Maya Tüp Bebek Merkezi'nde tedavi görenler burada buluşalım

orkide76

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Şubat 2008
Mesajlar
442
Emoji Skoru
1
merhaba maya tüp bebek merkezinde tedavi gören arkadaşlar burada buluşalım. yaşadıklarımızı paylaşalım.
 

haziran15

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şubat 2008
Mesajlar
424
Emoji Skoru
3
merhaba maya tüp bebek merkezinde tedavi gören arkadaşlar burada buluşalım. yaşadıklarımızı paylaşalım.
Merhaba Orkide76 bende 3. denememi maya tüpte yaptıracağım ilk muayenemi Adnan bey yaptı. HAyırlısı kan sonuçlarım var onların çıkmasını bekliyorum.
 

sersxoxz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Kasım 2007
Mesajlar
103
Emoji Skoru
2
canım bende muayene ye gittimve çok emnun kaldım.tedavime orda başlayacağım inşallah
 

haziran15

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şubat 2008
Mesajlar
424
Emoji Skoru
3
canım bende muayene ye gittimve çok emnun kaldım.tedavime orda başlayacağım inşallah
hayırlı olsun arkadaşım bende bugün vitamin ilacı bebek aspirini ile başladım hayırlısı ile. tedavin hayırlı olur inşallah
 

haziran15

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şubat 2008
Mesajlar
424
Emoji Skoru
3
Tüp bebek tedavisinde başarıyı yüzde 33 arttıran teknik Türk doktorlarca geliştirilerek, bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan MACS (Manyetik hücre seçici) adı verilen yöntemle, baba adaylarının spermleri arasından kaliteli olanlarını, yani dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanları seçmek artık mümkün.

-Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS tekniği ile, tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma ve gebelik oranlarında yüzde 33 başarı oranı ile anne baba adaylarının bebek sahibi olmaları kolaylaşıyor.

-Erkek kısırlığında kullanılan bu yönteme yurt dışından birçok hasta rağbet gösteriyor. Bu hastalardan biri olan ve Almanya’da yaşayan Kazım-Gülçin Kalaycı Çifti, Almanya’daki 9 denemede de başarısız olmuş; ancak Türkiye’de uygulanan bu yöntemle ilk denemede başarı elde edilmiş. Gülçin Kalaycı şu anda 3 aylık hamile.

– Tüp bebek tedavisinde başarıyı yüzde 33 arttıran teknik Türk doktorlarca geliştirilerek, bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan MACS (Manyetik hücre seçici) adı verilen yöntemle, baba adaylarının spermleri arasından kaliteli olanlarını, yani dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanları seçmek artık mümkün. Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS tekniği ile, tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma ve gebelik oranlarında yüzde 33 başarı oranı ile anne baba adaylarının bebek sahibi olmaları kolaylaşıyor.

Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden tüp bebek-mikroenjeksiyon başarısını yüzde 33 oranında artıran yeni yöntem bilim dünyasına sunuldu. Dünyada ilk kez, özel bir tüp bebek merkezinde Dr. Enver Kerem Dirican ve Op. Dr. Osman Denizhan Özgün tarafından klinik çalışmaları gerçekleştirilen ve yayınlanan MACS (Manyetik hücre seçici) tekniği ile baba adaylarının spermleri arasından dünyaya bebek getirme yeteneği en yüksek olanlar seçilebiliyor. Bu kaliteli spermlerle döllendirilen yumurtalardan oluşan embriyoların ise gebelikle sonuçlanma şansı artıyor. Yöntem, dünyada tüp bebek-mikroenjeksiyon tedavisinin başarısını artıran bir teknik olarak, infertilite alanında önde gelen süreli yayınlardan biri olan "Journal of Assisted Reproduction and Genetics" dergisinde de yayınlanmak üzere onaylandı.

-“BAZI SPERM HÜCRELERİ KENDİLERİNİ ÖLDÜRMEYE KODLUYORLAR”-

Dr. Enver Kerem Dirican, Türkiye’de şiddetli erkek kısırlığını yaşayan yaklaşık 500 bin hastanın olduğunu söyledi. Dirican, MACS yönteminin tüp bebekte erkek kısırlığı halinde kullanılabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Erkek kısırlığının tek çözüm yöntemi olan ICSI işlemini uygularken aklımızda sürekli şu soru vardı: ‘Neden aynı kriterlerle seçtiğimiz spermlerin döllediği yumurtalardan oluşan embriyoların bazıları gebelikle sonuçlanırken, bazılarında sonuç alınamıyor?’Çalışmalarımızda, spermlerin kullandığımız mikroskoplarla görülemeyen bazı özelliklerinin bulunduğunu saptadık. Bizim üzerine yoğunlaştığımız soruya da cevap teşkil edecek bu çalışmaların kanıtladığı ve bizi çok heyecanlandıran önemli bir sonuç vardı. Sperm değerleri düşük olan vakalarda spermler “hücre intiharı” diye nitelendirebileceğimiz bilimsel adı “abortive apoptosis” olan bir davranış gösteriyorlardı. Yani kendilerini yaşamaya değil öldürmeye kodluyorlardı. Neden bazı spermler bu davranışı gösteriyor sorusunun cevabı ise çok çarpıcıydı. Bir sperm hücresi, bazı genetik faktörler nedeniyle veya bazı dış etkenlere bağlı olarak hasar gördüğünde, hasarlı yapısını, oluşacak bebeğe taşımamak için kendisini öldürme eğilimi geliştiriyordu. Böylece sağlıksız döllenme ve gebeliklerin önüne geçecek doğal bir filtreleme sistemi oluşuyordu. Ekim 2007’den bu yana 122 hasta üzerinde uyguladığımız MACS yönteminin, klasik sperm seçme yöntemiyle karşılaştırıldığında, daha başarılı olduğu görüldü. MACS yöntemiyle saptanabilen ölüm sürecine girmemiş sağlıklı spermler anne adayından elde edilen yumurtalara enjekte edildiğinde ise gebelik oranlarında eskisine oranla yüzde 33’lük gibi büyük oranda bir artış sağlandı. MACS yönteminin ICSI işleminde kullanılarak gebelik oranlarını arttırması dünyada bir ilk olması açısından büyük önem taşımaktadır.”

-“AMACIMIZ SON YILLARDA ARTAN ERKEK KISIRLIĞINI TAMAMEN ORTADAN KALDIRMAK”-

Yöntemin diğer bir mimarı olan Op. Dr. Osman Denizhan Özgün ise, son 20 yıldır sperm seçimi üzerine başarısı kanıtlanmış yeni bir teknik gelişme olmadığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarıyı bu oranda etkileyen yeni bir uygulama da geliştirilemediğini söyledi. MACS’ın bu nedenle erkek kısırlığının çözümünde ICSI-Mikroenjeksiyon’dan sonra atılmış en önemli adım olduğuna işaret eden Op. Dr. Özgün, “MACS, Dünya’da ilk kez merkezimizde gerçekleştirilmiş ve başarısı kanıtlanmıştır. Çalışmanın sonuçları uluslararası bilimsel camiada kabul görmüştür” dedi. MACS tekniğini daha da ileri noktaya taşımaya yönelik ar-ge çalışmalarının TÜBİTAK destekli olarak devam ettiğini kaydeden Op. Dr. Özgün şunları söyledi: “Bu çalışmanın ekibimize ait olması ve dünyada takdirle karşılanması bizleri motive etmekte ve yeni araştırmalara yönlendirmektedir. Amacımız gelecekte sperm yapısından kaynaklanan erkek kısırlığını tamamen ortadan kaldıracak teknikler geliştirerek insanlığın hizmetine sunmaktır. Son yıllarda yapılan araştırmalar erkek kısırlığında belirgin bir artış olduğunu gösteriyor. MACS yöntemi bugün özellikle sperm değerlerinde düşme belirlenen olgulara öneriliyor. Bunun nedeni, sperm değerlerinde düşme gözlenen olgularda, ölüm sürecine girmiş sperm oranlarının artış göstermesi. Tekniğin uygulanabilmesi için baba adayının menisinde veya testislerinde tüp bebek-mikroenjeksiyon uygulanabilecek sayıda yeterli spermin olması gerekiyor.”

-YENİ YÖNTEMLE ALMANYA'DA 9 DENEMEDE SAĞLANAMAYAN GEBELİK, TÜRKİYE'DE İLK DENEMEDE GERÇEKLEŞTİ-

Gülçin-Kazım Kalaycı çifti, MACS yöntemiyle gebelik elde edilen çiftlerden biri. Almanya Bilim Araştırma Merkezi'nde 2003 yılından bu yapılan 9 ayrı tüm bebek denemesinde de gebelik sağlanamadı. Almanya'nın en iyi tüp bebek merkezi sayılan merkezden umudunu kesen 8 yıllık evli çift, tedavi için Türkiye'ye geldi. MACS yöntemiyle yapılan ilk denemede gebelik sağlandı. Gülçin Kalaycı şu an üç aylık hamile.

-“TABİAT SİZİN ÇOCUK SAHİBİ OLMANIZI İSTEMİYOR”

MACS yöntemiyle başarıyı yakalayan Kazım Kalaycı, Almanya'daki süreci “kabus” olarak değerlendirdi. 5 yıldır tedavi gördüklerini belirten Kalaycı, “Bir, iki üç derken tüm denemeler başarısızlıkla sonuçlandı. Tedavimizi yürüten doktor, 9'uncu denemenin de başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, 'Tabiat sizin çocuk sahibi olmanızı istemiyor' diyerek hayallerimizi yıktı. Tabi her şey Allah'ın izniyle oluyor. Biz tedaviye devam kararı aldık” dedi. Türkiye'de uygulanan tedavi ile ilk denemede gebelik elde ettiklerini ve eşinin şu an 3 aylık hamile olduğunu ifade eden Kazım Kalaycı, ültrason resimlerini Almanya'daki doktora göstereceğini de ifade etti. Anne adayı Gülçin Kalaycı ise, Almanya'daki tedavi sırasında umutlarının kırıldığı anlar olduğunu, ancak vazgeçmeyerek tedaviye devam ettiklerini söyledi. Türkiye'deki tedavi ile umutlarının yeniden filizlendiğini ifade eden Gülçin Kalaycı, duruma hala inanamadığını da dile getirdi.
 

pampal

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2008
Mesajlar
132
Emoji Skoru
1
Yaş
35
mrb ben 2 ay önce mayada tüp bebek yaptırım sonuç negatif ama 2. denemeyede oraya gitcem cok sıcak kanlılar güven veriyorlar insana ve hiç yanlız bıakmıyor
 

HandCute

Allahım sen yardım et
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Kasım 2007
Mesajlar
1.539
Emoji Skoru
228
mrb ben 2 ay önce mayada tüp bebek yaptırım sonuç negatif ama 2. denemeyede oraya gitcem cok sıcak kanlılar güven veriyorlar insana ve hiç yanlız bıakmıyor
merhaba canım. sizde sorun neydi acaba? bende mayayı düşünüyorum da merak ettim
 

hulya35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Şubat 2008
Mesajlar
442
Emoji Skoru
3
Merhaba Arkadaslar
Ben Izmırde 4 mıkro denedım Ilk ıkı denemede embryolar 1ç kalıteydı olmadı son ıkı denemede de embryolarda parcalanma oluyormus yanı hucrelerde bolunme yerıne parcalanma artık ızmırde umudum kalmadı heyet raporumda bıttı Ankara yada Istanbul dusunuyorum ıstanbulu hıc bılmıyoruz ve korkutuyor bızı Bahcecı yada Memorıal yada Ankara Maya burası nasıl cıddı bır yer mı basarı sansı nasıl Istanbulda da Memorıal yada Bahcecıyı dusunuyorum Artık maddı ve manevı dokulup sacılacak halım kalmadı dogru yere karar verıp deneyıp sonuc alayım ıstıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım Mayaya karar verırsem mısafırhanede kalacagım orası asıl bılen varsa benı yonlendırırse sevınırım
 

hulya35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Şubat 2008
Mesajlar
442
Emoji Skoru
3
Merhaba Arkadaslar
Ben Izmırde 4 mıkro denedım Ilk ıkı denemede embryolar 1ç kalıteydı olmadı son ıkı denemede de embryolarda parcalanma oluyormus yanı hucrelerde bolunme yerıne parcalanma artık ızmırde umudum kalmadı heyet raporumda bıttı Ankara yada Istanbul dusunuyorum ıstanbulu hıc bılmıyoruz ve korkutuyor bızı Bahcecı yada Memorıal yada Ankara Maya burası nasıl cıddı bır yer mı basarı sansı nasıl Istanbulda da Memorıal yada Bahcecıyı dusunuyorum Artık maddı ve manevı dokulup sacılacak halım kalmadı dogru yere karar verıp deneyıp sonuc alayım ıstıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım Mayaya karar verırsem mısafırhanede kalacagım orası asıl bılen varsa benı yonlendırırse sevınırım
 

HandCute

Allahım sen yardım et
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Kasım 2007
Mesajlar
1.539
Emoji Skoru
228
Merhaba Arkadaslar
Ben Izmırde 4 mıkro denedım Ilk ıkı denemede embryolar 1ç kalıteydı olmadı son ıkı denemede de embryolarda parcalanma oluyormus yanı hucrelerde bolunme yerıne parcalanma artık ızmırde umudum kalmadı heyet raporumda bıttı Ankara yada Istanbul dusunuyorum ıstanbulu hıc bılmıyoruz ve korkutuyor bızı Bahcecı yada Memorıal yada Ankara Maya burası nasıl cıddı bır yer mı basarı sansı nasıl Istanbulda da Memorıal yada Bahcecıyı dusunuyorum Artık maddı ve manevı dokulup sacılacak halım kalmadı dogru yere karar verıp deneyıp sonuc alayım ıstıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım Mayaya karar verırsem mısafırhanede kalacagım orası asıl bılen varsa benı yonlendırırse sevınırım
canım bende mayayı düşünüyorum ama bildiğim şey misafirhanede kalma şartlarına uyuyorsanız diye bir madde var internet sitesinde sanırım ücretli. ama bilmiyorum yinede telefonda çok net açıklamıyorlar. bayramdan sonra gitmeyi düşünüyorum bakalım allah nasip ederse
 
Yukarı Alt