Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir ?

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Gonulbagi tarafından 29 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  29 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Gonulbagi
 1. Gonulbagi

  Gonulbagi Guru Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2006
  Mesajlar:
  924
  Beğeni:
  1.102
  Ödül Puanları:
  323
  --------------------------------------------------------------------------------
  OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK BELİRTİLERİ NELERDİR ?

  Obsesyon (takıntı): kişinin kontrolü dışında tekrarlayan düşünce ve uyaranlardır. Hastalar bunun çok anlamsız olduğunu, kendilerini çok rahatsız ettiğini ancak bu düşüncelerden kurtulamadıklarını belirtirler. Bu takıntılar hastada iğrenme, korkma, şüphelenme veya anksiyete gibi duyguları da beraberinde getirir.

  Hastalar bu düşüncelerin kendi beyinlerinin ürünü olduğunun farkındadır. Sık görülen obsesyonlar şunlardır:
  Kirlilik : çevreden kan, tükrük, mikrop veya semen gibi kir bulaşması veya kişinin çevreye kir bulaştırması
  Kendi başına veya yakınlarının başına bir kötülük geleceği düşüncesi Kontrolünü kaybetme ve saldırgan davranışta bulunma korkusu Tekrarlayan ve kontrol edilemeyen cinsel düşünceler Dinle ve ahlaki değerlerl aşırı uğraşma v.b.

  Kompulsiyon (tekrarlayan davranışlar): hastalar takıntılı düşüncelerden kurtulmak için akıllarına başka düşünceleri getirirler veya bazı davranışlarda bulunurlar bu tür düşünce ve davranışlara kompulsiyon denir. Takıntılı düşünceler anksiyete artışına neden olurken kompulsiyonlar anksiyeteyi azaltır. Ağır OKB hastalarında bazen bu kompulsiyonlar tüm günü alabilir.

  Sık görülen kompulsiyonlar şunlardır:

  -Temizlik: saatlerce el yıkama, banyo yapma veya tekrar tekrar ev temizleme gibi. Bu şekilde el yıkayarak günde bir kalıp sabun bitiren veya çamaşır suyu ile elini yıkayan hastalar sıktır.

  -Tekrarlama: takıntılı düşünce ile oluşan sıkıntıyı gidermek için tekrarlayan davranışta bulunma veya akıldan başka düşünceleri geçirme gibi. Yakınlarının başına kotü bir şey geleceğini düşünen bir hasta bunun olmaması için halen yapmakta olduğu davranışı ikinci kez yaparak bu düşünceden kurtulabilir (yolda yürürken aynı yolu geri dönüp tekrar yürümek gibi)

  -Kontrol etme: evine bir şey olacak veya yangın çıkacak korkusu ile tekrar tekrar kapıyı veya tüpün kapalı olup olmadğını kontrol etmek gibi.

  -Biriktirme: işe yaramayan bir çok eşyayı biriktirmek gibi. Örneğin bazı kişilerde yeterli yerleri olmadığı halde gazeteler, boş kavanozlar veya konserve kutuları gibi işe yaramayan şeyleri atamama davranışı görülebilir. Son birkaç yıldır yurdumuzda gazetelere yansıyan çöplük evler buna en güzel örnektir.

  -Sayma: yolda yürürken kaldırım taşlarını sayma veya araba plakalarını okuma, günlük işleri yaparken belli sayılarda tekrar etme v.b.(örneğin kazağını beş kere giyip çıkarma veya aynı yere üç kere gitmeme gibi)

  -Tamamlama: bu kompulsiyonu olan hastalar bir dizi davranışı mükemmel olana kadar tekrar tekrar yaparlar. Örneğin kirlilik takıntısı olan bazı hastalar el yıkamadan önce lavaboyu, musluğu ve sabunu yıkar (genelde belli sayıda) daha sonra belli sayıda elini yıkar ve elini yıkadıktan sonra tekrar aynı işlemi tekrarlar.

  -Aşırı tertipli ve düzenli olma: örneğin çalışma odasında her şeyin simetrik durmas veya masanın üstündeki herşeyin belirli bir sıra ile dizilmesi gibi.


  alıntı
   
 2. 9 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Gonulbagi
 3. incisu

  incisu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ayy bu bende var canım yaaa
  beşyüzkere kapıyı, ocağı kontrol ederım
  bazen abartıyorum
  ütüyü cıkardım mı, çaycının fişini çetım mı dıye dusunuyorum
  hıc kendımden emın olamıyorum yaaaa
  kapıyı hersabah kontrol etmekten serv ise gec kalıyom yaa
   
 4. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Gonulbagi
 5. kizimfeyza

  kizimfeyza Ziyaretçi

  aynı benim giymişsin ben yüz kerede kontrol etsem inanmıyorum defalarca bakıyorum saçma da geliyor kendime çok kızıyorum uykularım kaçıyor her yeri kontrol etmekten bıktım çeşme kapalımı fırın kapalımı kapı kilitlimi ya ütünün fişini çekmediysem evde yangın çıkarsa benim yüzümden ....gibi bunun bir çaresi yokmu nasıl kurtulacam
   
 6. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Gonulbagi
 7. juno

  juno Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.306
  Beğeni:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  psikiyatra gitmeniz lazım..
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.