merhaba arkadaşlar aor koarktasyon rahatsızlığı olan var mı?

targim_gamze

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
merhaba.evet gittik doktora.ve şuan aynı durumu daha da doğrusu rekorktasyonu kesinleşti.gradiyenti 53 mmhg.öncelikle emar çekilecek bu ay sonu anestezi uygulanıp.sora bi problem yoksa anjio yapılacak.hakkımızda hayırlısı olsun inşallah bu defa herşey yolunda gider ve biraz rahat nefes alırız.ilginize de teşekkür ederim.

targim_gamze

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
bu arada hamileliğimde ben de grip olmuştum..ki grip kalbi en çok etkileyen virüse sahipmiş.tabiki yine de ondan olduğuna hiç emin olamayız çünkü genetik olabilir .yiyeceklerden olabilir v.s ama birazda sanıyorum kader,çünkü bende sizin gibi yediğime içtğime çok dikkat ederdim.gelen Allahtan..derdini veren rabbim dermanını da vercektir elbet..

Meral

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
merhaba.evet gittik doktora.ve şuan aynı durumu daha da doğrusu rekorktasyonu kesinleşti.gradiyenti 53 mmhg.öncelikle emar çekilecek bu ay sonu anestezi uygulanıp.sora bi problem yoksa anjio yapılacak.hakkımızda hayırlısı olsun inşallah bu defa herşey yolunda gider ve biraz rahat nefes alırız.ilginize de teşekkür ederim.
Bize hiç mr - tomografi çekilmemişti. hep eko ile hareket ettik. inşallah iyi geçer herşey ve balonla atlatırsınız ameliyata gerek kalmaz.

Meral

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
bu arada hamileliğimde ben de grip olmuştum..ki grip kalbi en çok etkileyen virüse sahipmiş.tabiki yine de ondan olduğuna hiç emin olamayız çünkü genetik olabilir .yiyeceklerden olabilir v.s ama birazda sanıyorum kader,çünkü bende sizin gibi yediğime içtğime çok dikkat ederdim.gelen Allahtan..derdini veren rabbim dermanını da vercektir elbet..
ilaç kullandınız mı grip olduğunuzda? bi de biküspit olayını sordunuz mu?

targim_gamze

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
tam emin olmamakla beraber minoset dışında bişey kullanmadım diye hatırlıyorum.
emar konusunda da bizim ameliyattan önce de doktorumuzun kararı anjioydu lakin anjio sırasında damarda darlık yanısıra anevrizmasınında olduğunu öğrendik.bu sebepten balon yapılamadı ameliyat kararı çıkmıştı.şimdi de aynı süprizle karşılaşmamak için emar isteniyor bizde mecburen kabul ettik.biküspit olayı dedğiniz tirüküspit kapak mı?şuan için trüküspit kapak da yetmezlik yok dedi şuan için.

banayaklasma

Her nefesin aşk bana..
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
88
Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Meral hanımın bahsettiği diğer kişi benim yani benim kızım. 10. Günlükken ameliyat oldu ve şu anda gradient değeri 10. Yani tamamen normale döndü. Tabi 6 ayda bir kontrolleri devam ediyor. 3 yaşına kadar da böyle devam edecek daha sonra senelik olacak muhtemelen. Bizde darlık bölgesi çok uzun olduğundan balon yapmamışlardı. O yüzden direk ameliyat oldu. Aort kapak sorunu bizde de var fakat doktorumuzun söylediği çok iyi olduğu normal bir insandan hiç farkının olmadığı. Hatta ameliyat izi olmasa hiç nir doktorun ameliyat olduğunu bile anlayamayacağı. Bunları ameliyat doktorumuza borçluymuşuz... Bi kaç gün sonra tekrar kontrolümüz var. İnşallah yine iyi çıkacak sonuçlarımız. Lütfen kötü düşünmeyin. Karamsar olmayın. Bende o kadar kötü zamanlar yaşadım ki ve benimde yanımda bu konuda destek verecek kimse yoktu. Herşey muammaydı. Hatta aksine doktorlar öyle şeylerle korkutmuştu ki kafayı yemek üzereydim. Hepsi geçti gitti çok şükür. Doktorların söylediği hiç bir aksilikte olmadı. Konuyu takip edicem. Lütfen durumlardan habersiz bırakmayın

banayaklasma

Her nefesin aşk bana..
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
88
Ayrıca hamileyken grip olmadım yada hafif geçirdim. Hap olarak minoset yada tamol kullandım. Fakat migrenim olduğundan serumla birlikte de bi çok sefer ağrı kesici verildi. Ama doktoruma sorduğumda genetik olduğunu söyledi. Hatta 2. Çocuğumda olabileceğini yada kızımın çocuğunun olma riskinin daha fazla olduğunu söyledi. Tabi bunlar sadece olasılık. Kesin bir neden yok.

Meral

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
2
demekki gradiyent 10'a kadar düşüyor.. çok mutlu oldum. inşallah bir sonraki kontrolde bizim de 10'a düşer. 20 çok sınırda bir değer çünkü. 10'a düşerse içim daha rahat edecek ve tekrarlama olasılığı daha da azalacak.

benim ikinci doğumumda özellikle o da kız olduğu için pediatrik kardiyoloğumuz çok titiz davrandı. fırsat bulduğu her an çok ayrıntılı olarak eko yaptı. çok şükür onda bişey çıkmadı. o yüzden ikinci çocuk düşündüğünüzde korkmayın. zira ben çok korktuğum için aynı şeyleri yaşarım diye geciktirdim ikinciyi. eşimin de benim de anne babalarımıza ve kendimizi de eko yaptırdık ama hiçbirimizde bişey yok. inşallah çocuklarımızın çocuklarında da olmaz.

aort kapağı normalde triküspit oluyor yani 3'lü ama bizde biküspit yani 2'li. aort koarktasyonunda genelde öyle oluyormuş. şuan bir sorun yok Allah'a şükür ama internetten araştırdığım kadarıyla gençlik ve orta yaş sonrası biraz sorun çıkarabiliyormuş. ama doktorumuz bişey söylemiyor. hiçbirşey olmayabilir boşuna kafanızı yormayın bunlarla diyor. iyi de ediyor aslında.

banayaklasma

Her nefesin aşk bana..
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
88
Evet bizim doktorumuz da aynı şeyleri söylüyor aort kapağı için. Yani hiç bir sorun çıkartmaya bilir diyor. Burcunun kapağı 3lü fakat bi kapak daha küçük. Mesela önceden spor yapamayabilir diyordu doktor şimdi profesyonel sporcu bile olabilir diyor. Düzelmeyecek birşey değil çok şükür. İkinci çocuk için korkularım ar fakat eğer olursa bu sefer hazırlıklıyım diye telkin ediyorum kendimi. Zaten hamile kalma durumumda sürekli kontrollerim olacak.

targim_gamze

Üye
Kayıtlı Üye
Emoji Skoru
1
böyle güzel haberler alıyor olmak umut verici..ama anladığım kadarıyla sizin tekrar etmemiş amleiyattan sora hiç.bu çok güzel bişey.biz şuan başa dönmüş durumdayız rabbim kızımın hakkında ne hayırlısıysa onu versin..şuan için anjioyu bekliyoruz umarım bu da bizim için güzel sonuçlar verir.doktorumuz aciliyeti yok diyor ameliyat olduğu için,gradiyenti 53 mmhg olmasına rağmen.bayramdan sora emar sora da nasip olursa anjio.inşallah bütün yavrularımız sağlığına en yakın zamanda kavuşurlar inşallah.

Yukarı Alt