Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Mugla///Fethiye///Göcek

Konusu 'Hemşerim memleket nire ?' forumundadır ve Elif tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.725
  Beğeni:
  18.241
  Ödül Puanları:
  488
  Göcek, Fethiye körfezinin kuzeybatısında yeralan koylarının güzelliğiyle ünlü 2713 nüfuslu bir belde.
  Dalaman uluslararası havaalanına 24 km.yakınlığı ve Antalya, İzmir gibi merkezlere ulaşım kolaylığı ve Bodrum Antalya mavi yolculuk rotasının merkezinde yer alması nedeniyle özellikle yabancı yatçılar arasında popüler bir yat merkezi olmuştur.
  Gocek Doğal güzelliklerinin yanında endemik bitki türlerini de barındırması nedeniyle Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamına alınmıştır.Deniz Temiz Derneği de Göcek koylarını her sezon göceklilerle birlikte temizleme çalışması yapmaktadır. Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Göcek koyları temizliği , sakinliği ve güvenli olmasıyla her yıl dünyaca tanınmış birçok ismi ağırlamakta ve basında sık sık yeralmaktadır.
  Charter yat sayısının artması nedeniyle gerek restorantlar gerekse gerek marketler çok gelişmiştir.


  Son yıllarda yapılan marinalarla yat bağlama kapasitesi 850 yata çıkmıştır.Beldemizde Yapı ve Kredi bankası ile Garanti Bankasının şubeleri bulunmaktadır

  Bugün Göcek bu özellikleri sayesinde haklı olarak Akdenizin en popüler yatçılık merkezlerinden biri haline gelmiştir.

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 2. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Göcek, Güney Ege illerimizden biri olan Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. 1997 yılı sayımına göre nüfusu 3.500 olarak belirlenmiş olup 2006 yılı itibarı ile yerleşik nüfusun 4.400 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Göcek hakkında bilmeniz gereken yerel ve teknik detaylar ile önemli telefon numaralarını Önemli Bilgiler bölümünde bulabilirsiniz.

  Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek koyu olarak anılan sahil bandında deniz kıyısında yoğunlaşmış bir yerleşimdir. Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik yükselen dağlarla çevrili olan Göcek, bu dağların arasında ki tek kuytulukta yer alan sınırlı bir araziye sahiptir.

  Dalaman yönünden gelip Fethiye yönüne giden çok şeritli karayolunun tam olarak hizmete girmesi ile ulaşımı son derece rahattır. 2006 yılında tamamlanarak hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli ile bu tarihe kadar buraya seyahat edenleri rahatsız eden Göcek Geçidi ve rampaları sorunu da aşılmıştır.

  Göcek, 1980'li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olarak yaşayagelmiştir. Türkiye'deki turizm bilincinin gelişmesine paralel olarak keşfedilen Göcek, bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgede ki önemi artmıştır. Şu anda bulunduğu bölgenin en tanınmış Turizm lokasyonlarından biridir.

  Kusursuz doğası ve denizi ile popüler bir rivyera olarak kabul edilen Göcek'te turizm sezonu Nisan ayından Kasım ayına kadar sürmektedir.

  Göcek içinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeni ile sakin ve korunaklı bir liman görevi görmektedir. Birbirinden güzel sayısız koyları, irili ufaklı tropikal şekilli adaları ve tertemiz turkuaz suları ile tatilciler ve deniz tutkunları için aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırır. Göcek koyunun bu özellikleri açık deniz ve mavi yolculuk sevenlerin tekneleri için de mükemmel bir mola verme ve barınma noktası olmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Göcek merkezinde dört ayrı uluslararası marina bulunmaktadır.

  Dalaman Uluslararası Havaalanına karayolu ile 22 km. mesafede olması bu bölgeye seyahat edenler için büyük bir avantajdır. Bu avantajın farkında olan ve değerlendiren kişiler arasında tüm dünyada tanınan meşhur simalar da Göcek'in yoğun olarak akın ettiği misafirleridir.

  Göcek, yat tutkunları için sadece marina'ları ile değil, konaklama, teknik hizmet alma, kuımanya temini, haberleşme ve sağlık hizmetleri ile de destek vermektedir. Tüm dünyada ki Göcek tutkunu yat severlerin buluşmalarını sağlayan, Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen yat yarışları, Göcek Yat Kulübü tarafından organize edilmektedir.

  İster denizyolu ile , ister karayolu ile Göcek'e gelen ve tatilini burada geçirmek isteyenlere sosyal, kültürel, teknik ve sağlık alanlarında tüm alt yapısı ile hizmet verebilen Göcek aynı zamanda Mavi Yolculuk'lar için kabul edilen en iyi hareket noktasıdır. Güney Ege ve Akdeniz sularındaki rotalara en kolay çıkış yapılabilen ve rotası üzerinde birbirinden mükemmel hedefler barındıran bir çıkış noktasıdır.

  Özel Çevre Koruma altında olan Göcek'te çok katlı binalar ve tesisler bulunmamaktadır. Konaklama tesislerinin çoğunluğu az odalı otel, apart ve pansiyon şeklindedir. Çoğunluğu yerel halk tarafından işletilen turizm işletmeleri misafirlerini samimi bir misafirperverlik ile yöre insanının karakterine uygun bir şekilde ağarlamaktadır.

  Deniz yönü hariç tüm etrafı yemyeşil çam ormanları ile çevrili olan Göcek, sahip olduğu el değmemiş doğası ile her türlü tatil anlayışına hizmet edebilecek zenginliğe sahiptir.

  Lykia uygarlığının izlerine taşıyan bir çok antik kalıntı Göcek çevresine ve hatta adalarına serpiştirilmiştir. Bazen bir koya uzaktan bakarken, yamaçlarda gezinti yaparken veya deniz de yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi doku ile karşılaşabilirsiniz.

  Göcek şehir merkezinde sürekli Günlük Tur tekneleri bulabilirsiniz. Yakındaki Göcek Adasına gidip gelen dolmuş tekneler de bulunmaktadır. Mavi Yolculuk kararınızı Göcek'e geldiğinizde verdiyseniz size hemen kiralık tekne sağlayabilecek profesyonel işletmeler bulunmaktadır.
   
 4. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Karayolu
  Göcek'e güvenli ve rahat karayolu kullanarak doğu yönünden Fethiye ilçesi istikametinden, batı yönünden ise Dalaman ilçesi istikametinden ulaşılır.

  İzmir istikametinden Göcek'e hareket ediyorsanız, İzmir-Aydın otobanı ile Aydın'a girmeden bağlantı yolu ile Muğla yoluna devam edilir. Çine ilçesi içerisinde devam eden yol Yatağan ayrımını geçerek Muğla 'ya ulaşır. Yine Muğla merkezine girmeden çevre yolunu takip ederek Marmaris - Fethiye levhaları takip edilir. Sakar geçidi inişi ile Marmaris ayrımına geldiğinizde Dalaman - Fethiye yönüne devam edilir. Dalaman yol ayrımından 16 km. sonra ücretli Göcek tünelinden çıkıldıktan 4 km sonra Göcek'e varabilirsiniz. İzmir - Göcek arası İzmir'den çıkış noktanıza göre yaklaşık 330 - 350 km arasındadır.

  Antalya istikametinden Göcek'e hareket ediyorsanız Korkuteli ayrımını hedefleyerek yol almalısınız. Korkuteli yol ayrımında Fethiye yolunu seçerek devam edilir. Bu güzergah büyük yerleşim yerlerinin olmadığı , dolayısı ile anayol ayrımlarının bulunmadığı bir seyahat sağlayacaktır. Fethiye'ye ulaştığınızda Dalaman - Marmaris - Muğla yön levhaları yönünde ilerlediğinizde kısa süre sonra Göcek'e ulaşırsınız.

  Denizli istikametinden Göcek'e 2 ayrı yönden de ulaşabilirsiniz. Çetin kış şartlarında Denizli-Muğla-Dalaman-Göcek istikameti yol güvenliği açısından tercih edilebilir. Denizli - Fethiye arası bahar ve yaz aylarında doğal güzellik açısından yol boyunca daha zengin bir güzergahtır.

  İzmir-Muğla-Göcek-Fethiye-Korkuteli-Antalya yolu yoğun turizm potansiyelinin getirdiği karayolu yükü gözönüne alınarak genişletilmiş, çok şeritli ve kontrollü bir karayoludur. Güvenle seyahat edilebilecek karayolu üzerinde mola verebileceğiniz bir çok tesis ve benzinlik bulunmakta.


  Havayolu
  Dalaman Uluslararası Havaaalanı Göcek'e 22km. mesafededir. Yurtiçi ve yurtdışından bir çok havayolu şirketinin sezona bağlı olarak tarifeli seferleri bulunmaktadır. Dalaman havaalanından bölgedeki her noktaya ulaşmanızı sağlayacak taksi servisi ve kiralık araç hizmeti veren firmalar bulunmaktadır.

  Ayrıca İzmir ve Antalya havaalanlarına iniş yapılarak karayolu ile Göcek'e ulaşılabilir.


  Denizyolu
  Fethiye limanı ve Marmaris Limanı aktif kruvazör turizmine sahip limanlardır. Bu limanlara yurtiçi ve yurtdışından seferler düzenleyen firmalar vasıtası ile ulaşabilir, karayolu veya yine deniz yolu ile Göcek'e ulaşabilirsiniz.


  KARAYOLU MESAFELERİ

  İzmir
  330 Km

  Antalya
  250 Km

  Bodrum
  215 Km

  Kaş
  130 Km

  Kalkan
  120 Km

  Muğla
  107 Km

  Marmaris
  105 Km

  Akyaka
  95 Km

  Dalyan
  45 Km

  Fethiye
  35 Km

  Sarıgerme
  32 Km

  Dalaman
  20 Km
   
 6. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Merak Ettikleriniz
  ■ Göcek Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir, kamusal hizmetler belediye tarafından verilir.
  ■ İl plaka kodu 48 dir.
  ■ Şehirlerarası telefon kod numarası 252 dir.
  ■ Belde sabit telefon numaraları 7 hanelidir ve ilk 3 hanesi 645 ile başlar.
  ■ Güvenlik belde de bulunan Jandarma kolluk kuvvetlerince sağlanır.
  ■ Sahil Güvenlik birimi bulunmaktadır.
  ■ Liman Başkanlığı birimi bulunmaktadır.
  ■ Sağlık Ocağı ve 112 Acil Ambulans ekibi bulunmakta.
  ■ Serbest çalışan Diş Hekimi bulunmaktadır.
  ■ Göcek'te PTT ofisi bulunmaktadır.
  ■ ADSL Internet bağlantı hizmeti bulunmaktadır.
  ■ Ücretsiz WiFi kablosuz internet hizmeti sağlayan birden fazla nokta bulunur.
  ■ 220 Volt / 50 Hz şebeke elektriği mevcuttur.
  ■ Şebeke suyu ev kullanımına uygundur
  ■ Hipermarketler zinciri olan 3 ayrı şirketin Göcek'te mağazaları bulunmaktadır.
  ■ Kargo şirketi bulunmaktadır.
  ■ Telsim, Turkcell ve Aria GSM şebekeleri geniş alanlı hizmet vermektedir.
  ■ Tekne kışlamaları için çek-çek yerleri bulunmaktadır.
  ■ Şehirlerarası otobüsler belde merkezine 500 metre mesafeden geçmektedir.
  ■ Göcek'te 2 adet donanımlı benzin istasyonu bulunmaktadır.
  ■ Bir adet İlköğretim okulu ve bir adet Lise eğitim vermektedir.
  ■ Yelken, Kaptanlık, STCW ve Gemi adamlığı eğitimi veren özel eğitim birimleri vardır.
  ■ Konaklamak için çok sayıda Otel, Apart, Mocamp ve Pansiyon alternatifleri bulunur.
  ■ Her damak zevkine uygun ve değişik ülke mutfakları sunan restaurantlar vardır.
  ■ Değişik tarzda Cafe, Bar, Çay bahçesi,açık parklar ve çocuk oyun alanları bulunur.
  ■ Sahil şeridi boyunca günlük gezi tekneleri ve kiralık tekneler bulabilirsiniz.
  ■ Yangın söndürme, sigortacılık, yedek parça firmaları bulunur.
  ■ Uçak bileti alabileceğiniz, deniz ve kara turları organize eden firmalar bulunur.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Önemli Telefonlar

  Belediye
  645 1030

  Sağlık Ocağı
  645 1177

  Diş Hekimi
  645 1964

  Jandarma Karakol
  645 1023

  Aras Kargo
  645 2743

  Göcek İlköğretim Okulu
  645 1008

  Göcek Lisesi
  645 1012

  PTT
  645 1463

  Sahil Güvenlik
  645 2702

  Liman Başkanlığı
  645 2494

  Yapı Kredi Bankası
  645 1617

  Garanti Bankası
  645 2471

  Deniz Eczanesi
  645 2595

  Türkmen Eczanesi
  645 1018

  Göcek Eczanesi
  645 2523

  İtfaiye
  645 2222

  Orman Yangın
  645 1005

  TEDAŞ Elektrik
  645 2107

  Göcek Taksi
  645 1166

  Marina Taksi
  645 1156

  Minibüs Kooperatifi
  645 2220
   
 8. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Marina Zengini GÖCEK
  Göcek sahilinde hepsi şehir merkezine yakın 4 adet ayrı marina bulunmaktadır. Club Marina haricinde diğer üç marina Göcek şehir merkezi içerisinde olup, Club Marina merkezden yürüyerek 1,200 metre kadar uzaklıktadır.


  Port Göcek
  Göcek şehir merkezinden sahil şeridini izleyerek Güney yönüne doğru gidildiğinde, karanın içine girmiş kenarları kısmen sazlık ve bataklık olan saklı bir koya ulaşırsınız. Bo koyun içerisine inşa edilmiş olan Port Göcek marina 380 bağlama kapasitelidir. Marina bünyesindeki işliklerde ihtiyacınız olan tüm mal ve hizmetleri sunan birimler yer almaktadır. Marinanın konumundan dolayı 12 ay yatçılar için güvenli konaklama yapılabilmektedir.

  Port Göcek, P.K. 20 Göcek 48310 Fethiye / Muğla
  Tel :+90.252.6451520 ■ Faks +90.252.6451897
  VHF Kanalı : 73 ■ Çağrı Sinyali : Port Göcek
  E-mail : enquiries@portgocek.com
  www.portgocek.com


  --------------------------------------------------------------------------------

  Skope Marina
  Göcek şehir merkezinde yer alan Skopea Marina 85 bağlama kapasitesine sahiptir. Mola amacı ile Göcek'e yanaşan uzun yol yorgunlarının konakladıkları yerden Skopea marina da bağlı olan teknelerini rahatlıkla görmeleri mümkün. Şehir merkezi ile iç içe olması alış-veriş rahatlığı ve ihtiyaçların kolayca transferini mümkün kılmakta. Ayrıca özel bahçe içerisinde havuzu, bar, lokanta, tuvalet bulunmakta elektrik, su, çöp toplama, telefon ve faks hizmetleri verilmektedir.

  Skope Marina, Göcek 48310 Fethiye / Muğla
  Tel : +90.252.6451794 ■ Faks : +90.252.6451793
  VHF Kanalı : 72
  E-mail : skopeamarina@gmail.com


  --------------------------------------------------------------------------------

  Belediye Marina
  Göcek şehir merkezi sahilinde 2 iskele olarak yeralan Belediye Marina, adından da belli olduğu gibi Göcek Belediyesi tarafından işletilmektedir. 150 bağlama kapasitesine sahiptir. Elektrik, su, çöp toplama, telefon ve faks hizmetleri verilmektedir.

  Göcek Belediye Marina, Göcek 48310 Fethiye / Muğla
  Tel : +90.252.6451938
  VHF Kanalı : 13 ve 16
  www.gocek.bel.tr


  --------------------------------------------------------------------------------

  Club Marina
  Göcek şehir merkezine yakın kuzey batı yönünde yer alan Büngüş koyu içerisinde yeralır. Şehir merkezine uzaklığı karayolu takip edilerek gidilirse 4 km. kadardır. Yaklaşık 195 bağlama kapasitesine sahiptir. Marina bünyesinde Restoran, Bar, Spor Salonu, Sauna, Türk Hamamı, Market, özel Villalar, Kaptanlar Kahvesi, Butik, Sergi Salonu, Telefon Kulübeleri, Duşlar ve Tuvaletler yer almaktadır.

  Club Marina, Göcek 48310 Fethiye / Muğla
  Tel : +90.252.6451800 ■ Faks : +90.252.6451804
  VHF Kanalı : 72 ■ Çağrı Sinyali : TANGO ALFA LIMA 207
  E-mail : clubmarina@superonline.com
  www.turkeyclubmarina.net
   
 10. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  12 Adalar
  Fethiye Körfesi içerisinde yeralan irili ufaklı adaların çoğunluğu Göcek koyu ile Kapıdağ yarımadası içerisinde yeralır. Jeolojik oluşum esnasında Kapıdağ yarımadasının anakaradan çekme-kopma etkisi ile oluşan adalar önceki devirlerin yüksek dağlarının su üzerinde kalan tepelerinden oluşmuştur. Bu özellikleri ile adalar arası bağlantılar gözle görülür biçimde açıkça fark edilebilir.

  Su seviyesine rastgele inen yamaçlar bu sayede ilginç yüzey şekilleri oluşturarak bugünkü hoş geometrik şekilli adaları oluşturmuşlar. 3 büyük adanın dışında 10 a yakın ufak adacık ve kayalıklardan oluşan bu coğrafya arasında tekne ile dolaşmak, berrak sularda yüzmek bambaşka bir lezzet.

  Göcek'e en yakın ada olan Göcek adası, güzel plajları, çam ormanlarından oluşan doğası ve ada sahilinde hizmet veren tesisleri ile mükemmel bir günübirlik yeridir.

  Yassıca, Zeytinli, Şeytanlı ve Kızıl ada dan oluşan adacıklar ve kayalıklar topluluğu ise sizde kesinlikle tropikal bir atmosfer havası uyandıracak. Yassıca adasının denize bir fiyonk gibi uzanan sahili ve en ucunda yuvarlak minik bir göletin yer aldığı yüzey şekli ile bir doğa harikası olduğunu göreceksiniz. Yassıca ada sahilinde sizleri kıldan yapılma yörük çadırları karşılayacak. Burada yöreye özgü gözleme - ayran servisi yapılmakta. Diğer adalara da tekne ile yaklaşıp demirlemek ve adalara çıkmak mümkün. Bu adalar grubunun çember şeklinde dizilmesi ile aralarında oluşan sığ havza, durgun ve berrak suları ile aklınızı başınızdan alacak görsel zenginliğe sahiptir.

  Kapıdağ Yarımadasına yaklaşmaya başladığınızda sizi Tersane Adası karşılayacak. Girintili çıkıntılı yapısı içerisinde sahip olduğu iki koy adanın içlerine doğru olabildiğince girmiştir. Öyleki buralar yeterli derinliğe sahip olduğundan tekne ve gemilerin girmesine müsade eder. Bu yüzden önceki dönemlerde de tersane olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala bu dönemlerden kalma binalar ve tersaneye ait dönemin kızakları kısmen görülebilmektedir.

  Domuz adası ayrıca Prens Adası olarak ta bilinir. Tersane adası ile birlikte Kapıdağ Yarımadasının en son ucu arasında çok küçük kanal mesafeleri bırakarak anakaradan ayrıldıkları için inanılmaz güzellikte doğal yapılar oluştururlar. Domuz adasıda korunaklı koylara sahip aynı doğal güzellikleri barındırır.

  Göcek'ten hareketle tek tek gezerek, molalar verip, denizin , güneşin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz 12 adaların her biri diğerinden daha güzel gelecek. Adaları gezerken Akdenizin berrak sularında yolculuk edecek, bereketli topraklardan fırlamışçasına coşkulu çam ormanlarının temiz havasını soluyacaksınız.
   
 12. 1 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Elif
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen