1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Meditasyon... Bilgiler

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve yesilim tarafından 15 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]

  Meditasyon, çok basitçe ifade etmek gerekirse, zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur. Meditasyon ruhun içsel sakinliğini deneyimlemek için, içimize doğru yaptığımız bir yolculuktur. Meditasyon, hedefimizi gerçekleştirmek üzere, içsel gücümüzün yetişip gelişmesini sağlar. Meditasyon yoluyla, kendi içimizdeki o olağanüstü enerjiden yararlanmayı öğreniriz. Bunu, amaca yönelik, güçlü ve odaklanmış düşüncelerle yaparız. Meditasyon, iç huzurumuz ve sakinliğimizle beslenip güçlenerek, , istediğimiz her an, zihnimizi sakinleştirebilmemizi sağlayan bir alıştırmadır/uygulamadır.

  # Huzurlu bir zihni, öz saygıyı ve mutluluğu geliştirir.
  # Zihninizin berrak ve odaklanmış olmasını sağlar.
  # Hafızayı ve konstrasyon gücünü artırır.
  # Yaşamdaki zorlukları soğukkanlılıkla karşılayabilir, yüzleşebilirsiniz.
  # Potansiyelinizin tam olarak ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  # Düşüncelerinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.
  # Kararlarınızı çok daha kolay alabilirsiniz.
  # Uyku kaliteniz artar.

  Meditasyon düşüncesiz farkındalık konumudur. O konumdayken dikkatinizi geçmişe ya da geleceğe, yani gerçekten uzağa götürecek hiçbir düşünce yoktur. Kişi düşünmediğinde dikkati sadece şu anı deneyimler. Şu an tek gerçektir çünkü oradane bitmiş olan geçmiş vardır ne de gelecek. Fakat meditasyon uyku ya da trans konumu değildir çünkü meditasyon'da kişi kendi yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır. Ve o saf farkındalık konumunda kişi içindeki sonsuz huzur, neşe ve sevgi kaynağı olan ruhunu hissetmeye başlar. Meditasyon konumunda kişinin dikkati sürekli yedinci chakranın -- Sahasrara'nın -- yer aldığı başın üstündedir. Hafiflik ve barış konumunu hissetmeye başladığınızda sadece gözlerinizi kapatın ve düşüncelerinizi seyredin. Düşüncelerinizi kontrol etmeye ya da onları durdurmaya çalışmayın.

  Evrende iki büyük enerji mevcuttur. Biri “ Korku ” diğeri ise “ Sevgi ”. Sevgi ifadesi olmayan her şey bir korku ifadesidir. Eğer kendinizi ya da başkalarını affetmiyorsanız ya da huylarınızı “ben böyleyim” diyerek dönüştürmeye yanaşmıyorsanız altıda yatan mutlaka bir korkudur. “Güçsüzlük korkusu, Suçlanma korkusu, Reddedilme korkusu vs. ”Kendinizi korkunun alevlendirdiği durumlar içinde bulduğunuzda, ki bu öfke ve düşmanlık duygular yaratacatır, yapılacak tek şey korku'yu kucaklamaktır. Hissetiğiniz korkuyu geçersiz kılmaya, inkar etmeye ve bastırmaya kalkışırsanız, kesinlikle onun gücüne güç katarsınız. Aynı şekilde düşmanlığı ve öfkeyi geçersiz kılacak olursanız, eğer sabırsızlığı ya da acımasızlığı geçersiz kılmaya kalkarsanız siz onu güçlendirirsiniz. Öyleyse amaç bastırmak, defetmek, itmek değil onu kucaklamaktır. Eğer korkuyu kucaklamak istemezseniz ve onu güçlendirirseniz, korkmakta olduğunuz her şeyi kendinize çekersiniz. Unutmayın düşünceleriniz bir güçtür, düşünceleriniz elektromanyetik enerjidir. Düşünceleriniz realitenizi yaratır.

  AFFETME MEDİTASYONU

  Affetmemekle kendinize ne kadar büyük zararlar verdiğinizin farkında mısınız? Affetmediğiniz zaman negatif enerji üretmeye başlarsınız, bu enerji tüm bedeninizi sarar ve sizin sağlığınızı tehdit etmeye başlar ve asla özgür olamazsınız. Dünyanın neresine giderseniz gidin o affedemediğiniz kişileri ve olayları sırtınızdaki küfede taşırsınız.

  Bırakın onları, affedin gitsin. Atın sırtınızdan onları ve hafifletin yaşamınızı ve özgürlüğünüzün tadına varın.

  KENDİNİ AFFETME

  Gözlerinizi kapayınız, burnunuzdan derin bir nefes alın ve sonra ağzınızdan verin. Kendi görüntünüzü imgeleyerek gözünüzün önüne getirin. Ona bakarak yüksek sesle aşağıdaki cümleleri tekrarlayınız.
  # Ben seni affettim
  # Sen zaten affedildin.
  # Yaşadığın ve yaptığın her şey için ben seni onaylıyorum.
  # Seni bir başkasının onaylaması gerekmiyor.
  # Ben seni onaylıyorum
  # Seni affediyorum.

  Şimdi kalbinizden çıkaracağınız pembe sevgi ışığını yine kendi kalbinize yollayın. Işıkların en güzel pembelerden oluşması için gayret gösterin. Işıklar kalbinize doğru gittikçe yüzünüzdeki değişimleri takip edebileceksiniz.

  BAŞKASINI AFFETME

  Affetmeye karar verdiğiniz ve affetmeye niyet ettiğiniz kişinin görüntüsünü gözleriniz kapalı olarak imgeleyin. Derin bir nefes alıp vererek aşağıdaki cümleleri yüksek sesle söyleyin.
  # Ben seni affettim
  # Ben kendimi affettim
  # Sen özgürsün, ben özgürüm
  # Sana en güzel düşüncelerimi yolluyorum
  # Seni serbest bırakıyorum
  # Seni affediyorum.

  Kalbinizden çıkardığınız pembe sevgi ışığını onun kalbine yollayın ve o kişinin yüzünde oluşacak değişimleri gözlemleyin. Bu meditasyon değişim-dönüşüm meditasyonudur. İçinizde duyduğunuz nefreti, sevgiye dönüştürerek sizin özgür kalmanızı, sırtınızda taşıdığınız yüklerden kurtulmanızı en önemlisi nefret ve affetmeme duygularının sizde oluşturduğu hastalıkları gidermenizi sağlar. Her gün tamamen affedene kadar tekrar edilmelidir.

  OLUMSUZ HUYLARI TEMİZLEME MEDİTASYONU

  Hepimizin kusurları vardır. Kusursuz kul olmaz. Önemli olan bu kusurlarımızı bulup bunlardan kurtulmaya çalışmaktır.

  Bunu yapmanın en güzel yolu aşağıdaki meditasyonu uygulamaktır ve mümkünse bunu yüksek sesle yapmaktır.
  # Ben ………………
  # Ben ………………olduğumu kabul ediyorum
  # Ben ………………sevgiye dönüştürmeyi niyet ettim.
  # Ben ………………seviyorum

  Kalbinizden dışarıya imgeleyeceğiniz en güzel pembeliği çıkarın.

  Örnek:
  # Ben inatçıyım
  # Ben inatçı olduğumu kabul ediyorum
  # Ben inatçılığımı sevgiye dönüştürmeyi niyet ettim.
  # Ben inatçılığımı seviyorum

  Kalbinizden dışarıya imgeleyeceğiniz en güzel pembeliği çıkarın.

  Hoşgörüsüzlük, Sevgisizlik, Sabırsızlık, İnatçılık, Kıskançlık vb. huylarımız için yukarıdaki meditasyonu uygulayarak tüm kötü huylarınızı temizleyip bu huylarınızı sevgiye dönüştürebilirsiniz.

  Gözlerinizi kapayın, uçsuz bucaksız bir kumsalda olduğunuzu ve çıplak ayakla gezdiğinizi düşününü. Dilediğiniz gibi özgürce kendi kumsalınızda hareket edin. Dans edin, hoplayıp zıplayın ne isterseniz onu yapın sonra kumsalınızda bir ateş yakın pembe alevlerden oluşan bir ateş. Geçip karşısına oturun ve içinizdeki tüm kötü huyları temizlemeye niyet edin.

  Ben kıskancım

  Ben kıskançlığımı şimdi içimden çıkarıyorum

  İsterseniz bedeninizden bir kabuk gibi kıskançlığınızı soyup çıkarın, isterseniz içinizden siyah bir poşet gibi çıkarın. Çıkardığınız kıskançlığınızı, pembe alevlerden oluşan alet içerisine atın.

  Ben asabiyim

  Ben asabiyetimi şimdi içimden çıkarıyorum

  Yine yukarıdaki gibi içinizden çıkardığınız asabiyetinizi pembe alevlerden oluşan ateşin içerisine atın ve ondan kurtulun.

  Bunun gibi çeşitli kötü huylarınızı pembe alevli ateşe atabilirsiniz.

  Kötü huylarınızı ateşe atıp temizlendikten sonra korku meditasyonundaki tüm korkularınızı yine aynı ateşe atın. Elinizle başınızın üzerindeki ışık topuna uzanın. Eline ışık topunun değer değmez tüm bedeninizin ışıkla parladığını görün. Sonra son derece hafif bir bedene ulaştığınızı görüp ateşten uzaklaşarak denize doğru yürüyün, ister denize girebilir isterseniz denizin üzerinde yürüyebilirsiniz. Sonra tekrar geriye dönüp kumsalınıza gelip gözlerinizi açın.

  KORKULARI SEVGİ ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRME MEDİTASYONU

  Geçmiş yaşamımızdan taşımış olduğumuz, varlıklarından haberdar olduğumuz ya da olmadığımız korkularımız mevcuttur. Unutmayın sevginin olmadığı yerde mutlaka bir korku yatar. Korkularımızdan arınmamızın en başarılı yolu aşağıdaki korku meditasyounu uygulayarak, korkularımızı sevgiye dönüştürmektir.
  # Benim ……………..korkum var
  # Benim ……………..korkumu kabul ediyorum.
  # Benim ……………..korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.
  # Benim ……………..korkumu seviyorum

  Kalbinizden dışarıya imgeleyeceğiniz en güzel pembeliği çıkarın.

  Örnek:
  # Benim başarısızlık korkum var.
  # Ben başarısızlık korkumu kabul ediyorum.
  # Ben başarısızlık korkumu şu anda sevgiye dönüştürmeye niyet ettim.
  # Ben başarısızlık korkumu seviyorum.

  Kalbinizden dışarıya imgeleyeceğiniz en güzel pembeliği çıkarın

  Belli başlı korkular;
  # Değersizlik korkusu
  # Güvensizlik korkusu
  # Parasızlık korkusu
  # Yalnızlık korkusu
  # Başarısızlık korkusu
  # Esir olma korkusu
  # Suçlanma korkusu
  # Acı çekme korkusu
  # Dışlanma korkusu
  # Çaresizlik korkusu
  # Ayrılık korkusu
  # Aşağılanma korkusu
  # Güçsüzlük korkusu
  # Yokluk korkusu
  # Kaybetme korkusu
  # Yetersizlik korkusu
  # Yok olma korkusu
  # Hastalık korkusu
  # İncitilme korkusu
  # Sevilmeme korkusu
  # Reddedilme korkusu
  # Acizlik korkusu
  # Terk edilme korkusu
  # Onaylanmama korkusu

  Bu meditasyonun amacı bedenimizdeki korku enerjisini sevgi enerjisine dönüştürmektir. Her gün bir korkunuzu temizleyerek bunu da birkaç tekrarla yaparak, tüm korkularınızdan kurtulabilirsiniz. Mümkünse bu meditasyonu de diğer meditasyonlar gibi yüksek sesle yapmanız daha uygundur. Ancak bu meditasyonu kalabalık bir yerde yapma gereksinimi duyarsanız tabii ki içinizden yapabilirsiniz.

  Gün içinde korku duygusunun yükseldiğini hissettiğiniz anlarda önce derin bir nefes alıp verin daha sonra aşağıdaki cümleleri tekrarlayın. Yine mümkünse yüksek sesle.
  # Bu benim……………….. duygum
  # Ben kendimi……………..duygum olduğu halimle seviyor ve kabul ediyorum.

  Kalbinizden dışarıya imgeleyeceğiniz en güzel pembeliği çıkarın.

  Örnek;
  # Bu benim sevgisizlik korkusu duygum
  # Ben kendimi sevgisizlik korkusu duygum olduğu halimle seviyor ve kabul ediyorum.

  SEMBOL-ENERJİ TOPU MEDİTASYONU

  Bu Meditasyon sadece 2 derece ve ileri Reiki almış kişiler tarafından uygulanabilir.

  Buna emosyonel meditasyon denir. Bu meditasyonda gözlerininiz kapalı olarak sembolleri üçüncü göz çakrasının önünde zihinde çizersiniz. Üçüncü gözünüzün önünde sanki altın uçlu bir kalem varmış gibi düşünebilirsiniz.

  Rahat bir şekilde yerinize oturun

  Nefesinizle biraz gevşeyin

  Zihinsel olarak CR çizin ve 3 kere mantrasını tekrarlayın.

  Zihninizde tutabildiğiniz kadar uzun süre tutun

  Zihinsel olarak SHK çizin ve mantrasını 3 kez tekrarlayın.

  Zihninizde tutabildiğiniz kadar uzun süre tutun

  Zihinsel olarak HS çizin ve mantrasını 3 kez tekrarlayın.

  Zihninizde tutabildiğiniz kadar uzun süre tutun

  Bu enerji topunu arzu ettiğiniz şeyi imgeledikten sonra oraya gönderin.

  Alıntı
   
 2. 15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 3. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  ÇAKRA RENK MEDİTASYONU

  Bu meditasyon ayakta, oturarak ya da yatarak yapılabilir. Önemli olan sırtın dik olmasıdır.Nefesimizi düzenledikten ve rahatladıktan sonra iç dinginliğimizin ve güven duygusunun bizi alıp götürmesine izin veriyoruz.

  Şimdi dikkatimizi leğen kemiğimizin altında yani aşağıya doğru açılan çakramıza veriyoruz. Burada küçük bir kırmızı ışık kıvılcımı görüyoruz. Zaman kavramını unutarak bu ışık kıvılcımını olabildiğince uzun kalmasına izin veriyoruz. Kaybolmaya başladığında ise hiçbir zorlama yapmadan bir üst çakramıza geçiyoruz. Her çakrada iki üç dakika kalmamız yeterli olacaktır. Düşüncelerimizi göbek deliğinin bir parmak kadar altında yoğunlaştırarak portakal renkli bir kıvılcım görüyoruz. Yeterli olduğuna inandığınızda bir üst çakraya solsr pleksusa geçiyoruz. Göbek deliğinin iki parmak kadar yukarısında atlın satısı bir kıvılcım oluşturuyoruz. Bu kıvılcımın büyümesine izin verin. Onu rahat bırakın. Tüm çakralarınız için geçerlidir bu. Bundan sonra kalp çakranıza geçin ve etrafı yeşil ortası penbe bir kıvılcım oluşturun. Derin bir tatmin duygusu hissedeceksiniz. Ardından aynı uygulamayı mavi renkli bir kıvılcım oluşturarak boğaz çakranıza sonra da lercivert renkli bir kıvılcım oluşturarak üçüncü göz çakranıza uygulayın. Şimdi taç çakramıza çıkıyoruz. Burada tam tepe noktanızdan çıkan mor ışıklı bir kıvılcım görün, bu kıvılcımı altın renkli alevler saçan mor bir alve dönüştürün ve bırakın dilediği kadar büyüsün. Işınların çevremizde yayılanbildiği kadar yayılmasına izin verin. Gözlerimiz kapalı bir süre sessiz kalıyoruz. Bu meditasyon süresi ortalama 20 dakikadır. Şimdi kuvvetli, huzurlu, enerji dolu ve mutlu olarak gözlerinizi açabilirsiniz. Ruhumuzun açıldığını ve enerji merkezlerimizin dengelendiğini hissedeceksiniz.

  DAG GOLU MEDITASYONU

  Kisa bir zaman once , derin meditasyon esnasında,bu meditasyonu her insanın yapabilecegi sekli ile gordum.Bu cok guzel bir meditasyon! Ben onu sonsuz mukemmel ve tarif edilemez olarak yasadım.

  Asagida yazdigim tarifin,bilincin en cesur ve yenilmez Gercegi Arayanlar icin korudugu gizli kalmıs mutluluk bolgelerini, size de acmasina yardimci olabilir.

  Meditasyonun tarifi :

  Rahat bir sekilde oturun,gozlerinizi kapatin ve maksimum gevseyin.

  Birinci bolum.

  1. Kendinizi lotos pozisyonunda, bir dag golunun kenarinda oturmus olarak imgeleyin.

  2.Onunuzdeki golun sulari sakin ve kristal gibi temiz .

  3.Sizin etrafinizda (ozellikle etrafinizda)- guneste parlayan,karli tepeleriyle yuksek daglar bulunmaktadir.

  4.Ustunuzde dipsiz mavi bir gokyuzu var.

  5.Yuksek gokyuzunde parlak ,altin sarisi bir gunes isildiyor.

  Ikinci bolum:

  1.Cicek ve Ot kokan dag havasini icinize cekin. Guzel kokulari hissedin,duyularinizla degil,sanki,sizin cok derininizde,icinizde-benliginizle hissedin..Bu guzel kokularin icine girin,tamamen ve tumuyle...onlarla bir butun olun...onlarin icinde eriyin...onlari benliginizde hissedin.

  2.Dag golunun temizligine bakin.Safligi hissedin,duyularinizla degil,sanki,sizin derininizde,tum benliginizde....Bu Safliga girin,tamamen ve tumuyle...onunla butunlesin...icinde eriyin...onu benliginizde hissedin.

  3.Etrafinizdaki Yuksek Daglara odaklanin.Onlarin hareketsizligini hissedin,duyularinizla degil,sanki,icinizde cok derinde-tum benliginizde....Bu hareketsizlige girin,tamamen ve tumuyle...onunla butunlesin...icinde eriyin... tum benliginizde hissedin.

  4.Ustunuzdeki dipsiz Mavi Gokyuzune bakin.Sonsuzlugu hissedin,duyularinizla degil,sanki,icinizde-derinlerde,tum benliginizde...Bu dipsizlige girin,tamamen ve tumuyle,onunla butunlesin...icinde eriyin...tum benliginizde hissedin.

  5.Altın Gunesin parlak isigina bakin.Isigi hissedin,duyularinizla degil,sanki,icinizde-derinlerde,sizin benliginizde...Bu Isiga girin,tamamen ve tumuyle...onunla bir butun olun...icinde eriyin...tum benliginizde hissedin.

  6.Etrafınızdaki Huzura odaklanin.Onu hissedin,duyularinizla degil,sanki,icinizde-cok derinlerde,tum varliginizda.Bu sonsuz huzura girin,tamamen ve tumuyle...bir butunlukte birlesin...icinde eriyin...tum benliginizde hissedin.

  7.Etrafınızdaki Sukunete odaklanin.Onu hissedin,duyularla degil,sanki,icinizde-cok derinlerde,tum benliginizde...Sukunete girin,tamamen ve tumuyle...bir butunlukte birlesin...icinde eriyin...benliginizde hissedin.

  8.Etrafinizdaki Sessizligi dinleyin.Onu hissedin,duyularla degil,sanki,icinizde cok derinlerde-tum varliginizda...Bu Sessizlige girin-tamamen ve tumuyle...bir butunlukte birlesin...icinde eriyin...tum benliginizde hissedin.

  9.Yavasca meditasyondan cikarken,icinizde Guzel Kokuları, Safligi, Hareketsizligi, Dipsizligi,Huzuru, Sukuneti, Sessizligi,...dikkatlice korumaya alin.

  Alıntı
   
 4. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 5. ROJDE

  ROJDE :) ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  76
  Dua da bır tÜr medıtasyondur aklınızda bulunsun!!
   
 6. 25 Haziran 2014
  Konu Sahibi : yesilim
 7. fertis

  fertis Yeni Üye Üye

  Katılım:
  23 Haziran 2014
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ben cok sıkılıyorum meditasyonda puff
   
 8. 30 Ekim 2014
  Konu Sahibi : yesilim
 9. morkelebek34

  morkelebek34 Mor Kelebekli Papatya Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  43
  Yıllardır yapıyorum :) Çok faydasını gördüm, sorusu olan varsa bu konuda cevaplamaktan mutluluk duyarım :)
   
 10. 29 Aralık 2014
  Konu Sahibi : yesilim
 11. kaderim35

  kaderim35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2014
  Mesajlar:
  6.063
  Beğenildi:
  2.758
  Ödül Puanları:
  143
  Merhaba ben reiki 2 aldım.merak ettiğim meditasyon yapmak istiyorum bunun içinde eğitim almak şart mi. Bir kez denedim kendim. Basarabiliyormuyum emin degilim
   
 12. 29 Aralık 2014
  Konu Sahibi : yesilim
 13. Kova hatunu

  Kova hatunu Pro Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  16.367
  Beğenildi:
  21.196
  Ödül Puanları:
  363
  bişey söylicem...gözüm kapalıyken imgeleme yapamıyorum
  aklım karışıyor...gözüm açıkken yapabiliyorum dikkatim dağılmadan
  sebebi nedir ?