• Önemli uyarı ; outlook.*, hotmail.* gibi adrese sahip iseniz maalesef onay maili sizlere gelmediği için üyelik bu adresler ile üye olamaz, şifrenizi isteyemezsiniz.

Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
  • Gün aydınlanmadı başın sağ olsun Türkiyem 😔

öğretim ilke ve yöntemleri soruları

bugu_su

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2012
4.603
6
Evet canım cevap aktif öğrenme ama neden programlı değil merak ettim:26:
Şuraya takıldım ben aslında:Kendi kontrol ettiği çabalarla cümlesi ve öğrenme sürecinin sorumluluğu öğrencide olmalıdır cümlesi var ya ben bu iki cümleye takıldım zümrem ya.
Ben de kpsshayalinin dediklerini yazacaktım kuzucum.:KK54:

tubaolcy

Ömre Bedel..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
2.345
26
Öğrencilerin bağımsız çalışmaya kendi öğrenmeleri ile ilgili kararlar almaya alışık olmamaları,kendi öğrenmelerini düzenlemeyi yapabileceklerine inanmamaları ya da bunu nasıl yapacaklarını bilememeleri;buna karşılık bazı öğretmenlerin de öğrenme-öğretme sürecinde kontrolü öğrenciye vermekten çekinmeleri gibi durumlar öğrenme-öğretme sürecinde karşılaşılan sorunlar arasındadır.
aşağıdaki öğretim yaklaşımlarından hangisinin uygulanmasında bu gibi sorunların yaşanma olasılığı daha fazladır?
a-programlı
b-tam
c-aktif
d-anlamlı
e-sosyal

tubaolcy

Ömre Bedel..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
2.345
26
Fizik dersinde yer alan 'Newton ve dinamik'öğrenme alanındaki kavramları daha kolay öğrenmeleri için öğrencilerin bu alana ilişkin ilgi ve tutumlarının olumlu yönde olması hayati önem taşır.Bu durumda öğretmenin,öğrencilerinin duyuşsal niteliklerini istendik yönde değiştirmesi içeriği basitleştirecek uygulamalar yaptırması ve empatinin temele alındığı sınıf iklimini oluşturması gerekir.
Buna göre bir öğretmenin fizik dersinde newton ve dinamik öğrenme alanı ile ilgili öğrencilerinin ilgi,tutum ve becerilerini ortaya çıkarmak için aşağıdaki öğretim yöntem ve tekniklerinden hangisini kullanmasının daha etkili olacağı söylenebilir?
a-anlatım
b-deney
c-gösterim
d-mikro öğretim
e-drama

kpsshayali

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2012
1.144
4
Fizik dersinde yer alan 'Newton ve dinamik'öğrenme alanındaki kavramları daha kolay öğrenmeleri için öğrencilerin bu alana ilişkin ilgi ve tutumlarının olumlu yönde olması hayati önem taşır.Bu durumda öğretmenin,öğrencilerinin duyuşsal niteliklerini istendik yönde değiştirmesi içeriği basitleştirecek uygulamalar yaptırması ve empatinin temele alındığı sınıf iklimini oluşturması gerekir.
Buna göre bir öğretmenin fizik dersinde newton ve dinamik öğrenme alanı ile ilgili öğrencilerinin ilgi,tutum ve becerilerini ortaya çıkarmak için aşağıdaki öğretim yöntem ve tekniklerinden hangisini kullanmasının daha etkili olacağı söylenebilir?
a-anlatım
b-deney
c-gösterim
d-mikro öğretim
e-drama
drama mı canım hiç emin değilim ama:KK50:diğer soruyuda programlı öğretim diye düşündüm

kpsshayali

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2012
1.144
4
Evet canım drama cevap.Nasıl düşündün canım açıklar mısın?
Diğer soru programlı değil canım:KK50:
canım soruda ilgi.tutum,becerilerini ortaya koymalarını istiyor bu da drama ile gerçekleşir, drama da anlık canlandırmalar yapılır diğer adı yaratıcı drama diye geçer ama tek başına drama yazsa da aklına yaratıcıyı getir:KK34:bu nedenle çocukların ilgisini,tutumunu görebilirsin umarım anlatabilmişimdir sen ne düşünmüştün?
birde diğer soru aktif öğrenme sanırım canım ben soruyu moral bozukluğuyla biraz kötü okudum, onu da şöyle düşündüm soruda sağ gösterip sol vuruyor,öğrenci sorumluluk almaktan çekiniyor öğretmen merkezde olsun istiyor buna en çok uymayan seçeneği soruyor aslında bize bu da aktif yaşantının en istemediği şeyler diye düşündüm canım kafam çok dalgın bugün o nedenle kusura bakma canım ya:KK43:

Son düzenleme:

tubaolcy

Ömre Bedel..
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
2.345
26
canım soruda ilgi.tutum,becerilerini ortaya koymalarını istiyor bu da drama ile gerçekleşir, drama da anlık canlandırmalar yapılır diğer adı yaratıcı drama diye geçer ama tek başına drama yazsa da aklına yaratıcıyı getir:KK34:bu nedenle çocukların ilgisini,tutumunu görebilirsin umarım anlatabilmişimdir sen ne düşünmüştün?
birde diğer soru aktif öğrenme sanırım canım ben soruyu moral bozukluğuyla biraz kötü okudum, onu da şöyle düşündüm soruda sağ gösterip sol vuruyor,öğrenci sorumluluk almaktan çekiniyor öğretmen merkezde olsun istiyor buna en çok uymayan seçeneği soruyor aslında bize bu da aktif yaşantının en istemediği şeyler diye düşündüm canım kafam çok dalgın bugün o nedenle kusura bakma canım ya:KK43:
Ben o programlı dediğim sorunun neresine takıldım biliyor musun canım?kendi öğrenmelerini düzenlemeyi yapabilecekleri cümlesine sonra kontrolün öğrencide olması gibi cümlelere takılıp programlıyı işaretledim genele bakmamışım canımın istediği cümleleri alıp çıkarmışım:KK1:
Dramalı soruyu da anladım teşekkür ederim canım.
Moralin niye bozuk hayırdır?Derslerle ilgili bir durum mu?

Yukarı Alt