Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Mastit (Meme İltihabı) Emziren anneler ....

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve Mune tarafından 10 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.588
  Beğeni:
  100.996
  Ödül Puanları:
  663
  Tıkanmış süt kanallarının yada mikroorganizmaların neden olduğu birhastalıktır. Belki de anneler için en rahatsız edici durumdur meme iltihabı. Ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı ve kızarıklık gibi belirtileri vardır.

  Mastit bebeğini emziren-emzirmeyen her 20 anneden birinde görülür. Enfeksiyon, genellikle meme başında bulunan çatlaklardan süt kanallarına doğru yayılır. Emzirmeyen annelerde göğüslerin şişmesi de mastite yol açabilir. Diğer nedenler arasında, emzirme yoluyla göğüslerin yeterince boşaltılamaması hastalıklara karşı azalan direnç sayılabilir. Nitekim yeni doğum yapmış annelerin çoğu aşırı bir yorgunluk ve stres altındadırlar ve yeterince beslenememektedirler.

  Meme başlarının hassaslığı nedeniyle ilk doğum yapan annelerde mastit biraz daha sık görülür, ne var ki bu ikinci, üçüncü doğumlardan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez.

  Mastitin en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonra 10-28. günler arasıdır.
  Nasıl anlaşılır?

  Genellikle soğuk algınlığı geçiriyor gibi hissedersiniz. Belirtiler arasında, bir yada iki göğüste kızarıklık, sertlik, sıcaklık, ağrı, ve enfeksiyon olan süt kanallarında şişlik sayılabilir. Ateş ve halsizlik, durumun daha ciddi olduğunu düşündürür.
  Mastit, birden fazla sayıda olabilen bir durumdur, ama aynı anda iki göğüste birden gelişmez.

  Ne yapılmalı...
  Hemen doktorunuzla görüşün. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Bu durumda emziriyorsanız, kullandığınız ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğini özellikle açıklığa kavuşturun. Antibiyotik etkisi başlar başlamaz, belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz.

  Bebeğime süt verebilirmiyim?
  Evet. Mastit sırasında emzirmek, çok acı verir. Ancak, gerek biran önce iyileşmek, gerekse süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir. Emzirmeden bir kaç dakika önce sıcak kompres, acı duymanızı bir ölçüde azaltır.

  Eğer bebeğiniz emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamıyorsa, yada aşırı acı hissi nedeniyle emziremiyorsanız, göğsünüzü bir süt pompasıyla boşaltmanız gerekir. Sağdığınız sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Şunu hiç unutmayın, göğsünüzü boşaltmak için en iyi pompa, bizzat bebeğinizdir!

  Emme sonucu bebeğim hastalanabilir mi?
  Hayır! Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır, ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur.

  Mastit kendiliğinden geçebilir mi?
  Mastit kendi haline bırakılırsa ilerler, ve daha ciddi sonuçlar -komplikasyonlar- oluşur. En sık görüleni meme absesidir, yoğun antibiyotik tedavisi, belki de cerrahi yolla absenin boşaltılması gerekir. Bu durumda bebeğiniz sizi ememez.

  Çoğu zaman olduğu gibi, mastit de erken teşhis edilirse, kolayca tedavisi olan bir durumdur.

  Opr.Dr. Şaban Coşkun
   
 2. 13 Ekim 2013
  Konu Sahibi : Mune
 3. fatihpepe

  fatihpepe 2+1 Ben,Esim+Oglum Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesajlar:
  4.999
  Beğeni:
  2.366
  Ödül Puanları:
  163
  Bende göğüsümdeki ağrı ve ele gelen hatta gözle görülebilen şişlik nedeniyle doktora gittim üçüncü usg de GRANULOMATOZ MASTIT e benzediği gibi bir sonuç yazıyordu Dr biyopsi istedi 3ekimde yaptırdım sonucu bekliyorum
  Mastitin bu türü meme kanserini taklit eden bir türmüş inşallah biyopsi sonucum iyi çıkar
  Ilk 2usg sonucuna göre kanser olduğuma %90 inanmıştım ama 3.doktor içime su serpti resmen :) böylelikle mastit neymiş öğrenmiş oldum :))