1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz - Bilgi/Tecrübe

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nevbahar tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  348
  Merhabalar;

  Burada ki çoğu kişi geçtiğimiz ay başıma gelen acı olayı biliyor. Petshop’ta 4 ay bir avuç kafes içerisinde hapsedilen ve hasta olduğu halde tedavi edilmeyen bir kedi yavrusunu oradan kurtarıp tüm tedavilere başlamamıza rağmen meleğimi ellerimin içinde kaybettim. Artık geç kalınmıştı kurtaramamıştık.

  ışte o zaman araştırmaya başladım. Aslında veterinerimin beni bilgilendirmesi ve yönlendirmesi ile yapabileceklerimi öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Zira bir hayvan sahibi olmanız gerekmiyor bir petshop’ta hasta ve/veya kötü koşullarda bakılan bir hayvan olduğunu gördüğünüz an bile şikâyet ve ihbarda bulunabilirsiniz. Bu aynı zamanda işini doğru yapmayan veterinerler içinde geçerli.

  Bilmeyenler aşağıda ki mesajlardan yaşadıklarım ve ihbar/şikâyet sürecini nasıl geçirdiğimi okuyabilirler.

  http://www.kadinlarkulubu.com/5101758-mesaj1.html

  http://www.kadinlarkulubu.com/5143263-mesaj53.html

  Türkiye’de petshop ruhsatı almak için öncelikle mutlaka petshopa bağlı bir veteriner olması gerekiyor. Bu bağlı veteriner her hafta orada duran hayvanların kontrollerini yapıp gerekli evraklarını doldurmalı ve zamanı gelen aşıları yapmalıdır. Bu kanun maddesi içinde de yer almaktadır.

  1 – Petshoptan, bir evcil alıyorsanız size tüm raporlarını ve karnesini vermek zorundalar.

  Eğer evcili oradan aldığınızı varsayarsam gelelim şikâyet ve ihbar sürecinin işleyişine;

  1 – Evcilinize ait olan faturanız, evcilin karnesi yapılan aşıları ve veterinerden duruma ilişkin raporu(Oradan hastalıklı alındığına dair)

  2 – Tüm evraklarınızla beraber ıl Tarım Müdürlüğüne gidiyorsunuz bir de dilekçe yazıyorsunuz. Yalnız dilekçenizde mutlaka “Olayın tespiti ve petshopun ruhsatının iptaline” ibaresini kullanmanızı öneriyorum zira siz belirtmezseniz kurum bunun üstüne gitmiyor.

  3 – ıl Tarım Müdürlüğü sizi Çevre ıl Müdürlüğü’ne yönlendirecektir ama bu laflara kanmayın ve üsteleyin. Zira aslında denetim yetkisi bulunmasına rağmen ıl Çevre Müdürlüğü Petshop denetimleri ile ilgilenmiyor. Bunun nedeni ise Devlet’in yıllardır ıl Çevre Müdürlüklerine Denetmen Veteriner Hekim atamamasıdır.

  4 – Dilekçenizi verdikten sonra ıl Tarım Müdürlüğü size bilgi-takip numarası verecek ve bu numara sayesinde denetim sonucunu bizzat öğreneceksiniz aksi halde size hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar.

  Gelelim, evcil almasanız da uygusuz koşullarda tutulan petshopları nasıl ihbar ve şikâyet edeceğinize. Bu kısım çok önemli çünkü hepimizi ilgilendiriyor. Zira bir canın o küçük kafeslerde acı çekmesine kaçımız dayanabiliriz ki!

  1 – Petshop’ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen ıl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

  Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor. Petshop’ta ki tüm hayvanların sağlıkları ve gerekli evrakların düzenleniş şekline hatta petshopa bağlı veterinerin işini düzgün yapıp yapmadığına kadar irdeleniyor.

  2 – ıl Çevre Müdürlüğü’nü de arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Eğer ki size bu konunun kendi alanlarına girmediklerini ifade etmeye çalışırlarsa, kanun maddesinde kendilerinin de yetkisi olduğunu ve bu konuda gerekli denetimi gerçekleştirmezlerse şikâyette bulunacağınızı söyleyebilirsiniz.

  Kendi tecrübelerim ile kazandığım ayrıntıları sizlerle de paylaşayım:

  - ıl Tarım ya da ıl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size “A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın” diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

  Ve lütfen ama lütfen bu tarz olaylar ile karşılaştığınız da duyarsız kalmayın. Bir can kurtarmaya bir adımda siz atın. Çok zor değil bir telefon ile ihbar etmek.

  Ayrıca petshoplardan hayvan almamaya özen gösterin lütfen. Evet, kimimiz çok zor durumda kalan yavruları alıyoruz buna bende karşı değilim asla! Ama evde beslemek için hadi gidip de alalım diyorsanız sokakta binlercesi sizi bekliyor. Bir sıcak yemek bir sıcak yatak ve bir sevgi için ayaklarına kapacak binlerce evcil. Ve en önemlisi bakamayacaksanız evinize bir evcil sokmayın zira yanlışlıkla sizin iyi biri olduğunuzu sanıp size güvenecek ve siz onu sokağa attığınız da bir cana kıymış olacaksınız.

  ıl Tarım Müdürlüğünün ve ıl Çevre Müdürlüğünün site adreslerini veriyorum oradan ilinizde ki Müdürlüğün telefon bilgilerini alabilirsiniz.

  Çevre ve Orman Bakanlığı Sitesi

  T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

  ıl Çevre Müdürlüklerinin ıletişim ve Telefon Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

  T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı :: Linkler :.

  ıl Tarım Müdürlüğü Sitesi

  T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

  ıl Tarım Müdürlüklerinin ıletişim ve Telefon Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

  ıl Müdürlüklerinin ıletişim Bilgileri

  ıl Tarım Müdürlüğünde denetmek veteriner hekim yok derlerse size, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden biri ile görüşmek istiyorum diyebilirsiniz. Onlar da ilgileniyorlar.

  Hepinize duyarlı ve bol evcilli günler dilerim.
   
  Son düzenleme: 15 Nisan 2009
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 3. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  çok bilgilendirici ve yararlı bir paylaşım olmuş nev'im
  sık kullanılanlara ekledim,sonra daha detaylıca okuycam,verdiğin linklere bakıcam mutlaka

  yaşadığımız her yıkım bize yeni deneyimler kazandırıyor işte:çok üzgünüm:
  dilerim ki bir daha kimse asla böyle birşey yaşamaz ama
  bu tür acı olaylara şahit olduğumuzda artık nasıl davranmamız,neler yapmamız gerektiğini biliyoruz en azından.... sayende:1hug:
  tekrar başın sağolsun
  çok öpüyorum seniŞeniz
   
 4. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 5. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  348
  Teşekkür ederim Talin'cim.

  Bu tür bir durumla karşılaştığınız da ben her daim yanınızda olup tüm desteğimi vereceğimden kuşkunuz olmasın.

  Bizler susup onlar cana kıydıkça onlar ticarete döktükçe bu böyle gidecek.

  En azından bu tür uygusuz koşullar görülen yerler ihbar edilirse yavaş yavaş doğru çalışmaya başlarlar.

  Ve minik bir not daha;

  Evcillerinize alacağınız mamalar ve sarf malzemeler için her daim hayvan satmayan petshopları tercih edin eğer çevrenizde bu tür bir yer yok ise internetten satın alın, o petshoplara göz açtırmayalım.
   
 6. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 7. azelya55

  azelya55 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  7.116
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  Çok uğraşmışsın bu konu için.Öncelikle kimsenin düşünemediği birşeyi düşünmemizi sağladığın için teşekkür ediyorum.
  İkincisi petshop çılgınlığının sona ermesini isteyenlerdenim.
  Petshop yerine barınaklardan, olmadı sokaklardan sahiplenilmesi taraftarıyım.Ya o kadar kişi tanıyorum, petshoptan aldıkları canlılar hep hasta, hep tedavi olmaları gerekiyordu.Çok üzücü bir durum.Hem sattıkları evcil için tonla para alıyorlar, hem de ailesine kavuşana kadar bakımını yapamıyorlar.:eek:klava:
   
 8. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 9. yorgun savaxsxçxix

  yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.562
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  arkadaşlar, bence üzerimize düşen, yukarıdaki mesajdan alıntılar yaparak e-posta yolu ile tanıdıklarımızı da bilgilendirmek.
   
 10. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 11. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Yönetici Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  11.957
  Beğenildi:
  14.347
  Ödül Puanları:
  488
  nevkuşum harikasın... Şeniz :asigim:
  Ellerine sağlık..

  Çok güzel bir noktaya değinmişsin.. Evcilimiz yoksa bile, karşımıza çıkan her petshopa göz gezdirip, ne yazık ki teşhire (!) sunulmuş hayvancıklara göz ucuyla bakabilir ve iyi bakılmadığına kanaat getirdiğimizde, sıcacık evimize dönüp, telefonumuza sarılabiliriz..

  Yani en azından..

  Tekrar teşekkürler bilgilendirme için.. a.s.
   
 12. 24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 13. aaslikose

  aaslikose Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.. Bende kocaelide yaşıyorum ve benimde bi köpeğim var ve benim için çok değerli.. Analya ya gezmeye gittim ve ordaki petshoplarda gördüklerime inanamadım.. Çok kötü durumda köpekler vardı ve o halde hayvancıkları yüklü bi fiyata satıyorlardı.. O zaman ne yapmam gerektiğini bilmiyordum ama şimdi yazdıklarından sonra ihbarda bulunacağım bende.. Sence ilk önce nereyi arayım ve nasıl bir şekilde konuşmam gerek bilgi verirsen çok sevinirim...
   
 14. 24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 15. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  348


  1 – Petshop’ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen İl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

  Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor. Petshop’ta ki tüm hayvanların sağlıkları ve gerekli evrakların düzenleniş şekline hatta petshopa bağlı veterinerin işini düzgün yapıp yapmadığına kadar irdeleniyor.

  Kendi tecrübelerim ile kazandığım ayrıntıları sizlerle de paylaşayım:

  - İl Tarım ya da İl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size “A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın” diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

  Yazımın içinde bahsetmiştim canıma.s.
   
 16. 24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 17. aaslikose

  aaslikose Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
   
 18. 14 Mart 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 19. irem107

  irem107 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  burda bu yazıyı görünce bende kendi başımdan geçen bi olayı paylaşmak istedim. 2 sene önce kadiköyde bulunan çok büyük bir petshoptan (isim vermek yasak olabilir die isim vermiyorum ) bi köpek aldım.aldığım yerden bana karne verdiler ve bi sözleşme imzalattılar anlaşmalı olduğumuz veterinere gitmek zorundasınız dediler. başka veterinere gidemezsiniz dediler.ve 2 sene önce 1 buçuk milyara aldım oğlumu :S(keşke hayatta olsaydıda daha çok para harcasaydım ama nası bi ticaret olduğunu anlayın die yazıorum) ewe getirdiğim ilk gün öksürüyoddu aradım bişey olmaz eve alışma sürecinde olur dediler.o hafta anlaşmalı olduları veterinere götürdüm ilk aşısını yaptılar ama oğlumun öksürüğü hiç geçmedi.senağlamasonra oğlum o hafta kusmaya başladı hemen anlaşmalı olduğu veterinere götürdük. tahlil yaptılar bişeyi yok dediler ama serumda bağladılar. 3 gün serum vericez dediler sabahları götürüp akşamları evime getiriyodum. çok fazla uzatmak istemiyorum sonuç olarak 1 hafta sağlıklı olarak evde 1 haftada hasta olarak hayatını geçirdi ve 2 hafta sonunda öldü.senağlamasonra öğrendikki bize hastalıklı olarak satmışlar .:mymeka: bişey olmaz hayvan bu yenisini verelim dediler tabiki kabul etmedim. ve başladım araştırmaya. oraya bişey yapmalıydım insanlar ordan hayvan alıp üzülmemeliydi. :mymeka: bütün gazetelere telefon açtım yazı gönderdim. ilgilenmediler. sonra ankara hayvan hakları derneklerini aradım fakslar çektim. böle olaylar çok oluyo engelleyemiyoruz çok şikayet geliyo deyip gene ilgilenmediler. nereye başvurduysam hiçkimse hiçbirşey yapmadı. bu arada şunuda sölemeliyimki anlaşmalı oldukları veteriner meğersem oranın sahibiymiş orda tam bi ticaret dönüyomuş. ne olur ama ne olur petshoptan hayvan almayalım benim için çok acı bi tecrübe oldu bu.senağlama birsürü insana bunu duyrmak için çoğu forumada yazdım. ve ben oğlum için hiçbirşey yapamadım. 2 hafta içinde oğlum gitti. biri bu ticarete dıur desin artık...
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2009