1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Orgazm hakknda herey

Konusu 'Cinsellik +18' forumundadır ve yaren_76 tarafından 8 Mart 2007 başlatılmıştır.

  8 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Orgazmın sorumlusu bulundu


  4 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre her üç kadından biri orgazm olamıyor. Neden fizyolojik mi psikolojik mi? Yıllardır tartışılan bu konuya Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Figen Taşer Güney açıklık getirdi. Güney, son araştırmalara dayanarak orgazm olamamanın kökeninde genlerin etkisi olabileceğini öne sürdü.


  Dünyada 4 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, kadınlarının üçte birinin hiç orgazm olmadığı ya da nadiren orgazm olduğu, onda birinin de her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları ortaya çıktı. Klitoral uyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranı ise yüzde 30 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 34"ü mastürbasyonla orgazma ulaşırken, orgazma ulaşamayan erkeklerin oranı sadece yüzde 2.

  GENETİK ETKENLEROrgazm bozukluklarına yönelik yapılan birçok çalışma, genlerin kadın ve erkekteki orgazm bozukluklarının sorumlusu olduğunu ortaya koyuyor. Orgazm olamamanın ikinci önemli nedeni ise psikolojik. Cinsel yönden bilgi sahibi olmayan kadın korkuları yüzünden orgazmı yaşamıyor. Bu korkular arasında ilk gece korkusu ve hamile kalma korkusu var. Tiksinme duygusu da orgazmı engelleyen etkenlerden biri. Dr. Güney menopoz sonrasında da orgazm sorunlarının yaşandığını söyledi. Vücuttaki östrojen hormonunun azalmasının vajinal kuruluğa yol açtığını bunun da orgazm olmayı engellediğini belirten Dr. Güney, orgazmı şöyle anlattı:

  Kadında orgazm nedir?Orgazm, cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Orgazm sırasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artar. Göz pupilleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, klitoris ıslanır ve sertleşir. Artan heyecanla beraber deri kızarır ve terleme başlar. Kadında büyük dudaklar, klitoris, vajen ve pelvik organlar penisteki gibi büyür ve genişler.

  Nasıl oluşur?Bazen orgazmdan hemen önce dakikalarca süren bir haz dönemi vardır. Orgazm, vajinada ve/veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bazı kadınlarda orgazm, kasılmalar hissedilmeden gerçekleşir. İstemsiz kasılmalar ve spazmlar, bacaklar, karın, kollar ve sırt gibi değişik vücut bölgelerinde görülebilir. Orgazm sırasında vajen bezleri vajinayı iyice kayganlaştıran ve sıklıkla erkekteki orgazma benzetilen bir sıvı salgılarlar. Orgazm ile ilgili kasılmaların spermi vajinadan rahim ağzına doğru yönlendirdiği ve birden fazla art arda orgazm yaşayan kadınlarda, orgazmın olmadığı sekse göre bu yönlendirmenin çok daha fazla olduğu düşünülür.

  Orgazmın tipleri nelerdir?Kadın vücudunda çok sayıda erojen bölge vardır. En çok bilinenleri vajen ve klitoristir. Orgazm da vajinal ve klitoral orgazmlar olarak ikiye ayrılabilir. Klitoris çevresindeki bölgeler çok duyarlıdır. Tek fiziksel fonksiyonu cinsel zevk vermektir. Birçok kadın klitoral orgazmın en yoğun orgazm olduğuna inanır. Kadınlar vajinal orgazma ulaşmanın daha zor olduğuna inanırlar. Vajenin dış 1/3"ü en duyarlı bölgesidir. Bir orgazmın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir, her ikisi de farklı zevk alma biçimleridir. Her kadın kendi tecrübeleri ile birini tercih edebilir ve bu nedenle kadının partnerinin, kadının tercih ettiği tipi bilmesi önem taşır.

  Kadının orgazm olmasının sağlanması için ilişkide ne tür değişiklikler yapılabilir?İlişkide kadın ile erkeğin aynı anda orgazm olması diye bir gereklilik söz konusu değildir. İlişkide aynı anda orgazm olunması diye bir gereklilik de yoktur. Önemli olan kadının ya eşi ile birlikle ya da eşinden önce orgazm olmasıdır. Çünkü erkek orgazm olduktan sonra ereksiyon etkinliğini kaybetmeye başlar. Yeni bir ilişkiye fizyolojik ve ruhsal olarak hazır olması belli bir süreyi gerektirir. Kadınlarda ise bu süre çok kısadır ya da yoktur. Kadınlar arka arkaya defalarca orgazm olabilirler ve aynı ilişki içerisinde bile çok sayıda orgazm olabilirler. Bunun için erkek, kadının orgazm olabilmesi için gerekli koşulları sağlamalı ve çaba göstermelidir.
   
  Son düzenleme: 12 Eylül 2008
 2. 8 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Orgazm ve Orgazm Sorunları


  Cinsel zevkin doruğundaki duyguya orgazm denir. Orgazm, cinselliğin güncelleşmesinden beri belki de en çok konuşulan ve yazılan konulardan biridir. Orgazmın fizyolojisi aşağı yukarı son kırk yılda yapılan araştırmalarla artık bugün oldukça iyi bilinen bir gerçektir. Fakat orgazmın kişiler tarafından duygusal olarak nasıl algılandığının tanımını yapmak çok güçtür. Kadında ve erkekte orgazmın yaşanması, hissedilmesi durumdan duruma değişiklik gösterir. Kadın ve erkek bazen olağanüstü diye niteleyeceği bir orgazm yaşayabilir.

  İnsan ne yaparsa yapsın, ne kadar doyumlu bir orgazm yaşayacağını hiçbir zaman önceden kestiremez. İyi bir orgazm için çiftin arasında yakınlık olması ve cinselliklerini yaşamaya önem vermeleri gerekir.

  Orgazmla ilgili en önemli bilgi, orgazmın öğrenilebilir olduğudur. Orgazm bir reflekstir ve özellikle kadınlar bu refleksi yaşamayı öğrenebilirler. Daha doğru bir deyimle, bu istemli bir reflekstir. Tıpkı idrar yapma ve dışkılama gibi öğrenilebilen bir reflekstir.

  Orgazmın verdiği heyecan ve zevkin tanımını yapmak olanaksızdır. Orgazmı anlayabilmek için bu konudaki son gelişmelere göz atmakta fayda vardır. Psikanalist Freud, asrımızın başında klitoris orgazmının çocukça olduğunu, gerçek bir kadının vajinal orgazma ulaşması gerektiğini ileri sürmüştür. Altmışlı yıllarda orgazm, modern tıbbi seksoloji açısından Masters ve Johnson ikilisinin üreme biyolojisi araştırma laboratuvarında yaptıkları araştırmalar sonucu daha detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Daha sonraları Hite tarafından yapılan anketler bu konuda istatistiksel bilgiler vermiştir. Cinselliği, orgazmı elektrik açılıp, kapanması gibi sadece fiziksel bir olay olarak anlamamak gerekir. Jenital organlar, sinir uçlarıyla uyarılma noktaları açısından çok zengindir. Fakat her kadın her cinsel birleşmede orgazma ulaşamayabilir. Burada çift arasında genelde veya o birleşme sırasındaki dengenin ve iletişimin önemi büyüktür. Yoksa sadece jenital organların bir şeyler yapması, bir yerlere dokunması yetmez. Eşler, bütün bedensel ve cinsel benliklerini sonuna kadar, karşılıklı verip alabilmelidirler.

  Orgazmın Sınıflandırılması
  Vajinal veya klitorial orgazm vardır demek ya da şu doğru bu değil şeklinde görüşlerde bulunmak yanlıştır.

  1. Orgazm türleri arasında, uyarılan organ, orgazmın oluşumu ve vücudun tümü arasında nörolojik sinir sisteminin cevap veriş şekli çok önemlidir. Örneğin; memelerin uyarılması, fakat orgazmı kadının alt jenital bölgede hissetmesi gibi.
  2. Hem erkeğin hem kadının orgazmı, vücudun değişik bölgelerinde daha belirgin bir şekilde duyabileceğini görmezlikten gelemeyiz. Örneğin, erkeğin penis veya prostatta orgazmı duyması gibi. Veya kadının klitoris veya vajina derinliğinde ya da anüste hissetmesi gibi.
  3. İnsanın orgazmı oldukça karmaşık bir olaydır. Sinir yollarıyla uyarımın ulaşması dışında, beynin ve o günkü ve o andaki psikolojik faktörlerin önemi tartışılmaz.

  Poroy SınıflandırılmasıCinsellikte, cinsel kimlik ve kişinin cinselliğe bakışı önemlidir. Yoksa sadece araştırmacıların bir takım araştırmalara, istatistiklere, anketlere göre vardıkları yargılar değil. Modern tıbbi seksoloji açısından vajinal - klitoris orgazmı var veya yok demek ya da vücudun bölgelerine göre orgazmı sınıflandırmak kanımca yanlış olur. Önemli olan insanın orgazmı yaşayışıdır. Bu duyguyu algılayış şekline göre sınıflandırma yapmak daha doğru ve gerçekçi olur. Buna göre;


  Tek Tip OrgazmHep aynı organın veya bölgenin uyarılması sonucu orgazma ulaşanlar. Örneğin sadece penis, klitoris uyarılmasıyla orgazma ulaşabilenler.


  Değişken Tip Orgazm
  Burada kişi değişik organların uyarılmasıyla orgazma ulaşır. Örneğin, bir seferinde klitoris, bir seferinde döl yolu uyarımıyla orgazma ulaşma söz konusudur. Fakat değişik organların uyarılması sonucu oluşan orgazmı kişi hep aynı düzeyde yaşar.  Çok Değişken Tip Orgazm
  Burada değişik organların uyarılması kişi hem değişik bölgelerinde hem de değişik düzeyde yaşayabilir. Değişik bölgelerin uyarılmasını değişik şiddette algılayabilir. Örneğin; göğüs uyarılması veya G- noktası uyarılması sonucu orgazmlarını değişik tipte ve değişik düzeyde algılayabilir.

  Orgazmın daha kolay anlaşılabilmesi için kadın ve erkek arasında bazı farklılıklar olduğundan, kadının ve erkeğin orgazmını ayrı ayrı incelemek daha uygun olacaktır.  Erkeğin Orgazmı
  Meninin erkeğin cinsel organından fışkırmasına, yani bu fiziksel olaya boşalma denir. Orgazm ise erkeğin bu boşalma sırasında hissettiğine denir. Genelde her ikisi de aynı anda olur. Yani erkek, peniste bir dizi kas kasılmasıyla meni fışkırırken (ejakülasyon), aynı zamanda cinsel uyarımın oluşturduğu, cinsel zevkin doruklaştığı orgazm duygusunu yaşar. Genellikle bu fiziksel ve duygusal olay aynı anda olur. Çok eskiden beri yaygın görüşe göre, erkek boşalırken orgazm olur veya orgazma ulaşınca boşalır. Yeni görüşlere göre, boşalma ve erkeğin orgazmını iki ayrı olgu olarak inceleme daha gerçekçi olur. Çünkü erkeğin masturbasyonda veya cinsel birleşmede bazen meniyi fışkırtıp boşaltığı halde, duygusal olarak orgazmı yaşamadığını, bazen boşalmadan da orgazmlar yaşayabildiği ileri sürülür.

  Erkekde cinsel uyarımın belirtisi çok açıktır. Penis sertleşir ve dikilir. Cinsel uyarılma başlar başlamaz penise giden kan miktarı artar. Penisin üç ayrı bölgesinde bulunan süngerimsi doku kanla dolar. Bu bölgeye kan akımının hücumu fiziksel olarak penisin sertleşip, dikilmesine yol açar. Bu sertleşme sırasında bazı damarların kasılması sonucu penise gelip toplanmış kanın tekrar vücuda dönmesine engel olur. Ancak meninin boşalmasından sonra penisin yavaş yavaş sertliği kaybolur ve eski yumuşak haline döner.


  Kadının Orgazmı
  Evlilik yaşamında kadının orgazmı değil, orgazm olamaması büyük bir sorun oluşturur. Kadınların birçoğunda rastladığımız cinsel sorunların arasında, masturbasyon ve orgazmdan, cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşmayı öğrenmeye geçişte büyük güçlük çekmeleri geliyor.

  Kadının orgazmını ve geçen olayları daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur. Bunlar sırasıyla uyarım, gerilim, doyum ve gevşeme.
  Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik durum görülür. Jenital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

  1. Uyarım: Uyarım beyne gider. Beyinden kalkan ve omurilikten çıkan uyarı sonucu iç ve dış dudaklar ve bızıra kan gelir ve bu kısımların şişip, renk değiştirmesine neden olur. Dış dudaklar yanlara doğru çekilerek, döl yoluna girişi kolaylaştırır. Bu organlar dokunmaya, cinsel uyarıma artık çok duyarlı hale gelmiştir. Memelerin uçları sertleşir ve memeler tümüyle büyürler. Dölyolu duvarlarından, kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Solunum hızlanmış, nabız sayısı yükselmiştir. Uyarımın arttığı bir sırada dölyatağı dikilir ve çadır fenomeni dediğimiz dölyolunun üst kısmının genişlemesi görülür. Ayrıca “sex flash” denilen derinin kırmızılaşması göze çarpar.

  2. Gerilim: Cinsel doyumdan başka bir şeyle artık kişinin pek ilgilenmediği, cinsel hazza ulaşmak için uğraşılan bir devredir gerilim. Çeşitli aşk oyunlarıyla fiziksel ve duygusal bütünleşmeye yönelinir. Dölyolunun 1/3’lük giriş kısmı gerilim sırasında penisi kavrayıcı bir şekilde daralır. Orgazmik manşet dediğimiz, adaleler orgazm kasılmasına geçişe hazırdırlar. Bu salgılar aygıtlarla yapılan ölçümler sonucu saptanmıştır.

  Bu gerilim safhası doyuma ulaşabilmek için çok önemlidir. Eğer gerilim süresi ve niteliği kadının gereksinmesine uygun değilse kadın orgazma ulaşamaz. Daha önce de dediğim gibi; orgazm, öğrenilebilen bir reflekstir. Bu nedenle orgazma ulaşmak için kadının çaba göstermesi, kendini tutup kasmaması gerekir.

  3. Doyum (Orgazm): Gerilimim sonunda, kadın denetleyemediği ve denetlemek istemediği gerilimin kendini aştığını hisseder. Orgazmın tarifi çok zordur. Genelde kadının leğen boşluğu ve derinlerinde dölyolunun orgazm manşeti denilen bölümünde birbirini takip eden kasılmalarla kendini belli eder. Sanki bir silkinme nöbeti gibidir. Orta dereceli bir orgazmda kadın 3 - 5, kuvvetli bir orgazmda 8 - 12 kere kasılma hisseder. Başta karın bölgesi kasları olmak üzere, hepsi kasılır. Makat çevresi adalelerinde de şiddetli kasılmalar olur. Bu kasılmalarda beyinden salgılanan oksitosin (oxytocin) ve prolaktin hormonunun etkisi olduğu son yıllarda ortaya konmuştur. Kadında orgazma ulaşmaya, Türkçe’de gelme denir. Bu “gelme” erkekteki boşalmaya uyar. Fakat her kadın ve erkeğin her cinsel birleşmede aynı zamanda orgazma ulaşması mümkün değildir.

  Kadının “gelmesi ”si sırasında kadından da bir sıvı (ejakulat) gelir. Bu 0 - 250 ml arasındadır. Fakat pek çok kadın bunun farkında değildir. Ancak bu sıvı çok miktarda salgılandığında dikkat çeker. Kadından gelen sıvı (ejakulatı) idrar yolu deliğinin her iki yanındaki iki ufak skene bezi adı verilen salgı bezinden kaynaklanır.

  4. Gevşeme: Cinsel dürtü ve doyuma ulaştıktan sonra yapılmış istatistik elimizde pek çok veri var. Ülkemizde Söz Gazetesi’nin yaptığı bir araştırmanın verilerini sunuyorum. Bu verilerin tümüyle Türkiye’deki yaşamı yansıttığına inanmıyorum. Gelen mektuplardan, hasta ve çevresindeki aynı sorunu olan, orgazm olamayan kadınların yakınmaları değerlendirildiğinde bu cinsel sorunun daha büyük boyutlarda olduğu izlenimi doğuyor. Ankete katılan kadınların profili şöyle: yüzde 33’ü 22 - 25 yaş arası, yüzde 32’si 26 - 30 yaş arası, yüzde 14’ü 31-35 yaş arası, geri kalan grup ise 35 yaşın üstünde. Eğitim durumları da şöyle: yüzde 49’u üniversite mezunu, yüzde 32’si lise mezunu, yüzde 12’si üniversite üstü eğitim görmüş, yüzde 7’si ise ortaokul mezunu. Anketimize katılan kadınların tümü çalışıyor, yüzde 51’i bekar, yüzde 34’ü evli ve yüzde 15’i ise dul.

  “Orgazm oluyor musunuz?” sorusunu, kadınların yüzde 48’i “Evet, çoğunlukla”, yüzde 38’ i “Evet, bazen” diye yanıtlıyor. Kadınların yüzde 3’ü hiç orgazm olmadığını söylerken, yüzde 14’ü bu soruyu yanıtsız bırakıyor. “Orgazm taklidi yaptınız mı?” sorusunu “Hayır, yapmadım” diye yanıtlayanlar çoğunlukta. Kadınların, yüzde 29’u ise orgazm taklidi yapıyor. Yüzde 67 oranında kadın vajinal ve klitoral orgazmın ayrı doyum yolları olduğunu savunuyor. Kadınların yüzde 12’si soruyu yanıtlamıyor. Vajinal birleşmeden kadınların yüzde 59’ u fizikler, yüzde 32’ si psikolojik zevk aldığını açıklıyor, geri kalanlar soruya yanıt vermiyor.
  Kadınların yüzde 39’u klitorisin uyarılmasıyla, yüzde 20’si ise birleşme sırasında doyuma ulaşıyor. Yüzde 13’ü oral, yüzde 8’i anal seksle orgazm oluyor. Kadınların yüzde 54’ü oral, yüzde 30’u da anal seks yaptığını söylüyor. Oral seksi zevk alarak yapan kadın oranı yüzde 87. Kadınlardan yüzde 56’ sı isteyerek, yüzde 19’ u da istemeyerek anal seks yaptıklarını belirtiyorlar. Kadınlar cinsel ilişki sırasında eşlerinden nasıl davranışlar bekliyorlar? Yüzde 34’ü erkeklerle yumuşak, sevecen ve yavaş sevişmek yanlısı. Erkeğin sert olmasını isteyen kadın sayısı ise oldukça düşük. 100 kadından sadece 9’u sertliği tercih ederken, kadınlar hızlı sevişmelerden hoşlanmadıklarını da söylüyorlar.


  Orgazm Sorunları
  Geçmişe baktığımızda eski firavunlar devrinde antik çağın ünlü hekimi Hipokrat’ın yazdıklarında, Uzakdoğu, Hint, Çin kültüründe, bin yıl önce yaşamış ünlü Türk hekimi İbn- I Sina’nın yazılarında ve orgazm bozukluklarıyla ilgili pek çok bilgiye rastlayabiliyoruz.

  Orgazm, özellikle kadının orgazmı, Masters ve Johnson’un St. Louis’de 1960’lı yıllarda yaptıkları cinsel fizyoloji araştırmaları sonuçlarının detaylı biçimde basına ve geniş halk kitlelerine yansımasından sonra, kadının orgazmı önem kazanmıştır. Her kadının her cinsel birleşmede orgazma ulaşabiliyor muyum, ulaşamıyor muyum çabasına girmiş, ulaşamayanlar uzun tedirginlik devresi yaşamışlardır. Istatistliklerden bilindiği gibi her cinsel birleşmede orgazma ulaşabilen kadınların sayısı azınlıktadır.

  Kadında orgazm olamama hali veya diğer bir deyimle orgazm sorunu veya orgazm güçlüğünün, cinsel soğukluktan (firijide) farklı durumlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Cinsel soğuklukta kadının cinsel güdüsü yok gibidir. Cinsellikle ilgili davranışları itici bulur.

  Orgazm güçlüğündeyse, cinsel istek vardır ve bunlar cinsel olarak uyarılırlar. Cinsel uyarılardan heyecan duyarlar, esasen yeterli uyarıldıkları halde, doruk noktaya varmakta güçlük çekerler. Orgazmın, kesin bir tanımını yapmak oldukça güçtür.

  Cinsel birleşme öncesinde, eşi ne kadar uyarırsa uyarsın, kadının ne kadar doyumlu bir orgazma ulaşacağı hiçbir zaman önceden kestirilemez.

  Orgazm olamayan kadınların genelde cinsel yaşama önem vermediklerini veya cinselliği kirli, pis ve adi olarak değerlendirdiklerini görüyoruz. Ayrıca orgazm olamayan kadınların eşleriyle aralarındaki duygusal bağın yeterli düzeyde olmadığı istatistlik verilerine göre ortaya çıkar.

  Daha önce de belirttiğim gibi, orgazm dışkılama, idrar yapma gibi öğrenilebilen bir reflekstir. Herhangi bir nedenle orgazm olamayan kadın, orgazm olabilmek için cinselliğe bakış açısını değiştirmelidir. Cinselliği yaşayabilecek gücü, isteği oluşturmalıdır.

  Kadınlar klitoristeki (bızır) sinir uçlarının uyarılma odakları açısından çok yetkindir. Ama eşleri ne kadar bilgili de olsa, onları teorik olarak yeterince uyarsa da, eğer kadın kendini serbest bırakıp, cinselliğini yaşamak için koyvermiyorsa orgazma ulaşamıyacaktır.

  Geçmişde istatistlik verileri değerlendirmek için klitoris orgazmı veya vajinal orgazmı diye bir takım sınıflandırmalar yapılmıştır. Bu tür sınıflandırmaların özellikle tedavi yönünden yanlış olduğu artık bütün tıbbi oteriteler tarafından kabul edilir. Klinik deneyimlerime göre, ben de bu tür sınıflandırmaların, kadının aklını daha çok karıştıracağı inancındayım.

  Orgazmın öğrenilebilen bir refleks olduğunu belirttim. Bu çok önemli refleksin sınırlarını tam olarak belirleyemiyoruz. Bazı kadınlar, penis dölyoluna girdikten kısa bir süre sonra orgazm olabiliyorlar. Bazı kadınlar ise tedavi görmezlerse, kendi başlarına orgazma ulaşamıyorlar. Birleşik Amerika’ da yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 8’i hiç orgazm olamamış. Kinsey’e göre araştırma grubundaki kadınların 20 yaş civarındakilerin yüzde 50’si, 35 yaşındaki kadınların yüzde 10’u hiç orgazm olamamış. Evli kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya ve Gebhart’ ın verilerine göre yüzde 16’sı hiç orgazm olamıyormuş.
  Kadının orgazm olamama haline anorgazmi adı verilir.Klinik deneyimlerine göre, kadının orgazm olamamasında en önemli etkenler cinselliği aşağılayan bir çevrede yetişmiş olmak, eşle olan iletişim bozukluğu ve cinsel teknikte bilgi eksikliğidir. Orgazm bozuklukları Bancrof’ ta göre yüzde 18’ dir.

  Orgazm olamama veya orgazm güçlüğü bügün artık tıbbi seksolojinin tedavide yardımcı olabileceği bir konudur. Uzun yıllardan beri bu tür hastalıklar başarıyla tedavi edilir.


  Cinsel Sorunların Tedavisi
  Modern tıbbın yaygın olduğu gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimliğe önem verilir. Örneğin; kadınların her 6 ayda bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimine gitmesi, kanser erken teşhis muayenesi yaptırması, erkeklerin 50 yaşından sonra yılda bir kere prostat muayenesi yaptırması önerilir. Ayrıca herhangi bir hastalık çıktığında veya ufak şikayetlerde bile hemen ilgili hekime gitmesi, insanlara öğretilerek hangi hastalık olursa olsun erken dönemde saptanması ve tedavisi yönünde çaba sarfedilir.

  Böyle sağlığına önem veren toplumlarda insanlar cinsel sorunları olduğunda da uzmanlaşmış hekimlere çekinmeden başvururlar.

  Kimler cinsel sorunların tedavisinde faydalı olabilir? Dünya seksoloji kurumunun ve tıbbi seksolojide öncülük etmiş ülkelerdeki kurumlar ‘‘tedavi’’ sözcüğüne önem ve değer verirler. Bir hastalığın tedavisini yapabilen ancak hekimdir.
  Maalesef ülkemizde, yeni bir mileniuma girdiğimiz halde insanlar hala üfürükçülere, etrafları tarafından kendilerine ‘‘hoca’’ dedirten yeteneksiz ve ayrıca diplomasız insanlara giderek şifa arıyorlar. Insanların birçoğu ne yazık ki bu eğitim düzeyindedir. Gazetelerden, televizyon haberlerinden cinsel sorunları olan kişilerin hala bu tür üfürükçülere başvurduklarını izliyoruz.

  Cinsel sorunların başında fonsiyonel (işlevsel) cinsel bozuklukları gelir. Bunların başında, kadın ve erkekte görülen cinsel istek azlığı, kadında görülen orgazm olamama ve vajinizm, erkekte görülen erken boşalma gelir. Bu hastalıkları kim tedavi edebilir? Şüphesiz bu hastalıkları hekim, yani bir doktor tedavi eder. Bu hekimin nitelikleri ne olmalıdır? Cinsel sorunların tedavisinde hekimin tecrübe ve bilgisi çok önemlidir. 25 yıldır bu alanda ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak yaptığım çalışmalarıma ve dünyanın çeşitli ülkelerinde tıbbi seksoloji alanında çalışan meslekdaşlarımın tecrübelerinden edindiğim bilgilere dayanarak şunu söyleyebilirim; sadece 6 yıllık tıp eğitimiyle hekim olmak bile böyle bir tedaviye girişebilmek için yetmez. Tıbbi seksolojide insanlara faydalı olabilmek için 6 yıllık tıp eğitiminden sonra en az 4 - 5 yıl Kadın Hastalıkları ve Doğum veya Üroloji veya Psikiyatri dallarında eğitim alarak uzmanlık belgesi almalı. Bir hekim ancak bu dallarda tecrübe kazandıktan sonra tıbbi seksoloji dalına yönelip, bu konularda eğitimden sonra, cinsel sorunların tedavisinde söz sahibi ve hastaya faydalı olabilir.

  Cinsel eğitimle ilgili bilgiler verdiğim bu kitabımda, tedavi edecek hekimin niteliklerinin ne olması gerektiğinin altını önemle çizmek isterim. Hekim olmayan ve yukarıdaki sıraladığım uzmanlık dallarında tecrübe kazanmamış kimselere başvurmayınız. Tedavi hekimin işidir. Hekim olmayan tedaviyi, hastayı bilmez. Çok hassas bir konu olan tıbbi seksoloji gerçekten çok tıbbi tecrübe, bilgi ve etik isteyen bir konudur.

  Cinsel sorunları nedeniyle tedaviye alınan eşlerin her ikisi de tedaviye istekli ve açık sözlü olmalıdır ve gerçekleri anlatmalıdır. Ayrıca eşler birbirine sevgiyle bağlı olmalı, aralarında kişisel veya şahsiyet uyuşmazlığı olmamalıdır. Çünkü eşlerden biri, evlilik dışında cinsel ilişkide bulunduğu biri daha olursa, o zaman eşinin sorununun çözülmesine yardımcı olamaz. Çünkü çeşitli tedavi yöntemlerine göre yöntemin gerektirdiği ev ödevi ve alıştırmaları yapmaktan kaçınacak, yapıcı bir çaba göstermeye belki de pek gönüllü olmayacaktır. Her tedavicinin yöntemlere göre hastadan istediği bazı değişik kriterler olabilir. Eşler tedaviye geldiğinde aralarında normal bir eş dinamiği, normal bir iletişim olmalı, eşlerden biri baskı kurmuş olmamalıdır. Tedavi sırasında eşlerden birinde ruhsal bozukluklar veya şeker hastalığı gibi iç hastalıkları cinsel sorunun oluşmasında neden olarak çıkıyorsa, cinsel tedaviye başlamadan önce o sorun konunun uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Cinsel sorunların tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılır. En yaygın olarak kullanılan yöntemler Masters ve Johnson, Kaplan, Hartman ve Fithian’ın aşağı yukarı 30 - 40 yıldır uyguladıkları yöntemlerdir. Son yıllarda özellikle Avrupa’da ve Amerika’da bazı Uzak Doğu yöntemlerine de -örneğin Tantra gibi- yer verilmeye başlanmıştır. Bu araştırmacıların geliştirdikleri cinsel tedavi yöntemleri “fonksiyonel cinsel sorunlar” adını verdiğimiz sorunların tedavisinde uygulanır. Burada açıkladığımızdan anlaşılacağı gibi cinsel tedavi, normal cinsel kimliği olan, fakat cinsel fonksiyonunda herhangi bir nedenle bozukluk görülen kimseye yapılan tedavidir. Diğer bir deyimle “normal” insanlarda görülen cinsel sorunlara yapılan bir tedavidir.

  Insanlarda daha birçok çeşitli cinsel sorunlar görülebilir. Böyle durumlarda hastaya cinsel danışmanlıkla fayda sağlanır. Örneğin yeni bir cinsel kimlik arayışı içinde olan lezbiyen kadın, bu tür bir cinsel sorun danışmanlığıyla fayda sağlayabilir. Ancak değişik cinsel sapmaları olan kimseler bu kimlikleriyle yaşamayı genelde tercih ettiklerinden, tedavi için hekime başvurmazlar.

  Cinsel sorunların tedavisi hem Masters ve Johnson, hem de Hartman ve Fithian yöntemlerine göre 10 - 12 seansı kapsar. Her iki tedavici grubu biri St. Louis’de diğeri California’da çiftleri tedaviye almadan önce, ön şart olarak kendi ortamlarından 15 gün için çıkarak, tedavi merkezi yakınındaki bir apartmana veya otele yerleşmesini istiyor. Böylece çiftler kendilerini sorunları yaşadığı ortamın dışında yeni bir ortamda buluyor. Cinsel tedavinin başarısında en önemli etkenlerden biri, eşlerin ev ödevlerini gerektiği şekilde ve sıklıkta yapmasıdır. Çiftin gayret göstermesi şarttır. Tedavi sırasında hekim hiç bir zaman yargılayıcı olmamalıdır. Yani sen haklısın, sen haksızsın diye bir yargı belirtmemelidir. Eşler, sorunu birbirini suçlamadan ortadan kaldırmayı öğrenmeliler. Bu tedavi sırasında eşlerin rahat ve huzurlu bir ortamda olmalarına çalışılır. Bunun için gebe kalma korkusunu ortadan kaldırmak için, öncelikle güvenli bir gebeliği önleyici yöntem kullanmaları önerilir. Her iki eş ayrı ayrı dinlenir. Daha sonraki oturumda her iki eş ve hekim bir nevi yuvarlak masa toplantısı adı verilen bir toplantı yapar. Burada eşlerden alınan bilgilere göre yanlış bilgiler ve davranışlar tartışılır.
  Bundan sonra çifte birleşme veya cinsel birleşmeye teşebbüs yasaklanır ve eşlere evlerinde özel olarak uygulayacakları ev ödevi veya cinsel alıştırmalar tarif edilir. Burada her sorunun tedavi programı, yani ev ödevi ayrılıklar gösterir. Bu ev ödevlerinin amacı her iki eş arasında yavaş yavaş bedensel ve ruhsal ilişkiyi geliştirir. Genel olarak ilk ev ödevlerinde cinsel organlar ve göğüsler dışındaki bölgelere dokunmalarına izin verilir. Daha sonra çiftin ve sorunun durumuna göre bu kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılarak, sorunu çözebilecek doyumlu bir cinsel beraberliğe ulaşmaları sağlanır.


  Orgazm ve GerçeklerTeoride herkes orgazm yaşayabilir, ama herkes yaşamıyor.

  Orgazm kişiden kişiye değişebilir, herkes aynı tarzda orgazm yaşamayabilir. Bazı kadınlarda orgazm yaşamak için klitorisin uyarılması gerekir, bazılarında ise buna gerek yoktur.

  Orgazm için seksin en önemli parçası diyemeyiz ama seksin önemli bir parçası olarak kabul edebiliriz. Her cinsel ilişkinin orgazm ile sonuçlanması gerekmez.

  Genç kadınların orgazma ulaşmaları zor olur fakat yaş ilerledikce ve cinsel deneyimleri arttıkça orgazma ulaşmak daha kolaylaşır. Penisin vajinanın içine girmesi bir erkeğin orgazma ulaşması için yeterli olabilir, ama bu bir kadın için çoğu zaman yeterli değildir.

  En kolay şekilde orgazma ulaşabilmek için eşlerin rahat ve sakin olmaları , birbirlerini tahrik etmeleri uyarmaları gerekmektedir.

  Orgazm yaşayamamak çoğunlukla cinsel sorunlardan kaynaklanır, bu duruma kadınlarda daha çok rastlanır. Araştırmalar 10 kadından birinin hiç orgazm yaşamadığını göstermektedir.

  Orgazm nedir?Seks esnasında, erkeğin penisindeki adeleler ile kadının cinsel organları uyarılır ve gerginleşir. Bu gerilim cinsel ilişkinin en yüksek noktasına geldiğinde, eşlerin her ikiside çok yoğun bir zevk hissederler -bu fiziksel ve ruhsal bir zevktir-. Eşlerin yaşadığı bu duruma orgazm veya en heyecanlı noktaya ulaşmak denilir. Genellikle erkek bu noktaya ulaştığında boşalır.

  Ergenlik döneminden sonra, erkekler ve kadınlar rüyalarında orgazm yaşıyabilirler, buna uykuda boşalma denilir. İleri yaşlarda orgazm masturbasyon veya cinsel ilişki yoluyla yaşanır.  Cinsellikte Orgazmın Yeri
  Bazı insanlar gençlik yıllarından itibaren cinsellikten söz etmekten bile kaçınırlar. Cinselliği içeren konulardan rahatsızlık duyarlar, dolayısıyla mastürbasyon yapmak onlar için son derece itici, hatta kaygı vericidir. Kimileriyse cinsellikle ilgili duygularını bastırmayı tercih ederken kimileri cinselliğin zevk vermekten çok uzak bir şey olduğunu düşünür. Bir grup da cinsel performanslarının yeterince iyi olmadığını düşünür ki bu orgazm problemlerine yol açar. Bir de geçmişte yaşanılan cinsellikle ilgili problemlerini yenmelerine rağmen seks sırasında sadece orgazma odaklananlar vardır. Aslında orgazmın takıntıya dönüştürülmesi sorunun kendisini oluşturur. Partneri memnun etme çabasının da takıntıya dönüştürülmesi sorunların artmasına yol açar.

  Birçok erkek kadınların ilişki sırasında birkaç kez orgazma ulaştığını ya da ulaşması gerektiğini düşünür. Oysa sanılanın aksine kadınlar ilişkiden orgazma ulaşmadan da zevk alabilirler. Kadınların orgazma ulaşamamasının sebebi partneri tarafından ilişki öncesinde uyarılmaması ya da yeterli düzeyde ön sevişme olmamasına bağlı olabilir. Bunun bir başka sebebi de çiftler arasındaki diyalog eksikliğidir. Orgazmla ilgili sorunun çözülmesi için çiftlerin birbirlerinin nelerden zevk aldığını keşfetmeleri, değişik pozisyonlar deneyerek rutin cinsel yaşamlarını renklendirmeleri gerekmektedir

  Önemli olan orgazmı cinselliğin en önemli amacı olarak görmekten vazgeçip ön sevişme, uyarılma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakından tanımaları gibi şeyleri gözardı etmemektir. Yani cinselliği bu saydıklarımızın bir bütünü olarak görmek gerekmektedir. Bunun dışında cinsel partnerinizi yakından tanımanız gerekmektedir. Gıdıklanmak kimi kadınları uyarırken kimisi bundan hiç hoşlanmayabilir. Ayrıca iki tarafın da ilişki için hazır olması gerekmektedir, partnerinizi zorlamak sorunlara yol açabilir. Ilişkiden önce ya da ilişki sırasında klitorisin uyarılmasıyla eşiniz orgazma hazır hale gelebilir.

  Son bir tavsiye olarak da aynı anda orgazma ulaşmayı beklemektense partnerinizi orgazm sırasında izleyin. Bırakın size yaşadıklarını anlatsın…


  Orgazm Bozuklukları

  Orgazm evresinde ortaya çıkan sorunlar,erkekte erken veya geç boşalma veya boşalmanın olmamasıdır. Kadınlarda ise orgazm güçlüklerinden söz edebiliriz. Kadınlarda orgazm sorunları kadının orgazm olma kapasitesi kadar erkeğin deneyimine de bağlıdır. Yine orgazm güçlükleri,uyarılamamaya bağlı olabileceği gibi uyarılma iyi olsa da orgazmın ertelenmesine bağlıdır. Orgazmın kitlendiği gruptaki kadınlar, sevişmeyi başlatabilirler, uyarılabilirler, sevişme ve cinsel birleşmeden zevk alabilirler, fakat cinsel uyarmanın bir yerinde takılıp kalırlar. Kadın orgazmını tarif etmek kolay değildir; yaşayınca kolay tanınabilecek bir durumdur. Hapşırığa benzetilebilecek bir reflekstir. Orgazm, başlıca klitoral uyarılma ile başlar ve vajinal kasılmalara yol açar. Orgazm gereksinimi erkeklerde kadınlardan daha fazladır. Hastalık ve yorgunluk gibi durumlardan da kadınlar erkeklere oranla daha fazla etkilenir. Kadında cinsel birleşme ve orgazm olamama sık rastlanan bir durum olduğu için tedavi edilmesi gerekli durum olarak değerlendirilmez.

  SAĞLIK SİTELERİNDEN DERLENMİŞTİR
   
 4. 9 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Kadın her zaman seks için hazır mı? Psikiyatrist Doç. Dr. Doğan Şahin ve Jinekolog Prof. Dr. Faruk Buyru kadınların seks hayatlarını tartışırken farklı sonuçlar ortaya çıktı... Görünen o ki bazı kadınlar sekssiz duramazken bazıları aklına bile getirmiyor.

  Yılda bir kez bile sevişmek istemeyen kadın var

  Kadınlar her zaman sekse hazır mı? Araştırmalar göstermiştir ki kadınların ezici bir çoğunluğu her gün sevişmek istemez. Hatta birçok kadının ilişki uzadıkça sevişme isteği azalır. Kadınların en az üçte biri cinsel isteksizlik ve uyarılma sorunları yaşıyor. Her an şöyle dursun, yılda bir kez bile sevişmek istemezler.

  Dekolte bir kadının seks çağrısı olarak algılanabilir mi? Beğenilme arzusu her zaman seksle ilgili bir şey değildir. İnsanlar kendilerini beğenmek ister. Ama bu cinsellikle ilgili olabilir de olmayabilir de. Kadınlar yalnızca kadınların arasında olduğu topluluklarda da bakım yaparlar.

  Kadın orgazm olamıyorsa erkeğin uyarılması gibi bir tedavi mi gerekir? Tedavi olmak isterlerse tedavi olabilirler. Hormonal bozukluk gibi bu sorun organik nedenden kaynaklanabileceği gibi çoğunlukla psikolojiktir.

  Kadınlar partnerlerini seçerken mantıkları mı ön plandadır, içgüdüleri mi? Ağır basan şey doğaları değil duygularıdır.

  Ev kadını ile iş kadını sekse farklı mı bakıyor? Genel olarak keskin bir ayrım yoktur. Ama çalışıyor olmanın getirdiği yorgunluk cinselliğe ilgiyi azaltabilir.

  Seksi hep erkek mi başlatmalı? Ya kadın başlatırsa? Hayır, bu bir mittir. Kimin canı istiyorsa o başlatmalı.

  Kadın 'Başım ağrıyor,' diye seksten kaçıyorsa aslında 'Ben artık seni istemiyorum,' anlamına mı gelir? O an sevişmek istemiyor anlamına gelir. Erkeklerde de olur.
  ESRA TÜZÜN
   
 6. 9 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Cinsel Uyarılma Bozukluğu


  Cinsel uyarılma cinsel cevap döngüsünün ikinci evresidir. Cinsel uyarılmanın kesin olarak psikolojik bir yönü olsa da aynı zamanda fizyolojik değişikliklerin görüldüğü ilk evredir.

  Kadınlarda cinsel uyarılma; pelvik bölgeye kan akımının artması, vajenin ıslanma ve genişlemesi, dış genital organların şişmesi ile karakterizedir. Bu değişikliklerin altında yatan mekanizma çok açık olmasa da cinsel uyarılma, otonom sinir sisteminin uyarılması ile ilişkilidir.

  Kadın cinsel uyarılma bozukluğu, cinsel cevabın genel uyarılma yönünün ortadan kalkmasıdır. Bu durumda kadınlarda vajinal kayganlaşma ya da genişleme olmadığı gibi erotik duyumlar da hissedilmez.

  Bu durumda fiziksel temas tiksindirici gelebilir veya belli bir noktaya dek temas zevk verebilir. Uyarılma sorunu olduğunda orgazmla ilgili sorun da olacaktır. Bir araştırmada mutlu bir evlilikleri olan kadınların % 33'ü cinsel uyarılmayı sürdürmede zorluk tanımlamışlardır.

  Bu problem, kadının yaşamın belli bir döneminde ortaya çıkabilir ya da genç kızlıktan beri hiç cevap olmayabilir. Nedenlerine gelince;

  Cinsel uyarılma ile ilgili sorunlar bazı fiziksel durumlar ve yaşam dönemleri ile ilişkili olabilir. Diyabet, sigara kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve sinir hasarları hem kadın hem de erkekte cinsel uyarılmayı olumsuz etkileyebilir.

  Emziren kadınlarda vajinal ıslanmada azalma olabilir.

  Menopoz döneminde ve sonrasında östrojenin azalması da uyarılmayı zorlaştırabilir.

  Bazı ilaçlar da uyarılmayı bozabilir. Örneğin antidepresanlar, antihipertansifler ve antihistaminikler bu tür yan etkiye sahiptir.

  Bu işlev bozukluğunun en yaygın nedenleri arasında suçluluk ve düşmanlık yer almaktadır. Suçluluk genellikle cinsel ilişkiden hoşlanma isteği ile bunu yapmaktan duyulan korku arasındaki iç çatışmayı içine alır. Düşmanlık ise sıklıkla eşle ilgilidir.

  Kadında cinsel uyarılmayı artırmaya yönelik tedaviler genital bölgeye kan akımını artırarak ya da ıslanmayı kolaylaştırarak etkinlik gösteren ürünler üzerine denemeler sürse de bunların pek çoğu henüz deneysel düzeydedir.

  Bazı kanlanmayı arttırıcı kremlerin cinsel uyarılmayı düzeltici etkisi de araştırılmaktadır.

  Sempatik sinir sistemini uyaran ilaçlar, yohimbin, sildefanil gibi ağızdan kullanılan ilaçlar da araştırılmaktadır. Bu ilaçlar kan akımını artırarak ya da sinir sisteminin bazı bölümlerini uyararak etki ederler.
   
 8. 10 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  Olmak ya da olmamak !

  Orgazma ulaşmak konusunda bir endişeye sahip misiniz? Orgazm olamadan cinsel ilişki nereye kadar sürdürülebilir? Size rehber olması için orgazm konusunda küçük bir derleme yaptık...

  Kadınlar için her cinsel ilişkide orgazm olmak (“gelmek” veya “boşalmak&#8221:KK66: çok da kolay değildir. Daha da kötüsü; eşinize orgazm olduğunuza inandırmak için yalanlar söylemek, taklitler yapmaktır. Aslında kendi kendinizi aldatırsınız. Çoklukla erkekler orgazmı yakalarken kadınlar için yolun sonuna ulaşmak daha zordur. Eskiden bir çok doktor kadınlarda orgazma basitçe ulaşmanın mümkün olmadığına inanırlardı. O dönemlerde kadınlar seks konusunda biraz daha utangaç ve kendilerini ifade etmekte sıkılgandılar. Bir çoğu hiç seksüel tedavi (ilaç, ruhsal tedavi) şansına sahip değildiler. Bunun dışında gebe kalmak için kadınların orgazm olmasına ihtiyaçları yoktu. Genellikle doktorlar geçmiş yıllarda kadın orgazmının önemini tahmin edemediler.

  YENİ DAVRANIŞ MODELLERİ

  Son zamanlarda hekimler yeni davranış modelleri geliştirdiler. Son 15 yıldır seks konusunda yapılan bir çok ankette kadınların orgazma ulaşamadıkları gerçeği, tatsız bir şekilde ortaya çıkmıştır. Anket sonuçlarından, kadının yaşam koşulları iyi ise orgazma ulaşabildiği ve hatta art arda orgazmlara sahip olabileceğini öğreniyoruz. Ama asıl önemli nokta, eşin seks hakkında bilgili, şefkatli ve anlayışlı olması, kadını rahatlatan ve orgazma ulaşmasında katılımcı ve paylaşımcı davranmasıdır.

  Her zaman dediğimiz gibi kadında orgazm için erkeklerden daha fazla eğitim ve gayret gereklidir. Erkeklerde tek gecelik ilişkiler çok sorun olmazken, kadınlar seksüel güven ve derin sevgiyi arama eğilimindedirler. Şüphesiz son günlerde dünyada, erkekler kadar kadınlar da çok eşli, cinsel ilişkiler içerisindedir. Ancak genç kızlar erkeklerden farklı olarak toplumun değer yargılarından dolayı oldukça baskılanmış ve cinsel eğitim ve orgazmı öğrenme açısından daha kötü durumdadırlar. Genç kadınların çoğu orgazma ulaşamamaktan dolayı üzüntü duyarlar, fakat gerçekte erkeklerden farklı olarak, kadınlar orgazma ulaşmayı öğrenmek zorundadırlar. Araştırmalar, genç kadınların cinsel aktiviteye başladıktan sonra orgazma ulaşmayı deneyemediklerini, öğrenmek için uygun ortamı oluşturamadıklarını göstermektedir.

  Bir araştırmaya katılan kadınların,
  % 47’ sinin mastürbasyon ile
  % 32’ sinin seksüel ilişkide
  % 20’ sinin ön sevişme sırasında
  % 1’inin ise uyku sırasında orgazma ulaştıkları tespit edilmiştir. Aynı çalışmada ilk orgazma ulaşma yaşının 18 olduğu belirtilmektedir.

  20’li ve 30’lu yaşlar

  Bir çok kadın 20’li ve 30’lu yaşlarda bile orgazma ulaşmakta zorluk yasar. Günümüzde seks terapistlerine göre eğer orgazma ulaşamıyorsanız kendi kendinize pratik yapmanız iyi bir yoldur. Ancak bir çok kadın mastürbasyon konusuna sıcak bakmamakta ve yapmamaları gereken bir eylem olarak görmektedirler.
  Aslında mastürbasyon, orgazma ulaşmak için ihtiyaç duyulan ritim ve basıncı tam olarak öğrenmeye yardımcı olur. Özellikle bızırın (klitorisin) nasıl uyarıldığını ortaya çıkarabilmek için, kadının kendi vücudunu ,cinsel organlarını incelemesi gereklidir. Yine de kadın, orgazmı öğrenmek için mastürbasyonu kullanıyorsa bunu uygun bir ortamda (Ilık veya sıcak bir ortamda ,tek başına) yapmalıdır. Eğer yatak odanızda, banyonuzda rahatsız edebilecek biri veya bir şeyler olursa, vücudunuzu tanımak, sevmek ve öğrenmek için gerekli bir deneyimi yaşamanız mümkün olmayabilir. Uygun ortamı yaratmadan mastürbasyon yapılmamalıdır. Orgazma ulaşmak için hayal gücünü desteklemek üzere erotik resimler, öyküler veya filmler kullanılabilir. Bir kez orgazma ulaşma öğrenildiğinde, neye gereksinim duyulduğu partnere daha doğru ve rahatlıkla gösterilebilir. Bu başlangıçta utandırıcı gelebilir, buna rağmen vücudunuza nasıl dokunulmasından hoşlandığınızı karşı taraf ile konuşmak ve duygularınızı paylaşmayı öğrenmek çok önemlidir. Paylaşmak için doğru kelimeleri bulamıyorsanız, dokunmayı kullanabilirsiniz. Ama yine de eşinizle kullanımı kolay, ortak bir kelime dağarcığı oluşturmaya çalışmakta fayda vardır. Seks yaşamları hayal kırıklığı ile sonuçlanan birçok çiftin başarısızlıklarının temel nedeni basit , doğru bir dil kullanmamalarıdır. Sadece “Şuramı okşar mısın” demek yardımcı olmaktan çok uzaktır.
  Bazı kadınlar tesadüfen bir vibratör yardımıyla orgazma kolayca ulaştıklarını fark ederler. Bir çok kadın için güvenebilecekleri bir seks aracına bağlanmak kolay değildir. Yurt dışında işlek caddelerde, “sex shop”larda sergilenen bu tür araçlar ülkemizde , bir kadının kolayca gidemeyeceği alanlarda sergilenmekte ve kadının bu tür araçlara ulaşması zor olmaktadır. Ancak internet aracılığıyla bu tür mağazalara ulaşabilirsiniz.

  30 yaş üzeri

  30 ila 50’li yaşlarda orgazma kolayca ulaşmanız gerekir. Eğer sizi seven ve anlayışlı bir eşiniz varsa bu daha da kolay olacaktır. Kadın için orgazma ulaşma bazen adetin hangi döneminde olduğuna bağlıdır.(Bir adet dönemi veya ayında) Ayın 2. yarısında orgazm daha sıktır. Bazı kadınlar tam adet öncesi kendilerini daha istekli hissederler ve ayın diğer dönemlerinde orgazma daha az ulaşırlar, bu da normal bir farklılıktır.
  30’lu yaşlarda hala orgazma ulaşamıyor ya da ulaşmak için büyük bir zorluk yaşıyorsanız, profesyonel anlamda yardım alma zamanı gelmiştir. Türkiye’de genellikle yeni yeni ortaya çıkan kadın sağlığı merkezlerinde psikolog ve jinekologla birlikte bu işe başlayabilirsiniz. Böyle bir merkezden randevu almak için gerekli cesareti bulduğunuzda orada sıkılmadan bekleyip “Ben orgazm olamıyorum! Bana yardım edin” diyebilmelisiniz. Hekim sizin hakkınızda her şeyi soracak, fiziksel muayene yapacak, ilişkiye engel olan veya zorlaştıran organik bir sorun bulunmazsa, bir tür cinsel rehabilitasyon ve eğitim olarak algılanabilecek olan psikolojik yardım ve destek tedavileri (genellikle birkaç hafta süren) uygulanacaktır.

  Orgazmın tipleri


  Psiko-analizin babası Freud’a teşekkür etmeliyiz.İnsanlar daha önceleri vaginal orgazmın olgun kadınlarda, klitoral orgazmın ise genç kadınlarda olduğuna inanırlardı. Uzmanlar artık bu görüşe inanmıyorlar. Herhangi bir kadın veya birçok cinsel sağlık uzmanının da belirttiğine göre vaginal ve klitoral orgazmın arasında fark olmadığını biliyoruz. Kadınların çoğu orgazma ulaşmak için klitoral masaja ihtiyaç duyarlar. Bu hem cinsel ilişkide hem de aşk oyunlarında geçerlidir. Diğer yandan bazı kadınlar klitorisi el ile uyarmadan cinsel birleşme ile orgazma ulaştıklarını ifade etmektedirler. Bu görüşteki kadınlara göre “Orgazmı ateşleyen vaginanın kendisidir.” Bir çok seks uzmanının belirttiğine göre cinsel ilişki esnasında klitoris erkeğin cinsel organının bir bölümü tarafından aşağı ve yukarı itilerek, zaten uyarılmaktadır.
  Orgazmın tetikleyicisi olarak tanımlanan diğer bir organ veya bölge ise “G” noktasıdır. Bazı kadınlar özellikle vücutlarının bu bölümünü uyardıklarında yoğun bir orgazm yaşarlar. G noktası vagina ön duvarında bulunan ve ancak denemelerle saptanan bir noktadır. Varlığını her anatomi uzmanı kabul etmemektedir. Belki her kadında yoktur. Bazı kadınlar G noktası olarak tanımladıkları noktaya, yoğun heyecan sırasında dokunulduğunda hemen orgazm olduklarını ifade etmektedirler. Klitoris orijinli bir orgazm ve vaginal orgazm olduğu kadar, G noktalı bir orgazm da olabilir. Orgazmın çeşitlerinden çok daha önemli olan istenildiğinde orgazma ulaşmak ve bundan zevk almaktır.

  Eş zamanlı orgazm

  Web sayfamızda kadınların bir çoğu bize eşleri ile aynı zamanda orgazma ulaşamamalarından şikayet etmektedirler. Fakat gerçekte eş zamanlı orgazm oldukça nadirdir. Medikal bilgi servislerince yapılan ve diğer bazı anketler kadınların, partnerleri ile aynı zamanda nadiren orgazma ulaştıklarını işaret etmektedir. Eş zamanlı orgazmın daha heyacanlı ve güzel olduğu açıktır. Erkek boşalmayı (ejekulasyon) geciktirir veya ön sevişme sırasında kadının uyarılma aşamasına gelmesi için herhangi bir yöntem veya teknikle (oral seks, elle uyarma vb) daha uzun süre harcarsa orgazma birlikte ulaşmak eşler için daha kolay ve mümkün olabilir.

  Çok sayıda (multiple, art arda) orgazm


  Son yıllara kadar doktorlar kadınların ancak çok az bir kısmının çok sayıda veya art arda orgazma ulaştığına inanırlardı. Medikal bilgi servisleri ve diğer araştırmalar, kadınların çoğunun art arda orgazma ulaşabildiklerini göstermiştir. Bu kadının ilişkilerinde rahat , mutlu olması ve erkeğin gayreti ile mümkündür. Art arda orgazma sahip olma kabiliyetinin yaşla birlikte arttığını biliyoruz, bu bilgi bile orgazmın öğrenilen bir şey olduğunu göstermektedir. 20’li yaşlarda art arda orgazma rastlanmaz ama bir çok kadın 40-50 ve 60’lı yaşlarda art arda orgazmlar yaşayabilir.

  Orta yasta orgazm

  Daha önceden belirttiğimiz gibi kadınların orgazma ulaşabilme kabiliyetleri yaşla birlikte artma eğilimindedir. Menapoz çağına yakın bu donemde bazı problemler çıkabilir. Bu zorlukların bir çoğu hormonal değişimler nedeniyle meydana gelir. Kadınlar bu yaşlarda seksten geçici olarak uzaklaşabilirler. Her zaman geçerli olmasa da bunun başlıca nedeni hormonların azalmasına bağlı olarak vaginanın kuruması ve esnekliğinin azalmasıdır. Neyse ki günümüzde bunun üstesinden gelmek için bir çok yöntem vardır. Örneğin cinsel ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı jeller vajendeki kuruluğa bağlı ilişki güçlüklerini azaltabilir. Kayganlaştırıcı jeller her yaştaki kadın da kullanılabilir. Vaginal dokunun östrojen eksikliğinden dolayı kuruluğuna bağlı seks yapma zorluğu, östrojen tedavisi ile de ortadan kaldırılabilir. Bu tedavi kadının ayrıca kendisini daha iyi ve istekli hissetmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

  ERKEKLER NASIL YARDIMCI OLABILIR

  . Unutmayın ki her kadın klitoris (bızır) uyarılmasına ihtiyaç duyar. Eğer erkek olsalardı, klitorisleri penis halini alacaktı. Penis erkek için ne kadar önemli ise klitoris de kadın için o kadar önemlidir.
  · Cinsel ilişkiye başlarken, okşamalarınız kadar sevgi gösterileri, güven verici bir yaklaşım, romantizm ve küçük aşk oyunları kadında cinsel isteği artırır.
  · Erkek özellikle sabırlı olmalı, acele etmemelidir.
  · Erkek, cinsel organlar (göğüs, dudak, vajina girişi,klitoris) veya hassas bölgelere (kasık, ense, kulak memesi, sırt , boyun,karın vb) dokunarak kadının uyarılma (plato) aşamasına gelmesine yardım etmelidir.
  · Oral seks yapmak çok özel bir durum gibi algılanmamalı, serbestçe yapılabilmelidir.
  · Birçok kadın, oral seks olmadan orgazma ulaşamadıklarını belirtmektedirler.
  · Kadının ne istediğini göstermesi gurur meselesi yapılmamalıdır.
  · İnisiyatifi kadının ele alacağı ve sevişmeyi yönlendirebileceği şekilde davranmak yararlı olabilir.
  · Erkek kontrolü kaybeder ve daha önce orgazma ulaşırsa, penis ereksiyonu kaybetse bile ilişki sürdürülmeye çalışılabilir ve öpme, dokunma ile uyarmakla kadının da orgazma ulaşması sağlanabilir.
  · Uyarılar içerisinde sözle telkinler ve iltifatlar da yer almalıdır (eşinize seksi ve güzel olduğunu söyleyin).


  Özet

  Orgazma ulaşmak, güzel bir duygudur. Yorgun, sıkıntılı, mutsuz ve gerginseniz orgazma ulaşamayabilirsiniz. Sıklıkla orgazma ulaşamıyorsanız profesyonel bir yardım almaktan korkmayınız, çünkü öğrenme ile pek çok sorunu aşabilirsiniz.

  Yardım için:
  · Aile doktoru ,
  · Jinekolog,
  · Psikolog
  · Çeşitli dergi ve kitaplar
  · Web sayfaları
  · Yakın arkadaşlarınıza başvurabilirsiniz.


  Erkeklerin seksüel yanıtı


  Bu makale kadınlar içindir. Özellikle erkeklerin seksüel anlamda neden duyarsız olduğunu anlamakta zorlanan kadınlar içindir. Fakat erkekler de aşağıdakileri okumakla, hemcinsleri arasındaki konumlarını ortaya çıkartmayı faydalı bulacaklardır.

  Cinsel istek;

  Herhangi bir erkeğin seks güdüsünü anlamak bir kadın için zordur. Erkeler cinsel istek konusunda çeşitlilik göstermelerine rağmen, kadınlardan daha fazla seks güdüsüne sahip olma eğilimindedirler.

  Doğa kuralı ;

  Yüz binlerce yıl insan ırkının devamının sebeplerinden birisi, doğanın erkekleri kadınlarla birleşerek, onların içine spermlerini akıtması için programlamış olmasıdır. Bu kulağa hoş gelmeyebilir ama gerçek budur. Bir erkeğin asıl cinsel amacı penisini kadının içine sokmasıdır ve spermlerini onun içine boşalmaktır. Bir çok erkek partnerine sadık olmayı başarsa bile bilimsel gerçekler, erkeklerin mümkün olduğu kadar çok sayıda kadını döllemeye programlandığını ispatlamaktadır. Yani erkeklerin poligamdırlar. Bu konunun ana fikri insan ırkının günümüze kadar gelebilmesinin temel sebebi ilkel çağlardaki erkeklerin bir çok kadını döllemiş olması ve böylece ırkın devamını sağlamış olmasıdır.

  Günümüzün erkeği;

  Medeniyetin son birkaç yüzyılı ve insanın sosyal gelişimi erkekte bazı değişiklikler yapmıştır. Günümüz erkeği her gördüğü güzel görünüşlü kadını hamile bırakmaya çalışmaz ve neslin devamı için sürekli bir çaba göstermek zorunda da değildir.

  Bununla beraber aşağıdakiler doğru saptamalardır.

  · Erkeklerde cinsel istek daha fazladır
  · Erkek kadından daha fazla cinsellik düşünür
  · Zaman zaman romantik ve nazik olabilir fakat bilinç altının derinliklerinde yatan, penisini kullanarak gerçekleştireceği bir cinsel ilişkidir.
  · Bir kez kadının içine girince orgazma ulaşmayı ve spermlerini boşaltmayı çok kuvvetli biyolojik bir zorunluluk olarak hisseder.

  Oral ve anal seks

  Cinsel isteğin düzeyine göre, çoğalma amaçlı olmasa da boşalmayı sağlamak erkek için rahatlatıcıdır. Bu yüzden erkeklerin büyük çoğunluğu oral seksi reddetmez ve küçük bir kısmı da, belki de yasak ve tabular (kızlık zarı vb ) nedeniyle anal seks yapmakta sakınca görmez.

  Sonuç

  Sıradan bir erkek sıradan bir kadına göre sekse karşı daha fazla ilgilidir ve

  · Cinsel ilişki için daha kuvvetli istek duyar
  · İçinde bulunduğu durumu düşünmeksizin cinsel riskler almaya,
  · Sadakatsiz davranmaya,
  · Seksi satın almaya çok daha yatkındırlar.

  Evet, kadınlar Venüs’ten , erkekler Mars’tan. Bunun değişmesi çok zor görünse de özellikle “kadın isterse” her şey olabilir. Ancak, istemek için neye gereksinim duyduğunuzu bilmek ve anlatabilmek zorundasınız. Bir kusur veya kazancı herhangi bir cinsin üzerine atmadan, paylaşılan güzellikleri, özellikle sevgiyi artırmak en önemli mutluluk nedeni olsa gerek.
   
 10. 10 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur. İlk aşama "uyarım", sonraki "gerilim" ve en önemlisi de "doyum". Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

  Orgazm, cinselliğin güncelleşmesinden beri belki de üzerinde en çok konuşulan ve yazılan konulardan biri. Kadında ve erkekte orgazmın yaşanması, hissedilmesi durumdan duruma değişiklik gösterir. Kadın ve erkek bazen olağanüstü diye niteleyeceği bir orgazm yaşayabilir.

  İnsan, ne yaparsa ne kadar doyumlu bir orgazma ulaşacağını hiçbir zaman önceden kestiremez. İyi bir orgazm için çiftin arasında yakınlık olması ve cinselliklerini yaşamaya önem vermeleri gerekir.

  Orgazmla ilgili en önemli bilgi orgazmın öğrenilebilir olduğudur. Orgazm bir reflekstir ve özellikle kadınlar da bu refleksi yaşamayı öğrenebilirler. Daha doğru bir deyimle, bu istemli bir reflekstir, aynı idrar yapma ve dışkılama gibi öğrenilebilen bir reflekstir.
  Özellikle kadınlarda klitoris sinir yapısı bakımından çok zengindir. Fakat her kadın her cinsel birleşmede orgazma ulaşamayabilir. Burada çiftler arasında genelde veya o birleşme sırasındaki dengenin ve iletişimin önemi büyüktür. Yoksa sadece jenital organların bir şeyler yapması, bir yerlere dokunması yetmemektedir. Eşler bütün bedensel ve cinsel benliklerini sonuna kadar karşılıklı verip alabilmelidirler.

  Erkeğin yaşadığı orgazm

  Meninin erkeğin cinsel organından fışkırmasına, yani bu fiziksel olaya boşalma dendiğini hepimiz biliyoruz. Orgazm ise erkeğin bu boşalma sırasında duyduğu hisse deniyor. Genelde her ikisi aynı anda olur. Yani erkek bir dizi güçlü kas kasılması ile meniyi fışkırtırken (ejakulasyon) aynı zamanda cinsel uyarımın oluşturduğu cinsel zevkin doruklaştığı orgazm duygusunu yaşar.

  Erkek cinselliği ile çok eskiden beri yaygın olan görüşe göre, erkek boşalırken orgazm olur veya orgazma ulaşınca boşalır. Daha yeni görüşlere göre, boşalma ve erkeğin orgazmını iki ayrı olgu olarak incelemenin daha gerçekçi olacağını savunanlar var. Çünkü erkeğin masturbasyonda veya cinsel birleşmede bazen meniyi fışkırtıp boşalttığı halde, duygusal olarak orgazmı yaşamadığını, bazen boşalmadan da orgazmlar yaşayabildiğini ileri sürmektedirler.

  Kadının yaşadığı orgazm

  Kadının orgazmını daha iyi anlayabilmek için orgazmı dört aşamada incelemek uygun olur. Bunlar sırasıyla; 1- Uyarım, 2- Gerilim, 3- Doyum, 4- Gevşeme.

  Bu olaylar sırasında üç önemli fizyolojik olay görülür. Genital organlarda kan toplanması, kaygan sıvı salgılanması ve adale kasılmaları.

  Uyarım: Uyarım beyne gider. Beyinden kalkan ve omurilikten çıkan uyarı sonucu iç ve dış dudaklara kan gelir. Ve bu kısımların şişip renk değiştirmesine neden olur. Dış dudaklar yanlara doğru çekilerek dölyoluna girişi kolaylaştırır.

  Bu organlar dokunmaya, cinsel uyarıma artık çok duyarlı bir hale gelmiştir. Memelerin uçları sertleşir ve memeler tümüyle büyür. Dölyolu duvarlarından kayganlaştırıcı bir sıvı salgılanır. Uyarımın arttığı bir sırada dölyatağı dikilir ve çadır fenomeni dediğimiz dölyolunun üst kısmının genişlemesi görülür.

  Gerilim: Cinsel doyumdan başka bir şeyle artık kişinin pek ilgilenmediği, cinsel hazza ulaşmak için uğraşılan bir devredir gerilim. Çeşitli aşk oyunları ile fiziksel ve duygusal bütünleşmeye yönelinir. Dölyolunun 1/3'lük giriş kısmı gerilim sırasında penisi kavrayıcı bir şekilde daralır. Adaleler orgazm kasılmasına geçişe hazırdırlar. Eğer gerilim süresi ve niteliği kadının gereksinmesine uygun değilse kadın orgazma ulaşamayacaktır. Bu nedenle orgazma ulaşmak için kadının çaba göstermesi kendini tutup kasmaması gerekir.

  Doyum (Orgazm): Gerilimin sonunda, kadın denetleyemediği ve denetlemek istemediği gerilimin kendini aştığını hisseder. Orta dereceli bir orgazmda kadın 3-5, kuvvetli bir orgazmda 8-12 kere kasılma hisseder. Başta karın bölgesi kasları olmak üzere hepsi kasılır. Makat çevresi adalelerinde de şiddetli kasılmalar olur. Bu kasılmalarda beyinden salgılanan oksitosin (oxytocin) ve prolaktin hormonunun etkisi olduğu son yıllarda ortaya konmuştur.

  Gevşeme: Cinsel dürtü ve istekle doyuma ulaştıktan sonra bir gevşeme, rahatlama görülür.
   
 12. 10 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  86
  Bir kere yetmez" diyenlerin sayısı giderek artıyor. Elbette ki, bunu sağlamanın bazı yolları var; ilk şartı da uyum. Kimi kadına göre, en mükemmel orgazm ilkidir. Bir başkası, asıl yoğun hazzı sonrakilerde bulabilir. Kimisi de, zincirleme orgazmın her halkasının birbirinden farklı olduğunu söyler.

  Zircirleme orgazm bir hayli karmaşık bir konudur. Çünkü erkek ve kadın arasında ciddi fizyolojik farklılıklar bulunur. Erkek genelde çabuk uyarılmakta ve orgazm olduktan sonra da en azından bir süre için cinsel ilgisini yitirmektedir. Oysa kadın, daha yavaş uyarılmasına ve orgazma daha uzun bir süreçten geçerek ulaşmasına karşın, birbiri ardına birkaç kez orgazm olabilme potansiyeline sahiptir.

  Bilimsel kanıtlar

  Bu olgunun mekanizması henüz tam olarak açıklanmasa da, hiç olmazsa varlığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü kadınlarda orgazm sırasında gerçekleşen fizyolojik değişiklikleri kaydeden laboratuar cihazları, bazı kadınların belirli durumlarda bu değişimleri kısa aralıklarla tekrar tekrar gösterebildiğini belgelemektedir.

  Herkeste aynı yetenek var ama...

  Yani kadınlar zincirleme orgazm olgusu biyolojik bir gerçektir. Hatta kimi uzmanlar aslında bütün kadınların zincirleme orngazm yeteneğine sahip olduğunu, fakat cinselliğe olumsuz bakan kültürümüzün verdiği tutuklukla çoğu kadının bu şans hiç kullanmadığını iddia etmektedir. Bu iddianın geçerliliği tartışılabilir. Ama, bazı kadınların masturbasyon veya cinsel ilişki sırasında tekrar tekrar doruğa ulaşabildiği artık kesinleşmiştir.

  Farklı görüşler

  Bu orgazmların yoğunluğuysa, kadından kadına değişiklik gösterir. Kimi kadınlar ardı ardına kaç kez orgazm olurlarsa olsunlar, her zaman ilişkinin en iyisi olduğu görüşündedir. Kimilerindeyse tam tersine ilk orgazm bir hayli sönük geçmekte ve asıl yoğun hazzı daha sonrakiler sağlamaktadır. Öte yandan kadınların bir kısmı da zincirleme orgazmın her halkasının çok farklı olduğu, klitoral orgazm, G-noktası orgazmı ve penisin vajina içindeki hareketlerinden doğan orgazm arasında bir karşılaştırma yapmanın tamamen anlamsız olacağı kanısındadır.

  En çok masturbasyonlar

  Seks araştırma laboratuarlarında sürdürülen deneyler genellikle en uzun zincirleme orgazmların masturbasyon sırasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Hatta, vibratörle mastürbasyon yapan kimi kadınlar, kısa bir süre içinde 10-15 kez doruğa ulaşabilmektedir. Genelde bu orgazmlar bir iki dakikalık aralarla gerçekleşir. Fakat az sayıda kadın, bir orgazmdan diğerine hemen hiç ara vermeksizin geçebilmektedir. Çok küçük bir azınlıktaysa; zincirleme orgazm hiç kesintisiz orgazm dalgaları halinde yükselip ancak kadının bitkin düşmesiyle sona ermektedir.

  Uç uca eklemek...

  Zincirleme orgazm konusunda yaygın uygulamalardan biri, masturbasyonla cinsel ilişkiyi uç uca eklemektir. Yani, önce kadın kendi kendine ya da sevgilisinin yardımıyla mastürbasyon yaparak birkaç kez doruğa ulaşır, sonra da cinsel ilişki partneriyle birlikte bir kez daha boşalır.

  Çabaların karşlığı

  Zincirleme orgazm için bu kadar çaba harcamaya değer mi? Bu konuda kararı sadece kadın verebilir elbette. Fakat kimi erkekler sevgililerine daha çok haz verebilmenin her türlü çabaya değeceği görüşünde. Gene de, bir kısım erkekle tıpkı kendileri gibi tek bir kez ama yoğun bir şekilde boşalan bir kadınla sevişmeyi tercih etmekte ve zincirleme orgazmı sevişmeyi bir gösteri haline getiren bir tür başarı testi gibi algılanmaktadır. Öte yandan bazı erkekler de kadının zincirleme boşalmasını kendi erkeklik güçlerinin bir kanıtı gibi görüp gurur duyma eğilimindendir. Tabii, bu pek haklı bir gurur sayılmaz, çünkü böyle bir kadın büyük ihtimalle mastürbasyonla da zincirleme orgazma ulaşabilecektir. Yani erkeğin "sihirli anahtarı"na pek de muhtaç değildir. Gene de, çoğu erkek cinselliği başarı göstergesi olarak gördüğü müddetçe, zincirleme boşalabilen kadınların rağbette olacağını tahmin edebiliriz.

  Doğu teknikleri

  Aslında zincirleme orgazm yalnızca kadınlara mahsus bir şey değildir. Erkekler de üst üstte orgazma ulaşabilir. Erkeğin boşalmasıyla orgazmın aynı şey olmadığı çok eskiden beri bilenen bir şeydir. Nitekim, genç erkeklere boşalmadan doruğa ulaşma yöntemlerini anlatan eski tantra metinleri bile vardır. Bu yöntemlerle erkeğin bir gün içinde birkaç kez, hem de isterse üst üstte orgazma ulaşması ve hiç boşalmaması ya da boşalmayı en son birleşmeye kadar geciktirmesi mümkündür. Fakat böyle bir disiplinle yetiştirilemeyen ve "kuru" orgazmın varlığından bile bi haber olan Batılı erkekler için bu tür tecrübeler pek söz konusu olamaz.

  Erkeğin gücü, 25 yaşına kadar dorukta...

  Gene de, pek çok erkek aşağı yukarı 25 yaşına kadar ardı ardına birkaç kez bildiğimiz anlamda orgazm olma potansiyeline sahiptir. Fakat erkek yaşlandıkça, her orgazmın arkasından "kendisini toparlaması" için gereken süre de uzar. Yani orta yaşlarda bir erkeğin kısa aralıklarla tekrar tekrar boşalması pek mümkün değildir. Kısacası, zincirleme orgazm hemen hemen yalnızca genç erkeklerin işidir. Fakat uygun bir ortamda ve yeterli uyarılma düzeyiyle, orta yaşlı bir erkek de pekala fazla orgazm yaşayabilir.

  Bir kere yeter

  Bizim kültürümüzde erkekler kendileri için zincirleme orgazmı öğrenmeye pek ihtiyaç duymazlar. Özellikle de boşalmayı içermeyen"kuru" orgazm onların gözünde hiç bir anlam ifade etmez. Çünkü çoğu erkek için cinsel birleşme "duhül ve boşalma"dan ibarettir ve bu kadarı onları tatmin etmeye, "erkekliklerini kanıtlamaya" yeter. Öte yandan, partnerlerinin zincirleme boşalmasını sağlamak, kendi cinsel güçlerini bir kat daha vurguluması açısından cazip gelebilir.

  Önemli olan kontrol
  Genellikle cinsel gücün gençlerin tekelinde olduğu düşünülür. Oysa orta yaşlı hatta daha ileri yaşlardaki erkeklerin de tekniklerini geliştirerek partnerlerine daha çok haz vermeleri mümkündür. Gerçekten de, öyle çiftler vardır ki, ilk zamanlarda erkeğin çabuk boşalması veya özel çaba harcamaya gerek görmemesi yüzünden tek orgazmla yetinmek zorunda kalan kadın, yıllar geçip erkek boşalmasını kontrol etmeyi öğrenince zincirleme orgazma ulaşmaya başlar. Kadının kırk yılda bir zincirleme orgazma ulaştığı, erkeğinse kendisi için de böyle bir ihtimal bulunduğunu aklına bile getirmediği çiftlere bu konu bir hayli gereksiz görünebilir. Gene de, biraz çabayla zincirleme orgazmı öğrenebileceğinizi unutmayırn. Böyle bir deneyim size cazip geliyor, hatta yalnızca merak ediyor bile olsanız, orgazm yoğunlaştırma yöntemleri size çok şey kazandıracaktır.
   
 14. 24 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 15. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Birlikte Orgazm

  Kadınların ve erkeklerin cinsel yanıtlarının fizyolojisinde bazı farklılıklar vardır. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırlar. Yaşları ilerledikçe erkeklerin uyarılması biraz uzar, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri arttıkça daha hızlı uyarılmaya başlarlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris ise, cinsel birleşme sırasında uyarılmaya uygun bir yerde ve konumda değildir.

  Bu nedenle de cinsel birleşme sırasındaki dolaylı cinsel uyarılar, çoğu kadının orgazm olması için yeterli olmaz. Birçok kadının orgazmı için, cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Genellikle erkekler hızlı, sert ve dikey hareketleri daha uyarıcı bulurken, kadınlar yavaş, yumuşak, yatay ve kesintisiz uyarıları tercih eder.

  Elbette, iki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik özelliklerin çok ötesinde birçok faktörden etkilenir. Ancak cinsel davranışlarımız sonucunda oluşan cinsel yanıtlar, fizyolojik temele dayalıdır. Cinsel ilişkiyi, sevişmeyi, bedensel fizyolojimiz, kişisel durumumuz kadar cinsel eşimizle genel ilişkimiz de etkiler. Aynı zamanda iyi bir cinsel ilişkinin nasıl olması gerektiği hakkındaki düşüncelerimizin de hem sevişmemize etkisi vardır, hem de cinsel yaşantımızı değerlendirmemize.

  Birçok kişi, birçok çift, iyi bir cinsel ilişkide eşlerin mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Oysa, kadın ve erkek cinsel yanıtlarının fizyolojik farklılığı, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememeleri, birbirlerinin yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olurlar.

  Ancak birbirlerini çok iyi tanıyan çiftler, arada bir birlikte, aynı anda orgazm olur. Ayrıca birlikte orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişki için zorunlu ya da daha çok zevk almak için gerekli de değildir. Ama birlikte orgazm olmanın mutlaka gerekli olduğu düşüncesi, birçok insanın kendi cinsel ilişkilerinden hoşnutsuz olmasına neden olur. Birçok çift cinsel yaşamlarını bu yanlış inanış yüzünden doyumsuz olarak değerlendirebilir.

  Saatlerce sevişebiliriz, cinsel birleşme dakikalarca sürebilir. Ancak orgazm saniyeler süren bir cinsel yanıttır. Orgazm sırasında, çevremize olan farkındalığımız geçici olarak bozulur, azalır. Kendi bedenimizden aldığımız cinsel hazza odaklanırız. Orgazm olma anında bir kişinin, kendisinin veya cinsel eşinin davranışlarını, cinsel yanıtlarını izlemesi pek de kolay değildir. Dolayısıyla bir yandan orgazm olurken, bir yandan cinsel eşimizin orgazmından ayrı bir keyif almamız da pek söz konusu olamaz.

  Üstelik sevişme sırasında, aynı anda orgazm olma beklentimiz nedeniyle, kendimizin ve cinsel eşimizin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmemiz, sevişmenin keyfini kaçırabilir. Hem bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir, hem de birlikte olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir.

  Orgazm yanıtı, kendimizi sevişmeye bıraktığımızda, başka bir şeye değil yalnızca sevişmeye ve aldığımız cinsel hazza odaklandığımızda, kendiliğinden ve kolayca gelebilecekken, cinsel eşim orgazm olacak mı kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

  İki insan arasındaki cinsellik, fizyolojik yanıtlar temelinde gelişen, çok boyutlu ve keyifli bir süreçtir. Gerçek dışı beklentiler ve yanlış inanışlar, cinsel doyumumuzu olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramazlar.
   
 16. 25 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 17. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Düzensiz ilişkide orgazm olamama

  İnsan ilişkilerinde düzenin bozulması, genellikle genel ilişki sorunlarına bağlıdır. Cinsellik, kişisel sorunlardan olduğu kadar, ilişkideki sorunlardan da etkilenir. Önceden orgazm olan bir kadın, birçok nedenle artık orgazm olmayabilir. Genel ilişki sorunları nedeniyle, kendisini rahat hissetmiyor olabilir. İlişkiye ve cinsel eşine güven duyamıyor olabilir, kırgınlıkları ve olumsuz duyguları olabilir. Gene bu çeşit nedenlerle cinsel isteği ve uyarılması azalmış olabilir. Düzensiz ve sorunlu bir ilişkide, sevişme özellikleri değişmiş olabilir. İlişkideki sorunlar, cinsel işlev bozukluğu yaratabilir.
   
 18. 25 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 19. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.070
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  348
  Kadın orgazmı için klitoris uyarısı şart mı?


  Klitoris, kadın cinsel organlarının en duyarlı bölgesidir ve kadın orgazmının tetiğini daima klitoris çeker. Her kadın, klitorisinin yeterli süre ve uygun şekilde uyarılmasıyla orgazm olur. Klitorisin kadının eli, cinsel eşin bedeninin el, dudak, dil, penis, bacak gibi bir bölümü, yorgan, tazyikli su, vibratör gibi bir nesne tarafından doğrudan uyarılması, kadın için en güçlü uyaranlardır. Cinsel birleşme, kadın açısından güçlü bir uyarı sağlamaz. Çünkü, hem klitoris dışarıdadır, hem de vajinanın büyük kısmı duyarsızdır.

  Cinsel birleşme sırasında, vajinanın duyarlı olan kısmından uyarılar, klitorise iletilir. Çok az kadın bu dolaylı uyarı ile orgazm olursa da, birçok kadın için bu dolaylı uyarı yeterli olmaz. Sevişme sırasında, klitoris yeterince doğrudan uyarıldıktan sonra cinsel birleşme olursa, bazı kadınlar önce doğrudan sonra dolaylı gelen uyarı ile orgazm olur.

  Bazı kadınların orgazm olması için ise, cinsel birleşme sırasında da doğrudan klitoris uyarısının devam ettirilmesi gerekir.