Osmaniye///Aslantaş Milli Parkı

mehber

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Temmuz 2006
Mesajlar
6
Emoji Skoru
0
Yaş
30
Ulaşım;Akdeniz Bölgesinde, Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km. uzaklıkta ve Ceyhan ırmağının kenarında yer alan Milli Park'a Adana-Kadirli ve Adana-Osmaniye karayolu ile ulaşılmaktadır.

Özellikler;Anadolu'da Kızılırmak kavisli içerisine MÖ 2000 yıllarında yerleşen Hattilerin devamı olan Hititler, MÖ 1750'de krallık kurmuşlar ve MÖ 1450'de doğunun en önemli İmparatorluklarından biri olmuşlardır. MÖ 1200 yıllarında Deniz kavimleri tarafından yıkılan Hitit İmparatorluğu'nun merkez Hattuşaş (Boğazköy)'ı terk ederek güneydoğuya çekilen Hititler MÖ 8. yüzyılda Klikya bölgesine hakim olan Kral Asatiwada tarafından Karatepe-Aslantaş yöresinde bir Hitit Krallığı kurmuşlardır. Sınır kalesi olan Karatepe-Aslantaş ile Ceyhan nehrinin karşıyakasındaki Domuztepe'de görülen harabeler ve özellikle kuzey-güney kapıları ile kapı aslanları, kalıntıların en ilginç olanlarıdır. Ortaya çıkarılan eserler modern müzecilik anlayışına uygun olarak tarihi çevreleri içinde onarılarak açık hava müzesi haline getirilmiştir.
Kızılçam, ılgın, meşe türleri ve maki florasının meydana getirdiği bitki örtüsü, karaca, domuz, çakal, tavşan, tilki, turaç, keklik gibi yaban hayvanlarının toplulukları ile Ceyhan nehrinde yayın ve sazan balıkları bulunmaktadır.

Gezilmeli;Roma ve Bizans döneminde de yerleşim gören alanda özellikle Pınarözü köyü yakınlarında bazilika tipinde bir tapınağın tabanında görülen çok renkli mozaikler üstün sanat değeri taşımaktadır. Nisan ve Kasım ayları arasında Park'ın arkeolojik ve tabii değerleri, açık hava müzesi görülebilir.

Konaklama ve hizmet;Sahada günübirlik piknik yapılabilir.Baraj gölü çevresinde mevcut patikalarda yürüyüş yapılabilir. Çadır ve karavan ile konaklama yapılabilir.
 
E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 

melek_savas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağustos 2006
Mesajlar
42
Emoji Skoru
0
Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan...

Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık...

Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp "Çok şükür bugünü de gördük" diyebilmek...

Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır.

Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak bayramdır.


Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır.

Sonrasında gelen ilk diş bayramdır, ilk söz bayram, ilk adım, ilk yazı, ilk karne bayram...

Güne gülümseyerek başlamak bayramdır.

"İyi ki yanımdasın" bayram, "Her şeyi sana borçluyum" bayram, "Hiç pişman değilim" bayram...

Her gününüz bayram olsun!

Bayram sabahları, demli bir çay, su böreği, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, Kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Köprü hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki 'pause' düğmesine dokunun... Kısa bir süre için hayatı durdurun.

Mutlu bayramlar..."
 

bezgeli

yagmurumun annesi
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Aralık 2008
Mesajlar
3
Emoji Skoru
0
Yaş
41
selam bende osmaniyeliyim
tanışalım mutlaka.
osmaniye denge gazetesi sahibi ailem
tanıtımında çok güzel ayrıca
ben daha önce gittim.balıklarıda meşurdur oranın.
 

bezgeli

yagmurumun annesi
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Aralık 2008
Mesajlar
3
Emoji Skoru
0
Yaş
41
slm nasılsınız.yazınızı çok begendim.çok teşekkür ederim yazı için.bende izmirde oturuyorum.tanışmamız dilegiyle.sohbet odasında görüşebiliriz.mutlu yarınlara
 

melek_savas

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağustos 2006
Mesajlar
42
Emoji Skoru
0
evet denge gazetesini biliyorum, aileniz mi sahibi. siz izmirin neresindesiniz.
 

_holy_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Mart 2009
Mesajlar
35
Emoji Skoru
0
meraba bende osmaniyeliyim. ama orda yaşamadım hiç 4-5 kere gitmişliğim var.
 
Yukarı Alt