Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak

Propolis

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve roxett tarafından 6 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  6 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : roxett
 1. roxett

  roxett Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.286
  Beğeni:
  40
  Ödül Puanları:
  108
  Arı ürünüdür

  Öncelikle arılar ölen bir canlının hem bozulacağını bilmekte ve hem de kendilerine zarar vermesini engellemek için mumyalanması gerektiğini de bilmektedirler. Ayrıca arılar bu işlemde çok özel bir madde olan "propolis"i kullanırlar. Propolisin özelliği, içinde bakteri barınamamasıdır. Yani mumyalama işi için ideal bir maddedir.

  Arıların kendilerini soğuktan ve hastalıklardan korumak için ağaç sürgünlerinden topladığı reçine karekterli bir maddedir saflaştırılarak toz hale getirilip insanların kullanımına sunulmuştur.

  1. Propolisin yapısı

  Propolis; arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15°C'da sert ve kırılgan, 30 °C'da yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre oldukça değişmekle birlikte; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır. Flavon ve flavonoidler propolise antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikler kazandıran maddelerdir. Arılar propolisi; kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımıyla boşaltılıp gerekli yerlerde kullanılır.

  2. Propolisin Kovandan Toplanması

  Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler. Buralarda biriktirilen propolis kazınarak toplanabilir. Bu şekilde elde edilen kazıma propolis temiz olmayabilir ve değişik kalıntılar içerebilir.

  Bu nedenle propolisin teknik olarak toplanmasında, çerçevelerin üstüne yerleştirilen ana arı ızgarasına benzer plastik plakalar veya kovanın ön ve arka gövde tahtalarında açılacak aralıklar kullanılır. Propolisin toplama plakasında biriktirilmesinden sonra plaka bir müddet soğuk ortamda tutulduğunda propolis el yardımıyla kolaylıkla plakadan hasat edilir ve ambalajlanır. Hasat edilen ham propolisten laboratuvarda "Yumuşak Propolis Ekstraktı" üretilir.

  3. Propolisin Kullanılma Alanları

  Propolis kovanlarda arılar tarafından; kovandaki çatlak ve patlakların kapatılmasında, çerçevelerin gerek kovan duvarlarına gerekse birbirlerine yapıştırılmasında, koloniye giren ve koloni dışına atılamayan zararlıların mumyalanıp kokuşmasının önlenmesinde, petek hücrelerinin cilalanıp parlatılmasında ve kovanın steril hale getirilmesinde kullanılır.

  Propolis tıpta da ilaç ham maddesi olarak kullanılmakta olup eski Doğu Bloğu ülkelerinde ilaç kodeksine girmiştir. Çok kuvvetli antibakteriyel, antifungal, antiviral ve anastezik etkiye sahip olduğundan Apiterapide yaygın olarak kullanılma alanı bulmuştur. Başta Japonya olmak üzere bazı ülkelerde tonlarca propolis pastil, tablet, krem,ve solüsyon gibi değişik şekillerde hastalıkların tedavisi ve genel vücut direncinin korunması ve artırılması amacıyla tüketilmektedir.


  Bayanlardaki menapoz öncesi ve sonrası kemik erimelerinde eklem romatizmalarında iltahaplı rahatsızlıklarda bayanlardaki vijinal akıntılarda ,yara, kesik ve bazı cilt hastalıklarında Mide Bağırsak yaraları tedavisinde Üst Solunum yolu rahatsızlıklarında Astım Bronşit Orta kulak iltahaplarında kötü ağız kokularında Antikanser içeriğiyle Kanser tedavilerinde etkili kapasiteye sahiptir.

  KULLANIM ŞEKLİ

  500 gram bal içerisine 10 gram propolis tozu karıştırılarak sabah aç karnına bir tatlı kaşığı alınır.

  MUHAFAZASI

  Serin ve kuru ortamda 40 derecenin altında muhafaza edilir
   
 2. 6 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : roxett
 3. esra_ist

  esra_ist Yeni Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  27
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba bende Propolisi çok araştırdım.

  Bee Propolis Web sitesinden edindiğim bilgileri size aktarmak istedim.

  $beepropolis_logo.jpg

  Propolis ham olarak yada aktarlarda öğütülerek toz haline getirilerek satılması ve kullanılması yanlış.
  Nedeni Propolisin içerisindeki Bioflavanoidler belirli işlemlerle çözülmesi gerekli toz olarak kullandığımızda bünyemiz bu Bioflavanoidler çözemiyor. Ve almış olduğumuz ham yada toz propolis posa olarak vücudumuzdan atılıyor. (Boşuna para veriyoruz)

  Bee Propolis saglık için Extract yada Tenture formlarının kullanılması gereklidir.
  Bee Propolisi Koruyucu olarak: Günlük 10 ila 20 damla alınması yeterli.

  Propolis işlem görmeden kovandan alındığı gibi gelişi güzel kullanılması ya da bilimsel olmayan ortamlarda işlem yapılması (Ögütülerek toz haline getirilmesi), işlem görmüş gibi pazarlanması (Aktar gibi), canlı organizmada fayda yerine sakınca oluşturabilmektedir. (T.C.SAMSUN VALİLİĞİ İl Tarım Müdürlüğü Dr.Semiramis KUTLUCA, Prof.Dr.Ferat GENÇ, Dr.Ali KORKMAZ)

  Kaynak:Bee Propolis
   
 4. 4 Kasım 2015
  Konu Sahibi : roxett
 5. Hasibe merve

  Hasibe merve Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2015
  Mesajlar:
  5
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  Propolis ersag şampuan bir harika kullanıyorum bitkisel urun içim çok rahat
   
 6. 10 Mart 2016
  Konu Sahibi : roxett
 7. patikli

  patikli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.268
  Beğeni:
  706
  Ödül Puanları:
  123
  hanımlar eski bir konu ama kullananlar var mı acaba?
  ben sipariş verdim yarın elimde olacak eşim ve benim için.
  kullanıpta etkisini görenler yorum lütfenEn Büyük KK
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.