Mevsim Geçişlerine Dikkat!

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.768
Emoji Skoru
21.584
Yaş
55
Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için dengeli beslenin, gerekirse vitamin takviyesi alın, balığı beslenme listenizden eksik etmeyin.

Mevsim değişikliklerinde vücudumuz takviye gıdalara ihtiyaç duyuyor. Dr. Mete Deniz, mevsim değişikliği olduğu aylarda yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi şikayetlerin artığını belirtti. Bu şikayetler için sporun ve sağlıklı beslenmenin önemini hatırlatan Dr. Deniz, 'Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. Kafein ve alkolden uzak durulmalı, ada çayı ve melisa çayı sıkça tüketilmelidir'dedi.

C VİTAMİNİ ALIN
C vitamini virüs engelleyicidir, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, vücudu bakteri toksinlerinden korur, savunma sistemini güçlendirir. Yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, limon gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, kurubaklagiller, tahin gibi besinlerde bulunan diğer bir antioksidan da E Vitaminidir. Yemeklere sıvı yağ koymak, haftada 2 kez kurubaklagil tüketmek, haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketimi ile E vitamininin yeteri kadar tüketimi sağlanabilir.

BOL BOL BALIK
Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri ise antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Haftada 2 ya da 3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi, zeytinyağlı salata ve sebze yemeklerinin düzenli yenmesi önemlidir.
 
Yukarı Alt