Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Mutlu beraberliğin sırırı????

Konusu 'Yeni Evleneceklerin Sohbet Alanı' forumundadır ve anemi tarafından 20 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  20 Nisan 2007
  Konu Sahibi : anemi
 1. anemi

  anemi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Uzmanlar, mükemmel ilişkiye ulaşmanın bilimsel sırlarını açıkladı.

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

  Yaptığı araştırmalar nedeniyle Ohio Devlet Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi tarafından birçok kez ödüle layık görülen ünlü yazar David Niven mutlu ailelerin, sağlıklı ve başarılı insanların 100 sırrından sonra 'İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı' adlı kitabıyla mutlu ve sağlıklı bir beraberliğe giden yolda, atılması gereken adımları okuyucularıyla paylaşıyor.

  KIYASLAMA YAPMAYIN

  Niven'in mutluluğa ulaşmak isteyenlere kıyaslama yapmaktan kaçınmalarını öneriyor. Hayatımızı başkalarınınkiyle kıyaslamak onu değiştirmez. Ancak yazara göre kendi hayatımız ile ilgili nasıl düşündüğümüzü değiştirir! Nitekim bir arkadaşımızı mükemmel bir ilişkinin keyfini sürerken gördüğümüzde kendi ilişkimizi sorgulamaya başlıyoruz. Sorunlar yaşarken gördüğümüzde da kendi ilişkimizin daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

  PERİ MASALLARINA ALDANMAYIN

  Yazara göre her ne kadar hikayelerde yaşanan büyük aşkları yaşamayı beklemesek de içten içe bunun hayalini kuruyoruz. Niven'a göre yapmamız gereken hayalini kurduğumuz büyüyü partnerimize karşı duyduğunuz sevgide görmek ve masallarda yaşanan şeylerin beklentisi içine girmemek.

  ORTAK İLGİ ALANI OLUŞTURUN

  Günümüzün çoğunu kariyer peşinde koşmak ve gündelik görevlerimizi yerine getirmekle geçiriyoruz. Bu da kişilerin ilişkilerinde ortak ilgi alanları bulmaya çalışmalarını son derece önemli kılıyor. Çünkü ortak ilgi alanları partnerler arasında pozitif bir iletişim ve eğlencenin oluşmasını destekler.

  ZİHNİNİZİ OKUMASINI BEKLEMEYİN

  Üzücü bir durumda olduğunuzda partnerinizin sıkıntınızı kendiliğinden anlamasını beklemeyin. Karşı taraf zihninizi okuyamaz. Çoğunlukla partnerimize duygularımızı anlatmadan, bizi yalnız bırakmakla itham ediyoruz. Yapmanız gereken, partnerinize hissettiklerinizi anlatmak.

  ACELEYE GEREK YOK

  Kişilerin evlenmeye ve çocuk doğurmaya karar verdiği yaş dilimi son yüzyılda, her on yılda bir artıyor. Yazara göre bu durumun maddi baskılar ve bağımsızlığını ilan etmek gibi pek çok nedeni var. Acele etmenize gerek yok. Çünkü ilişkiler birinci gelenin ödüllendirildiği birer yarış değil. Kitapta yer alan araştırma, geç yaşta evlenmenin ne hayat, ne de yaşanan ilişki üzerinde negatif etkisi olmadığı kanıtlanıyor.

  MİZAH DUYGUNUZU GELİŞTİRİN

  Yazara göre bir ilişkide iyi bir mizah anlayışına sahip olmanın ortalama bir günü daha eğlenceli kılmaya ve kötü bir günün yükünü azaltmaya faydası olur. Yazar; bu mizah anlayışının pozitif bir yönü olması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü negatif espriler sadece tansiyonu artırır.

  KALİTELİ ZAMAN

  Eğer birlikte en çok zaman geçirmek istediğimiz insanı bulmuşsak neden onunla mümkün olan en kaliteli zamanı birlikte geçirmeyelim ki! Çünkü ilişkiler birlikte geçirilen zamanın miktarı ile değil kalitesi ile gelişir!

  GELECEK ÖNEMLİ

  Yazara göre bazı insanlar ilişkilerinin başarılı bir geçmişi varsa o zaman yapılması gereken her şeyin başarılmış olduğunu düşünme yanılgısı içine giriyor. Oysa ilişki geçmişe değil, geleceğe doğru inşa edilir.

  AÇIK OLMAK ŞART

  Bir ilişkinin mutlu ya da mutsuz olduğunu düşünün. Partnerlerin birbirleri ile nasıl iletişim sağladıkları çok önemli. Yazara göre sağlıklı bir ilişki içerisindeki çiftler, iyi ya da kötü her ne yaşıyorlarsa bunu partnerleri ile paylaşıyor: "Hiçbir şeyi içinizde tutmayın! Çünkü kendi gerçekliğinizi paylaştığınız zaman hayatınızı da paylaşmış olacaksınız ve bu süreçte partneriniz ile aranızda oluşacak olan bağ her şeyin üstesinden gelmenizde size yardımcı olacaktır!"

  ONUNLA ARKADAŞ OLUN

  Biriyle yıllar boyu süren bir araba yolculuğuna çıkacağınızı farz edin! Bu sürede bu kişiye son derece yakın olacaksınız. Dolayısıyla söz konusu kişinin aynı zamanda arkadaşınız olmasını da istersiniz. İlişkiyi sürdüren geçici heyecan ya da zevklerden çok arkadaşlık, karşılıklı saygı, hayranlık ve ilgi olacaktır. Uzun vadeli ilişkiler gelişimlerini ve hayatta kalmalarını sağlam bir arkadaşlık temeline borçludur!

  MUTLULUĞU ÖNCE KENDİNİZDE ARAYIN

  İnsanlar, sevgi dolu ilişkilere ihtiyaç duyar. Hepimiz yakın sosyal ilişkilerden fayda görürüz. Ancak çoğumuz bir ilişkinin bizi tamamlayacağına, hayatımızdaki boşlukları dolduracağına inanırız! Halbuki gerçekte kim olduğunuzla ilgili olarak mutlu değilseniz, bir ilişki bu durumu değiştirmeyecektir! Bu, sağlıklı bir ilişki sürdürmenizi de zorlaştıracaktır!

  PARANIN ÖNEMİ AZALIR

  Hayalimizdeki partner varlıklı biri olabilir. Ancak varlıklı kişi ile bir ilişki yaşamaya başladıktan sonra paranın önemi ilişkinizi değerlendirirken etkisiz bir hale gelecektir! Kitapta yer alan araştırma sonucuna göre, sadece gelirin veri olarak alındığı bir ilişkinin başarısı ile ilgili bir tahmin yapmak imkansız! Çünkü servet bir ilişkinin uzunluğu ve tatminlik derecesi üzerinde bağlantısız!

  ONU ÖNEMSEYİN

  Fikir, zevk ve tercihlerinizin mükemmel bir uyumla buluştuğu bir ilişkiyi ne yazık ki yaşayamayacaksınız! Niven; bu boş fanteziyi tercih etmemenizde de ısrarcı... Zıtlıkların daima ilişkiyi canlı tuttuğunu, rehavet hissinden uzaklaştırdığını ve birey olarak gelişimi artırdığını savunuyor. İlişkinizdeki zor zamanlarda sizin için en önemli olanın ne olduğunu karşı tarafa göstermelisiniz! Farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi göstermeniz; sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur.

  SORGULAMAYI BIRAKIN

  Çoğumuz birlikte olduğumuz kişinin geçmişini merak ederiz. Özellikle ciddi ilişkilerini. Uzun vadede endişe, kıyaslama ve eninde sonunda kavga ortamı yaratacaktır. Siz; birlikte olduğunuz kişinin geçmişteki partnerleri ile bir yarışma içerisinde değilsiniz.

  KENDİNİZE İNANIN

  İlişki bir ihtiyaç değildir. Özde; sağlığınız ve mutluluğunuz için bir ilişkiye ihtiyacınız yok. Yaşadığınız ilişki belki de hayatınızın önemli bir kısmını teşkil edebilir, ama siz hayatta kalmak ve gelişmek için gerekli olanlara zaten sahipsiniz! İçinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun; kendinize inanın ve önce tek başınıza ayakta durabildiğiniz gerçeğini kabul edin.

  Çevrenizdekilerinfikirlerini dinlemeyin

  Önemli bir karar vermemiz gerektiğinde genellikle ikinci bir görüş alırız! Niven; bu eğilimi kesinlikle desteklemiyor. İki kişinin oluşturduğu dünyayı, aradaki iletişim ya da elektriğin seyrini üçüncü kişilerin asla çözümleyemeyeceğini vurguluyor ve ilginç saptamalarda bulunuyor: "Birincisi; hiç kimse sizin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunuzu ve neye değer verdiğinizi sizden iyi değerlendiremez. İkincisi insanlar başkalarının ilişkileri konusunda kendi ilişkilerine nazaran daha olumsuzdur. Kısacası akıl danıştığınız kişiler; ilişkinizdeki negatif yönleri görmeye pozitif yönleri görmekten daha meyillidir!"

  Korkuya yenik düşmeyin

  Kendi ayakları üzerinde duran, ne istediğini bilen bir kadın olmanıza rağmen; benliğinizi doğru şekilde yansıtmanız kimi zaman mümkün olmayabilir. Fobiler ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilen nedenler arasında. O gerçekte nasıl biri, geçmişte yaşadıklarımızın yine yaşayacak mısınız, sizden nasıl bir birliktelik bekliyor, bencil mi, sorumsuz mu? Bu gibi sorular; her kadının hayatının bir döneminde zihnine üşüşebilir. Oysa; olumsuz bir durum ile karşılaşacağınızda ilişkinizi sorgulamaktan vazgeçmeniz gerekiyor.

  İşlerinizi eve getirmeyin

  İş gününüz sona erdiğinde işiniz tamamıyla ofiste kalmalı. Zihninizden de silinmeli! Kitapta yer alan bir araştırma sonucuna göre; çalışmaya ya da iş düşünmeye neredeyse hiç ara vermeyen işkoliklerin diğer kişilere oranla özel yaşamlarından memnun olduklarını söylememelerinin üç kat daha olası bir durum olduğu belirtiliyor.

  Acılarınızı unutmalısınız!

  Kırıldınız ve sonra sizden özür dilendi. Çok acı çektiniz ama karşı tarafı affetmeye karar verdiniz! Ancak içinizdeki acı hemen ortadan kaybolmuyor ve hissettiğiniz bu acının travmasını içinizde taşıyorsunuz. Ama bu acıyı geride bırakabilmeyi öğrenmelisiniz! Çünkü acıyı içinizde tutmanız, yaranın taze kalmasına neden olur.

  Mükemmeli aramayı bırakın

  20 Günümüzde mutsuz birlikteliklerin belki de en büyük nedeni; 'Daha mükemmelini yaşayabilirim' düşüncesinden kaynaklanıyor. Sağlıklı ve tatmin edici ilişki daima mevcuttur ya da yaratılabilir! 'Mükemmel ilişki' diye bir kavram asla var olmamıştır. Bu nedenle; Her konuda sizinle hemfikir olan ya da her an sizi mutlu edebilecek biri ile karşılaşmayı ısrarla beklemek yerine; sizi en fazla tatmin eden ilişkiyi yeşertmeyi denemelisiniz.
   
 2. 24 Nisan 2007
  Konu Sahibi : anemi
 3. kırmızışarap

  kırmızışarap Ziyaretçi

  Paylaştığın için teşekkürler.Hepsini olmasa da yapmaya çalışıyorum.
   
 4. 24 Nisan 2007
  Konu Sahibi : anemi
 5. kırmızışarap

  kırmızışarap Ziyaretçi

  Mutlu olmak için ilk saygıı olmak zorundadır..Saygı olmadığı takdirde sevgi de olmaz sevgi olmazsa mutluluk hiç olmaz..Saygı çok önemli bir faktördür ilişkilerde..
  Yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkürler.
   
 6. 9 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : anemi
 7. beyza75

  beyza75 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  "Evliliğe Hazır Mısınız?"

  --------------------------------------------------------------------------------

  Evlenmek için bir çok nedeniniz olabilir. Önemli olan siz ve sevgilinizin aynı motivasyon ve bağlılıkla sebeplerden emin olmanızdır.

  Evlenmek için bir çok nedeniniz olabilir. Önemli olan siz ve sevgilinizin aynı motivasyon ve bağlılıkla sebeplerden emin olmanızdır.

  Evlilik için iyi nedenler
  Aşık olmak..
  Bu evlilik için tek geçerli neden olmasa da iyi bir neden! Diğer etkenlerde evlilik kararı almada önemli... Eğer sonsuza kadar
  birlikte olmaya karar verdiyseniz birbirinizin hatalarını ve eksiklerini bilmeli, kabul etmelisiniz. Bu aşamadan sonra gönül rahatlığıyla evlenin!
  Toplumsal gerekliliğe uyma isteği...
  Evlilik kurumu bulunduğunuz kültürde önemlidir ve kişisel, kültürel, dini, sizin değer verdiğiniz bir sistemin parçası olarak bunu yerine
  getirmek istiyorsanız evlenin!
  Bir aile olmak...
  Her ikinizde gizli şeyler paylaşmak ve taahhütlerde bulunmaktan, evliyken bebeğiniz olmasından büyük zevk aldığınızı
  düşünüyorsanız evlenin!
  Kutlama yapmak...
  Bir çift olmayı ve mutluluğunuzu arkadaşlarınızla ve dostlarınızla paylaşmak istiyorsanız evlenin!
  Şimdi doğru zaman!..
  Bir çözümünüz ve gizli bir ilişkiniz var. Bunu daha geniş bir alanla paylaşmak istiyor, doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız evlenin!

  Evlilik için kötü nedenler
  İlişkiyi sağlamlaştırmak...
  İlişkiniz evlenmeden önce sağlam değilse, sonraki adımı atmanız için bir neden yok. Evlendikten sonra ayrılmanız daha zor olabilir ama bu mutlu olmayacağınız anlamı da taşımaz. Tekrar düşünün...
  Yalnız kalmaktan korkmak...
  Bazı insanlar hiç kimsenin onunla olmak istemeyeceğinden korkarak evlenmek ister. Yanlış bir adım atarak kırılmaktansa bazen yalnız kalmak tercih edilebilir. Tekrar düşünün...
  Çocuk için...
  Çocukların aile ortamında büyümesi elbette en tercih edilen durum. Ancak çocuğun mutsuz bir aile ortamında büyüyebileceği de göz önüne alınarak bu sebeple evlilik yapılması önerilmiyor. Tekrar düşünün...
  Büyük bir düğün isteği...
  Peri masalı gibi bir düğünle evlenebilirsiniz ancak düğün gününüz yaşamınızın son günü olmayacak. Hayatınızı desteklemek için evlendiğinizi unutmayın! Tekrar düşünün...
  Boşanmanın üstesinden gelmek için...
  Bazı insanlar ilkinde yaşadıklarını mutsuzlukları unutmak için yeniden evlenmek isteyebilir. Elbette boşanma sonrası evlenilebilir ancak bu adım içten istenmelidir. Tekrar düşünün...

  Korku ve beklentiler
  Evilikten ne bekliyorsunuz? Boşanma oranlarına bakıldığında bazı insanlar evlilikten oldukça çok şey bekledikleri görülüyor. Aslında bu o
  kadar gerekli değildir. Aynı beklentileri paylaştığınız sürece, bunları birlikte koruyabilirsiniz. Eğer her ikinizin de beklentileri farklıysa,
  biriniz ortadan kaybolur. Evlilik beklenti ve korkularınızı tespit ve test edin! Bu konuda arkadaşlarınıza, önceki ilişkilerinize ve medyanın
  bilgilendirmelerine bakarak karar verebilirsiniz ancak sizi en fazla etkileyecek olan kendi ailenizdir.

  Küçük bir çocukken kendi ailemizi gözlemleyerek ilişkiler hakkında bilgi ediniriz. Bu mesajlar biliçaltının derinliklerinde evlendikten sonra
  ortaya çıkmak için saklanır. Evliliğin getirdikleri hakkında endişelenmek veya korku duymak mükemmel derecede doğaldır. Hayatımızda
  verdiğmiz en önemli karardır. Siz ve sevgiliniz düşüncelerinizi açık ve net olarak paylaştığınız sürece, birbirinizi destekler ve güven
  tazelersiniz. Hayatınızdaki değişilikler iyi yönde olur.

  Evlenmeden önce size yol gösterebilecek bazı sorular!
  Yanıtlayın ve sonrasında cevaplar hakkında sevgilinizle konuşun!
  1. Birbirimize aşk, saygı ve güven duyuyor muyuz?
  2. Evlilikten beklentilerimiz nedir ve aynı beklentilere mi sahibiz?
  3. Bağırdığımız, ağladığımız veya güldüğümüz ortak paylaşımlarımız nedir?
  4. Çocuklar, aile, arkadaşlar, nerede yaşayacağımız, yaşam stili tercihimiz gibi hayata genel bakışımız benzer mi?
  5. Nasıl tartışacağımızı biliyor muyuz?
  6. Sadakatsizlik konusunda görüşlerimiz aynı mı? Başkasının cazibesine kapılmayacak kadar bağlı mıyız?
  7. Bugün bu şekilde düşündüğümüz gibi diğer şeyleri de gizlemeden aşkımız devam edecek mi?
   
 8. 18 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : anemi
 9. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  çok doğru ALLAH nasip ederse inşallah bunlara uymaya çalışacağım
   
 10. 10 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : anemi
 11. CAVIDAM

  CAVIDAM Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evliliğin 13 altın kuralı....
  Evliliği bir sanata benzeten ve bu nedenle de son derece özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Selin Özkök Karacehennem mutlu ve uyumlu evliliğin sırlarını kitabında anlattı. Evlilik ve Aile Terapisti Selin Özkök Karacehennem in Evlilik Sanatı -1 adlı kitabına göre işte mutlu evliliğin 13 altın kuralı;

  - Daima neşeli, bakımlı, pozitif görünün. Güzel kokun, temiz olun ve en baştan çıkarıcı kıyafetleri kocanız için giyin.

  -Münakaşalarınızda yapıcı, arabulucu, şahsiyetli olun fakat ısrarcı olmayın. Sakın aşağılamayın, erkeklik veya kazanç ile ilgili bir şey söylemeyin.

  -Seksi asla bir ceza olarak uygulamayın. Yatak ayırmak yapılacak en büyük hatadır.

  -Birbirinizle daima flört edin. Elinize geçen her anı dokunarak, öperek, el ele tutuşarak veya uzaktan dahi olsa bakışarak değerlendirin.

  -Münakaşalarda 1-2 dakika sonra başka odaya geçin ve daha ileri gitmesini önleyin. Kızgınlık veya küfürlerinizi kendinize saklayın. Karşı taraf bunları duymasın. İleride yalnız bu lafları hatırlar.

  -Tenkitlerinizde önce iyi tarafları ön plana çıkarın. Sonra değişmesini istediğiniz konuları zarifçe belirtin.

  -Açken, yorgunken, kızgınken , arabada, yemek sofrasında, başkalarının yanında münakaşa yaratabilecek konulara girmeyin.

  -Alttan alırken kendinizi ezilen, taviz veren, kendisine haksızlık yapılan taraf diye görmeyin. Siz aslında huzurunuzu satın alıyorsunuz . Birkaç gün sonra her şey yolunda iken kırgınlığınızı yumuşak ifadelerle dile getirin ve bir daha olmamasını dileyin, isteyin.

  -Romantik atmosfer yaratın, çocuklar olmadan baş başa kalma yollarını arayın.

  -İletişim evlilikte esastır. Aranızda halledemeyeceğiniz hiçbir şey olmamalı, ruhsal olarak aranızdan bir parşömen kağıdını bile geçirtmeyecek kadar kenetlenmelisiniz.

  -Birbirini sevmeyen kişiler belki çocukları için dayanırlar. Ancak giden; gençlikleri, huzurları ve sıhhatleridir. Panik ataklar, korkular, psikosomatik rahatsızlıklar hep böyle evliliklerin bize seneler içinde getirdikleridir.

  -İyi bir evlilik ortada ne kadar birleştiğimizdir. DNA ve yetiştirilme farklılıkları değişmez. Ancak hangi konularda ne kadar eğilebiliyor, birbirimize ne kadar değebiliyorsak, o kadar başarılı bir evliliğimiz var demektir.

  -Birlikte hareket ederek, çocuğunuza karşı tek ses olun ve tek terbiye verin.  sevgiyle kalınn......
   
 12. 24 Eylül 2007
  Konu Sahibi : anemi
 13. Askisi

  Askisi Kizimiz ile cekirdek aile Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.824
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  paylasim icin herkese tesekkurler guzel seyler bunlar...
   
 14. 3 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : anemi
 15. xinya

  xinya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  157
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşımiçin teşekkürlerbunlara ymaya çalışıcağım bendee
   
 16. 30 Nisan 2009
  Konu Sahibi : anemi
 17. CADISILA87

  CADISILA87 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.527
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çok eksiğim var çokk hele biraz sinirlenmeyeyim ortalığı yıkarım pireyi deve yaparım en ağır lafları söylerim sonrada pişmam olmam vijdan azabı çekmem cabası öncelerde en ufak alınganlığımda yalvaran çocuk şimdi ayrılsam arkama bakmıcak duruma geldii
   
 18. 30 Nisan 2009
  Konu Sahibi : anemi
 19. secl

  secl hihihihi hahahah puhaha:D Üye

  Katılım:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  3.082
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  :çok üzgünüm:bu güzel mutluluk bi bizi bulmuyor zaten millet nasıl mutlu ve huzurlu şaşıyorum valla bende sorun var heralde
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.