Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Menopoz nedir,tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Konusu 'Menopoz' forumundadır ve Mune tarafından 23 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Mune
 1. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.624
  Beğeni:
  101.150
  Ödül Puanları:
  663
  Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Menopoza girme yaşı tüm dünyada ve antik çağlardan beri fazla değişme göstermemiştir ve ortalama 45-55 cıvarındadır. 40 yaştan önce menopoza girmek "erken menopoz " olarak tanımlanmaktadır. Menopoz genellikle hayatın doğal bir aşaması olarak kabul edilmektedir.

  Gerçekten de menopoz, kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlandıktan sonraki doğal bir aşamasıdır. Ancak menopozda oluşan bazı değişiklikler kadının hayatını derinden ve öylesine olumsuz etkiler ki bu durum pek çok hastalıkların ortaya çıkmasına ve kadının yaşam kalitesinin azalmasına neden olur.Bu gün menopoz olumsuz etkileri önlenmeye ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık gibi kabul edilmektedir.

  Menopozun kadın hayatının doğal bir parçası olması nedeniyle hiç bir şey yapmadan izlenmesi artık eskilerde kalmıştır.Özellikle kadın yumurtalık hormonlarının laboratuar koşullarında üretilip kullanılmaya başlanmasıyla bu kavram daha da ön plana çıkmıştır. Menopozda azalan yumurtalık hormonlaının yerine konmasıyla menopoza ait tüm olumsuz değişiklikler ve hastalıklar kolaylıkla önlenebilmekte veya en aza indirgenebilmektedir.

  Menopozdaki temel değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır.Böylece kadında
  -Ateş basma,terleme,çarpıntı
  -Uykusuzluk,sinirlilik,(ruhsal çöküntü) depresyon,unutkanlık,halsizlik,çabuk sinirlenme
  -Bazan cinsel istekte (libido) azalma
  -Kemik erimesi(osteoporoz)
  -Damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi
  -Cinsel organlarda çekilme(atrofi) ,kuruluk,ağrılı ilişki
  -İdrar kaçırmaya kadar varan idrar yollarında atrofi ortaya çıkmaktadır.

  Kadınlar bir sabah uyandıklarında kendilerini menopoza girmiş olarak bulmazlar.Menopoz 20 yıl süren değişikliklerin tam ortasındaki dönemdir.40 yaşından sonra kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları,aralıklı ateş basma ve terlemeler,psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar.Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir. Bu dönemde 1 yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir. 6 aydan daha fazla adet gecikmeleri araştırılıp kandaki estrojen ve yumurtlamayı uyaran hormon (FSH) seviyeleri ölçülerek kesin tanı konulur. Ancak adet düzensizlikleri veya düzensiz kanamalar "menopoza giriyorum" düşüncesiyle normal karşılanmamalı; hasta doktoruna başvurarak bu değişikliklerin gebelik ve kadın cinsel organlarının kanserlerinde de görülebileceği göz önünde tutularak bu hastalıklar dikkatle araştırılmalıdır.


  Menopozun olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesinin en önemli ön koşulu tanısının en erken aşamada konulup erken tedaviye başlanmasıdır.Çünkü menopozdaki kayıplar ilk yıllarda en fazladır.Menopoz temel olarak yumurtlamanın durması (doğal) veya yumurtalıkların alınması(cerrahi) veya çalışamayacak kadar hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar.40 yaşından sonra 1 yıl süreyle adet görmeyen ve yakınmaları da olan bir kadın başka araştırma yapılmaksızın menopozda kabul edilebilir.Menopoza geçiş döneminde ,gebelik ve düzensiz kanamaya neden olan kötü huylu hastalıklar ayırt edilmelidir.Bunun için seyrek adet gören ,ateş basma,çarpıntı,terleme ve psikolojik değişiklikleri olan bir kadının adetin 3. günü alınan kanında, yumurtalıkları uyaran hormon(FSH,LH) düzeyleri artmışsa tanı daha kesin ve erken konmuş olur ve tedavi de hemen başlanabilir.Düzensiz (genellikle seyrek) adet gören bir kadında FSH 40 pg/ml üzerinde ise menopoz tanısı kesinlikle konur.FSH değerinin 25-40 pg/ml arasında olması halinde menapoza giriş sürecinin başladığı ancak seyrek de olsa yumurtlama ve gebelik de olabileceği düşünülür.Ancak her durumda gebelik ve düzensiz kanamaya neden olan diğer hastalıklar gebelik testi,ultrasonografi ve endometrial biopsi (kürtaj) vb ile araştırılmalıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Eylül 2008
 2. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Mune
 3. SEAR

  SEAR Ziyaretçi

  tesekkürler mss her kadını ilgilendiren bu cok önemli konu hakkında bilgi verdigin için.dogrusu erken menepoza girmek istemem.hatta menopozu yaşamak istemem.:uhoh: :uhoh: :uhoh: :uhoh: :uhoh: :uhoh: :uhoh: :uhoh:
   
 4. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Mune
 5. MsscooL

  MsscooL Ziyaretçi

  HORMONLA TEDAVİ

  Başlıca bozukluk veya eksiklik östrojen hormonun azalması olduğundan ,temel tedavi de östrojen hormonu vermektir.Tanı konur konmaz eğer hasta için sakıncaları yoksa;
  -Ağızdan
  -Cilte yapıştırılan bantlar veya sürülen jellerle
  -Vajinal yolla
  östrojeni yerine koyme tedavisine başlamak esastır.
  Hormon Kullanımına Engel Oluşturan Durumlar:
  -Yeni kalp krizi(miyokard enfarktüsü) geçirmiş olanlar
  -Geçici iskemik atak
  -Geçirilmiş inme (serebrovasküler olay),beyin damar tıkanıklıkları
  -Karaciğer fonksiyonlarının bozuk olması
  -Östrojen ile ilerleyen tümör varlığı(Meme ,rahim)
  -Tromboemboli (damariçi pıhtılaşma ile damar tıkanıklığı)
  Dikkatli ve Kontrollü Kullanılacak Durumlar:
  -Kalpte iskemik hastalık(damar sertliğine bağlı beslenme bozukluğu)
  -Hipertansiyon(yüksek tansiyon)
  -Safra kesesi hastalıkları ve taş
  -Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)
  -Hiperlipemi (kanda yağ,kolesterol, oranının yüksek olması)
  -Migren tipi başağrıları
  -Miyom(rahimde tümör)
  Hormon tedavisine başlanmadan önce,bu ilaçların olası yan etkileri ve uzun yıllar kullanılmasına bağlı ortaya çıkabilecek durumlar hasta tarafından bilinerek ,ön hazırlıklar yapılmalıdır.Ön araştırmalar:
  -Genel vücut ve jinekolojik muyene,tansiyon ,kilo,ağırlık ölçümü
  -Karaciğer fonksiyonları (kandaki karaciğer enzimleri,yağlar,kolesterol ölçülür)
  -Kan ve idrar tetkiki( genel kontrol)
  -Servikal smear(Rahim ağzı kanserini araştırmak için alınan sürüntü)
  -Mammografi (Meme kanseri taraması)
  -Endometrial biopsi ve/veya vajinal ultrason ile endometrial kalınlık ölçümü(rahim kanserini tarama)
  -Açlık Kan Şekeri (Şeker hastalığı araştırılması)
  -Elektrokardiografi (Kalpte kriz veya beslenme bozukluğu araştırılması)
  -Gerekirse kemik yoğunluğu ölçümleri(kırıkları önlemek ve diğer ilaçların gerekliliğinin araştırılması için)
  Bu tetkikler hastanın durumuna göre en az 1 yıl aralıklarla tekrarlanır.


  HORMONSUZ TEDAVİ

  Genellikle direkt olarak menopoza karşı değil ,oluşturduğu hastalıklara (osteoporoz vb ) karşı kullanılan ilaç ve yöntemleri içerir.
  -Kalsiyum desteği
  -Bifosfonatlar
  -D Vitamini  DİYET

  -Kalsiyumdan zengin diyet esastır.Süt ,yoğurt,peynir vb diyetle kemik kaybı önlenmeye çalışılır.


  EGZERSİZ

  Her gün 30 dakikalık yürüme ve basit ağırlık kaldırma, kas güçlendiren hareketler ilaçlar kadar önemlidir. Yaz aylarında güneş ışığından (ultra viole) faydalanmak için düzenli güneşlenme yararlıdır.

  OLUŞAN HASTALIKLARIN TEDAVİSİ

  Amaç hastalıkların önlenmesi olmakla beraber önlenemediği zaman uygun tedaviler yapılır.

  KEMİK ERİMESİ

  Kırık oluşmuşsa uygun tedavi yapılır ve fizik tedavi ile rehabilitasyon sağlanır. Kırıklara bağlı ortaya çıkan kamburluk nedeniyle oluşan ağrı ve solunum sıkıntısı için fizik tedavi ve uygun aletlerle hastaya yardımcı olunmaya çalışılır. Kırıkların oluşumunun önlenmesi için ev hastaya göre yeniden düzenlenmelidir. Merdiven kenarlarına, banyo ve tuvalete tutunacak kollar yapılır. Elektrik kesintisi anında oluşabilecek çarpma ve düşmeleri önlemek için özel pilli veya jenaratörlü lambalar merdivenlere yerleştirilebilir. Yerdeki kaygan örtü malzemeleri (halı, kilim vb.) sabit hale getirilebilir.

  İDRAR KAÇIRMA

  Mesane boyunun sarkmasına veya mesane aktivitesinin artmış olmasına (detrusor instabilitesi) göre değişir. Mesane boyu hareketliliğinin arttığı durumlarda cerrahi; mesane kasının zamansız kasılmasına bağlı idrar kaçırmalarına ilaç, fizik tedavi ve/veya mesanenin elektrik stimulasyonuna dayalı tedaviler uygundur. Hangi tedavinin yapılacağına konunun uzmanı bir hekim tarafından yapılan muayene, laboratuar ve ürodinamik (mesanenin dolum, işeme ve kaçırma basınçlarının bilgisayarla kaydı) çalışmalarla karar verilmelidir. İyi seçilmemiş hastalarda tedavi idrar kaçırmayı düzeltmeyeceği gibi artışına neden olabilir.

  PSİKOLOJİK SORUNLAR

  Özellikle ilk yıllarda kadınlarda adetten kesilme, ateş basma, terleme, çocuk doğurma yeteneğini kaybetme gibi bozukluklar eksik kadınlık, izolasyon, depresyon, içe kapanma, uykusuzluk, aşırı sinirlilik, saldırganlığa neden olabilir. Bu durumda bir psikiyatrisin öneri ve tedavisine gerek vardır. Alışmaya çalışmak sorunu derinleştirebilir.
   
 6. 15 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Mune
 7. Filo

  Filo Guru Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.159
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  348
  biz bayanlar için gercekten önemli bu menapozda hormon alımını....ne yapacağımızı sasırdık menapoza girdiğimiz zaman..ama ben hormon alımını savunanlardanım......
   
 8. 24 Kasım 2011
  Konu Sahibi : Mune
 9. rashii

  rashii Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  151
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Herkese merhaba...Ben de bu konunun madurlarındanım çünkü annem de sanırım menapoza giriyor şu dönemde çok sinirli,alıngan ve psikolojisi alt üst durumda ben de evde ders çalışmak ve sınavlara hazırlanmak istiyorum fakat annem bu haldeyken nasıl geçineceğiz bunu düşünmekten kendimi alamıyorum.Çünkü doktora henüz tanısının konması için bile gitmedi ve gitmek istemiyor.Hormon tedavisi istemiyor ve pskologa da gitmiyor ilaç verir kullanmam diyor..dolayısıyla ailecek çıkmazdayız..bana önerileriniz nedir ? Deneyimli olanlardan ve uzmanlardan rica ediyorum?
   
 10. 4 Haziran 2012
  Konu Sahibi : Mune
 11. melegimiistiyorum

  melegimiistiyorum Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2012
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  ..........................................
   
 12. 11 Haziran 2012
  Konu Sahibi : Mune
 13. Bkb

  Bkb Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  805
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  46
  gercekten biz bayanların hayatımzdaki en sıkınıtlı dönemlerden birii snırım ve belli bir yaşının olması da cok sıkıcı kimisi 60 ına yakın giriyor kimisi 20li yaşlardaa...
   
 14. 3 Eylül 2012
  Konu Sahibi : Mune
 15. muhbirkiz

  muhbirkiz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bilgi için teşekkürler........
   
 16. 15 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : Mune
 17. ezy85

  ezy85 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Benim de annemin huyu suyu değişti vallahi. Hiçbirşey söylenmiyor artık, herşeye sinir yapıyor. Evde 3 kızız ama bu yüzden geçinemiyoruz. :KK43: ... Keşke biraz geç olsaydı diyorum çoğu zaman. acaba genetik etkili mi menepoz için ? bilen var mı?