Mutluluk her şeyin yolunda gitmesi demek değildir

E

esralı

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: esralı
  • #1
Ünlü ressama; "Mutluluğun resmini yapabilir misin?" diye sormuşlar. Ben mutluluğun resmini yapamam ama mutlu yaşamasını öğrendim artık. Bu hiç problemim olmadığı için mutlu olduğum anlamına gelmiyor. Bu çağda bir de üstelik büyük şehirde yaşayınca imkansız. Ayrıca gelişmekte olan bir ülkede ekonomik zorluklarla yaşayınca daha da imkansız. Sadece sorunları çözüp yoluma devam ediyorum. Bütün amacım mutlu olmak ve çevremdekilere mutluluğu anlatmakla oluyor.

Sizlerden çok mail alıyorum. Hepsine de tek tek cevap veriyorum. Gördüğüm kadarıyla mutlulukla başımız dertte. Son günlerde güzel bir mail aldım. Sadece bir bölümünü yazıyorum.

“Mutluluk benim için çok zor bir kavram. Belki de mutluyum farkında değilim. Yaşam bir rol vermiştir oynuyorumdur. Mutsuzluğu oynamak da belki bir mutluluktur.”

Mutluluk ve mutsuzluk bir seçimdir. Biz beynimizde üretiyoruz. Peki sorunlar ne olacak. Sorunsuz bir hayat düşünüyorsanız mutlu olma şansınız yoktur. Mutsuzluklarımızın nedenini bulup çıkartmak gerekli. Bunun için ne yapabilirim diye düşünün. Yapacak bir şey var ve yapmıyorsanız mutsuzluk için ağlamak sizin hakkınızdır. Ama yapacak bir şey yoksa da ağlıyorsanız bu da bir seçimdir. Eğer ağlamanızın faydası varsa hep beraber ağlayalım. Ama inan ki yok. Yaşamı farkında olarak yaşamalıyız. Acılar olmadan bir hayat düşünmek mümkün değil.
Acıdan korkmak da yaşamımızı engelliyor. Benim çocuk sahibi olmaktan korktuğum gibi. Ya ona bir şey olursa diye korkudan çocuk sahibi olamadığımı yıllar sonra fark ettim. Hayat bence cesurların yanında. Bir mutluluğu yaşamadan vazgeçiyoruz. Ya sonunda şöyle olursa ya böyle olursa diye. Her türlü tehlikeyi göze alınca güzellikleri görüyor insan.

YÜKSEK DÜŞÜNCELER YÜKSEK DAĞLARA BENZER. ALIŞIK OLMAYANLARI ÜRKÜDÜR.
CENAP ŞAHABETTİN

Mutluluğa sahip olmak için acılara katlanmak gerekiyor. Mutluluk her şeyin yolunda gitmesi demek değildir.

mutluluklar.............

Tülay Bilin.
 

iclo

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ekim 2006
Mesajlar
179
Emoji Skoru
1
  • Konu Sahibi: esralı
  • #2
çok anlamlı bir yazı arkadaşım,emeğine sağlık.Gerçektende mutluluk herşeyin yolunda gitmesi değildir ,çünkü mutluluğumuzu birşeylere endekslediğimiz zaman,mutlu olmak içinde hayatta hep birşeylerin olmasını bekliyoruz.Örneğin,arabam olursa mutlu olurum,çocuğum olursa mutlu olurum gibi....Beklentilrrimiz olunca kendimize mutlu olmak için başka hedefler seçiyor,onların olmasını beklerkende mutlu olmayı erteliyoruz.Hayat boyu mutlu olmayı ertelemememiz ümidiyle.......
 

evrem716

İşte benn!
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Temmuz 2008
Mesajlar
2.567
Emoji Skoru
7
  • Konu Sahibi: esralı
  • #3
Evet mutluluk, her şeyin yolunda gitmesi değil, sahip olunanlar hiç değil. Her şeyle mutlu olabilmektir.
 

LonelyLove

siyaha aşığız beyaza deli
Kayıtlı Üye
Katılım
5 Temmuz 2008
Mesajlar
551
Emoji Skoru
0
  • Konu Sahibi: esralı
  • #4
Mutsuzluğu oynamak da belki bir mutluluktur.”

çok güzel bir yazıydı ama en çok bu cümle etkiledi beni hiç böyle düşünmemiştim açıkçası.mutsuzluğun bile mutluluk olabileceğini
 

filozofflz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Ağustos 2008
Mesajlar
59
Emoji Skoru
0
  • Konu Sahibi: esralı
  • #5
Sorunsuz bir hayat düşünüyorsanız mutlu olma şansınız yoktur.

çok doğru çünkü beklentiler fazla olunca insan elindekiyle yetinmeyi öğrenemiyoCADIARZUa.s
 
Yukarı Alt