. Gelinin kapısına gelindiğinde kapı kilit*lidir. Arkasında bekleyen gelinin kardeşi veya bir yakını bahşiş alarak kapıyı açar ve gelin dualar, salâvatlar ile ata veya arabaya bindirilir. Samen ile davul zurna ve salâvat çekilerek dönülür.

  Damat evinin damında gelini bekler ve başına para ile karışık leblebi saçar. Gelin içeri alınır. Mevlid okunur, ye*mekler verilir. Bu arada davul zurna eşliğinde çayırlı bir ala*na gidilir ve karakucak güreşleri tutulur. (Darende de bu düğün güreşleri ünlüdür. 30 Ağustos Zengibar Karakucak Güreşleri bunun sonucudur)... Yemek ve güreşten sonra samenler dağıtılır. Köylerde yazılı davetiye yerine bardak, sabun ve çeşitli hediyeler ile köylere haberci gönderilir düğüne davet edilir ki, buna "Okuntu" denilir. Okuntu ile gelenler dağılır.

  Akşam dualar ile yatsı namazından sonra gerdek yaptırılır. Bir zaman sonra damadın işareti ile (çok az da ol*sa silah sıkılarak evliliğin sağlam ve dürüst geçtiği duyuru*lur.)

  İkinci gün "YÜZÜ AÇIK GÜNÜDÜR" bu gün daha çok kadınlar toplanır; helva, börek, yumurta vb. yiyecekler ile gelin evine toplanırlar ve yiyeceklerini ikram ederler eğlenirler düğün biter. Bir hafta sonra erkek evi tarafı yakınları ile gelinlerini de alarak kız evine "HAFTASI YEMEĞİ" ne giderler yemekler yenir ve kayınpederin elini öper, kayınpeder de hediyeler verir (Saat,. Silah vb.)  BAŞLIK VE SÜT PARASI, KARDAŞ DAYI, AMCA, TEYZE VE HALA YOLU

  Özellikle köylerde gelin tarafının istediği ve cemaat huzurunda kesilen bir başlık ve de süt hakkı vardır. Başlık parasını baba, süt hakkını da ana alır. Kesimi yapılan bu paralar cemaatle götürülür kız evine, kız babası bir de ziyafet verir ve parayı götüren cemaat bir miktar bağışlanıncaya ka*dar yemeği yemezler... Süt hakkı az bir miktardır ve anaya gizli verilir. Genelde verilen paralar gene kız için harcanır veya inek-halı yatak vb. eşyalar başlık parasına sayılır...

  Dayıya-halaya ve teyze ile amcaya ise, erkek evi ta*rafından "Yol" denilen bir hak verilir. Bu yolu alan dayı am*ca da karşılığında geline hediyeler alırlar. Kardaş yolu ise genelde silahtır.
   
  se-DNA bunu beğendi.
 4. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : kardelen18
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Sohbet amaçlı mesajlar için iller başlıklarındaki paylaşımları kullanınız.teşekkürler için mesajın sağ üst köşesindeki terazi resmine tıklayınız..

  bilgi haricinde paylasimlarinizi sohbet alanlarimizdan yapiniz begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonunu kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Ağustos 2008
 6. 21 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 7. hakarka

  hakarka Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  163
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  inanmıyorum ya malatya hatunları hiç yazmamışsınız şivelerinizi adetlerinizi ben malatya gelini olarak gücendim valla size hadi sıvayın kollrınızı da doldurun şu bloğu ben yazıcam bildiğim kadarıyla ama size ayıp olucak.öpüldünüz hepiniz
   
 8. 8 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 9. nevra_t

  nevra_t Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Bende malatya geliniyim ama ben pek bir adetlerini görmedim kayınvalidemin maalesef düğün ve evlenme aşamasında,kızlar yazında bana neler yapılmamış bende göriyim..
   
  se-DNA bunu beğendi.
 10. 8 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 11. kardelen18

  kardelen18 Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  7.732
  Beğenildi:
  363
  Ödül Puanları:
  353
  sen de yaz canım ben merak ediyorum öğrenmek istiyorum adetlerinizi....
   
 12. 7 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 13. ballxix tatlxix

  ballxix tatlxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  aman canım,şimdi herkes adetleri kendine göre ayarlıyor.Az masraf edeyim de ne olursa olsun.Hele bide gelin çalışıyorsa tas tamam cimrileşiyor herkes.Eski gelinler sanslıymış.
   
 14. 11 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 15. denizzelda

  denizzelda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  482
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ya bu ne ya?yok gerdeğe dualarla
  sokulur yok kanlı carsfa geriliğe bak yazık yazık..kadınlar sadde beden asla beyin olamaycak orda
   
 16. 12 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 17. kardelen18

  kardelen18 Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  7.732
  Beğenildi:
  363
  Ödül Puanları:
  353
  ya bende merak ettiğim için açtım konuyu bilenler varsa söylesin yaa...............
   
 18. 17 Kasım 2008
  Konu Sahibi : kardelen18
 19. ebr82

  ebr82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar günümüzde jkalmadı öle örf adetler
  insanlar bütçesine göre hareket ediyo sadece kız isteme değişmiyo okadar bende malatyalıyım ve ordan kız aldık söz nişan kına ve düğün hepsi bu kadar