Parmak Çıtlatmak

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.286
Emoji Skoru
52
Yaş
41
Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket yeteneğini artırır. Kuşkusuz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir.

Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bunu alışkanlık biçimini getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır.
 

ppapatya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Temmuz 2008
Mesajlar
528
Emoji Skoru
4
ben bunu hep yapıyorum yaa sadece parmaklarım değil belim boynum bileklerim omuzlarım bazen bacaklarım bile her yerim çıtır çıtır ama yapmayıncada çok kötü oluyorum :KK43:
 

derdilay

A Ş K
Kayıtlı Üye
Katılım
2 Eylül 2008
Mesajlar
134
Emoji Skoru
0
Yaş
40
ewet bende bılıyorum zararını ama benımde nerdeyse heryerım cıtır cıtır degıl kut kuüt kütlüyo (^_^)ayak bılegım ,ayak parmagım,dızlerım,parmaklarım, el ve bıleklerım nasıl vazgeccem bılmıyorum.yapmadım mı sankı agrıyoor.alıstım sanırım.
 

nuray_dyn

mucizem 2 yaşında
Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ocak 2008
Mesajlar
746
Emoji Skoru
2
Yaş
42
bu konuda yanlız olmadığımı bilmek güzel ama en doğrusu bu alışkanlıktan kurtulmak galiba.şu anda pc nin karşısında bile kimbilir kaç defa çıtlattım parmaklarımı.sanki çıtlatmadığımda parmaklarım geriliyo ve hareketlerimi kısıtlıyor.bu benim için nefes almak gibi bir ihtiyaç sanki çoğu zaman farkında bile olmuyorum bunu yaparken.
 

bicirkiz

Canıma can katan canımsın...
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Nisan 2008
Mesajlar
1.424
Emoji Skoru
16
parmaka çıtlatmak ilerde ellerde belirgin titremeye neden oluyor..lütfen çevrenizde varsa gözlemleyiniz sonucunu...
 

_Satenay_x

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
122
Emoji Skoru
1
Yaş
46
Off ya bu alışkanlık bende de var ve yaklaşık 1 ay önce orta parmağımın eklem yerinden incittim. Artık nasıl yüklendiysem çıtlatıcam diye... Ama ben alışkanlığımdan vazgeçemediğimden daha doğrusu farkında olmadan yaptığımdan bir türlü ağrısı ve acısı geçmiyor...:KK43:(((
 
Y

yakamoz_16

Ziyaretçi
ya aynı şey bende de var kızlar.parmaklarım özellkle sınavdan çıktıktan sonra sırtım boynum.:KK43: ztn boyun düzleşmesi var bnde fizik tedavi de gördm doktor da çok kızdı boynunu kütletme sakın diye:KK43:
 

kxoxpxuxk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Ekim 2007
Mesajlar
133
Emoji Skoru
4
Yaş
31
bende sürekli ellerimi cıtlatıyorum ve artık parmaklarım cok ağrıyo :KK43:
 
Yukarı Alt