Metabolizmanızı 10 adımda hızlandırın

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2006
Mesajlar
2.257
Emoji Skoru
10
Metobolizmanızı hızlandırın
Zayıflamakta güçlük çekiyorsanız, metabolizmanız yavaş demektir. Yani yediğinizi yakamıyorsunuz. Ama bu sorun değil çünkü metobolizmayı hızlandırmak mümkün. ışte onu hızlandıracak 10 basit yöntem!

Metabolizma, kilo vermeye çalışanların sıklıkla karşılaştığı bir sözcük. Anlamı da; alınan besinlerin enerjiye (hareket ve ısı) dönüştürülmesi işlemi. Metabolizma, kaslarınızda ve organlarınızda gerçekleşiyor. 'Kalori yakmak' dediğimiz şey de bunun bir sonucu.

'Bazal metabolizma' ise, kalp atışı, nefes alma gibi vücudun temel işlevlerini yerine getirmesi için harcanması gereken kalori miktarını temsil ediyor. Yani dinlenirken, ya da uykudayken, vücudunuzun ne hızda çalıştığını gösteriyor. Bazal metabolizma, günlük olarak harcadığınız kalorilerin yüzde 75'inden sorumlu!

ıyi haber şu: Metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı ifade edeceğiz. Bunları hayatınıza ne kadar uygulayabilirseniz, metabolizmanız da o kadar hızlanacak demektir.
Yani 24 saat içerisinde yaktığınız kalori miktarı artacak.

* Her zaman kahvaltı edin. Kahvaltı etmediğinizde, vücudunuza açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Çünkü geceden beri bir şey yemediğiniz için, 10 saatten fazlaca bir süre bir şey yememiş olursunuz. Böylece metabolizmanız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar. Besinler, özellikle de karmaşık karbonhidratlar, metabolizmanızı ateşler.

* Geç saatte yemeyin. Araştırmalar, kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek kilo verebileceğinizi gösteriyor. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte, mümkünse yatmaya gitmeden en az 4 saat önce yemeye bakın.

* Günlük olarak 1200 kaloriden az yememeye çalışın. Aldığınız kalori miktarı, 1200'ün altına düştüğünde, bu genellikle bazal metabolizmanızı desteklemeye yetmez. Bu da, metabolizmanızı yavaşlatır.

* Ara öğünleri de beslenme programınıza dahil edin. Meyva, sebze ve tahıl gibi karmaşık karbonhidrat grubunda yer alan besinler, metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca ara öğün yerseniz, fazla acıkmayacağınız için, ana öğünleriniz de küçülmüş olur. Unutmayın, ne kadar aç olursanız, yedikleriniz ve miktarları üzerindeki kontrolünüz de o kadar azalmış olur.

* Daha çok karbonhidrat (bitkilerden elde edilen besinler) ve daha az yağ (özellikle hayvansal yağlar ve katkı maddesi olarak yağ kullanılmış besinler) yiyin. Karbonhidratlar hem doyurucudur, hem de metabolizmanızı hızlandırır. Üstelik yağdan daha az kalori içerirler.

* Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, ya da aerobik gibi, aerobik bir egzersizi günlük olarak yapmaya çalışın. Bunun metabolizmanızı nasıl hızlandıracağını tahmin bile edemezsiniz. Ama mutlaka düzenli olarak yapmalısınız.

* Düzenli olarak yaptığınız aerobik egzersize ek olarak, öğlen ya da akşamları 10-15 dakikalık hızlı bir yürüyüş de yapın. Bu, metabolizma hızınızı daha da artırır.

* Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak, kaslarınızı çalıştırın. Aerobik egzersizler yağ yakar, ağırlık çalışması ise vücudunuzun sıkılaşarak şekillenmesini sağlarken, metabolizma hızını da artırır.

* Aktif olmanın yollarını arayın. Arabanızı daha uzağa park etmek, asansörü kullanmak, evi toplarken, bir sürü eşyayı bir seferde değil de, birkaç seferde taşımak gibi basit ama etkili yollar bulabilirsiniz. Yani işinizi zorlaştırın!

* Günde en az 2 litre su için. Çünkü metabolizmanız düzgün çalışmak için bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Yanınızda bir şişe su taşıyın ve gün içerisinde bolca su için.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Zehranur

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mayıs 2007
Mesajlar
824
Emoji Skoru
95
Eski bir yazi olmasina ragmen faydalandim,tesekkürler...
 
Yukarı Alt