Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

MANTAR Enfeksiyonları ( Dermatofit, Tinea )

Konusu 'Hastalıklara Göre Tıp Dalları' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  5 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.899
  Beğeni:
  18.469
  Ödül Puanları:
  488
  Vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarla infeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir.

  Nedeni
  Mantar infeksiyonu her yaşta olabilir. Tinea capitis ( saç mantarı ), tinea cruris ( kasık mantarı ) ve tinea pedis ( ayak mantarı ), tinea barba ( sakal ), tinea unguim ( tırnak ) özel mantar infeksiyonlarıdır.

  Şikayetler
  Etkilenen bölgede kaşıntı, cilt lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, koyu veya açık renkli değişik alanlar gibi belirti ve şikayetlere neden olabilirler.

  Tanı ve tedavi
  Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verirler. Kesin tanı mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli infeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Hekim sizin için ağızdan kullanılan veya cilde sürülen ilaçlar önerebilecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel infeksiyonlar olabilir.

  Önlem
  Genel olarak iyi temizlik şartları infeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşıcı olduğu için elbise, saç fırçası veya kişisel kullanılan gereçler risk grubunda olan veya mantar geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.

  AYAKTA MANTAR ENFEKSİYONU
  Dermatofitler denilen mantarlar tarafından yapılan infeksiyondur. Vücudumuzda normalde bakteriler ve mantarlar hastalık yapmadan yaşarlar. Uygun ortam bulduklarında hızla çoğalıp, infeksiyona neden olabilirler. Ayak mantarı oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikten sonra görülür. En sık görülen ve en çok tekrar eden mantar infeksiyonudur . Diğer mantar infeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. Ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea infeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. Nemli ve ılık bölgelerde ürerler. Sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun süre nemli kalması, küçük tırnak ve cilt sıyrıkları duyarlılığı arttırabilir. Tinea infeksiyonları bulaşıcıdır , direkt temasla veya aynı ayakkabı ya da duş zemininin kullanılması ile geçebilir.

  Önlem

  Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
  Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.
  Ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. Dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir
  Eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı.
  Yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçının : halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.
  Tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. Kenarlarını yuvarlak kesmeyin.
  Vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar infeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin. Normal ve anormal tırnakları kesmek için farklı tırnak makasları kullanın.
  Aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis ve tırnak mantarı için tedavi edilmelidir.

  Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

  ŞikayetlerKaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. Ayakta kızarıklık olabilir. Ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. İçi su toplamış yaralar gözlenebilir. Kabuklanıp, dökülmeler olabilir. Tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir.

  Tanı ve tedavi
  Cilt kültürü ve kimyasal maddelerle inceleme yapılabilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Cildi kuru ve temiz tutmak gerekir. Ayak sürekli kuru tutulmalıdır. Temiz çoraplar giyilmelidir. Hekim size mantara yönelik uygun ilaçları verecektir. Bunlar deriye sürülen ilaçlar ve ağız yoluyla alınan ilaçlar olabilir. Eğer mantar infeksiyonunun olduğu bölgede bakteriler de infeksiyon yapmışsa antibiyotik tedavisi de gerekir. Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi ve önleyici tedavi gerekebilir.


  KASIK MANTARI
  Kasıkta kaşınma sıklıkla ekzema veya başka nedenlerle olur. Kaşıntı ile birlikte sıklıkla erişkin erkeklerde olan bir hastalıktır. Nemli ve ılık alanlarda olabilir. Kötü hijyen, sıkı çamaşırın sürtünmesi, bölgenin uzun süre nemli kalması ile infeksiyona duyarlılık artar. Kasık mantarı genellikle cinsel organlarda oluşmaz. Diğer tinea infeksiyonlarına göre daha az ciddidir. Ancak anal bölgede kaşıntı veya rahatsızlığa neden olabilir.

  Şikayetler
  Kasıkta, anal bölgede kaşıntı, kızarıklık olur. Sınırları keskindir. Kuru ve kabuklu gibi olabilir. İçi sıvı dolu lezyonlar da olabilir. Ciltte koyu veya açık alanlar olabilir.

  Tanı ve tedavi
  Tanı esas olarak cildin görüntüsüne göre konur. Biyopsinin mikroskopik incelemesi veya kültür yapılabilir. Tedavide kişisel hijyen ve bakım önemlidir. Hekim sizin için uygun ağızdan veya cilde sürülen ilaçları verecektir. Tedaviye cevap verir, ancak bazı durumlarda dirençli olabilir. Lezyon bölgesinde kalıcı renk değişikliği yapabilir.

  Önlem
  Genel olarak iyi hijyen önemlidir. Banyodan sonra kurulanmak gerekir. Sürtünmeyi önlemeye çalışmak önemlidir. İç çamaşırlar sıkı ve havasız olmamalıdır.


  TIRNAK MANTARI
  Hem el hem de ayak tırnaklarında görülebilir. Tırnaklar kalınlaşır, tabakalara ayrılır ve renk değiştirir. Uzun süreli tedavi gerektirir. Bazen tedaviye direnç ve nüks gelişebilir.


  SAÇ MANTARI
  Genellikle çocukları etkiler. Bulaşıcıdır ve salgın olabilir. Genellikle hafiftir. Lezyonlar halkasal veya keskin kenarlı değildir. Kırılan saçların sonucu olarak tipik siyah noktalar olabilir. Bazı tiplerinde soluk, kırılgan saçlar vardır. Tedavi hekim tarafından yapılmalıdır. İlaçların yanı sıra uygun şampuanlarla da yıkanmalıdır.


  VAJİNAL KANDİDİYAZİS
  Candida albicans özellikle kadınların genital florasında sıklıkla bulunan bir mantardır. Bu etkenin şikayete neden olacak şekilde vajinada aşırı çoğalmasına kandidiyazis denir. Bu hastalık kadınların 3/4‘ünde hayatlarında bir kez, yarısında da birden fazla kez olur. Normalde bulunan bu mantarın aşırı çoğalmasının altında pek çok faktör yer almaktadır. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları alımı bu risk faktörlerinden ikisidir. Hamilelik, menstruasyon, şeker hastalığı, sıkı iç çamaşırları, HIV virüsü veya bazı ilaçlarla bağışıklığın baskılanması da diğer nedenlerdir.

  Şikayetler ve belirtiler
  Kadınlarda genellikle cinsel organda tahriş ve akıntı vardır. Kaşıntı ve yanma da önemli şikayetlerdir. Kaşımak nedeniyle vulva şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Akıntı beyaz, peynirimsidir. Erkekler genellikle şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler. Nadiren idrar yapılan yerden hafif bir kaşıntı olabilir. Özellikle cinsel ilişkiden sonra erkekler yanma ve tahriş hissedebilirler. Ciddi olgularda penis başında aşınmalar, çatlaklar olabilir.

  Önlemek için neler yapılabilir?
  Sıkı ve sentetik giysiler giymekten kaçının.
  ·Pamuklu çamaşırlar giyin.
  ·Genital bölgenizi yıkadıktan sonra kuru tutun. Çünkü nemli ortamlar mantarların üremesi için daha uygundur.
  ·Genital temizliği önden arkaya doğru yapın, böylece rektumdaki mikroorganizmaları vajinanıza taşımamış olursunuz.
  ·Mayo veya diğer ıslak giysilerinizi hemen değiştirin.
  ·Kadın hijyenik spreyleri veya deodarantlarını, parfümlü pedleri kullanmayın. Parfümlü, kremli tuvalet kağıtları kullanmayın. Bu gibi malzemeler vajinanın asitliğini değiştirerek infeksiyona yatkın hale getirebilir.
   
 2. 5 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.100
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  çok tşk elifim:eyes:
   
 4. 24 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 5. aysegull

  aysegull Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  15
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  bilgilerdirdigın ıcı tskler elif.merak ettıgım konularda bılgım oldu tsk.
   
 6. 1 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  Mantardan korunmak için kişisel eşyaları başkaları kullanmamalı
  Mantarlar, havada toprakta, hayvanlarda ve insanlarda yaşayabilen gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Derinin mantar hastalıkları özellikle yaz aylarında sık görülen bir deri hastalığıdır. İnsan vücudunda yaşayan yaklaşık 90 çeşit mantar türü vardır.

  Bunların bazıları insanda hastalık oluşturmazken bazıları ise derinin yüzeyinde, derinin daha derin tabakalarında ve iç organlarda hastalık oluşturabilir. Mantarlar, doğadaki herhangi bir alandan bulaşabilir. Ancak uygun ortam bulduğunda çoğalıp hastalık oluştururlar.Tinea versicolor vücut mantarları arasında özel bir tiptir. Sütlü kahve renginde lekeler halinde başlar. Bu lekeler etrafa doğru yavaş yavaş genişler ve birbirleri ile birleşerek harita gibi şekiller alır. Lekelerin üzerinde ince bir kepeklenme vardır. Genellikle kaşıntı yoktur. Özellikle yaz aylarında havuz veya denize girme sonrası oluşması çok tipiktir. En sık ayak parmak araları, kasıklar, tırnaklarda hastalık görülür. Ancak vücudun herhangi bir alanında hastalık oluşabilir. Peki mantar hastalığının belirtileri nelerdir?

  Normal deriye göre açık ya da koyu lekeler.

  Pullanma ve kızarıklık.

  Kaşıntı, ağrı, acıma.

  Tırnaklarda renk ve şekil değişikliği.

  Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir?

  Öncelikle mantarlara etkili şampuan, sprey ve kremler kullanılır. Hastalığın çok yaygın olduğu durumlarda ya da sürme ilaçların etkili olmadığı durumlarda mantara etkili tabletler kullanılır. Tedavisinde ağız yoluyla alınan veya dıştan sürülen mantar ilaçları düzenli olarak ve önerilen sürede uygulanmalıdır.

  Vücudunuzun terli ve ıslak kalmamasına özen gösterin

  Terlik, ayakkabı, tarak gibi ürünlerin kişisel kullanımına dikkat edilmemesi, yüzme havuzu, spor salonu, cami, kışla gibi ortak yaşam alanlarında eşyaların ortak kullanılması; parmak araları, kasık gibi bölgelerin kuru ve temiz tutulmaması durumunda mantar oluşur.

  Banyo sonrası parmak araları, kasık, koltuk altı gibi kıvrımlı gölgeler iyi kurulanmalı.

  Terletmeyen bol kıyafetler giyilmeli.

  Açık, havadar ayakkabılar giyilmeli, sentetik ya da yün çoraplar yerine pamuklu çoraplar giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli.

  Havlu, terlik gibi kişisel eşyalar başkaları ile ortak kullanılmamalı.

  Ortaklaşa kullanılan duş, soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşılmamalı.

  Tüm giysiler yüksek ısıda yıkanmalı, yıkanamıyorsa her gün uzun süre havalandırılmalı.

  *Sema Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı