Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Marsa kozmo-denek aranıyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Exorcist tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 1. Exorcist

  Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  804
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  286
  Mars’a ‘kozmo-denek’ aranıyor
  Rus Uzay Dairesi, Mars’a yapılacak 520 günlük bir ‘yolculuk’ için yaşları 25 ila 50 arasında tercihan mühendis veya biyolog gönüllü arıyor.  SPACE.com
  NTV-MSNBC

  MOSKOVA - Rus Uzay Dairesi Roskosmos, Mars’a yapılacak insanlı uçuş simülasyonu için gönüllüleri kabul ediyor. Yetkililer, Mars simülasyonuna katılacak 5 gönüllüyü, doktor, mühendis, biyolog veya bilgisayar mühendisleri arasında seçecek. Rusya’nın en önemli bilim kurumu Rus Bilimler Akademisi’ne bağlı Tıbbi ve Biyolojik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen deneyde, gönüllüler 550 metreküp hacminde bir uzay aracı modülünde 30 gün geçirecek. Uzay aracı, Mars’a yolculuk yapacak uzay mekiği ve gezeggende kurulacak uzay üssünün prototipi olacak.


  Mars’a yapılacak yolculuğun 250, dönüşün ise 240 gün süreceği tahmin ediliyor. Roskosmos yetkilileri gezegende geçirilecek süreyle birlikte toplam sürenin 700 güne çıkacağını belirtiyor. Uçuş simülasyonu boyunca, kumanda merkeziyle e-posta yoluyla iletişim kuracak; uzay mekiği ile Mars’a inen iniş modülü ise birbirleriyle video link yoluyla haberleşecek. Gönüllüler Dünya’daki gibi haftanın 5 günü çalışıp iki gün dinlenecek. Yerçekimsiz ortam olduğu için simülasyon boyunca, içki ve sigara deney boyunca yasak.

  UZAKTAN KUMANDALI SAĞLIK TARAMASI
  Simülasyonun amacı, uzun uzay yolculuklarının ve yerçekimsiz ortamın insan sağlığına etkilerini belirlemek. Roskosmos yetkilileri, uzaktan kumandalı tedaviler, video konferans yoluyla sağlık taramaları ve müdahaleleri gibi uzun uzay yolculuklarında olağan sayılabilecek işleri deneyecek. Gönüllüler deneyde çeşitli acil durum alarmlarıyla karşılaşacak; örneğin, cihazların bozulması veya diğer üyelere acil yaşamsal müdahaleler gibi. Deney 2007 ilkbaharında başlayacak.
   
 2. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Exorcist
 3. oblomova

  oblomova Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  32
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :cry: İşte benim hayalim. Ama beni almazlar ki hem mesleğim uygun değil hem de şişmanım çok yemek tüketirim orda. Ühüühüühhüü....:cry: