Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Orta yaş krizinde mi?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve NILBERA tarafından 21 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Orta yaş krizinde mi?


  Bu sıkıntının adı “orta yaş krizi” ve bu dönemde evliliğinizin devam etmesi için yapacağınız çok şey var.

  Hayatının sıkıcı olduğunu mu düşünüyor?

  Eşiniz eskiden işinden memnundu ve evde de çok mutlu gözüküyordu fakat birdenbire hayatının ne kadar sıkıcı olduğundan bahsetmeye başladı. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi eşiniz orta yaş sendromuna girmiş ve aslında hiçbir hayalini gerçekleştirmediğini farkedip hayattan sıkılmaya başlamıştır ya da şimdiye kadar istediği herşeyi başarmış ve artık ilgilenecek pek birşeyi olmadığını düşünüyordur. Her iki durumda da hayatına egemen olan rutini değiştirmeye kalkar. Uzmanlara göre erkeklerin bu durumlarını ciddiye almak gerekir. Onları dinlemeli ve dertlerini paylaşmak ve bu zor günleri birlikte geçirmeye çalışmak yapılabilecek en doğru harekettir.

  Başka bir kadınla birlikte ya da birlikte olmayı planlıyor

  Size deliler gibi sadık adamı son zamanlarda dışarıda gördüğü her kadına bakarken mi yakalıyorsunuz? Evi yabancı kadınlar mı arıyor? Bu soruların cevabı “evet”se o zaman sizi aldatma ihtimali büyük. Uzmanlara göre orta yaşlarını yaşayan erkekler duygusallaşmaya başlar ve çevrelerindeki insanlara alıcı gözle bakarlar. Bu erkeklerin verdikleri “orta yaş bunalımındayım” mesajını algılamayan kadınlar eşlerindeki değişikliklere duyarsız kalırlar ve bu da ilişkilerinde iletişimin kopmasına neden olur.

  Fütursuzca para harcamaya başlıyor

  şiniz son zamanlarda kariyeriyle yakından ilgilenmiyor ve parasını istediği gibi harcamaya başladı. Örneğin her zaman hayalini kurduğu spor arabayı almaya karar verdi. Bunları yaparken muhtemelen onun aklından geçen düşünce “Gençliğimde yapamadığım şeyleri artık hiçbir şey düşünmeden yapmaya başlayacağım”. Bu kesinlikle bir orta yaş krizidir. Fakat orta yaş krizinde karşılaşılan bu sorunun diğerleriyle karşılaştırıldığında çözülmesi daha kolaydır. Eşinizin fikirlerini dinleyin ve onunla iletişiminizi hiç kopartmayın. İşiyle neden ilgilenmediğini öğrenmeye çalışın ve aşırı para harcamasının mantıklı olmadığını ona anlatın.

  İmajını değiştiriyor

  Hayatınızdaki erkeğe son günlerde birşey oldu. Ne zaman evin içinde görseniz artık onu tanıyamıyorsunuz. Görünüşü o kadar değişti ki! Eğer aynanın önünden ayrılmıyor ve kendine sürekli farklı kıyafetler satın alıyorsa bu da orta yaş krizine girdiğinin güçlü bir göstergesidir. Eğer dış görünüşüyle ilgili size de danışıyorsa ona giyinişiyle ilgili ipuçları verebilir ve kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ama eğer size karşı kibirli bir duruşu varsa ve fikrinize başvurmuyorsa o zaman başka bir kadınla birlikte olduğundan şüphelenebilirsiniz.

  Sizinle daha az vakit geçiriyor

  Artık sizinle sürekli birlikte vakit geçirmek istemiyor. Hatta seks hayatınız bile eskisi gibi değil. Bunun orta yaş kriziyle ilgili iki nedeni olabilir. Birincisi içinde bulunduğu dönem yüzünden kendine güven eksikliği duyuyor olabilir ve o yüzden de sizinle eskisi kadar sık yatağa girmek istemiyor. İkincisi ise başka biriyle birlikte olduğu için sizinle eskisi kadar çok vakit geçirmiyor. Onda meydana gelen büyük değişikliklere ilgisiz kalmayın ve sürekli onunla konuşun. Uzmanlar orta yaş krizindeki erkeklerle iletişim kurmanın evliliği sağlam tutan en büyük faktör olduğunu düşünüyor.