Monet

ressam1970

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Mart 2007
Mesajlar
660
Emoji Skoru
2
Yaş
48
Claude Monet, (14 Kasım 1840 – 5 Aralık 1926), Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. Oscar-Claude Monet veya Claude Oscar Monet olarak da bilinir. İzlenimcilik terimi, Monet'nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.
[Louvre]'u zıyaret etmek ıçın Parıs'e geldıgınde, pek çok ressamın eskı ustaları taklıt ettıgıne tanık oldu. Monet, bır pencerenın yanına oturup gorduklerını resmetmektense, gereçlerını yanına alıp dısarıda resim yapmayı tercıh ederdı. Parıs'te geçırdığı yıllarda pek çok empresyonıst ressamla arkadaş oldu. Bunlardan bırı[Edouard Manet] ıdı.

Haziran [1861]'de Monet, yedi yıllık bir sözleşmeyle orduya katıldı, fakat görevinin ikinci yılında teyzesi Madame Lecadre sözleşmesinin feshedilmesini sağladı. Ancak Madame Lecadre'in bir şartı vardı: Monet'nin üniversitede sanat eğitimi alması. Monet'nin de Alman ressam Johan Barthold Jongkind'ın teyzesini bu fikre teşvik etmiş olması muhtemeldir.

1862'de Paris'te Charles Gleyre'in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet'de hayal kırıklığı yarattı. Bu dönemde Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley1 ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.

Monet'nin tanınmasını sağlayan 1866 tarihli Camille ya da Yeşil elbiseli kadın (La Femme à la Robe Verte) adlı eseri, gelecekteki eşi Camille Doncieux'nun Monet tarafından yapılan pek çok resminden biriydi. Kısa süre sonra Doncieux hamile kaldı ve ilk çocukları Jean dünyaya geldi. 1868'de Monet, Seine nehrine atlayarak intihar etmeyi denedi.
İkinci çocukları Michel, 17 Mart 1878'de doğdu. Madame Monet 1879'da tüberküloz sebebiyle öldü.

1883–1908 yılları arasına, Monet Akdeniz'i dolaştı ve pek çok doğa resmi yaptı. Önemli bir resim serisini İtalya Venedik'te yapmıştır. Ayrıca Londra'da iki önemli serisi olan Parlamento ve Charing Cross Köprüsü resimlerini hazırladı. İkinci eşi Alice 1911'de, oğlu Jean 1914'de ölmüştür.

Monet, 1923'te katarakt sebebiyle iki kez ameliyat olmuştur. Katarakt olduğu süreçte yaptığı resimlerin genel olarak kırmızı tonlarda olduğunu görürüz, bu katarakt hastalarının görüş biçiminin karakteristiğidir. Son dönemde resim yapabiliyordu ancak akciğer kanseriydi.


Ölümü Claude Monet, 5 Aralık 1926'da, 86 yaşındayken ölmüş ve Giverny kilisesi mezarlığına gömülmüştür.
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
 

lakeoftears

Omnesvulnerantultimanecat
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Nisan 2011
Mesajlar
5.135
Emoji Skoru
2.043
monet deyince başlattığı empresyonizm akımına ismini veren tabloyu unutmamak lazım.Onu da ben ekleyeyim.
$Monet+Impression+Sunset.jpg
 
Yukarı Alt