• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinize öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Meningokok aşısı yaptıran varmı???

ozzlem83

AREN DOĞU
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2009
598
1
Arkadaşlar merhaba ekim anneleri topicine yazdım fakat pek ilgilenilen bir konu olmadı burada tekrar sormak istedim son zamanlardsıkça duymaya başladığım birkonuyu. Meningokok aşısı yaptıran duyan yada düşünen varmı aranızda kafam takılmaya başladı amerikada filan mecburi bir aşıymış pahalı bir aşı olduğu için türkiyeye yenigelmiş aşı biyerde okuduğuma göre 155 tl.imiş. Hastalık eğer farkedilmezse 6 yada 12 saat içinde kötü sonuçlara neden olabiliyormuş sizinde fikirlerinizi almak istedim doktorumuza henüz gitmedik gidersek sorucam ve istiyorumamakafamda karışık... :KK14:
 

ebruli1820

herşey düz bir karın için
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2010
6.564
3.419
Merhaba bugün dr. bizede söyledi 2 yaşında yapılıyormuş:KK31:Bende bunu araştırmak için nete girdim.Bilgi ednirsem buraya yazıp haber veririm:KK34:
 

ozzlem83

AREN DOĞU
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2009
598
1
Aşı hakkında bilgi!!!!

Hastalarımıza yeni ve önemli bir menenjit aşısı çıktı, daha doğrusu Türkiye’ye yeni geldi deyince, genellikle ilk cevap, biz zaten menenjit aşısı olmuştuk oluyor. Evet haklısınız şu ana kadar çocuklarınız 2 farklı menenjit mikrobu için 8 kez aşılandı. 5’li karma aşı içinde 4 kez hemofilus influenza mikrobuna karşı,4 kez de halk arasında zatürre aşısı denen aslında menenjite de yol açabilen pnömokok aşısı ile çocuklarımız aşılandı. Yeni aşımız meningokok aşısıdır. Yani farklı bir mikrop, daha henüz olmadığımız bir aşı.

Menenjit bir hastalıktır, bu nedenle de birçok farklı mikrop menenjite yol açabilir. Bundan sonra yazıma sizden gelen ya da gelebileceğini düşündüğüm sorularla devam ediyorum.

Yeni bir aşı-çocuğuma nasıl yaptırabilirim, çocuğum kobay mı olacak?

Aslında yeni bir aşı değildir, Amerika’da 7 yıldır ve birçok gelişmiş ülkede güvenle uygulanan bir aşıdır. Bugüne kadar 44 milyona yakın doz uygulanmış ve ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Yani çocuğunuz bu aşıyı ilk kez olacaklardan olmayacak.

Bu aşı neden önemli?

Meningokoksemi eskisi kadar sık görülmese de zaman zaman salgınlar yapabilen, özellikle Haç mevsiminde Orta Doğudan ülkemize taşınabilen, ve yakalanan kişinin 24 saat içinde %50 olasılıkla ölümüne yol açan ağır bir hastalıktır. Menenjit bu mikrobun yapacağı en basit hastalıktır, özellikle tüm vücutta ağır kanamalar, döküntü ve birçok organın yetmezliğiyle seyreden meningokoksemi denen şok tablosu hızla ilerler ve çok daha ölümcüldür.

Ülkemizde yıllık görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle beraber Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ölüm istatistiklerinden yola çıkarak yapılacak tahmine göre Avrupa’ya göre en az 10 kat daha yüksek olduğu söylenebilir. Türkiye’de meningokokal hastalık en çok 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir. TÜİK verilerine göre 5 yaş altında ölen her 10 çocuktan 1’i meningokokal hastalık nedeniyle ölmektedir.

Bu aşı daha önceki meningokok aşılarından farklı mı?

Evet daha önce de özellikle hacca gidenlere veya askerlik, bağışıklık yetmezliği, kompleman eksikliği ve dalağın olmaması veya alınması gibi risk faktörü olanlarda Polisakkarit aşılar uygulanmaktaydı. Ancak bu tür aşılar uzun süreli bağışıklık bırakmaz ve 2 yaşın altında işe yaramadığı için uygulanamaz . Konjugasyon teknolojisiyle hazırlanan Menactra aşısı içinde en sık görülen A, C,Y ve W135 olmak üzere 4 çeşit Meningokok mevcuttur. Ve hastalığın en riskli olduğu bebeklik çağından itibaren yapılabilir.

Bu aşının yan etkileri nelerdir?

Aşının en sık görülen yan etkileri; aşı yapılan yerde ağrı-şişme-kızarıklık, halsizlik, huzursuzluk, ağlama ve ateş olarak sayılabilir. Çoğu zaman basit ağrı kesici ve ateş düşürücülerle 1-2 gün içinde geçer. Daha önce Guillain Barre Sendromu geçirenlerin bu aşıyı olması pek önerilmez.

Bu aşı kaç yaşa kadar ve kaç doz uygulanır?

Konjüge meningokok aşısı(Menactra) ülkemizde 11 yaşa kadar ruhsat almıştır. Normal aşılama şeması en erken 9 ayda başlar minimum 3 ay arayla 2 yaşa kadar çocuklara 2 doz olarak uygulanır. 2 yaş üzerindeki çocuklara herhangi bir zamanda bir an önce tek doz olarak uygulanmalıdır.

Meningokok aşısını devlet öder mi, fiyatı nedir?

Konjüge meningokok aşısı( Menactra) şimdilik sağlık Bakanlığı tarafından ödenmemektedir, bu nedenle sağlık ocaklarında veya aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz uygulanmaz, yani şimdilik özel bir aşıdır. Mart 2013 itibariyle 155 TL civarında satılmaktadır.
 

ozzlem83

AREN DOĞU
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2009
598
1
beruli1820 teşekkür ederim bilgin için ben böyle bir bilgi edinmiştim paylaşmak istedim işe yarar umarım doktorunuz aşı için ne dedi öğrenebilirmiyim
 

ozzlem83

AREN DOĞU
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2009
598
1
Meningokoksemi veya diğer adıyla invazif meningokokkal hastalıklar tüm dünyada çocuklarda ve yetişkinlerde önemli bir ölüm ve sakatlık nedenidir, bulaşıcı bir hastalıktır. Etkeni sadece insanlarda görülen neisseria menengitidis ismi verdiğimiz bir bakteridir, bu bakteriye şeklinden esinlenerek kısaca meningokok denmektedir. Öncelikle bu Latince kelimeleri biraz açalım istiyorum. “Meningo” eki “meninks” yani beynin dışını kaplayan zarları ifade etmektedir. Bu bakteri mikroskoptaki şekli ve sıklıkla menenjit yaptığı için ve bu ismi alır. “–emi” eki aslında kan kelimesini ifade etmektedir, yani menigokoksemi bu mikrobun kana karıştığı anlamına gelir. “İnvazif” istila edici demektir, bu bakteri 24 saat içinde hızla tüm vücuda yayılıp ölüme neden olabildiği için bu tip hastalıklara invazif adı verilmektedir.

Kış mevsimi daha ön planda olmak üzere tüm yıl boyunca ortaya çıkabilir. Ülkemizde özellikle hac mevsiminde Arabistan’dan taşınarak zaman zaman salgınlara yol açtığı bilinmektedir. Vakaların %50’sini 2 yaş altı çocuklar oluşturur, askerlik gibi erişkinlerin toplu bulunduğu ortamlarda da sıklığında bir artış görülebilmektedir. Bakterinin kapsülündeki farklı protein yapılarına bağlı olarak bilinen 13 farklı tipi vardır. Bunlardan A,B,C,Y ve W135 klinik öneme sahiptir. Özellikle influenza olmak üzere viral infeksiyonlar, sigara içilmesi ve sigara dumanına maruziyet, kalabalık yaşam koşulları, altta yatan kronik hastalıkların varlığı, düşük sosyoekonomik düzey ve özellikle kompleman eksikliği gibi bağışıklık sistemi yetersizlikleri, dalağın olmaması hastalık riskini artırır.

Meningokok mikrobu hastada sadece basit bir ateş veya menenjit, veya hızla ilerleyen mikrop şokuna kadar giden çok değişik tablolara neden olabilir. 1920’lerden önce antibiyotikler yokken meningokokkal hastalıklarda ölüm oranları %70’lere kadar varmaktaydı. İlerleyen dönemlerde antibiyotiklerin keşfi ve destek tedavisi ile ölüm oranları hızları azalmaya başlamıştır. Ancak uygun antibiyotik tedavisi ve yoğun tıbbi bakıma rağmen, son 20 yıl içinde ölüm oranları %9-12 arasında değişmek üzere sabit kalmıştır. Meningokokseminin yarattığı ağır mikrop şokunda(sepitk şok) bu oran %40’a kadar varmaktadır

Meningokoksemi hızla ilerleyen bir hastalık olması, hızlı tanı, erken antibiyotik ve destek tedavisinin hastalığın sonucuyla ilişkili olması nedeniyle, meningokoksemi tanısı hafif belirtilerin varlığında ve hastalığın başlangıcında klinik olarak konulmalıdır. Hastalığın başlangıcındaki bulgular gribe benzer basit bulgulardır ve döküntü sonradan ortaya çıkar ve giderek yayılır. Vücutta mor noktalar şeklinde başlayıp hızla bu mor noktalar birleşip büyüyerek dokuların kan dolaşımını bozar. Hastalık hızla ilerledikçe organ yetersizlikleri (böbrek-kol-karaciğer v.s) ve pıhtılaşma bozuklukları olur, uzuvlara giden damarlar aşırı pıhtılarla tıkanabilir ve kol-bacak-parmak gibi uzuvların kaybına bile yol açabilir. Tansyon düşüklüğü çocuklarda şokun geç bir bulgusudur. Tek başına meningokoksemi şüphesi tedavi başlanması için yeterlidir.

Korunma için bugün bilinen en etkili yöntem 4’lü konjüge aşıdır, Menacrta isimli bu aşı A,C, Y ve W135 tipini içerir. Eskiden sık enfeksiyon yapan B tipi son yıllarda azalmıştır, bunun için ülkemizde ruhsatlı bir aşı mevcut değildir. Arzu edenler Avrupa’da ruhsat alan Bexero aşısını temin edebilirler.
 

ebruli1820

herşey düz bir karın için
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2010
6.564
3.419
beruli1820 teşekkür ederim bilgin için ben böyle bir bilgi edinmiştim paylaşmak istedim işe yarar umarım doktorunuz aşı için ne dedi öğrenebilirmiyim
Dr. yapılması gerektigini söyledi ve bir broşür verdi.Evde okursunuz dedi.Bizde dr. güvendigimiz için ne derlerse yapıyoruz ama bu aşı bügüne kadar yoktu.Eee olmayan onca bebek tehlike altında mı şimdi?Yeni yeni bi sürü aşı heopatit a rotavirüs gibi aşılar çıktı.Peki durumu olmayıp bu özel pahalı aşıları yaptıraman annelerin bebeklerin günahı ne?
 

cindiriz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2011
381
427
Merhaba..yurtdisinda yasiyorum ve ben bu asiyi kizima yaptirdim 3 sene once.herhangi bir aksilik olmadi asi sonrasi.hatta onumuzdeki yol kucuk kizimada yaptiracagim.sevgiler...
 

ozzlem83

AREN DOĞU
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2009
598
1
merhaba arkadaşlar hafta sonu bende doktorumuza bu konudan bahsettim aşıyla ilgili tam bilgiye sahip olmadığını 10 gün kadar sonra seminere katılacağını fakat yurt dışında yapılan aşı olduğunu söyledi ben bu hastalık türkiyede çok görülen hastalık değil diye biliyodum ve bunu söyledim doktorumuza ama öyle olmadığını öğrendim son yıllarda azmış bu hastalığa rastlanma oranı oda hacca gidenlere bu aşı yapıluıyormuş ve türkiyeye oradan geliyormuş hastalık koruyucu aşı yapıldığından son yıllarda çok gelmiyormuş önceden zeynep kamilin doktoruyken çok hasta gelirdi ve iç organlar şakır şakır kanıyor çürüyor eğer farkedilmezse 2 saat içinde öldürüyor dedi kendi hastasıda birkaç yıl önce yakalanmış bu hastalığa çocuğun kalbi filan durmuş müdaghale edmeedim hemen hastaneye gönderdim filan dedi çocuk döküntülerle gidiyor doktora doktor anlayınca hastaneye gönderiyor yolda kalbi duruyor filan 10 gün yoğum bakımda kalıyor yoğun bakımdada 2 kere kalbi duruyor ama sonunda atlatmış çocuk gözüm baya bir korktu o nedenle kesinlikle yaptırıcam bu aşıyı türkiyeye gelen aşı büyük bebekler içinmiş yani 9 ay ve üstü bebekler içinmiş o nedenle 2 yaşşından sonra yaptırıcaz biz umarım faydalı olmuştur sizlere
 

mirabelle

kelebeğini bekliyor...
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2010
1.164
1
merhaba arkadaşlar hafta sonu bende doktorumuza bu konudan bahsettim aşıyla ilgili tam bilgiye sahip olmadığını 10 gün kadar sonra seminere katılacağını fakat yurt dışında yapılan aşı olduğunu söyledi ben bu hastalık türkiyede çok görülen hastalık değil diye biliyodum ve bunu söyledim doktorumuza ama öyle olmadığını öğrendim son yıllarda azmış bu hastalığa rastlanma oranı oda hacca gidenlere bu aşı yapıluıyormuş ve türkiyeye oradan geliyormuş hastalık koruyucu aşı yapıldığından son yıllarda çok gelmiyormuş önceden zeynep kamilin doktoruyken çok hasta gelirdi ve iç organlar şakır şakır kanıyor çürüyor eğer farkedilmezse 2 saat içinde öldürüyor dedi kendi hastasıda birkaç yıl önce yakalanmış bu hastalığa çocuğun kalbi filan durmuş müdaghale edmeedim hemen hastaneye gönderdim filan dedi çocuk döküntülerle gidiyor doktora doktor anlayınca hastaneye gönderiyor yolda kalbi duruyor filan 10 gün yoğum bakımda kalıyor yoğun bakımdada 2 kere kalbi duruyor ama sonunda atlatmış çocuk gözüm baya bir korktu o nedenle kesinlikle yaptırıcam bu aşıyı türkiyeye gelen aşı büyük bebekler içinmiş yani 9 ay ve üstü bebekler içinmiş o nedenle 2 yaşşından sonra yaptırıcaz biz umarım faydalı olmuştur sizlere[/QUO

bende yaptırdım canım baya bişey okumuştum bununla ilgili teşeşkürler bilgiler için ayrıca
 

basarans

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2012
641
136
Kizim 12 aylik,1yas asilari ile birlikte bugun yaptirdim. 150 tl civarinda. Simdilik problem yok. Yan etki yapmaz dedi doktor ama bakalim. Olursa buradan paylasirim.
 
Yukarı Alt