profesyonel bir dansci olmak icin altin kurallar

Kutudakalansonuykuhapi

shakespeare soneleri
Pro Üye
9 Temmuz 2012
3.886
2.156
Dans; insanoğlunun en eski davranış biçimlerinden birisi. Hatta kutsal bir ayin. İnsan hayatında bu kadar eski yer tutan bu olguyu daha zevkli, heyecanlı ve saygı dolu yaşayabilmemiz ve yaşatabilmemiz için bazı altın kuralları uygulamamız gerekmektedir;
.
1. PARTNER EDİNMEYİ UNUTUN!!!!.Yeni başlayan biriolarak dansetmeyi öğrenmek için partnere ihtiyacınızyok. Aslında dansetmeyi partnerle öğrenmek büyük birhandikaptır çünkü partnerinizin dans yeteneği ilekısıtlanırsınız.

.2. KENDİ DANSINIZ İÇİN KENDİNİZ ÇALIŞIN!!!.Yenibaşlayan biri olarak dansınızı geliştirmenin en iyiyolu ritim ve yalnız başınıza zamanlama üzerineçalışmaktır. Partneriniz olsa dahi kendi başınızaritim ve zamanlama çalışmak için zamanayırın.Partnerle çalışmak istiyorsanız partneriniziyanınıza alın ve yan yana çalışın..

3. PAYLAŞMAYI ÖĞRENİN!!!.Dans sosyal bir aktivitedir,sadece iki kişi için romantik dakikalar değildir,öyleyse partnerinizi diğer kişilerle paylaşmayıöğrenin. Dans edebildiğiniz kadar çok insanla dansedin..


4. DANS ETME İSTEĞİNİZİN ASIL NEDENİ BİLİN!!!Çoğumuzdansetmeyi yeni arkadaşlar ve olası sevgili edinmeyolu olarak görmekteyiz. Bunlar yanlış değildir, Dans camiasında tanışanve evlenen pek çok insan gördük. Fakat bunun dansıöğrenmenizin asıl nedeni olmasına izin vermeyin..Diğer yandan bu önceliğinizle ilgilenmeyenpartnerleriniz durumdan rahatsızlıkduyabilirler.Dansetmeyi ana nedeniniz yapın vediğerleri olduğunda ise bundan mutlu olun.

.5. EĞLENİN!.Son olarak eğlenmeyi unutmayın ve figürüanlamadığınızda veya hareketi yapamadığınızdakendinizi strese sokmayın. Sadece yapabileceğiniziyapın. Aldığınız haz ne kadar başarılı bir sosyaldansçı olacağınızı belirler. Doğru hareketiyapamadığında dansa küsen,yeteneksiz olduğunu düşünen,demekki buraya kadarmış diyen insanlar neleri kaçırdıklarını ilerde gördüklerinde pişman oluyorlar ve eskisinden daha zor bir toparlama süreci yaşıyorlar.Rahat olun, anlayamadığız figürleri derslerde ve pratiklerde ve hatta kursunuza extra gelerek gidermeye çalışın.Dans gecesine geldiğinizde ise herkes gibi sizde sadece eğlenin... Ve bol bol dans edin.Unutmayınki dansı sadece ders ortamında 4 duvar arasında uygulamak size istediğiniz hazzı, yüksek enerjiyi ve motivasyonu vermeyecektir.Uygun zamanlarınızda dans gecelerine gidin ve bol bol dans edin, bu size hem pratik için iyi gelecektir hemde eğlenmek için en iyi ortamı sizi sunacaktır.

6. PİST KORKUSU !Dansa yeni başlayanlar genelde dans gecelerine gittiklerinde piste çıkma korkusu yaşamaktadır.Doğru bir reaksiyon gösteriyorsunuz.İlk etapta kendinizi anlayışla karşılayın,ve dans gecesine dans etmek için gittiğinizi unutmayın.Şunu da bilin ki pistte çok iyi dans eden insanlar da sizinle aynı süreci yaşamış, aylar hatta yıllarca dans eğitimi aldıktan ve mekana sık sık gittikleri için alıştıktan sonra rahat bir davranış içine girmişlerdir.Bu nedenle Kendinizi süreçleriniz farklı olduğu için diğer dans eden kişilerle kıyaslamayın.


DİKATE ALINMASI GEREKENLER.1-Dans Derslerine ve gecelerine gelmeden önce mümkünse duş alarak,temiz ve rahat giysiler giyinmeliyiz. Çok ağır aromalar içermeyen, natural deodorantlar kullanılmalı ve özellikle terlemenin yoğun oldugu yaz aylarında deodorant veya roll on kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Ter kokumuz buna rağmen ortadan kalkmıyorsa ter kokusunu önleyen kremler kullanmalıyız. Çok terleyen bir vücut yapısına sahipsek yanımızda daima terleme durumumuza göre bir yada iki tane yedek t-shirt taşımalıyız.

2-Derslere hepimizin sağlığı açısından dışarıda giymediğimiz ayakkabı ile girmeliyiz. Dansı artık ciddi bir uğraş olarak görüyor isek mutlaka yaptığımız dansın karakterine uygun bir dans ayakkabısı yaptırmalı yada satın almamız gerekmektedir. Mümkün ise dans gecelerinde giydiğimiz dans ayakkabısı ile dans derslerinde giydiğimiz ayakkabıların hijyen ve sağlık açısından farklı olması gerekir.

3-Sağlık ve derslerin verimli geçmesi açısından minimum derslerden 45 dakika öncesinde yemek yenilmelidir. Dersleri daha rahat bir sekilde kavrayabilmemiz ve dans ettiğimiz partnerimize rahatsızlık vermememiz icin dans dersleri öncesinde alkollü içecekler içmemeliyiz. Derslere ve gecelere gelmeden önce yediğimiz ve içtiğimiz maddelerin agir kokular saçıyor olmamasina dikkat etmeli ve ders yada gece öncesinde rahatlatıcı aromalar içeren sakız yada şekerler almalıyız. Sigara eğer vazgeçemedigimiz bir alışkanlık ve yoğun kullanılmakta ise, üzerimizdeki, elimizdeki ve ağzımızdaki kokuyu giderici veya örtücü spreyler kullanmalıyız

.4-Dans çeşitlerini pratikte kulüp dansları ve salon dansları olarak ikiye ayırmakta fayda vardır. Dans ederken bulunduğumuz dans gecesinde çalan müziğin karakterine ve türüne uygun dans etmek gerekir. Eğer salon dansları yapıyorsak kulüp dansları yapılan kalabalık gecelerde diğer dans edenleri rahatsız edecek şekilde geniş kol hareketlerinden, progressive geçiş ve dönüşlerden kaçınmalıyız. Dans gecelerinde etrafımızdaki dans edenleri rahatsız etmeyecek ve zarar vermeyecek şekilde sakin ve kontrollü dans etmeli kalabalik olan dans pistinde akrobatik hareketlerden kesinlikle kaçınmaliyiz

.5-Dans gecelerine şık ve bakımlı olarak gelmek diğer dans edenlere örnek teşkil edecek olup dansın ve dans gecelerinin kalitesini yükseltecektir. Şık ve bakımlı olmak, hareketlerimize özen göstermemizi sağlayacak olup yaptığımız dansada olumlu yansıyacaktır

.6-Dans pistine elimizde içecekle ve sigara ile girmemeliyiz. Dans etmiyor ve sadece seyrediyorsak pistin içinden değil dans edenlere mani olmayacagimiz bir yerden izliyor olmalıyız. Dans pistinde anons edilmiş bir gösteri yapılıyor ise gösteriyi yapan kişilere verdikleri emekten dolayı saygılı olunmalı ve gösteri süresince piste girilmemeli yada onların konsantresini bozacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

7-Dans geceleri düzenleyen mekânlarin ticari bir unvan taşıdıklarını, ayakta kalabilmek için bizlerin yapacaklari harcamalara ihtiyaçları oldugunu unutmamalıyız. Dans, ülkemizde gelişmekte olan bir kavram olduğundan ve henüz çok sayıda kitleye ulaşamamasından kaynaklanan sebeplerle sporsor desteğinden mahrum kalmaktadır. Dolayısı ile dans ile ilgili organizasyonlara ve çağrılara bizzat katılım sağlayıp destek vererek çok sevdiğimiz bu olguyu hep birlikte yaşayarak geliştirmeliyiz.Bu maddeleri yerine getirmek dans dersleri ve geceleri sırasında partnerimize ve kendimize daha zevkli saatler yaşatacak ve dansın gelişmesine katkıda bulunarak ARANILAN BiR PARTNER olmamızı sağlayacaktır...

$Screenshot_2014-05-08-18-45-19-1.jpg $Screenshot_2014-05-08-18-44-42-1.jpg $Screenshot_2014-05-08-18-44-05-1.jpg $Screenshot_2014-05-08-18-41-47-1.jpg $Screenshot_2014-05-08-18-40-55-1.png $Screenshot_2014-05-08-18-40-24-1.jpg
 

Oyku Duru

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2014
19
0
Arkadaslar;

latin
ya da ballroom dans / damat ya da gelin dugun / nisan / soz ayakkabilarina ihtiyaci olan varsa lutfen bana adresinden yazarak haber versin.

ÇİN MALI OLMAYAN (baska ğlkelerden gelen Çin malı hiç değil)%100 TÜRK ustasının el emeği olan (atelyeyi gezebilirsiniz), %100 gerçek deriden, %100 size uygun çünkü ayağınızın ölçüsü alınarak yapılan ayakkabılar. Bir kere olsun size özel bir ayakkabınız olsun ,-) Bunu hissetmek size özel gelecek ,-)

Not: Reklam unsuru yapmamak için site ve marka adı vermedim ama bahse konu ayakkabılar zaten halihazırda ebay ve alibaba'da o müşteri kitlesine özel fiyatlarla satılmaktadır.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

edancer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2011
6
0
merhaba profesyonel dansçı olmak ile ilgili bazı şeyler yazmışsınız teorik olarak uygulanabilir ve doğruluk payı olabilecek şeyler.aslında dans kavramlara ve terimlere sığmayacak kadar geniş ve yaşamsal bir şeydir. dansın profesyoneli rakamlar ile değil hisler ve duygular ile belirlenir. ne kadar hissedebiliyor ve hissettirebiliyorsanız, o kadar profesyonel dansçısınız.
yaklaşık 17 yıldır salon dansları üzerine çalışıyorum. bundan 5-6 yıl evvel yaptığım bir arjantin gezisinde bouenos aires'te salon dansları yarışması yapan bir salaş bir gece kulübünü çok methettiler ve bir gece gittik. sahnede ilk önce iki erkek tango yapmak için yer aldı ardından sahnedeki erkeklerden biri bir bayan ile öok özel bir bachata gösterisi sergilediler. daha sonra kulüpte dans etmek isteyenler sahneye çıkarak showlarını yaptılar. o sahnede hareketlerden çok aşklar ihtiraslar kavgalar vardı ve bunu hissedebildik. işte o günden sonra profesyonel dansa bakış açım değişti.
 

Sibel Baysal

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2017
4
0
Dans kursuna başlar başlamaz ilk yaptığım bir dans ayakkabısı almaktı. Sanki dans ayakkabım olursa kendimi daha iyi hissedirim diye düşündüm.. Ve gerçekten de iyi ki almışım.. Dans için öncelikle özgüven gerekiyorsa bunu ilk sağlayan da tabbi ki kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımız. Merak edenler için epey de ucuzdu fiyatları...
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı Alt