Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Preimplantasyon genetik tanı işlemi nedir ve hangi çiftlerde uygulanmaktadır ve ...

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Kazen tarafından 5 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  5 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  14.864
  Beğeni:
  34.207
  Ödül Puanları:
  663
  Preimplantasyon genetik tanı işlemi nedir ve hangi çiftlerde uygulanmaktadır ve avantajları nelerdir ?

  Günümüzde genetik hastalıklar gebelik sırasında veya doğumdan sonra tanımlanabilmektedir. Ancak bebekteki muhtemel genetik hastalıklar ultrasonografi, amniosentez gibi yöntemler ile gebeliğin ancak dördüncü ayında belirlenebilmekte ve ciddi bir anormallik saptanması durumunda gebelik 5. ay civarında sonlandırılmaktadır. Bu durum anne ve baba adayını psikolojik ve fiziksel olarak travmaya uğramaktadır.

  Son yıllarda genetik bilimindeki gelişmeler henüz gebelik oluşmadan, tüp bebek yöntemleriyle laboratuvar ortamında geliştirilen embriyolar üzerinde genetik inceleme yapılmasına ve seçilmiş olan sağlıklı embriyoların anne adayının rahimine yerleştirilmesine imkan tanımaktadır. Bu yönteme gebelik öncesi genetik tanı (Preimplantasyon Genetik Tanı-PGT) adı verilmektedir.

  Gebelik öncesi genetik tanı, anne ve baba adayından elde edilen yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi sonucu gelişen embriyolardan bir adet hücre alınması ile gerçekleştirilmektedir. Genetik tanı için Floresence İn Situ Hibridizasyon (FISH) veya Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) adı verilen özel yöntemler kullanılmaktadır. Doğacak bebekte monozomi veya trizomi (Down sendromu ve diğer trizomiler) gibi sayısal kromozom bozukluklarının ve tek gen hastalıklarının (Hemofili, Akdeniz anemisi, kistik fibrozis, muskuler distrofiler gibi) tanısı PGT ile mümkündür. Böylece hastalık taşımayan, sağlıklı embriyoların anne adayına transferi ile sağlıklı bebeklerin doğması sağlanmaktadır.

  Gebelik öncesi tanı:
  • Genetik veya kalıtsal bir hastalık taşıyıcılığı bulunan çiftlerde,
  • Daha önce genetik hastalığı olan çocuk veya çocuklara sahip çiftlerde,
  • HLA genotyping (doku tiplemesi) yapılması amacı ile,
  • Genetik predispozisyon gösteren hastalıkların tanımlamasında
  • Yardımcı üreme teknikleri için kabul edilmiş ileri yaş grubundaki kadınlarda (37 yaş ve üzeri),
  • Tekrarlayan erken gebelik düşükleri olan çiftlerde,
  • Çok sayıda uygulanmasına rağmen yardımcı üreme teknikleri ile gebelik elde edilememiş veya düşüklerle gebeliklerini kaybetmiş olan çiftlerde,
  • Şiddetli erkek kısırlığı ile birlikte görülen kromozom bozuklukları veya genetik hastalıklarda
   
 2. 11 Aralık 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 3. Suko

  Suko Guru Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.717
  Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  348
  Merhabalar son iki yılda üç düşük yaşadım Üçüde 6-7 haftalıkken oldu.Bu arada faktör v leiden bakıldı heterezigot olduğum ortaya çıktı.Kan pıhtılaşması varmış.Son iki hamileliğimde düşük moleküllü heparin iğnesi kullandım ama faydası olmadı zaten zor hamile kalıyorum.Sevincimiz hep yarım kalıyor:1no2: Yaz tatilinde preimplantasyon genetik tanı yaptırmayı düşünüyoruz acaba nerede yapılır Ankara'da bu işlemi uygulayan yer var mı maliyeti nedir?Bu konuda bilgisi olan varmı?Şimdiden teşekkürler:1yes2:
   
 4. 18 Aralık 2006
  Konu Sahibi : Kazen
 5. firuze

  firuze Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  10
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar merak ettiğim birşey var.bu genetik tanı tüp bebek merkezlerinde yapılıyormuş,peki diğer tüp bebek tedavilerindeki gibi çoğul gebelik olma olasılığı var mıdır acaba?
   
 6. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Kazen
 7. sdirmilli

  sdirmilli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhabaa acaba izmir de pgt yapılan tüp bebek merkezi varmı ?Araştırdığım kadarıyla yokmuş, bildiğiniz varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2008
 8. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Kazen
 9. Mizantropistt

  Mizantropistt Hayattaki tek doğrum sizsiniz... Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.405
  Beğeni:
  117
  Ödül Puanları:
  353
  merhaba ben de 4 düşük yaşadım kromozom translokasyon taşıyıcısıyım. normal yolla gebe kalabildiğim halde tüp bebek ve pgt yaptırdım. ben izmirdeyim ama pgt için ankara genart dan volkan hoca geldi ve testimi o yaptı. 9 embriyomdan 2 tanesi sağlıklı çıktı onlar transfer edildi. ikiz olma şansı da yüksekti ama benim 1 tane bebeğim tutundu bana ( inşallah hiç bırakmaz) bu yolla özürlü doğumlar düşükler büyük ölçüde engelleniyor. bu risk altında ola herkesin yaptırması gerekiyor bence. ben tüp bebek hariç pgt için 1750 ytl para verdim. sağlıklı bir çocuk doğurabilmek için allah ın izniyle buna değer. umarım hepinizi için hayırlısı olur arkadaşlar...
   
 10. 26 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Kazen
 11. EBRARIM40

  EBRARIM40 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2008
  Mesajlar:
  23
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba,ben de 2 düşük yaşadım ..3 .olarakta 3 hafta önce 22 haftalık bebeğim down sendromlu ve de fiziksel engelli olduğu için alındı..eşimle 1-2 ay sonra kromozom analizi yapılacak.Eğer sorun çıkarsa bende alman hastanesini düşünüyorum.çünkü bu test pgd yani her tüp bebek merkezinde yok.ankarada genart ta var ,alman hatanesinde var.normal yolla hamilelik olabildiği için devlet desteği yokmuş.sadece test 2000 ytl civarı tutuyor.herkes bu testi yapamıyor.kromozom bozukluğu olan çiftlere,3-4 kez düşük yapanlara ,yaşı 37 nin üzerinde olanlara ve de 5-6 defa tüp bebek denemeri tutmayanlara uygulanıyor...
  eyetkiner inşallah bebeğin hep sana tutunur,yavrunu kucağına alırsın.
   
 12. 27 Haziran 2013
  Konu Sahibi : Kazen
 13. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  14.864
  Beğeni:
  34.207
  Ödül Puanları:
  663
 14. 28 Haziran 2013
  Konu Sahibi : Kazen
 15. Akasya78

  Akasya78 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.312
  Beğeni:
  108
  Ödül Puanları:
  153