Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

myomlar infertiliteye sebep olabilir !

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve character tarafından 11 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  11 Nisan 2007
  Konu Sahibi : character
 1. character

  character Ziyaretçi

  Myomlar, rahim içini bozarak, rahimde şekil bozukluğu yaparak, sperm geçisini engelleyerek, rahim kasılmalarına neden olarak, ve tuba trasesini bozarak infertiliteye (kısırlığa) neden olurlar.
  Myomlar genel olarak yüzde 5-10 arasında infertiliteyle birliktedir. Ama sadece myomların neden olduğu infertilite oranı yüzde 2-3 kadardır.
  Rahimde myom olmasına rağmen gebelik de oluşabılır. Bu durumda, gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk 3 ayında myom büyür. Daha sonra küçülebilir, değişmeyebilir veya büyümeye devam edebilir. Bunu önceden kestirmek zordur.
  Myom düşüklere neden olabilir, bebek gelişmesi tam olmayabilir, bebeğin eşi zamanından önce yani hamilelik sırasında yerinden ayrılır ve bebek ölür, annenin hayatı da tehlikeye girebilir. Eğer gebelik miadına kadar devam ederse, bebek başıyla değil, poposuyla gelebilir, yan geliş olabilir, ağrılar başlamayabilir, ve doğumdan sonra da kanama fazla olabilir.
  Bu nedenle rahimde myom varsa ve bir gebelik planlanıyorsa, myom mutlaka ameliyatla çıkartılmalıdır. Sonra gebeliğe izin verilmelidir. Ama myoma rağmen gebelik oluşmuşsa, hiçbir şey yapmadan gebe daha sıkı takip edilmeli, gebeliğin ileri dönemlerinde dayanılmaz ağrılar oluşursa, gebelik dikkate alınmadan myom çıkartılmalıdır. Usta bir cerrah, bebeğe zarar vermeden myomu rahatlıkla alabilir.
  Gebelikte myomun belirtisi yoksa, doğum beklenir. Doğumda rahmin dış yüzündeki myomlar alınabilir. Ama geniş tabanlı oturmuş büyük myomlar çıkartılmamalıdır, çünkü durdurulamayan kanamalara neden olunabilir.
  Myomların kesin tedavisi ameliyattır yani myom ameliyatla çıkartılır.
  Hiç bir ilaç myomu ortadan kaldırmaz. Bazı ilaçlar, myomu küçültürse de, ilaç kullanılırken hasta menopoza gireceğinden, hastada menopoz belirtileri ortaya çıkar. Ayrıca, myomu küçültmek için ilaç kullanılırsa o myomun ameliyatla çıkartılması zordur, ameliyatta kanama fazla olur.
  İyi eğitim almış, tecrübeli bir doktor, üreme çağında ve çocuk arzu eden kadınlarda myomun büyüklüğü, sayısı ve yerleştiği yer ne olursa olsun, rahime zarar vermeden myomu çıkartabilmelidir. Bunu yapamıyorsa, zaten myoma dokunmamalıdır.
  Myomlar laparoskopi yapılarak da çıkartılabilir. Bunun kararı, myomun sayısı ve büyüklüğü ile ilgilidir. 6 cm'den büyük olanlar, 4 adetten fazla olanlar, tubalara yakın yerleşenler ameliyatla çıkartılmalıdır. Saplı olanlar ise, laparoskopi ile çıkartılabilir.
  Myom çıkartıldıktan 4 ay sonra, hasta arzu ederse, gebeliğe izin verilir.
  Hasta menopoza yakınsa ve myomun hiç bir belirtisi yoksa, tedavisi de gerekmez.
  alıntıdır.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.