Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Mol (Üzüm) Gebeliği

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Mol (Üzüm) Gebeliği  Tıbbi literatürde “Molar Gebelik” veya “Mol Hidatiform”, halk arasında ise “Üzüm Gebeliği” olarak geçen gebeliğin bu anormal şekli, “Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar” grubu içinde yer alan özel bir durumdur.

  Gestasyonel trofoblastik hastalıklar, embriyonik dönemde bebeğin plasenta ve zarlarını oluşturan hücrelerden köken alan bir takım hücrelerin kanseröz değişimlerini içine alır.

  Mol gebeliği, gestasyonel trofoblastik hastalıklar grubu içinde en sık olarak rastlanılan ve aslında iyi huylu (benign) bir durumdur. Bu gruptaki diğer anormal durumlar ise koryokarsinom ve invaziv moldür.

  Mol Hidatiform;

  Komplet (Tam)
  ınkomplet (Tam olmayan) olarak ikiye ayrılabilir.
  Komplet Mol Haditiform

  Ultrasonda; fetüs ve fetüse ait yapılar bulunmayıp, yalnızca plasentanın olduğu ve plasentanın tipik görünümü ile tanısı genellikle kolaylıkla konulabilen mol şeklidir. Plasenta ve eklerindeki hücrelerde -adeta üzüm tanesine benzer- şekilde ödem, şişlik ve genişleme mevcuttur. Bu durum ultrasonda tipik olarak “karyağdı manzarası” olarak isimlendirilmektedir.


  Mol gebeliğinde yapılan ultrasonda “kar yağdı manzarası”
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Bazen mol ile birlikte her iki yumurtalıkta kistler de görülebilir. Bu kistlere “Teka Lutein kistleri” adı verilir.


  Ultrasonda “Teka Lutein kistleri” nin görüntüsü
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Görülme sıklığı 2000 gebelikte bir olup, çoğunlukla çok genç veya çok yaşlı gebeler risk altındadır.

  Komplet molde tanı, bir adet gecikmesi sonrası yapılan gebelik testinin pozitif olması sonucunda hastanın vajinal kanama şikayeti ile veya rutin olarak doktora muayene için gelmesi ile konulmaktadır.

  Kanamalar çok hafif (lekelenme tarzında) olabileceği gibi çok fazla miktarda da olabilir. Ayrıca bazen bu hastalar ilerleyen gebelik haftalarında bebeğin oynamasını hissetmeme şikayeti ile de hekime başvurabilirler.

  Ultrason yapılmasına rağmen yine de tanı için şüphede kalınan durumlarda kanda Beta HCG testine bakılır. Molde bu değer, aynı gebelik haftasındaki normal bir gebeliğe kıyasla daha yüksektir.

  Gebeliğin ilk ayında normal olarak da görülebilen bulantı ve kusmalar (hiperemezis) molde genel olarak çok daha şiddetli olur. Bulantı ve kusmaların nedeni, mol gebeliğinde normalden fazla olarak salgılanan Beta HCG hormonudur.

  Ayrıca yine Beta hCG hormonunun yüksekliğine bağlı olarak bazı hastalarda çarpıntı, terleme, sinirlilik ve gerginlik gibi “hipertroidi (tiroidin normalden fazla çalışması)” durumunu taklit eden bulgular olabilir. Bunun nedeni ise bHCG hormonunun biokimyasal yapısının tiroidi uyarıcı hormona (TSH’a) benzerliğidir.

  Yapılan pelvik muayenede, uterus (rahim) olması beklenen gebelik haftasına göre daha büyük ve yumuşak kıvamdadır. Rahim içerisindeki üzüm tanesine benzer şekildeki kesecikler zaman zaman dökülüp vajinal yola dışarı atılabilir.

  Molde erken tanı son derece önemli olup, bu tedaviyi oldukça kolaylaştırıcıdır.

  Tedavi
  Üzüm gebeliğinin tedavisinde, rahim içinin “vakum aleti” ile boşaltılması (vakum ekstraksiyonu) altın standarttır. Bir tür kürtaj işlemi olan bu uygulama, normal kürtaja göre daha riskli olup yalnızca hastane koşullarında yapılmalıdır. Kanama riskinden ötürü sorumlu hekim tarafından tedbir olarak önceden kan isteminde bulunabilir.

  Vakumla gebeliğin boşaltılmasından sonra hastalar mutlaka izleme alınırlar. Çünkü moldeki hücrelerde habasiyet (kötü karakterli olma özelliği) riski vardır. ızlemler, daha çok Beta HCG testi ve eğer gerekirse ultrason muayeneleri ile olur.

  ızlemlerin düzgün olarak yapılabilmesi için en az bir yıl süreyle gebelik yasaklanır. Gebelikten uygun şekilde korunabilmek için doğum kontrol hapları veya RıA (Spiral uygulaması) verilebilir.

  ızlemler için işlem sonrası ilk 3 ay 2 haftalık aralarla kanda hCG değerine bakılır. Kan düzeyleri normale indikten sonra 6 ay süreyle ayda bir, daha sonra da en az 6 ay süre içinde 2 ayda bir bu test tekrarlanır. Bu sürenin sonunda düzeyler normal seyredip nihayetinde sıfırlanıyorsa takip sona erdirilir ve gebeliğe izin verilir.

  Eğer ilk başlangıçta kan Beta hCG düzeyleri düşmez ya da aynı kalırsa (plato çizerse) veya bir süre düştükten sonra yeniden artmaya başlarsa “kemoterapi” yani ilaç tedavisi başlanılır.

  Bu durumda, hastada beyin tomografisinden akciğer filmine kadar pek çok tetkik yapılarak metastatik odak aranır. Gerekli olduğu hallerde son çare olarak rahim alınabilir (histerektomi operasyonu).

  ınkomlet Mol Hidatiform
  Burada rahim içinde fetus mevcuttur, ancak kromozom olarak anormallik vardır.

  Ultrasonda plasenta yine hidropik, şiş ve ödemli bir görünüme sahiptir. Komplet molden farklı olarak kanser potansiyeli taşımaz. Tedavisi, fark edildiği anda gebeliğin komplet mole benzer şekilde sonlandırılmasıdır.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. fatmaeren

  fatmaeren Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ne şans bendekide kızlar benimde hamileliğim üzüm hamileliğiymiş ve çok moralim bozuldu.yarında ameliyata giriyorum kızlar.şans dileyin lütfen
   
 4. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. Mahbile

  Mahbile Acem Kızı Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.391
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  canım geçmiş olsun dularımız senle:rolleyes2:
   
 6. 10 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. MsscooL

  MsscooL Ziyaretçi

  Fatmacım üzülme canım hayırlısı ne ise o olsun.Dualarımız seninle, şimdiden geçmiş olsun...
   
 8. 11 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 9. grafica

  grafica Haftasonu sarhoşu Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hemşom geçmiş olsun canım hayırlı haberlerini bekliyoruz.
   
 10. 1 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 11. CeylinNaz

  CeylinNaz Guru Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  36
  Ödül Puanları:
  288
  arkadaşlar aranızda mol yada üzüm gebeliği geçiren varmı benim tedavim bitti merak ediyorum boyle bisorunla karşılaşıp tekrar sağlıklı hamile kalanınız varmı
   
 12. 1 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 13. Aysecik

  Aysecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.130
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Hulya canim boyle bir gebelik yasayan tanimadim bilgimde yok, ama hersey saglikla gecsin senin icin, mutlu yarinlar dilemek istedim
   
 14. 1 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 15. CeylinNaz

  CeylinNaz Guru Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  36
  Ödül Puanları:
  288
  sağol cnm iyi dileklerin için
   
 16. 2 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 17. kutup ışığı

  kutup ışığı Ziyaretçi

  canım çok yakından tanıdığım kayın validem var yıllar öncesi iki defa böylebir gebelik geçirmiş o dönemin şartları yüzünden ancak 6 ay sonra anlaşılmış aşırı bir mide bulantısı ve istifra sonucu araştırılınca mol gebeliği tanısı konmuş tabi ardındanda kürtaj daha sonra iki sağlıklı erkek çocuğu sahibi olmuş biride benim eşim tabi ki şimdi tıp çok ilerledi eminim en yakın zamanda tekrar gebe kalırsın ve sağlıklı bir çocuk sahibi olursun. dilerim herşey gönlünce olsun.
   
 18. 2 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 19. CeylinNaz

  CeylinNaz Guru Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  36
  Ödül Puanları:
  288
  sağol kutup ışığı içimi rahatlattın