• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinize öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Ödem Attırıcı Çaylar ve Yapılışları

.ebru

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2009
209
92
Ödem Söktürücü Bitki Çayları
Türkçeye “vücudun su tutması” olarak yerleşmiş olan ödem, daha çok el, kol, bilek, bacak ve ayaklarda görülmekle birlikte vücudun geneline yayılabilir. Ödemin genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, ameliyat, hamilelik, şeker hastalığı, adet dönemi, menopoz, bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi pek çok farklı nedeni bulunuyor. Ödem söktürücü bazı bitki çayları ile vücutta biriken fazla sıvıdan daha kolay kurtulabilirsiniz ancak, tekrar etmesini önlemek için öncelikle ödeme neyin sebep olduğunu tam olarak öğrenmelisiniz.

İdrar söktüren ve bu yolla ödem atılmasına yardımcı olan bitki çaylarını şöyle sıralayabilirim;

Maydanoz çayı: İdrar söktürücü etkisi nedeniyle diyet listelerinde sık sık adı geçen maydanoz çayı aynı zamanda, antioksidan etkisiyle vücudu temizler ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 1 bardak maydanoz çayını 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz veya 4-5 sap taze maydanoz yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Taze maydanoz kullanacaksanız demlenme süresini biraz daha uzun tutun. Maydanoz çayı sayfasında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Karahindiba çayı: Özellikle iltihaplı hastalıklarda iltihabı azaltmak için önerilen karahindiba çayı ödem sökücü etkisinin yanı sıra iyi bir antioksidandır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, mide bulantısına iyi gelir ve harici olarak cilt yüzeyinde kullanıldığında egzama gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Yaban mersini çayı: Hafif dereceli bir ödem söktürücü olan yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur ve yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya yardımcıdır. . 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesini bekleyin. Demleme süresini uzattıkça çayın tadı biraz acı olabilir. Eğer kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanacaksanız 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini kafidir. Marketlerin çoğunda hazır poşet yaban mersini çayı bulabilirsiniz.

Ekinezya çayı: Maydanoz ve karahindiba çayına oranla idrar söktürücü etkisi daha azdır ancak özellikle bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı korur ve nezle, grip gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bu çayın hazırlanışı, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgilere ekinezya çayı sayfasında ulaşabilirsiniz.
Çayı hazırlamak için taze ekinezya kökü kullanacaksanız çeyrek kap kökün üstüne 1 kap kaynar su ekleyebilirsiniz. Kuru ekinezya kökü kullanacaksanız 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya eklemeniz yeterli olacaktır. Her iki durumda da çayın iyice demlenmesi için demliğin kapağı kapalı halde 5-10 dakika bekleyin. Soğuk algınlığını daha hızlı geçirmek istiyorsanız ekinezya çayını sıcak içmeniz tavsiye edilir.

Kökü bitkinin faydalarını en çok alabileceğiniz kısmı olmakla birlikte ekinezya kökünden hazırlayacağınız çayın tadı biraz acı olabilir. Tat vermek için bal, limon suyu veya 1-2 ince dilim zencefil katabilirsiniz. Ya da çayın tatlı olması için kök yerine yapraklarından hazırlayabilirsiniz.

Tavsiye edilen dozaj günde 1-2 çay kaşığı kurutulmuş kökle hazırladığınız ekinezya çayını 3 defa öğünler arası tüketmenizdir. Yani günde toplam 3-6 çay kaşığı kurutulmuş ekinezyadan hazırlanmış 3 bardaktan fazla içmemelisiniz. 7-10 gün arası düzenli olarak içtikten sonra 2 hafta ara vermelisiniz.

Ödem Söktürücü Diğer Çaylar: Ardıç çayı, yeşil çay, zencefil çayı, meyan kökü çayı, zerdeçal çayı ve papatya çayıdır

Bu çayları tek başlarına ya da bazılarını karıştırarak içebilir ya da (bazılarını) salatalarınız da bol bol kullanabilirsiniz.

Ayrıca vücutta biriken fazla sıvıyı atmak için şöyle bir bitki çayı tarifi buldum; 1 çay kaşığı karahindiba kökü, yarım çay kaşığı ısırgan otu, yarım çay kaşığı rezene tohumu ve yarım çay kaşığı kurutulmuş mısır püskülünü karıştırarak üzerine sıcak su döküp 7-8 dakika demliyorsunuz. Bu çayı günde 3 kez içmeniz öneriliyor. Ben bu karışımı denemedim ancak olumlu sonuç alanlar olmuş.

Ödem Söktüren Diğer Öneriler
Tuzu Azaltın: Vücudun normalden fazla su tutmasına neden olan tuzu mümkün olduğunca azaltın. Ayrıca tuzlu peynir, atıştırmalıkları da az tüketin.

Kafeini Azaltın: Kafein, alkol ve sigara organların normal fonksiyonlarını baskılayarak vücutta sıvı birikimini azaltır.

Kızarmış Yiyecekleri Azaltın: Kızarmış yiyecekler, hayvansal protein kaynakları ve çikolata safra kesesi, karaciğer, böbrekler ve pankreasın çalışmasını olumsuz etkileyebilir.

Taze Meyve ve Sebze Tüketin: Taze meyve ve sebzeler toksinlerin ve fazla suyun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

Su İçin: Bazılarımız su içmenin vücutta biriken suyu arttırdığına inansa da durum aslında bunun tam tersidir. Vücudun susuz kalması ödemi arttırır. Yeterince su içmek ise fazla sodyumun ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur(alıntıdır)
3.jpg
 
Yukarı Alt