NASA, Mars’ta ilk yaşam kanıtını buldu! (VİDEO)

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.501
Emoji Skoru
20.843
Yaş
55
NASA birden fazla kanal üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayınla, bugüne kadarki en somut dünya dışı yaşam kanıtını bizlere sundu. İnsansız saha aracı Curiosity, Mars’ta bulunan Gale kraterinde 3.5 milyar yaşında bir kayada organik moleküller buldu. Peki, bu ne anlama geliyor? Gerçekten dünya dışı yaşam var mı?NASA, Mars yüzeyinde ilk yaşam kanıtını buldu!
Bizim hayalci insan yapımız genellikle dünya dışı yaşamı şu şekilde algılıyor: Göçmüş gitmiş bir uygarlığın kalıntıları, yapılar ve uzaylı cesetleri. İşin gerçekçi tarafı aslında genel geçer bir teori üzerine dayanıyor. Öncelikle yaşamı oluşturan ana maddeleri bulmamız gerekiyor.

Çünkü Neil deGrasse Tyson‘ın dediği gibi: “Hayat hakkında ne kadar şey biliyoruz ki?” Bu buluş hakkındaki videomuzu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.


Kaya parçası üzerindeki örnekler organik moleküller ve bileşimlerden oluşuyor. İşin muallakta kalan yönü, bu moleküllerin hayat olmasa da var olabilmesi. Organik bileşimlerin NASA tarafında birden fazla açıklaması bulunuyor. Bu moleküller antik bir yaşam formuna işaret ettiği gibi, aynı zamanda yaşam kaynağı olabilecek yiyeceklerin kalıntıları da olabilir.

NASA’nın da açıkladığı gibi, her ne sonuca ulaşılırsa ulaşılsın, bu moleküller dünya dışı yaşam için ilk kimyasal kanıtları oluşturuyorlar.

Diğer bir bulunan kanıtsa metan oldu. Metan her zaman en basit organik molekül olarak kabul ediliyor. Ayrıca güneş sisteminizde birçok yerde bulunuyor. İşte teori de tam burada yükseliyor! Çünkü metan aynı zamanda Satürn ve Jüpiter’in uyduları Enceladus, Europa ve Titan‘da da bulunuyor.

Dünya dışı yaşam hakkındaki bu iki bulgu hazırlanan iki bilimsel makaleyle çok daha derinleşiyor. Güneş Sistemi araştırma gurubu başkanı Paul Mahaffy şöyle diyor:

“Dünya dışı yaşamın özünü bulabilmek için, araştırmalarımızı organik bileşenler üzerine genişlettik. ”

Mars yüzeyini keşfetme üzerine olan deneyler ve araştırmalar 1970’lerdeki NASA’nın Viking görevine kadar dayanıyor. Viking projesi Amerika’nın ilk başarılı uçuş görevi olmuş ve gönderilen uzay aracı Mars’ın yüzeyinden ilk fotoğrafları yollamıştı.

İşte bu müthiş olaylardan yıllar sonra, bu kez Curiosity inanılmaz bir keşifle geri döndü. 2012‘de iniş yaptığı arazi olan Gale Krateri üzerinde 5 santimetrelik bir kazı yaptı ve örnekleri topladı.

Peki, Gale neden NASA için bu kadar önemli? 155 kilometrelik bu dev krater ismini Walter F. Gale’dan alıyor. Şimdilerde bir göl yatağı gibi görünen Gale krateri, bulguların yapıldığı yer olarak inanılmaz önemli bir konumda.

NASA’nın organik kanıtları 820 santigratlık bir sıcaklık içinden çekip, çıkarıldı. Burada uçup giden gazların izleri Güneş Sistemi içinde araştırılmaya devam edecek. Çünkü bulgulara göre, bilim insanları Mars’taki moleküllerin bundan 3 milyar yıl önce çok daha büyük moleküllerin parçaları olduğuna inanılıyor.


shiftdelete.net
 
Yukarı Alt