1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Notu Gizle

Oral seks kanser yapıyor !

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve bilginkiz tarafından 11 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : bilginkiz
 1. bilginkiz

  bilginkiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  631
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  Oral seks kanser yapıyor !
  Oral sekste gırtlak kanseri riski sigaradan çok daha fazla...
  Yeni bir bilimsel araştırma ile, oral seks yapanların gırtlak kanseri olma riskinin sigara içenlerden daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Gırtlak kanserinin nedeninin HPV (Humm Papillomavirus) adlı virüs olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun oral seks yoluyla da bulaştığını açıkladılar.

  Yapılan araştırmaya göre hayatlarında 6’dan fazla kişiyle oral seks yapmış olan erkekler ve kadınların gırtlak kanserine yakalanma riski 8.6 kat yüksek. Buna karşılık sigara içenlerin gırtlak kanseri olma riski 3 kat, alkol alanların ise 2.5 kat. Araştırmacılar gırtlak kanserli 100 kadın ve erkek ile sağlıklı 200 kişiyi seks yaşamları açısından karşılaştırdılar.

  Oral seks yapmanın mutlaka HPV virüsü kapılacağı anlamına gelmediğini, ancak virüsü kapanların gırtlak kanseri olma riskinin 32 kat daha fazla olduğunu buldular. Şaşırtıcı olan, HPV’li kişilerin aynı zamanda sigara ve içki kullansalar da gırtlak kanseri riski artmıyor. Bugüne kadar uzmanlar gırtlak kanserinin en büyük nedenlerinin sigara ve alkol olduğunu düşünüyorlardı.

  ABD’nin Baltimore kentindeki Johns Hopkins hastanesinden Dr Maura Gillison, "Kanseri virüs yapıyor" dedi. Gillison, partnerlerinin oral seks sırasında virüs kapmasını önlemek için erkeklerin prezervatif kullanmalarını önerdi. HPV virüsü, rahim ağzı kanserine de neden oluyor.
   
 2. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : bilginkiz
 3. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  Oral Seks ve Ağız Kanseri
  Oral seks, ağız tümörlerine yol açabiliyor. Son yapılan bir araştırmaya göre insan papilom (meme başı gibi çıkıntılar yapan selim tümörler) virüsü ağız kanserine yol açabiliyor. Bilim adamları uzun süredir papilom virüsünün ağız kanserine neden olduğundan kuşkulanıyordu. İyi haber bu riskin çok küçük olması. Ağız tümörü her yıl 10.000 kişiden birinde görülüyor. Ve bu vakaların pek çoğu sigara ve içkiye bağlı olarak ortaya çıkıyor.

  İnsan papilom virüsü (HPV) cinsel yolla geçen virüslerin en yaygını. Bu virüsün servikal kansere (rahim boynu kanseri) yol açtığı biliniyor. Bazı araştırmalar bu virüsün ayrıca ağız ve anal kanserlerine de neden olabileceğine işaret ediyor.

  Fransa, Lyon'daki Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu'nda çalışan bilim adamları ağız kanserine yakalanmış l670 deneği, l732 sağlıklı denekle karşılaştırdı. Hastalar Avrupa, Kanada, Avustralya, Küba ve Sudan'da yaşıyordu. Servikal kanserlerde görülen HPV-l6 olarak bilinen virüs, ağız kanserlerinde de tespit edildi.

  HPV-16 virüsü taşıyan ağız kanserli hastaların arasında oral seks yaptığını açıklayanların sayısı, tümörlerinde HPV-16 virüsü bulunmayan hastalara oranla 3 misliydi. Virüsün kanserlere nasıl yol açtığı konusunda kadın ve erkekler arasında bir fark saptanmadı.

  Söz konusu araştırmanın sonuçları "Journal of the National Cancer Institute" isimli bilim dergisinin aralık sayısında yayınlandı.. Bu sonuçlar HPV ile ağız kanseri arasındaki ilişkiyi kesinleştirdi.

  Jenital (cinsel organ) HPV enfeksiyonu çok yaygındır. ABD'deki 25 yaşındaki kadınların yaklaşık üçte birinde bu virüs mevcuttur. Bu enfeksiyonların yalnızca yüzde 10'u kansere yol açan türdendir. Bu virüsü taşıyan kadınların yüzde 95'i bu enfeksiyondan bir yıl içinde kurtulur. Ancak bu bile niçin bu kadar az sayıda insanda kanserin geliştiğini açıklayamıyor.

  Bu son bulgular ağız kanseri tedavisini de kolaylaştıracak. Dolayısıyla virüs kaynaklı ağız kanserli hastalara antiviral ilaçlar vermek iyileşme olasılığını artırabilir. Bu arada önlem olarak aşı üzerinde çalışmalar yapılıyor. Aşıların ağız enfeksiyonunun yanı sıra jenital enfeksiyonlara da iyi geleceği umut ediliyor.


  daha ne deyim..
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.