1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Pap Smear Testi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve EU1 tarafından 3 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  PAP SMEAR TESTİ
  1940 lardan bu yana, rahim boynu kanseri olan kadınlarda ölüm oranı yüzde 70 azaldı. Bunun en önemli nedeni, kadınların çoğunun PAP Smear testi ile taranmasıdır. Tamamen yanılmaz bir yöntem olmasa da, bu test rahim boynu kanserinin yüzde 95 ini ortaya çıkarır.

  Daha önemlisi, bunları çıplak gözle görülemeyecek, ama tedavi edilebilecek ve hemen hemen her zaman iyileşebilecek bir safhadayken ortaya çıkarır. PAP Smear testi bazen bir endometrial kanser veya yumurtalık kanserinin varlığını da gösterebilir.

  İlk PAP Smear test, cinsel ilişkiye başladıktan hemen sonra, ikincisi bir yıl sonra yapılmalıdır. İkisinin sonucu da normalse, ondan sonraki smear testlerinizi doktorunuzla kararlaştıracağınız aralıklarla yaptırabilirsiniz. Ancak yüksek risk grubuna giriyorsanız, yılda bir defa test yaptırmanız şarttır. Yüksek risk grubuna girenler; cinsel ilişkiye 18 yaşından küçük başlamış, birçok kişiyle cinsel ilişkide bulunmuş, herpes ve sigil gibi cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık geçirmiş olan kadınlardır. PAP Smear testi yaptırmayı 60 yaşına geldiğinizde (ve 60 ıncı yaş gününüzden itibaren iki defa normal smear sonucu almışsanız) bırakabilirsiniz.

  Eğer anneniz size hamileyken DES denilen sentetik östrojen aldıysa yüksek risk grubuna dahilsiniz demektir. 14 yaşından başlayarak (hatta daha erken adet görmüşseniz daha önce) yılda en az bir defa smear testi yaptırmanız gereklidir.

  Rahim boynunun büyük bir bölümüne yayılmış ve rahime atlamış olan bir kanserde radikal histerektomi yapılır. Doktor rahimi (rahim boynuyla birlikte), vajinanın üst kısmını, etraftaki dokuların bir bölümünü, lenf düğümlerini ve fallop tüplerini alır, ancak genç kadınlarda yumurtalıklardan biri veya her ikisi de yerinde bırakılır. Sonra radioterapi uygulanır. Lenf düğümlerine yapılan biopsi, kanserin yayılmış olduğunu gösterirse kemoterapi de yapılabilir.
  __________________
   
 2. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  12.611
  Beğenildi:
  3.372
  Ödül Puanları:
  413
  bizi aydınlattığın için teşekkürler
   
 4. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. mesure

  mesure Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  757
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Teşekkürler sıla,evet bu testin önemini duymuştum her kadının senede bir kere yaptırması şartmış.
   
 6. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. sarxix papatya

  sarxix papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.556
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  saol canım.yaptırmak lazım ama ertelıyoruz ıste.
   
 8. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  valla bn yaptırdım saglık ertelenmeye gelmez kızlar zaten acısız bir işlem korkulacak bişey degil
   
 10. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. mavisu34

  mavisu34 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  canım verdiğin bilğiler için teşekkürler dr fobisi olan ben bile yaptırıyorum bu testi hanımlar yılda 1 kez yaptırın lütfen kanser vakfında kanser haftasında ücretsiz yaptırabilirsiniz.
   
 12. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  bende sana cok tesekkur ederım canm bılgılendırdıgın ıcın bılgı paylaştıkca guzeldır degılmı sevgıyle kall:1hug:
   
 14. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 15. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  bende sıze cok tesekkur ederım yorumlarınızave katılımınıza muckkss bıtanemma.s.
   
 16. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 17. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  ben cok tesekkur ederım canm bılgıpaylastıkca faydalı ve guzel muckkss
   
 18. 16 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : EU1
 19. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  33
  Ödül Puanları:
  198
  SMEAR TESTİ

  [​IMG]


  Smear testi ('Smir' olarak okunur) ; (rahim ağzından) ince yayma, sürüntü alma gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu testteki amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin erken tanınmasıdır. Son yıllarda jinekolojik muayenelerin rutin bir parçası haline gelmiştir.


  Vücut dokularının sürekli yenilenmesi nedeniyle kaçınılmaz olarak yüzeylerden hücreler dökülmektedir. Bu dökülen hücrelerin toplanıp özel işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenmesine "sitolojik inceleme (hücresel inceleme)" denir.

  Sitolojik inceleme işlemin en etkili uygulandığı alan rahim ağzından (serviksten) alınan örneklerdir. Servikal hücrelerin bu şekilde toplanması işlemine "smear" (yayma, sürüntü) adı verilir.

  Smear testi ilk kez 1930'lu yıllarda Yunanlı bilim adamı "George Papanicolaou" tarafından uygulandığı için onun ismine ithafen "PAP Smear" olarak da adlandırılmaktadır.

  Smear testinin önemi nedir?
  Kadın üreme sistemine ait kanserler arasında ikinci sıklıkta görülen serviks kanseri erken dönemde yakalandığında tam şifa ile sonuçlanan bir durumdur.

  Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminden sonra ortaya çıkar. Şikayetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmıştır. İşte bu nedenle kanserleri erken dönemde tanımlamak için çeşitli testler geliştirilmiştir.

  Serviks kanseri'nin erken tanısındaki en önemli test smear testidir.

  Smear ile alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser veya kanser öncüsü hücrelerin olup olmadığı araştırılır.

  Sürüntü nasıl alınır?
  Smear alınması son derece basit ve ağrısız bir yöntemdir. Jinekolojik muayene esnasında vajinaya "spekulum" denilen bir alet takıldıktan sonra serviks görülür hale getirilir.

  [​IMG]

  Jinekolojik muayenelerde sıklıkla kullanılan "spekulm aleti"​

  Herhangi bir kanama olmadığından emin olunduktan sonra plastik bir "spatul" ya da "fırça" vasıtası ile serviksten vajinaya dökülen hücreler toplanır. Ayrıca yine bu fırça vasıtası ile rahim ağzından bir sürüntü alınır.

  [​IMG] [​IMG]

  Smear testinde kullanılan değişik aparatlar​

  Alınan bu materyal bir "lam" adı verilen cam parçası üzerine ince şekilde yayılarak alkol veya saç spreyi sıkılarak sabitlenir (fiske edilir). Buna "ince yayma" adı verilir.

  [​IMG]


  Spatul (tahta aparat) ile alınan sürüntünün lam üzerine yayılması​

  Fırça üzerine bulaşmış olan mukus salgıları uzaklaştırdığı için inceleme daha kolay ve sağlıklı olmaktadır.

  Fiksasyonun örnek alındıktan hemen sonra yapılmaması hücresel şekillerin bozulmasına ve kurumasına yol açar. Bu da değerlendirmede hatalara neden olabilir.

  Uygun şekilde hazırlanan lam üzerindeki bu preparat patoloji uzmanına gönderilir. Patolog preparatı incelerken hasta hakkında bazı bilgilere gerek duyar. Bunlar;

  Hastanın yaşı
  Hastanın şikayetleri
  Son adet tarihi ve adetlerinin düzeni
  Gebelik olup olmadığı, önceden kaç gebeliğinin olduğu
  Hormonal ilaç kullanıp kullanmadığı
  Rahim içi araç (spiral) kullanıp kullanmadığı
  Smear’in ne amaçla istendiği ve klinik ön tanıdır.

  Bu bilgiler pataloji uzmanının tanısını kolaylaştırır ve şüphede kaldığı durumlarda daha kolay karar vermesine yardımcı olur.
  Patolog kendisine gelen prepratı bir takım kimyasal maddeler ile muamele eder (boyar) ve ışık mikroskopu altında inceleyerek tanısını koyar. Smear sonucunun alınması 1-2 gün sürebilir.

  Smear alınırken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, rahim ağzını rahim boşluğuna bağlayan kanaldan ve vajinadan ayrı ayrı örneklerin alınmasıdır.

  Smear oldukça etkili bir tarama yöntemidir. Bu sayede anormal hücreler son derece erken dönemlerde saptanmakta ve uygun tedavi yöntemleri ile ilerlemiş kansere doğru gidişleri engellenebilmektedir.

  A.B.D. de yapılan bir çalışmada smear testinin yaygın kullanımı sonucu serviks kanserinden ölümlerin %72 oranında azaldığı saptanmıştır.
  Smear testi ayrıca kadının hormonal durumu ve enfeksiyonlar hakkında bilgi verdiği gibi kanser tedavisi sonrası nükslerin erken tespitinde de önemli rol oynar.

  Kimler smear testi ile taranmalıdır?
  Serviks kanseri sık rastlanan kanserlerden biri olduğuna ve tarama sayesinde hastalık ve buna bağlı ölümlerde yüksek oranda azalma saptandığına göre bütün kadınlar smear testi ile taranmalıdır.

  Ancak burada herkesi aynı sıklıkta taramadan geçirmenin mantıksız olacağı aşikardır. Bu nedenle taramaya kaç yaşında başlanması gerektiği ve kimlerin hangi sıklıkta tarama işleminden geçirilmesinin uygun olacağı konusunda araştırmalar yapılmış ve serviks kanseri açısından yüksek ve düşük riskli kişilerin tespit edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

  Eskiden taramaya başlamak için 35 yaş kritik nokta olarak kabul edilmekteyken 1988 yılında Amerikan Kanser Derneği kadınları yüksek ve düşük riskli olarak iki sınıfa ayırmayı ve tarama şeklini belirlemeyi kabul etmiştir.

  Yaş olarak da 35 yaş değil cinsel yaşantının başladığı zamanı esas almak gerektiğini vurgulamıştır.

  Serviks kanserleri açısından yüksek riskli grup;
  Sigara kullanan
  Poligamik (çok eşli) kadınlar
  İlk cinsel tecrübesini genç yaşlarda yaşayanlar
  Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu taşıyanlar
  Doğum kontrol hapı kullananlardır.

  İLK TARAMA 18 yaşında veya cinsel aktivitenin başlangıcında

  Yüksek risk grubunda Yılda bir
  Düşük Risk
  grubunda İlk 3 yıl yılda bir defa daha sonra 3 yılda bir.
  Kanser tedavisini takiben İlk 2 yıl 3 ayda bir
  3 yıl 6 ayda bir
  sonra yılda bir


  Smearde neler görülür?

  Serviko vajinal smear alınarak hazırlanan preparatlarda hastanın hücresel durumu, hormonal durumu ve mikrobiyolojik durumu değerlendirilebilir.

  Smear preparatlarında bulunan elemanlar servikal ve vajinal hücreler, bakteriler, trikomanonas, candida gibi vajinal enfeksiyon etkenleri, kan elemanları ve spermler bulunabilir.

  Servikal ve vajinal hücrelerin yapısı kanser ve kanser öncülü lezyonlar hakkında bilgi verirken bu hücre türlerinin sayısı hormonal durumu yansıtır. Dolayısı ile üreme çağındaki ve menopoz dönemindeki kadınlardan alınan smear görüntüleri birbirlerinden farklıdır.

  Değerlendirme nasıl yapılır?
  Smear testinin sonuçları birkaç değişik ekol şeklinde sınıflanmaktadır. En sık "Papanicolaou Sınıflaması" kullanılır.
  Son yıllarda bu sınıflamaya göre çok daha detaylı olan "Bethesda Sınıflaması" popülarite kazanmaktadır.
  PAP sınıflaması şu şekildedir;

  Klas 1 Normal, atipik hücre yok
  Klas 2 Negatif. Selim bazı hücre değişiklikleri (örneğin enfeksiyon)
  Klas 3 Şüpheli. Kesin olarak kanser hücresi olmayan anormal hücreler
  Klas 4 Zayıf pozitif. Büyük olasılıkla habis hücreler
  Klas 5 Kuvvetli pozitif. Tartışmasız habis hücreler

  Direkt mikroskopi incelemesinde vajinit yapan etkenlerin görülmesi enfeksiyon tanısına oldukça yardımcı olur. Ancak özellikle trikomonas enfeksiyonlarında hatalı olarak habis tanısı konabilir.

  1991 yılında Bethesda sınıflaması yeniden modifiye edilmiştir. Giderek yaygınlık kazanan bu sınıflamaya göre smear testi bir tanı aracı değil sadece tıbbi bir konsültasyondur.


  Bethesda Sınıflaması

  Yeterlilik  Yeterli, Sınırlı, Yetersiz  Tanımlama

  Normal
  Benign (iyi huylu)
  Epitel hücre anomalisi
  ASCUS (önemi bilinmeyen atipik hücreler)
  LSIL (düşük dereceli lezyon)
  HSIL (yüksek dereceli lezyon)
  Glandular hücre anomalisi
  AGUS (atipik glanduler hucreler)
  Adenokarsinom (kanser)
  Anormal smear varlığında sıklıkla rapor edilen tanımlama "servikal intraepitheliyal neoplazi"dir. Kısaca CIN olarak tanımlanan bu bulgu Papanicolaou sınıflamasında klas 3'ün alt gruplarıdır. CIN 1 hafif, CIN2 orta, CIN 3 ise şiddetli dispalaziyi tanımlar.

  Bethesda sınıflamasına göre ise CIN 1 LSIL'e, CIN 2 ve 3 ise HSIL'e eşittir.

  Raporda, hazırlanan preparatın ve bu preparatta bulunan hücre sayısının sitolojik tanı için yeterli olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir.

  İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır. Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

  Gebelikte smear yapılabilir mi?
  İdeal olan hamile kalmaya karar verildiğinde genel bir muayeneden geçmek ve bu aşamada smear testini yaptırmaktır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilk hamilelik kontrolünde doktorunuz size en son smear testinizi ne zaman yaptırdığınızı soracaktır.

  Eğer arada geçen süre uzunsa smear testinizi yapacaktır. Hamilelikte PAP smear yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

  Ayrıca gebelik bir kişide ileri yaşlarda görülebilecek rahim, meme ve yumurtalık kanserlerini azaltmakla birlikte rahim ağzı (servix) kanserleri'ni arttırmaktadır. Bu yüzden çoğu hekim tarafından gebeliğin ilk üç ayı içinde rutin smear testi uygulanmaktadır.


  İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar
  Smear alınmasından önce 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunulmaması sonuçların daha güvenilir olmasına yardımcı olur.

  Smear alınmasından önce en az 72 saat süre ile herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır.

  Test için en ideal zaman son adet kanamasından 10 gün sonrasıdır.

  Kanama varlığında adet kanaması gibi çok miktarda değilse smear alınabilir.

  Önemli olan noktalardan birisi de smear'ı değerlendirecek olan patoloğun özellikle bu konuda deneyimli olmasıdır.

  Güvenilirliği nasıldır?
  Smear taramasında yanlış negatif oranı yaklaşık %25'dir. Yani klinik olarak habaset (kötü) olduğu halde smear'ın normal çıkması olasılığı %25'dir. Burada smearın alınış tekniğindeki hatalardan patoloğun deneyimine kadar pek çok faktör rol oynar.