Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Mehmet Akan

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Elif tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.909
  Beğeni:
  18.550
  Ödül Puanları:
  488
  Mehmet Akan 60’lı yıllarda okul sıralarında, sokaklarda başladığı sanat yaşamını ürettikleriyle, paylaştıklarıyla önemli bir zirveye taşıyabilmiş ender sanat insanlarımızdan biriydi.
  Onun yaptıklarını sıralarken oyuncu, yazar, yönetmen ve koreograf tanımlamalarını yaparken her birini de ustalıkla kotarmış bir sanatçıdan söz edebiliriz.
  Mehmet Akan 50’li yılların sonlarında amatör tiyatro alanında kolları sıvıyor. Yeni bir tiyatro, yeni bir sahne –izleyici ilişkisi düşleriyle, hedefiyle sanatını sokaktaki insana taşımaya çalışıyor. Tiyatroyu kollektif özünden koparıp çıkmaza sürükleyenlere karşı “elbirlikçi çalışma” modelini ortaya koyan Akan, toplu yazım, toplum yönetim modelleri geliştiriyor.
  Gülriz Sururi- Engin Cezzar ve Ulvi Uraz topluluklarında “Ferhat ile Şirin” den “Keşanlı Ali Destanı’na dek bir dolu önemli çalışmaya katılıyor. Yoz batı taklitçisi tiyatroya karşı, ulusal ve ilerici bir sahne yaratmanın yollarını arıyor.
  60’lı yılların sonunda geçmiş yıllarda birlikte amatör tiyatro ürettiği arkadaşlarıyla toplumcu sanat alanında yüz akı olmuş bir topluluğu; Dostlar Tiyatrosu’nu var ederken görüyoruz onu.
  60’lı yılların anti-emperyalist coşkusuyla kurulmuş, her türden gericiliğe karşı aydınlığı, eşit ve özgür dünyayı savunan bir topluluğun temel taşlarından biri oluyor Akan. Bu toplulukta oyuncu olarak Abdülcanbaz’dan, Alpagut Olayı’na, Şili’de Av’dan Büyük Dümen’e görkemli örnekler ortaya koyuyor..
  Yönetmen Mehmet Akan’ın sahneledikleri içindeyse Hikaye-i Mahmud Beddrettin’i ayrı bir yere koymak gerekir. Şeyh Bedrettin olayına farklı bir bakış, farklı bir üslupla yaklaşan Akan’ın oyun yönetiminde ulusal tiyatromuza ışık saçan buluşları görmek mümkün. Bilgesu Erenus’tan “Misafir” de aynı çizgide başarılı bir sahnelemesidir.
  Oyunlar da yazıyor Mehmet Akan. İlk oyunu “ Kiraz Çiçek Açıyor Aykırı Dal Üstünde” dir. “ Feleknaz Hatunla Gülizar Kızın Analık” davası ünlü Alman yazar Brecht’in “Kafkas Tebeşir Dairesi”nden bir uyarlamadır. Midirfillik Oyunu (Ham Hum Şaralop) ve Hikaye-i Mahmud Bedreddin oyunları gelenekselle evrenseli özenle yoğurmuş çalışmalardır.
  Dans alanında önceleri tiyatro sahnesinde gerçekleştirdiği denemelerini 70’lerin ortasında Dostlar Tiyatrosu bünyesinde oluşturduğu HASAD; Çağdaş Halk Oyunları topluluğunda olgunlaştırdı. Bu toplulukla “İş Halayı”, “Savaş oyunu” “Börklüce Semahı” ve “Ruhi Su Semahları” adlı dans gösterilerini üretti. Özellikle 1976 yılı işçi bayramı için hazırladığı “1 Mayıs Halayı” caddelerden geçen kortejin içinde parlayan ve kitleleri coşturan bir çalışmaydı.


  80’li yıllarda “Ah Belinda”, “Teyzem”, “Asiye Nasıl Kurtulur”, “Bez Bebek”, “Kadının Adı Yok” vb. bir dolu filmde rol aldı. Kitlelerce yoğun bir biçimde tanınması ise Umur Bugay’ın televizyon dizisi “Bizimkiler’de oynadığı apartman yöneticisi Sabri bey rolüyle oldu.
  12 Eylül sonrası Dostlar Tiyatrosu yeniden perdelerini açarken eski topluluktan iki deneyimli oyuncusu Mehmet Akan ve Macit Koper de çok önemli yorumlarıyla sahnedeydiler. Özellikle Galile oyununda Akan, papa rolüyle bir zirveyi , Macit Koper de engizisyon kardinalindeki yorumuyla bir başka zirveyi zorluyordu.  Mehmet Akan’ın bir başka önemli yorumunu da Edward Bond’un “Yaz” adlı oyununda sergilediği “Alman” rolünde izledik. Sahnede Akan ve Güler Ökten tadına doyulmaz birer oyunculuk örneği ortaya koyuyorlardı.
  2005 yılında Nazım Hikmet Kültür Merkezi kendisine sanat alanındaki 40 yıllık çabasından ötürü bir Nazım heykelciği sundu.
  Yaşamının son günlerinde bir oyun çalışması içindeydi. Ama belindeki bir acı onu durduruyordu. Çok da özen göstermediği sağlık sorununu sahnedeki üretimini sürdürebilmek için çözmeye girişti ama onu aramızdan alacak süreç hızlanmıştı. Son anına dek üretti. Yaptığı her işi büyük bir özenle var etti. Toplumcu sanat için kolları sıvayacaklara başarılması zor bir model bıraktı.

  Mehmet Esatoğlutiyatroevi.com