• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

    Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

NASA 'Çığır açan gizem'i açıklayacak: İlk kara delik fotoğrafı bekleniyor

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.660
23.769
ABD Ulusal Bilim Vakfı, bir kara deliğin çevresini gözlemleyen Event Horizon Teleskobu'nun elde ettiği çığır açıcı sonucu yarın yapılacak basın toplantısıyla duyuracaklarını açıkladı.

untitled.png


ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012'de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen 'çığır açıcı sonucu' yarın düzenlenecek bir basın toplantısıyla açıklayacağını duyurdu. Toplantıda ilk kez bir kara delik fotoğrafının yayınlanacağı ifade edildi.

Basın toplantısının Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo'da eş zamanlı olarak yapılacağı duyuruldu.
Basın toplantısında açıklanacak bulguların astrofizik açısından bir dönüm noktası olabileceği belirtiliyor. Zira kara deliklerin çevresi evrendeki en vahşi yerlerden biri olarak gösteriliyor ve kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez şekilde yutuyor.
'İZAFİYET TEORİSİNE KATKI SUNACAK'

Basın toplantısının TSİ 16.00'da başlaması bekleniyor.
Reuters’in haberine göre Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezindeki Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman, "Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek vizyoner bir proje. Bu projede uluslararası çapta 200 ortaklığa sahibiz" dedi.
Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis ise yapılan araştırmanın Albert Einstein'ın izafiyet teorisine katkı sunacağını savundu. Teori, 1915 yılında yer çekimi kanunlarıyla diğer doğal güçlerin arasındaki ilişkiyi açıklamak için oluşturulmuştu.

mynet.com
 

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
32.660
23.769
ABD Ulusal Bilim Vakfı günlerdir dünyanın nefesini tutup beklediği büyük keşfi canlı yayında açıkladı. Bilim dünyasının canlı yayında ilk kez illüstrasyon olmayan gerçek bir kara delik fotoğrafı yayınladı.


ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012'de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen 'çığır açıcı sonucu' bugün düzenlenecek bir basın toplantısıyla canlı yayında açıkladı. Bilim insanlarının çizim, tasarım ve modellleme olmayan ilk gerçek kara delik fotoğrafını yayınladı.

40 MİLYAR KİLOMETRE ÇAPINDA
Bilim insanları tarafından 'canavar' olarak tanımlanan kara delik 40 milyar kilometre çapında ve dünyamızdan 3 milyon kez daha büyük.
Dünya'dan 500 bin katrilyon uzaklıkta olan kara deliğin dünyamızdan 8 ayrı teleskopla kaydedildiği aktarıldı.
ilk

KARA DELİĞİN İLK GERÇEK FOTOĞRAFI
Kara deliğe dair detayların Astrophysical Journal Letters'da yayımlanacağı belirtildi. Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nden Profesör Heino Falcke, kara deliğin M87 adı verilen bir galakside keşfedildiğini söyledi.
_106352981_optical_photo_of_galaxy_m87_showing_jet-spl

M87 GALAKSİSİ
Falcke, öte yandan görülen kara deliğin bizim tüm güneş istemimizden daha büyük olduğunu söyledi.
"Kütlesi güneşten 6,5 milyar kez daha büyük. Biz bunun bugüne kadar var olan en ağır kara delik olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçek bir 'canavar'" dedi Falcke.
Öte yandan kara deliğin saat yönünde döndüğü aktarıldı.
KARA DELİK NEDİR VE VARLIĞI NASIL BİLİNEBİLİR?

NASA'ya göre kara delikler, kütleçekimsel bir alan yaratarak ışık da dahil olmak üzere etrafındaki her şeyi içine alan, belirli bir şekle sahip olmayan gök cisimleri olarak tanımlanıyor.
Kara deliklerin varlığı günümüz astronomları arasında evrensel olarak kabul görüyor, ancak hala onlar hakkında bilmediğimiz bir sürü şey var.
Kara delikler, isimlerinden de anlaşılacağı üzere, elektromanyetik spektrumun hiçbir yerinden ışık yaymıyor. Bu nedenle de görüntülenmeleri çok zor.
Bilim insanları kara deliklerin varlığını çevresindeki gök cisimlerinin faaliyetlerini gözlemleyerek biliyor. Bir kara deliğin yerçekimi, gazı ve tozu içine çekerken cisimler aşırı bir sıcaklığa ulaşıyor. X-ışınları ve diğer yüksek enerjili radyasyonlar yayıyor.
HANGİ GİZEMLERİ ÇÖZECEK
Çekilen görüntüler ile ilk kez karadeliklerin olay ufkunun yakınındaki maddeye neler yaptığı keşfedilebilecek.
Event Horizon Teleskobu'nun Proje Bilimcisi Astrofizikçisi Dimitrios Psaltis'e göre bu projenin sonuçları, Albert Einstein'ın genel görelilik teorisine bilimsel bir temel oluşturuyor.
1915'te ortaya konan bu teori, yerçekimi kanunlarının diğer doğal güçlerle ilişkilerini açıklamak için tasarlandı.

Duyuruyu yapan Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezindeki Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman, "Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek vizyoner bir proje. Bu projede uluslararası çapta 200 ortaklığa sahibiz." açıklamasını yapmıştı.
EINSTEIN %100 HAKLI MIYDI?
Projenin temel amacı; 200 bilim adamının peşinde koştuğu iki sorunun cevabını bulmak. Birincisi çok basit; gerçek bir kara deliği fotoğraflamak mümkün mü? Ancak ikinci soru çok daha önemli. O da şu ki; Einstein kara delikler konusunda %100 haklı mıydı?
Arizona Üniversitesi'nden astrofizikçi Doeleman şöyle diyor.
"Einstein bize 100 yıl önce bir kara deliğin gölgesinin ne şekilde olacağını ve büyüklüğünün ne olacağını söyledi. Eğer gölgenin üzerine bir cetvel koyabilseydik, Einstein'in kara deliklerin sınırları hakkındaki teorisini test edebilecektik."
Bilim insanları bugünki keşifle Einstein'ın teorisini kanıtlamaya bir adım daha yaklaşacak.
 
Yukarı Alt