Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Preeklamsi - Gebelikte Yüksek Tansiyon

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Preeklamsi - Gebelikte Yüksek Tansiyon  Gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyon tüm gebelerin % 6-20’sinde görülür. Gebelikle birlikte başlayan yüksek tansiyon tedavisinde mutlak istirahat zorunlu iken, bu durum doğumla birlikte hızla düzelir.

  Dünyadaki gebeliğe bağlı anne ölümlerinin en sık nedenlerinden biri olan yüksek tansiyona, tüm gebeliklerin %6-20’sinde rastlanır. Gebelik ve yüksek tansiyon başlığı altında bir çok tıbbi durum vardır.


  Burada kadının gebe olmadan öncede var olan tansiyon yüksekliği ile gebeliğin yol açtığı yüksek tansiyon ayrımı önemlidir. Çünkü bu iki durumun klinik seyir, oluşum mekanizmaları ve tedavileri birbirinden farklıdır. Ancak bazen her ikisi bir arada da olabilir ve var olan kronik yüksek tansiyon gebelik nedeniyle kötüleşebilir.


  GEBELİKTE YÜKSEK TANSİYON SINIFLANDIRILMASI


  Gebeliğin neden olduğu yüksek tansiyon ( Preeklampsi (PE) - Eklampsi (E) )


  Kronik yüksek tansiyon ( gebelik öncesi mevcut yüksek tansiyon )


  Gebelikte akut yüksek tansiyon ile kötüleşen hipertansiyon


  Geçici yüksek tansiyon
  GEBELİKLE GELİŞEN YÜKSEK TANSİYON


  Sağlıklı bir bebek ümidiyle gebelik yaşayan her anne adyı için bu süreci, yüksek tansiyon ile karşılamak üzücü bir sürprizdir. Halk arasında tuzdan kaçınmak ile yüksek tansiyondan uzak kalınacağı düşüncesi ise oldukça yanlıştır. Çünkü burada yüksek tansiyonun gelişmesi, gebeliğin oluşturduğu yasal-immünolojik-endokrin birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Gebelikte gelişen yüksek tansiyon 20 gebelik haftasından önce izlenmez. Trofoblastik hastalıklar yada çoğul gebelik olduğunda tansiyon yüksekliği 20 haftadan önce ortaya çıkar.


  Yüksek tansiyon gebelik öncesindeki veya ilk 3 aydaki kan basıncına göre sistolik basıncın ( büyük tansiyonun ) 30mm Hg ve diastolik basıncın ( küçük tansiyon ) 15mmHg daha fazla artmasıdır. Veya en az 6 saatlik ara ile iki kez yapılan ölçümlerde kan basıncının 140/90 mmHg veya daha yüksek olmasıdır. Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da adlandırılan preeklampsi %1, eklampsi ise %0.1 oranında izlenir.


  Bu tablolarda gebelik, yüksek tansiyonu ortaya çıkartan nedenlerin başında gelir. Mevcut yüksek tansiyonu ise olumsuz etkiler. Gebelik yüksek tansiyonu, ( preeklampsi-eklampsi ) oluşması için gebelik ürününün ( plesanta ve bebek dışı dokular ) varlığı etkendir. Yazık ki gebelik öncesinde yüksek tansiyon gelişimini tahmin etme ya da önleyici yöntem yoktur. Eski tuz kısıtlayıcı diyet önerilerinin yüksek tansiyon tedavisinde yeri olmadığı anlaşılmıştır. Çünkü gebe olmayanlardaki yüksek tansiyon gelişimine tuz artışı neden olurken, gebelikte tansiyonun yükselmesi çok farklı mekanizmalarla gelişir.


  PREEKLAMPSİ-EKLAMPSİ GELİŞİMİNDE RİSK FAKTÖRLERİ


  Daha önceden çocuk doğurmamış olmak


  Ailede gebelik yüksek tansiyon hikayesi


  Şeker böbrek hastalıkları gibi diğer hastalıklar


  Çok genç ve ileri yaş gebelikleri


  Gebelikle ilgili nedenler ( çoğul gebelik gibi )


  Önceki gebeliklerde preeklampsi-eklampsi hikayesi


  Düşük sosyoekonomik durum
  ŞİDDETLİ SEYREDEN PREEKLAMPSİ TABLOSU


  En az 6 saat arayla yapılan tansiyon ölçümlerinde, büyük tansiyonun >160, küçük tansiyonun>140 mmHg olması


  24 saatlik idrarda 5 g veya daha fazla proteinin çıkması.


  İdrar miktarında azalma


  Beyin fonksiyonlarında bozulma-görme bozukluğu.


  Bulantı, kusma, mide ağrısı.


  Solunum sıkıntısı


  Pıhtılaşma hücrelerinde azalma


  Bebeklerde büyüme geriliği


  Böbrek fonksiyonlarında bozulma


  Anemi ( hemolitik )
  Eklampsi ( gebelik zehirlenmesi ), preeklampsi tablosuna şuur kaybı ile gelen kasılma ve çırpınma nöbetlerinin eklenmesidir. Eklampsi %0.5-14 arasında komplikasyonlar; beyin kanaması, körlük, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, akciğer ödemi ve iç kanamadır. Yüksek tansiyon ile karşılaştırıldığında ( çoğu kez rutin doktor takiplerindeki ölçümlerde artış izlenmesi yada ani gelen bayılma atağındaki ölçüm ), bu durum yüksek tansiyonun vücudunuzdaki kalp, karaciğer, böbrek fonksiyonlarının ne kadar bozduğunu saptayan testlerin düzenli olarak yapılmasını gerektirir. Yüksek tansiyon annede, sistematik bazı bozukluklara yol açarken bebekte en sık olarak gelişme geriliği oluşturmaktadır. Hipertansif annelerin bebekleri kilo olarak geri kalmalarına rağmen, olgunlaşmaları hızlanmaktadır. Çünkü anne karnındaki stresli ortam bebeğin dış dünya için gelişimini bilinmeyen nedenlerle hızlandırmaktadır.


  YÜKSEK TANSİYONDA TEDAVİ


  Gebelik yüksek tansiyonda en önemli adım, mutlak istirahattir. Bu bebeğe gelen kan akımınıda arttırır. Yüksek tansiyonun geliştiği gebelik haftası önemlidir. Çünkü gebeliğe bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon, gebelik bittiğinde hızla düzelir. Eğer bebek dışarı çıktığında yaşama olgunluğuna gelmişse, doğum en iyi tedavidir. Ancak bebek henüz olgunlaşmamışsa, hem bebeğe yeterince zaman kazandırmak, hem de anne adayını yüksek tansiyonun olumsuz etkilerinden korumak gerekir.
   
 2. 17 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. bigsize83

  bigsize83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.137
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  3 ay önce preeklamsi nedeniyle hastahaneye yatırıldım.7 aylık hamileydim.acilen beni ameliyata alıp bebeğimi aldılar.doktorlarım ucuz atlattığımı söylediler.ama bebeğim kurtulamadı.20 gün yaşayabildişimdi toparlanmaya çalışıyorum
   
 4. 17 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  senin adına çok üzüldüm başın sağ olsun sanada geçmiş olsun.Bende iki hamileliğimi tansiyonla geçirdim zor günler yaşadım iki oğlumda pramitüre doğdu.Şimdi sağlıkları iyi ama ben tansiyon hastası oldum on senedir ilaç kullanıyorum o yüzdende doktorlar 3. bir hamileliğin benim sonum olacağını söylüyorlar çünkü hamileliğim tansiyonumu tetikliyor.Allah hepimize şifa versin
   
 6. 17 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Nilbera canım sanada teşekkürler bu konuya değindiğin için.
   
 8. 18 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 9. bigsize83

  bigsize83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.137
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  acaba ikinci gebelikte tekrarlarmı bu hastalık.tekrar hamile kalmak istiyorum çünkü.
   
 10. 18 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 11. emcan01

  emcan01 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.661
  Beğeni:
  16
  Ödül Puanları:
  148

  canım geçmiş olsun ve başın sağolsun eltimin ilk çocuğu yüksek tansiyon nedeniyle 1 ay erken alındı ikincisindede aynı olucak diye ilk 2 ay hariç 7 ay sürekli istirahat verildi çok şükür hiçbirşey olmadı sürekli doktor kontrolü altında olmalısın
   
 12. 9 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 13. siyxoxma

  siyxoxma Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  28
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende ilk bebeğimi 7 aylık preeklamsiden kaybettim seni çok iyi anlıyorum.allah sabır versin ilk zamanlar çok zor geçiyor.ama üzülme tekrarlamıyabilir bende çok korkmuştum ama iki doğum yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım tabiki düzenli dr kontrolunde ve sık sık tansiyon ölçtürdüm.şimdi 7 yaşında ve 20 aylık iki oğlum var.umarım sende en yakın zamanda annelik duygusunu tadarsın canım kendine iyi bak.
   
 14. 10 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 15. bigsize83

  bigsize83 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.137
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  canım allah bağışlasın çocuklarını sağlıkla büyütürsün inşallah.bakalım şu anda içimde halen daha korkularım var.inşallah herşey yolunda olur:) ii dileklerin için teşekkür ederim cnm:)
   
 16. 11 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 17. bilgxuxtay

  bilgxuxtay Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben de preeklampsi nedeniyle 6 aylık bebeğimi kaybettim ben de cok korkuyorum tekrar olurmu diye.
   
 18. 12 Ocak 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 19. Alsebe

  Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.322
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  348
  Big canim gecmis olsun once..
  Benimde hamileliklerimde tansyon problemi oluyor ama hemen onlem aliyor doktorum kardialogla baglantili kontrollerim oluyor hep.15.5 kadar cikiyor tansyonum ve gunde en az 3 en fazla 8 tansyon hapi aldigim gunlerde oldu..Dinleneceksin diyor hep doktor uzanip yatacakmisim ki tansyonum dussun..Iki hamileigimdede bu problemi yasadim ama dedigim gibi doktorum sagolsun hele ikincide hemen onlem aldi basinda daha basladik haplara.
  3.'cude Allah kerim artik :))))