Mutluluğun Rengini Öğrenmek Ister Misiniz?

N

nargisos

Ziyaretçi
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #1
Hangi renk ne ifade ediyor?

:yes: Yeşil
Renk uzmanları, bazı insanların doğaya olan tutkusunu yeşilin sakinleştirici özelliğine bağlıyorlar. Sinir sistemini dengeler, bedenin ritmik düzenini koruyucu etkisi vardır. Dostluk ve ümidi simgeler. Kalp rahatsızlıklarında, tansiyon yüksekliğinde ve yorgunluk hallerinde yeşil renk tedavi amaçlı olarak kullanılıyor.

:yes: Sarı

Sarı rengin ise insandaki iyimserlik ve kendine güven duygularını artırdığın söylüyor uzmanlar . Bu rengin verdiği enerjiyle, kişinin zihinsel faaliyetlerinin artacağı söyleniyor. Moral bozukluğuna da sarı iyi geliyor. Sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde terapistler sarıyı devreye sokuyor. Altın sarısı tonlarının ise zihin üzerinde olumlu etkiler sağladığı belirtiliyor.

:yes: Kırmızı

Canlı ve cıvıl cıvıl bir ruh halinin rengi. Kırmızı yoğun bir enerji yayıyor etrafa çünkü. Bu enerji nedeniyle, insanların fiziksel anlamda aktivitesi artıyor. Bazı renklerin temsil ettiği olumsuz bazı özellikler de bulunabiliyor. Kırmızı aynı zamanda böyle bir renk. İntikam, kini de temsil edermiş örneğin! Akıl almaz bir cesarete ve seksi duygulara da etki edebilirmiş. Terapistler, kırmızının etkisine bu nedenle dikkat ediyorlar. Çünkü aşırı kullanıldığı zamanlarda birtakım duygusal dengesizliklere de neden olabiliyor. Kan dolaşımını artırma etkisi olduğundan dolayı, metabolizma sorunu yaşayanlar için uygun bir renk.

:yes: Turuncu
Turuncu bu sene moda bir renk. Aynı zamanda ham bilgeliği hem de dinselliği simgeliyor bu renk. Neşenin ve bilgeliğin sembolü olduğu kadar, sosyalleşme duygularına etki eden bir renk. Aman onu da aşırı kullanmayın sakın. Çünkü sinir sistemini olumsuz etkiyebilir turunu. Uzmanlar onu genellikle yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmayı tavsiye ediyor. Sindirim sistemi hastalıklarında kullanılan turuncunun ruhsal açıdan da iyileşme yaratan bir özeliği var.

:yes: Lacivert
Lacivert ise insanı yatıştıran bir etki taşıyor. Bunun nedeni mavinin tonu olması. Mavinin diğer koyu tonları da insanda olumlu etki yaratıyorlar. Bedensel ve ruhsal yakınmaların sağaltılmasında lacivert oldukça etkili. Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra, insanın yorgunluğunu alan, dinlendiren özelliği de buluyor laciverdin.

:yes: Mor
Uzmanlar mor deyince "denge"den söz ediyor. Kendinize ait "dengem yerinde değil" şeklinde bir yorum yaptığınız zamanlarda, mor bir fulara elinizin gittiğinin farkında bile olamazsınız belki. Bu renk denge için bire bir. Ruhsal ve fiziksel anlamda, enerji dengesizliği söz konusu olduğunda mor devreye sokuluyor. Sağlıklı bir denge yaratmasının ötesinde, eklem iltihabı sorunları yaşayanlar için de morun iyileştirici özelliği buluyormuş.

:yes: Mavi
Mavinin mutluğun rengi olduğunu biliyor musunuz? O da bu yılın moda renklerinden biri ve bazı insanların mavi giydiğinde, yüzünden yayılan "ışıltıya" dikkat edin. En bunalımlı anlarda "mavi " bir denizi seyretme isteği kimde yok ki. Mavi, insanın enerjisini dengeleyen bir özelliğe sahip. Bu rengin enerjisi bunlarla sınırlı değil. Sanatsal duyguları harekete geçiriyormuş ve sanatçılara ilham sağlamakta da fayda sağlıyormuş. Solunum yollarını da olumlu etki ediyor. Bu rengin, tansiyon yüksekliği sorunu yaşayanlarda olumlu etki yarattığını söylüyor uzmanlar ve tansiyonu düşürdüğünü belirtiyorlar.
 

herbaryum

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Kasım 2007
Mesajlar
477
Emoji Skoru
1
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #3
bize kırmızı rengini peyzaj dersinde agresif ve asabiyeti çağrıştırdığını ve özelliklede hastane ve hapishane düzenlemesinde kullanılmaması gerektiğini söylemişti hocamız
ne garip değil mi???
 

Geveze

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Aralık 2007
Mesajlar
1.545
Emoji Skoru
1
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #5
Mor kesinlikle çok hoşuma gidiyor
 
P

papri34

Ziyaretçi
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #6
her daim mavi yi tek geçerim......
 

NXIXL_78

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
6 Şubat 2008
Mesajlar
392
Emoji Skoru
0
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #7
mor vazgeçemediğim tek renktir
 

benssenb

Daima Şükür !!!
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Mart 2008
Mesajlar
1.308
Emoji Skoru
11
Yaş
36
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #8
ben nesnelere renklerin anlam kattığını düşünenlerdenim yani her nesneyi her renk aynı göstermez nesneler renklei taşıdığı an o renk güzeldir nacizane fikrim bu
 
E

esra tekin

Ziyaretçi
 • Konu Sahibi: nargisos
 • #9
yesil benceeeeeeeeeeeeee.................
 

keçi kxixz

güzel
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eylül 2007
Mesajlar
740
Emoji Skoru
0
Bence renklerin tek başlarına anlamları yoktur diyorum. Yeşil ağacı simgelerse güzeldir , güllerde sarı kırmızı beyaz ayrı bir anlam taşır. Hiç siyah bir gül yeşil bir deniz düşündünüz mü?
 
Yukarı Alt