• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

NIFTY Testi

kudra07

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2010
338
1.834
Merhaba,
Ben de Nifty ve Genoks ile olan tecrübemi paylaşmak istiyorum.
2 li testim ve ultrason kontrollerimde hiçbir sorun gözükmemesine rağmen, yaşımdan dolayı kendim Nifty testi yaptırmak istedim. Takibimi yapan hastane Genoks ile çalışıyordu. 12.haftamda kan verdim ve beklemeye başladım. 10 gün sonra "yeterli örnek bulunamadı" yani "anne kanında bebeğe ait yeterli dna bulunamadı" diye haber geldi ve tekrar kan vermem istendi. İçime düşen kurtla 14. haftamda tekrar kan verdim ve yine endişeli bekleyiş başladı. Yine tam 10 gün sonra firma aynı cevabı döndü ve para iadesi yapacaklarını söylediler. Doktorum, perinatoloğum ve fikir danıştığım ayrı bir kadın doğum doktoru daha bu sonuçla daha önce karşılaşmadıklarını söylediler ve direk amniyosentez istediler. İnternette yaptığım araştırmalarda da benzer hiç bir vaka göremeyince moralimiz sıfır olarak amniyosenteze başvurduk. 2 gün sonra FISH denen ilk sonuç temiz çıktı ama biz tabii ki detaylı sonucu görmeden rahatlayamadık. 2 hafta sonra sonucun temiz çıktığı haberi geldi çok şükür ama o 1,5 ayda yaşadığımız boşuna korkuyu allah düşmanıma bile vermesin.
Yaşadığım bu kötü tecrübeye istinaden benim tavsiyem, kafanızda bir soru işareti varsa ve kesin sonuç almak istiyorsanız direk amniyosenteze başvurun. Tecrübeli bir doktorda yaptırırsanız 5 dk lık çok basit bir işlem. İlla Nifty yaptıracaksanız da Türkiye' de değil, yurtdışında çalışan güvenilir firmalarla yaptırın.
Ben bu süreçte benzer sonucu alan birileri var mı diye çok arandım ama bulamadım. Bu mesajı özellikle benzer durumu yaşayan olursa -inşallah olmaz ama- en azından benim gibi umutsuzluğa kapılmasın diye yazmak istedim.
Herkese sağlıklı günler dilerim..
 

coven

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2013
7
0
Ben yaştan dolayı yaptırdım nifty testi. genoks a yaptırdım. çok memnun kaldım. diğer firmaları çok araştırdım fakat genoks uzun zamandır bu testi türkiyede yapıyormuş. birkaç arkadaşımla görüştüğümde başka firmaların yurtdışına gönderdiklerinde kanlar bozulabiliyor testi tekrar ettiriyorlar dedikleri için genoks çok cazip geldi. çünkü testi türkiyede çalışıyorlar. hemde diğer firmalar gibi sadece down sendromuna bakmıyorlar. 70 tane genetik hastalık bakıyorlar.

diğer firmaları aradığımda yok onlar çin de çalışıyorlar felan diyenler oldu. sonradan yalan söylediklerini öğrendim. Genoks bu işi profesyonelce yapıyor. genetik hekimleri ücretsiz danışmanlık hizmeti bile veriyormuş. başka firmaları aradığımda biz medikal firmayız genetik hekimimiz yok diyorlar. kanı alıp yurtdışına gönder sonuç gelsin hastaya verim mantığıyla çalışıyorlarmış. ben genoks tan çok memnun kaldım. herkese tavsiye ederim.
fiyatı nedir acaba???
 

akseliak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2010
135
15
Merhaba arkadaşlar, bu ikili test için %70 doğruluk payı var diyorlar ya
Yani riskli çıkması kesin risk olduğunu göstermez diye. Peki sonucun normal çıkması da mı o zaman %70 doğruluk? Yani Allah korusun normal test sonucunda down olma ihtimali var mı? Bu durumda mesela devlet hastanesinde sırf bu gerekçeyle nifty yaparlar mı acaba? Ya da sırf bu nedenle özelde yaptırmak gerekli mi acaba?
 

valerian

Guru
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2009
3
3
Arkadaslar bu forum sayesınde cok sey ogrendık onun ıcın paylasım yapmamız lazım hukuksal sürec devam etsede yasatılan durumla ilgili.
Bizede cok yuksek dogruluk oranı sebebıyle nifty onerdı doktorumuz 2 li tarama yapmadan cocugun gelişimi 2 hafta onde gitmesin ragmen ense kalınlıgı dahi olcmeden ve yaptırdık trizomi 18 ve klinofelter icin cok yüksek risk geldi firmanın genetik uzmanları ve gittigimiz profesor cok emindi sonuctan ancak doktor değiştirip perinotoloji uzmanına gittik.
Malum yıkıldık üzüntüden cocuga birsey olabilirdi.
Ancak amniyosentez ve ultrasonda yavrumuz sağlıklı çıktı. Diger baslıkta 2 tane daha benzer ornek var.
Nifty kesin dogrudur ve yuksek dogruluk oranları malesef yanıltıcı ve bunu doktorlar ya bilmiyor yada gozardı ediyorlar ticari sebeplerle...
tanı testi olmayan bu testlere cok kaptırmayın kendinizi CVS amniyosentez ve ultrason muayenesi ile dogrulama şart.
Detaya cok giremeyecegim cunku hukuksal girişimimiz devam ediyor.
İade alınan tutarları engelli cocuklarımız için kullanacagız.
 

egesu22

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2013
9
0
Bende genoks da yaptırdım ve benimki de Ankarada yapıldıgını söylediler Amerika olayı ne oluyor bilmiyorum ama bence hepsi türkiye de yapılıyor o kan kac günde amerikaya gidicek gelecek
Ankara da Bi merkezde toplanıp orada n amerikaya gönderiliyor ben de bugün kan verdim çok moralim bozuldu ikili testin sonucu kötü. Ense kalınlığı ve burun kemiğinde sıkıntı yok ama kanda risk 1\50 çıktı doktor önerdi bunu. 3500 TL istedi. Şimdi sıkıntılı bekleyiş geri sayım başladı. 10-12 güne çıkarmış sonuç. Bana da doktora da mail gelecek. Allahım inşallah hepimizin bebiş leri sağlıklı olur.. Bu arada 13+3 hatalıyım 36 yaşındayım.
 

Delirella

2 meleğim de cennette... 😞
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2018
2.853
3.758
Merhaba arkadaşlar, bu ikili test için %70 doğruluk payı var diyorlar ya
Yani riskli çıkması kesin risk olduğunu göstermez diye. Peki sonucun normal çıkması da mı o zaman %70 doğruluk? Yani Allah korusun normal test sonucunda down olma ihtimali var mı? Bu durumda mesela devlet hastanesinde sırf bu gerekçeyle nifty yaparlar mı acaba? Ya da sırf bu nedenle özelde yaptırmak gerekli mi acaba?
Canım benim 22. Haftada erken Doğum kaybım olduğundan, serklaj yapılması gerektiği ve bu yüzden doktorun ikili test olasılık ölçer o nedenle fetal DNA yaptıracaksın dediği için mecbur yaptırdım. İkili test %70, fetal DNA ise %99 dedi doktorum. Ancak fetal DNA testi sorunlu çıkıp amnşyosentezi temiz çıkan istisnai durumlar da yok değil. Özelde veya devlette farketmiyor test ücretini ödüyorsunuz ben bulamadım devlet destekli ücretsiz veya kısmi ödeneni. Prena marka test yaptırdım sonunda çok şükür temiz çıktı. Doktor istemedikçe gerekli olduğunu düşünmüyorum. Özel hastane dışında labataruvarlr da yapıyor
 
Yukarı Alt