Postis Kullaniyor musunuz ?Bunu Okuyun bir daha kullanmayacaksiniz!

E

EU1

Ziyaretçi
Tüm dünyada kadınların saçlarına postiş takması moda oldu. Peki postiş saçlar nasıl elde ediliyor hiç düşündünüz mü? Ya da güzellik için buna değer mi? Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Son yıllarda tüm dünyada kadınlar postişle, yani takma saçla "güzelleşiyor." Birçok kadın için, fiyatı 250-1500 YTL arasında değişen postişlerin güvendikleri bir kuaförden gelmesi yeterli... Oysa bunları hazırlamak için, Hintli genç kızların ve çocukların başları zorla tıraş ediliyor

Son yıllarda tüm dünyada kadınlar postişle, yani takma saçla "güzelleşiyor." Birçok kadın için, fiyatı 250-1500 YTL arasında değişen postişlerin güvendikleri bir kuaförden gelmesi yeterli... Oysa bunları hazırlamak için, Hintli genç kızların ve çocukların başları zorla tıraş ediliyor.

Hindistan'daki Tirupati Tapınağı'nın önünde sabahın ilk saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşuyor. Her yıl burayı ziyaret eden 20 milyon Hindu, Tanrı Vişnu'nun heykelini görmek için ağlayarak bekliyor. Kadınlar ise bu kutsal ziyaret sırasında tapınaklarına katkıda bulunabilmek için daha farklı bir kuyrukta...

Onlar bellerine kadar uzayan saçlarını kökünden kazıtacak ve tapınağa hediye edecekler. Birkaç gün sonra tapınağı ziyaret eden büyük şirketler de tonlarca saçı açık artırmayla satın alacak. Aralarında Victoria Beckham gibi isimlerin de bulunduğu ünlüler ise büyük bir gururla "Tirupati saçı" taktıklarını açıklayacaklar. "Alan memnun, veren memnun" diyebilirsiniz. Ancak saç bağışlarıyla Hindistan'ın en zengin tarikat haline gelen Tirupati'nin sattığı saçlar buz dağının yalnızca görünen bölümü...

YALNIZCA YÜZDE 20'SI YASAL
Hindistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Tamu Nadu, Tirupati ve benzeri tapınaklardan satılan saçların yüzde 20'yi geçmediğini söylüyor. Peki saçların kalanı nereden geliyor?

Bir grup kadının ve çocuğun saçları "ikna edilerek" alınıyor. Mesela Chennai'daki kadınlar haftada bir köyün meydanına gelen saç toplayıcılarının yaklaştığını görünce koşarak evlerinden çıkıyor. Köy meydanında saçını biraz olsun kestiren kadınların herbirine saç tokası hediye ediliyor. Saçlarını her hafta kestirenlere ise çocuk oyuncakları hediye ediliyor. Saçlar daha sonra bir fabrikaya götürülüyor. Burada düğümleri açılıyor, temizleniyor ve öbekler halinde satışa hazır duruma getiriliyor.

BELE KADAR OLAN SAÇLAR 10 DOLAR
Ancak bazı kadınlar tercihlerini kendileri yapacak kadar şanslı değil. Birçok erkek evlerini geçindirmek için eşlerinin saçını 10 dolara satıyor. Yani bir kadının yıllarca beline kadar uzattığı saçlar yaklaşık 16 YTL'ye kökünden kazınıyor. Elbette bu kadınlar en azından fiziksel olarak saldırıya uğramıyor... The Ob-server gazetesinin küçük bir kasabada bulduğu Uma adındaki genç kız başına gelenleri şöyle anlatıyor: Bir grup adam tarafından yakalandım, ikisi beni tutarken diğeri saçlarımı kazıdı. Bu yalnızca benim başıma gelmedi. Birçok kadın sürekli tehdit ediliyor. Çeteler, saçlarını kazıtmazlarsa ailelerine zarar vereceklerini söylüyor. Üstelik köy halkı da bizi korumuyor. Saçlarımızın kesilmesine göz yumduklarında köyün büyüklerine de bir miktar para veriliyor.

"İbadeti modaya çevirme sektörü"300 milyon dolar değerinde...
Hindistan'da saç ihracatı ile ilgili herhangi bir sınırlayıcı yasa bulunmuyor. Dolayısıyla yasadışı saç toplayıcılarına davetiye çıkarılmış oluyor. Diğer yandan Hindistan'da, uygulamayı savunanların deyimiyle, "ibadeti modaya çevirme sektörü" geçen yıl 300 milyon dolar ciroya ulaştı. Hindistan nüfusunun yüzde 85'ini oluşturan Hindu'ların dini yasaları ölmeden önce saçlarını en az 1 kez kazıtmalarını gerektiriyor. Bu da saç toplayıcılarının dikkatinden kaçmıyor.

Çocuklar kaçırılıyor
Hindistan'da saç toplama geleneği önce 1960'lı yıllarda boy gösterdi. Uzun saç moda olmaya başlamıştı ve Avrupalı kadınlar postiş istiyordu. Ancak kısa sürede bunların sentetik alternatifleri üretilmeye başladı. Son yıllarda doğal saçtan yapılan postiş yeniden moda oldu.
Saç ticaretinde en masum ve en talihsiz olanlar çocuklar... Özellikle sokak çocukları bir şeker ya da oyuncak karşılığında saçlarını kazıtmaya razı oluyor. Bazı çocuklar ise küçük çeteler tarafından arka sokaklara sürükleniyor ve burada saçları kesiliyor. Bu arada Hindistan'ın büyük kentlerinde berberlerin çöplerinden de saç toplanıyor.
 

rceren

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
52
Emoji Skoru
0
Çok güzel bir konuya değinmişsin . Teşekkür ederim.

Zaten kullanmıyorum.Kullanamam. Bünye meselesi ...Ben çocukken babamda bu konuda benzer şeyler anlatmıştı. O gün korkudan faltaşı gibi açılmıştı gözlerim. Aslında hala da öyle . Başkalarının sömürülmesi ;acı çekmesi uğruna güzelleşmek aklımın ucundan bile geçmez. Kimse bu postişleri almak istemez ise ; belki o zaman kendilerine '' postiş endüstrisi '' diyen bu saç mafyası işsiz kalır. İnsanlar (özellikle de kadınlar ve çocuklar ) rahat uyku uyurlar.
 

cranky

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
15 Temmuz 2006
Mesajlar
744
Emoji Skoru
5
Yaş
34
yazık ya bende kullanmıyorum ama düşünüyordum.
 

rceren

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
52
Emoji Skoru
0
cranky 'ciğim boşver . En güzel olan,sana en çok yakışan şeyler (saç-göz rengi -ten rengi v.s.) zaten sahip olduklarındır.
 

prenses41

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
1
Emoji Skoru
0
Yaş
39
:yes: İhtiyacım yok şimdiye kadarda olmadı bundan sonrada umarım olmaz Beni beğenen böyle beğensin:smilewinkgrin:
 

yessillim

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Haziran 2007
Mesajlar
821
Emoji Skoru
185
Yaş
34
vay be inanırmısınız dah bugün düşündüm bu kadar uzun saçlararı nerden buluyolar die.. cok güzel bi konu arkadasım emeğine sağlık
 

gulsehri

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
20 Nisan 2007
Mesajlar
759
Emoji Skoru
1
Hic dusunmedim kullanmayi,insanlar insanlarin kanini emecek seyi her zaman buluyorlar maalesef.
 

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2006
Mesajlar
2.257
Emoji Skoru
11
sağol lentemm bu konuda bizleri aydınlattığın ve DUYARLILIĞIN içinnn
 

bera-berrak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Temmuz 2006
Mesajlar
467
Emoji Skoru
3
küçük kızımın saçları epeyce uzadı,bakımı çok zor ama kestirmeye de kıyamıyorum...biri akıl verdi;"postiş yaptırsam mı"diyorum , büyüdüğünde kendi saçını kullanır hiç değilse..ama kim yapar,kaça yapar bilmiyorum..bilgisi olan var mı acaba?:uhm:
 
Yukarı Alt