Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Orta Kulak iltihabı - Kolesteatom

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve EU1 tarafından 27 Mart 2007 başlatılmıştır.

  27 Mart 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  KOLESTEATOM


  Kolesteatom mastoid çıkıntının ve orta kulağın rahatsızlığıdır. Östaki borusunun tıkanması sonucu orta kulakta hava basıncı düşer ve kulak zarı içeri doğru çöker. Bu durum kulak zarındaki bir delikten kulak kanalı derisinin orta kulağa doğru ilerlemesi nedeniyle de olabilir. Normalde atılacak olan deri hücreleri (epitelial hücreler) orta kulakta tutulur ve burada bir kist veya kolesteatom denilen bin tümör oluştururlar. Kolesteatom bu bölümü çevreleyen kemikleri aşındırır ve orta kulaktaki ufak kemiklere zarar verir.

  Belirtiler

  - işitme kaybı

  - Kulaktan cerahat akması

  - Baş ağrısı veya kulak ağrısı

  - Baş dönmesi

  Bazı vakalarda bu doğuştan vardır. Gelişme sırasında deri hücreleri kulak zarının gerisinde sıkışıp kalmıştır. Kolesteatom eğer bir çocuğun kulağında oluşursa, çabuk büyür. Yetişkinlerde bu problem yavaş ilenler.

  Teşhis


  Doktorunuz kulağınızı otoskopla, kulak kanalının bütününü görmesini sağlayacak bir ufak aletle, muayene eder ve kulak enfeksiyonu geçirip geçirmediğini öğrenmek ister. Eğer bir kolesteatomdan şüphelenirse, sizi bir kulak-burun-boğaz uzmanına gönderir. Böylece daha geniş bir muayeneden ve işitme testinden geçersiniz.

  Kolesteatom selimdir, başka yerlere yayılmaz. Ancak kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Ayrıca yüz sinirlerini etkileyebilir ve tedavi edilmediğinde nadiren menenjite sebep olabilir.
  Tedavi

  Bu durum kroniktir ve ancak ameliyatla geçer. Kolesteatom küçükse daha basit (minör) bir ameliyatla alınır. Daha büyük ve ilerlemiş bir kolesteatom orta kulak kemiklerindeki bozuklukların giderilmesi için daha büyük çapta bir ameliyat veya ameliyatlar dizisi gerektirebilir. Bu uygulama kistin tüm parçalarını alabilmek için çok titiz çalışma gerektirir. Kist tekrar oluşabilir onun için tekrar tekrar ameliyat gerekebilir.

  İşitmeyi sağlayabilmek için orta kulak kemiklerinin yeniden yapılması da ameliyata dahil olabilir. Orta kulağı yeniden şekillendirmek için başka kimselerin kulak kemikleri veya yapay (prostetik) gereçler kullanılabilir.

  Şiddetli vakalarda radikal (kökten çıkaran) mastoidektomi yapıp belli aralıklarla temizlenebilecek bir bölüm bırakmak uygulanabilir bir seçenektir. Bu metot kemikleri tedavi etmez ve işitme kaybını düzeltmez.


  ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)​


  Orta Kulak Neresidir : Kulak; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere 3 kısma ayrılarak incelenir.Dış kulak yolunun sonunda kulak zarı bulunur. Kulak zarı dış ve orta kulağı birbirinden ayırır. Yani orta kulak, kulak zarının daha iç tarafında bulunur ve bir boşluktan oluşur. Bu boşluğun içinde örs, çekiç ve üzengi adı verilen kemikçikler bulunur. Bu kemikçikler dış kulaktan gelen sesi iç kulağa aktarma görevi görür. Orta kulak bir kanal aracılığıyla (östaki borusu) geniz boşluğuna bağlanır. Bu kanal orta kulağın basıncını ayarlar.

  Kaç Tür Orta Kulak İltihabı Vardır: Orta kulak iltihabı genellikle bakterilere bağlı olarak gelişir. Bu iltihap yeni oluşmuşsa akut orta kulak iltihabı, uzun süreden beri var ve kendini kulak zarında bir delik ile gösteriyorsa kronik orta kulak iltihabı denir. Ancak bazen östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak ( allerji veya geniz etine bağlı) orta kulak iltihabı gelişebilir ve buna seröz orta kulak iltihabı denir.

  İltihap Nasıl Oluşur: Orta kulakta bakterilerin yerleşip hastalık yapacak kadar çoğalmasıyla orta kulak iltihabı oluşur. Orta kulağa mikroplar genellikle östaki borusu aracılığı ile geniz ve boğazdan gelir. Östaki borusunun çocuklarda daha düz ve kısa olmasından dolayı orta kulak iltihabı çocuklarda daha sık görülür. Kulak zarı sağlam olduğu sürece dış kulaktan orta kulağa iltihap yapacak bakteri giremez. Bazen orta kulakta bakterilere bağlı olmayan iltihap gelişebilir. Bu durum genellikle östaki borusunun allerji veya geniz eti gibi nedenlerle tıkanıp orta kulakta basınç problemleri oluşmasına ve yapışkan sıvı toplanmasına bağlıdır. Seröz orta kulak iltihabı denilen bu durum bakterilere bağlı orta ulak iltihabından farklı belirtiler verir ve tedaviside farklıdır. Bakterilere bağlı iltihap genellikle ilaç tedavisiyle düzelirken seröz orta kulak iltihabı bazen kulak zarını çizmek ya da tüp takmak şeklinde bir ameliyat gerektirir.

  Ne Gibi Belirtiler Verir : Orta kulak iltihabının en sık görülen belirtisi ağrıdır. Özellikle çocuklar ağrıyı daha fazla hissederler. Bunun dışında işitme azlığı, ateş, bebeklerde huzursuzluk, dolgunluk gibi şikayetler görülür. Eğer iltihap kulak zarını delerse kanlı ya da iltihaplı akıntı oluşur. Seröz orta kulak iltihabında ise ağrı olmaksızın işitme azlığı görülür. Kronik orta kulak iltihabında ise işitme azlığı, aralıklı veye sürekli akıntı veya kötü koku şeklinde belirtiler olur.

  Muayenede Ne Görülür: Muayene bulguları orta kulak iltihabının türüne göre değişir. Bakterilere bağlı iltihapta kulak zarı oldukça kızarık, bombeleşmiş görülür. Seröz otitis media'da kulak zarındaki en önemli bulgu zarın içe doğru çökmesidir. Kızarıklık yine görülebilir. Kronik iltihaplarda ise kulak zarında delik ve varsa akıntı görülür.

  Hangi Tetkikler Yapılır: Yeni oluşan bir orta kulak iltihabında teşhis muayene ile konduğu için genellikle tetkik gerekmez. Fakat seröz ve kronik orta kulak iltihaplarında işitme testleri gereklidir. Bu hem işitme kaybının derecesini belirlemeye hemde tedavi sonuçlarını değerlendirmeye yarar. Seröz iltihaplarda, orta kulak basıncını belirlemek için timpanometri denilen bir tetkikte yapılır. Kronik orta kulak iltihaplarında, özellikle tedavi için ameliyat düşünülüyorsa normal filmler ya da bilgisayarlı tomografi çektirmek gerekebilir.

  Nasıl Tedavi Edilir: Akut orta kulak iltihabı genellikle antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlarla uygun şekilde tedavi edilir. Nadiren antibiyotiklere cevap alınamadığı durumlarda kulak zarını çizmek gerekebilir. Seröz otitis media'da da yine önce ilaç tedavisi uygulanır. Özellikle allerjiye bağlı seröz orta kulak iltihapları ilaç tedavisine iyi yanıt verir. Ancak birçok kez kulak zarını çizmek veya tüp takmak şeklinde cerrahi müdahele gerekir. Kronik orta kulak iltihaplarında nadiren ilaç tedavisi yeterli tedavisi sağlar. Kronik orta kulak iltihaplarının tedavisi genellikle ameliyattır.

  Orta Kulak İltihabı Çok Sık Tekrarlıyor: Tekrarlayan orta kulak iltihabı demek için, hastanın 6 aylık bir süre içerisinde 3 veya daha fazla orta kulak iltihabı geçirmesi gerekir. Tekrarlayan orta kulak iltihabı olan çocuklarda yarık damak, burun ve sinüs alerjisi, geniz eti, sinüzit gibi hastalıklar araştırılır. Bunlardan biri bulunursa tedavi edilir. Eğer bu tür hastalıklar bulunamazsa önleyici tedavi yapılır.
  Bunun için şu yöntemlere başvururlur:
  1-Orta kulak iltihabı olmadan düşük dozda antibiyotik verilmesi
  2-Kulak zarının çizilmesi veya kulak zarına tüp takılması
  3-Geniz etinin alınması
  4-Bazı aşılar

  Hangi Durumlarda Ameliyat Yapılır : Seröz orta kulak iltihabında eğer hastada işitme kaybı var ve bu durum ilaç tedavisiyle düzelmiyorsa tedavi ameliyattır. Kronik orta kulak iltihabında da eğer iltihap orta kulaktaki kemikçikleri eritmeye başlamış ve çevre dokulara yayılmaya başlamışsa yine ameliyat gereklidir.

  Ne Gibi Tehlikeleri Vardır: Akut orta kulak iltihapları uygun dozda ve uygun süre ile tedavi edildiklerinde genellikle bir tehlike yaratmazlar. Seröz orta kulak iltihaplarında da kulak zarında ileri derecede çökme ve orta kulak kemikçiklerinde erimeye bağlı işitme kaybı gelişebilir. Bazen ileri derecede zar çokmelerinde orta kulakta kolesteatom adı verilen ve kemiklerde erimeye neden olan bir doku gelişebilir ve iltihabın çevre dokulara yayılmasına neden olabilir. Kronik orta kulak iltihapları en çok tehlikeye yol açabilen iltihap türüdür. Kolesteatom daha çok kronik iltihaplarda oluşur. Eğer kolesteatom yoksa ve kabul edilebilir bir işitme kaybı varsa ameliyat gerekmeyebilir. Ancak özellikle kolesteatom iltihabın yayılmasına neden olarak aşağıdaki komplikasyonların oluşmasına neden olabilir: -İç kulağa yayılım sonucu tam işitme kaybı ve baş dönmesi
  -Beyine doğru yayılım sonucu beyin abseleri
  -Yüz felci
  -Menenjit

  Ameliyat Nasıl Yapılır: Seröz otitis media'da yapılan işlem ya kulak zarını çizmek veya tüp takılmasıdır. Kulak zarı çizilerek (yani delinerek) orta kulakta biriken sıvı boşaltılır. Eğer sıvı az ve yapışkan değilse tüp takmaya gerek kalmaz. Ancak sıvı yapışkanlığından dolayı boşaltılamıyorsa kulak zarında çizilen yere tüp takılır. Ventilasyon tüpü denen bu tüpler bir ağzı dış kulağa, diğer ağzı orta kulağa bakan ve orta kulağın dışarıdan hava almasını sağlayan cihazlardır. Bazen lokal anestezi ile uygulansa da özellikle çocuklarda genellikle genel anestezi gerekir. Kronik orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlar genellikle daha büyük ameliyatlardır. Eğer herhangi bir komplikasyon oluşmamışsa yapılan işlem orta kulaktaki iltihabı boşaltıp, kemikçiklerdeki erimelere bağlı kopmaları yok edip ( bu bazen protez koymayı gerektirir) , kulak zarındaki deliği kapatmaktır. Zardaki deliği kapatmak için genellikle kulak arkasındaki kasın zarı alınarak kullanılır. Kronik orta kulak iltihaplarında eğer komplikasyon oluşmuşsa genelde ilk ve bazen tek amaç iltihabı temizlemektir. Bunun için kulak çevresindeki kemikler daha fazla açılır ve işitmenin sağlanması ikinci plana itilir. Hatta bazen işitme feda edilir. Kronik iltihaba bağlı ameliyatlarda genelde kulak arkasından yapılan kesi ile ameliyat yapılır.

  Ameliyat Olmazsam Ne Olur : Seröz orta kulak iltihaplarında ameliyat olunmazsa zardaki çökme ve sıvı birikimi artar. İşitme kaybı günlük yaşamı zorlaştıracak seviyeye gelir ve daha sonra uygulanacak ameliyatın başarı şansı düşer. Kronik orta kulak iltihaplarında ise eğer işitme kaybı az ise ve iltihap pasif durumda olup, sık sık akıntı yapmıyorsa ameliyat olmadan yaşam devam edebilir. Bu durumda hasta kulağına su kaçırmamaya ve mümkün olduğunca üst solunum yolu infeksiyonu geçirmemeye çalışmalıdır. Ancak iltihap sık sık aktif hale gelip akıntı oluyorsa, işitme kaybı ilerliyorsa, kulak kemikçiklerinde erime artıyorsa ve orta kulak iltihabına bağlı komplikasyonlar oluşmuşsa tedavi kesinlikle ameliyattır.

  Ameliyatın Ne Gibi Riskleri Vardır: Her ameliyatın olduğu gibi orta kulak ameliyatlarınında riskleri ve komplikasyonları vardır. Bu ameliyatlar için sıklıkla genel anestezi kullanıldığı için anestezi riskleri mevcuttur. Bunun dışında kulak zarının çizilmesi genellikle problem yaratmamasına rağmen bazen iç kulağa zarar verilebilir. Tüp takılmasıda bazı problemler yaratabilir. Tüp takılırken kulak zarına fazla zarar verilebilir veya tüp orta kulağa kaçabilir. Tüp takıldıktan sonra ise, zarda kalıcı delik, kireçlenme, infeksiyon ve buna bağlı akıntı oluşabilir.
  Kronik orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlar daha büyük ameliyatlardır ve bunlarında bazı komplikasyonları vardır. İç kulağa zarar verilerek tam işitme kaybı, yüz felci, çevredeki damar ve sinirlerin yaralanması önemli komplikasyonlar arasındadır.

  Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim: Kulağına tüp takılan hastaların dikkat etmesi gereken en önemli konu kulağa su kaçmasının önlenmesidir. Bunun dışında genellikle ayda bir kez kontrol yeterlidir. Kronik orta kulak iltihaplarında ise en önemli konu pansumanlara doktorun uygun gördüğü şekilde riayet edilmesi ve verilen ilaçların uygun şekilde kullnaılmasıdır. Orta kulak iltihabı için ameliyat olan hastaların yiyecek ve içecekle ilgili dikkat etmesi gereken önemli konular yoktur. Kronik orta kulak iltihabı nedeniyle kulak çevresindeki kemiğin fazla oyulmak zorunda kalınan hastalarda, oluşan boşlukta kulak kiri sık sık birikebilir. Bunlar periyodik olarak temizlenmelidir.

  Ameliyat Kesin Çözüm mü?: Orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlardan önce hiç bir zaman sorunun kesinlikle yok olacağına dair iddiada bulunulmaz. Tüp takılan hastalarda tüp çıktıktan sonra orta kulaktaki basınç ve sıvı problemleri tekrar edebilir. Bazen birkaç kez tüp takılmasına rağmen problemin devam ettiği hastalar vardır. Kronik orta kulak iltihabı ameliyatları sonucunda ise takılan zarın tutmaması, takılan protezlerin yerinden çıkması, iltihabın devam etmesi gibi problemler oluşabilir.


  KULAK ASLA İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN BİR RAHATSIZLIKTIR İHMAL VE DİKKATSİZLİĞİN BEDELİ ÇOK ÇOK AĞIR OLABİLİYOR :KK43:( BANA KULAĞINA KESİNLİKLE SU KAÇIRMAYACAKSIN DEDİKLERİNDE İŞİN CİDDİYETİNİN FARKINDA DEĞİLDİM DİNLEMEDİM VE SONUÇLARINI HALA ÇEKMEKTEYİM :KK43:( İLK AMELİYATIMI 30.03.2006 TARİHİNDE 8 SAATLİK Bİ OPERASYONLA GEÇİRDİM ŞİMDİ İKİNCİSİ İÇİN GÜN SAYIYORUM :KK43:( BU SÜRE ZARFINDA ÇOK BÜYÜK TEHLİKELER ATLATTIM Kİ HALA BU TEHKİLERİN ÇIKMA OLASILIĞI VAR BUNUN SEBEBİDE KOLESTEATOM DEDİKLERİ ŞEY EĞER KOLESTEATOM BENDE KURUMASAYDI (KURUMASIDA ALLAHTAN HİÇ BİR TEDAVİSİ YOK ALLAH YÜZÜME GÜLDÜ VE KURUDU) EĞER KURUMASAYDI YA AMELİYAT OLACAKTIM İŞİTMEMİ TAMAMEN KAYBEDECKTİM GÖRÜNTÜYÜ HİÇ SAYMIYORUM BİLE KULAĞIMDAN 2 AVUÇ KADAR PARÇA ÇIKARILACAKTI YADA AMELİYAT OLMAYACAKTIM GÜNDEN GÜNE ERİYİP KOMALIK OLACAKTIM YÜZ FELCİ, BEYİN FELCİ VS. OLACAKTIM :KK43:(( ŞİMDİ SAĞ KULAĞIM KALICI OLARAK %50 DUYMUYOR AMA BEN BU HALİMDEN ÇOK MEMNUNUM ALLAH DAHA KÖTÜSÜNÜ GÖSTERMESİN ŞİMDİ ZAR AMELİYATINI BEKLİYORUM İNŞALLAH O DA GEÇECEK VE BU HASTALIKTAN TAMAMEN KURTULACAĞIM
   
 2. 27 Mart 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. Shiilla

  Shiilla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  267
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evlammm gecmiş olsun..allahım tez zamanda eski saglıgına kavuştursun seni...
   
 4. 29 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. zahidem

  zahidem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşım öncelikle çok geçmiş olsun yaşadığın sıkıntı ve üzüntüleri yiğenim yaşadığı için anlayabiliyorum ama şükür sen atlatmışın yiğenim atlatamadı temmuz ayında orta kulak iltihabı kemikleri eritmeye başlamış ve beyne zarar vermeye başlayacağı zamaj hemen ameliyat edildi çok korkunç üzüntüler yaşadık ama tam ohbe şükür herşey bitti dediğimiz zaman yani dün doktor iltihap tekrar başlamış dedi ve biz şok olduk ne yapcağımızı nereye gideceğimizi bilmiyoruz şu yazıyı yazarken bile kelimeleri toparlayamıyorum lütfen bana bir akıl verin
   
 6. 30 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. zahidem

  zahidem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  :1no2:selam arkadaşlar orta kulak iltihabından ameliyat olan veya tedavi görenler varmı varsa lütfen bilgi paylaşımına ihtiyacım var. benim canım kadar sevdiğim yiğenim yıllardır iltihap tedavisi görüyordu en son bu yaz doktorumuz kulaktaki kemik erimeye başlamış dedi ve allah korusun ameliyat olmazsa felç, menenjit hatta ölümle bile sonuçlanır dedi. hemen ameliyat oldu. tabi hepimiz rahat bir nefes aldık çünki tehlike giderilmişti ama ameliyattan 1-2 ay sonra tekrar akıntı başladı ve tekrar ilaç tedavisi başlatıldı. şimdide doktorumuz tekrar ameliyat olma ihtimali var dedi ve bizi şoka soktu tabi yiğenimin psikolojisi ve üzüntüsünü tahmin edersiniz.biz tabi napıcağımızı şaşırdık doktorumuzmu iyi değil veya başka bir ildemi devam edelim bilemiyoruz yanlış olan ney bilmiyorum başından böyle bir rahatsızlık geçmiş olan veya bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfennnnn yazarmısınız ne yapmalıyız vereceğiniz bilgilere ihtiyacım var şimdiden teşekkürler :1no2:mirmirmirmir
   
 8. 10 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. SeYhN

  SeYhN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.285
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Öncelikle geçmiş olsun acil şifalar inşallah..
  Yaklasık 2 ay önce bende kulagımdan ameliyat oldum.
  Sol kulagımdan iltihap akıyodu sarı renkli kötü kokulu idi.KEsinlik su yasak a.s
  ßanada kemikcik zincirleri erimeye başladı demişlerdi hemen ameliyata karar verdik ve 2.5 saat süren bi operasyon gecirdim ..
  ameliyatımdan sonra 2 günde bir kontrollerim oldu ama şimdi Ayda 1 kere kontrollerim başladı hayırlsıyla bu cuma aylık ilk kontrolüme başlıyoruzz.
  gerçekten ihmal edilmemesi gereken bi konu azda olsa akıntı olsa lütfen doktora gidin hiç ihmal etmeyin allah korusun damarları eritir beynine dogru gider.
  Lütfen ihmal etmeyin..
  Allahım hasta olanlara acil şifalar ver saglıgımıza bir an önce kavuştur bizi. :Saruboceq:
   
 10. 12 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 11. bahar_0186

  bahar_0186 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  benimde orta kulakta iltihaplanma sorunum vardı. doktor asıl nedenin burundan kaynakladığını söyledi çünkü burundan nefes almadığım için kulaklara hava gitmiyormuş nedeni ise burun da kemik ve et olmasıymış. 1 ay önce ameliyat oldum burnumda kemiği ve eti aldılar şimdi çok rahatım kulaklarımda da sorun kalmadı.
   
 12. 29 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 13. zahidem

  zahidem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  sanada geçmiş olsun arkadaşım aynı sorunu paylaşıyoruz kontrolün nasıl geçti bütün hastalara acil şifalar:çok üzgünüm:
   
 14. 30 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 15. SeYhN

  SeYhN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.285
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Teşekkür ederim sağol..
  Herkeze acil şifalar..
  Arkadasım kontrolüme gelince kötü gecti desem yeridir :1no2:
  Akıntı tekrar başladı ve ilaç tedavim başlatıldı martın ilk haftası kontrole gidicem ..
  Sanırım 2. ameliyatı olucam senağlama
  ßu arada yiğenin nasıl 2. ameliyatı oldumu ?
  Nasıl gecti ßeni ßilgilendirirmisin?
   
 16. 31 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 17. zahidem

  zahidem Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  canim üzüldüm ama elden bişey gelmiyor işte yiğenimin akıntısı devam ediyor doktorumuz bunun devam edeceğini fakat riskin ortadan kalktığını söyledi damlalar devam ediyor konttrollere gidiliyor yani bu sorun ömür boyu devam edermiş en azindan tehlikemiz kalmamız buna şükür:çok üzgünüm:
   
 18. 31 Ocak 2009
  Konu Sahibi : EU1
 19. SeYhN

  SeYhN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.285
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Evet canım bunada şükür bizden beterleri var .
  Grip olma dedi su kaçırma dedi bana ..
  ßana tehlike kalmamıs gibi bişi demedi dikkat et dedi..
  İşte martın ilk haftası kontrolümde herşey belli olucak ..
  Ama bence 2. ameliyatı olucamsenağlama
  Hakkımızda hayırlısı olsun ..
  Acil şifalar herkeze :Saruboceq:
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.