1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Meme Dikleştirme ( mastopexy)

Konusu 'Meme Estetiği' forumundadır ve yaren_76 tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  GÖĞÜS DİKLEŞTİRME ( mastopexy)


  [​IMG]
  [​IMG]

  Zamanla her kadının memesi sarkmaya başlar ve areolası genişler. Küçük ve sarkmış memelerde bazen sadece bir protez ile meme dik ve dolgun hale getirilebilir. Meme dokusu yeterli ancak sarkmış memelerde sarkmanın derecesine göre meme derisinde yapılacak eksiltme ile sorun giderilebilir. Göğüs Dikleştirme için bazen hem protez konması hem de meme derisinin daraltılması uygun olacaktır. Genellikle kadınlar dik bir memeye izsiz olarak kavuşmak ister. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Her meme tipine ve istenen son şekle göre bir çok ameliyat tekniği vardır.Tüm ameliyat alternatifleri, sizin istekleriniz doğrultusunda size sunulacak ve belirlenecektir. Belki de meme ameliyatlarının planlaması en kompleks ve değişkene bağlı olan şekli Göğüs Dikleştirme ameliyatlarıdır. Bu nedenle isteklerinizi ve tüm tedavi alternatiflerini açıklıkla tartışmalısınız.


  Göğüs Dikleştirme ameliyatı gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez. Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.


  CERRAHİ TEKNİK

  Göğüs Dikleştirme ameliyatları meme şekli, büyüklüğü, sarkmanın derecesi, hastanın istekleri gibi birçok etken göz önünde bulundurularak bir çok farklı veya kombine tekniklerle yapılır. Ameliyat tipine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir, hastane veya ofis ameliyathanesinde yapılabilir. Yine süresi 2-3 saat arasında değişebilir. Ben, eğer cilt daraltması gerekiyorsa vertikal skarlı( yani sadece meme altı dikey izin olduğu) Göğüs Dikleştirme tekniğini tercih ediyorum. Bu yöntem bir miktar iz bırakacaktır ama memenizin yeni aldığı şekil, sıkılık ve dikliği sizi memnun edecektir. İzler bir süre sonra neredeyse görünmez hale gelecektir. Eğer bir protez konacak ise yine meme tipine bağlı olarak meme dokusu altına ya da kas altına konabilir.


  AMELİYAT SONRASI

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatndan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. Ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilen hafif bir ağrınız olacaktır. Yapılan prosedüre bağlı bazen dren konulmuş olabilir ve sıklıkla ertesi gün alınır.


  Bandajlar 7 gün sonra çıkarılır ; yumuşak bir destek sütyeni giydirilir. Bu sütyeni 3 veya 4 hafta boyunca gece gündüz giymeye devam etmeniz gerekir.
  Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur.


  Göğüs Dikleştirme ameliyatlarında süt kanalları ve meme başına dokunulmadığı için hamile kaldığınızda, memeden süt emzirmeyle ilgili bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu değildir.


  İzlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için gayret edilecektir. Ama yine de bilmelisiniz ki Göğüs Dikleştirme ameliyatı sonrası ameliyat tipine göre izler bir süre belirgindir. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir ; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. İstenirse izlerin daha belirsiz olmasını sağlayacak ilave prosedürler uygulanabilir.Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenize engel olmaz.

  GÖĞÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATI KARNESİ:
  Ameliyat süresi: 2-3 saat.
  Anestezi şekli: Genel ya da sedasyon destekli lokal.
  Nerede yapılmalı: Uygun donanımlı ofis veya hastanede
  Yatış süresi: Aynı gün taburcu ya da 1 gün.
  Ağrı : ilk 1-2 gün hafif derecede
  Şişme-morarma: ilk 2-3 gün şişme, morluk nadiren
  Pansuman: Drenler konmuşsa ertesi gün alınır, sargılar 5. gün çıkarılır ve 4-6 hafta kullanacağınız sütyene geçilir.
  Dikişler: Genellikle alınması gereken dikiş olmaz
  İşe dönüş: 2-3. gün.
  İyileşme: 1. ayın sonunda spor ve yüzme dahil bir çok aktiviteyi yapabilirsiniz, meme son şeklini 6 ay civarında alır ve izleriniz solmaya devam eder
   
 2. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. katyaa

  katyaa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba aranızda meme dikleştirme amliyatı olmuş biri varmı
   
 4. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.039
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  benimde sanirim hamilelik sonrasi ihtiyacim olucak..
   
 6. 22 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. calci

  calci Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  benimde ihtiyacım var cooooook korkuyorum
   
 8. 11 Mart 2009
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  canim hic korkma, kendini guvendigin doktorun ellerine emanet et ve hersey sip sak olup bitiyor. ben gecen hafta oldum ve cok memnunum :) darisi senin basina.
   
 10. 22 Haziran 2013
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. hndndrgn

  hndndrgn Üye Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  doktorunuzun ismini öğrenebilir miyim? Ben dün itibariyle böyle birşeye karar verdim ve arştırma aşamasındayım..Yardımcı olursanız sevinirim EU2...
   
 12. 29 Haziran 2013
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. adostin

  adostin Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2013
  Mesajlar:
  28
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  6
  bende çok korkuyordum ama 2 gün önce oldum iyiki yaptırmışım diyorum şimdi korkmayın kafanıza taktıysanız yaptırın geç kalmadan