Propolis

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.286
Emoji Skoru
52
Yaş
41
Arı ürünüdür

Öncelikle arılar ölen bir canlının hem bozulacağını bilmekte ve hem de kendilerine zarar vermesini engellemek için mumyalanması gerektiğini de bilmektedirler. Ayrıca arılar bu işlemde çok özel bir madde olan "propolis"i kullanırlar. Propolisin özelliği, içinde bakteri barınamamasıdır. Yani mumyalama işi için ideal bir maddedir.

Arıların kendilerini soğuktan ve hastalıklardan korumak için ağaç sürgünlerinden topladığı reçine karekterli bir maddedir saflaştırılarak toz hale getirilip insanların kullanımına sunulmuştur.

1. Propolisin yapısı

Propolis; arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15°C'da sert ve kırılgan, 30 °C'da yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre oldukça değişmekle birlikte; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır. Flavon ve flavonoidler propolise antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikler kazandıran maddelerdir. Arılar propolisi; kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımıyla boşaltılıp gerekli yerlerde kullanılır.

2. Propolisin Kovandan Toplanması

Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler. Buralarda biriktirilen propolis kazınarak toplanabilir. Bu şekilde elde edilen kazıma propolis temiz olmayabilir ve değişik kalıntılar içerebilir.

Bu nedenle propolisin teknik olarak toplanmasında, çerçevelerin üstüne yerleştirilen ana arı ızgarasına benzer plastik plakalar veya kovanın ön ve arka gövde tahtalarında açılacak aralıklar kullanılır. Propolisin toplama plakasında biriktirilmesinden sonra plaka bir müddet soğuk ortamda tutulduğunda propolis el yardımıyla kolaylıkla plakadan hasat edilir ve ambalajlanır. Hasat edilen ham propolisten laboratuvarda "Yumuşak Propolis Ekstraktı" üretilir.

3. Propolisin Kullanılma Alanları

Propolis kovanlarda arılar tarafından; kovandaki çatlak ve patlakların kapatılmasında, çerçevelerin gerek kovan duvarlarına gerekse birbirlerine yapıştırılmasında, koloniye giren ve koloni dışına atılamayan zararlıların mumyalanıp kokuşmasının önlenmesinde, petek hücrelerinin cilalanıp parlatılmasında ve kovanın steril hale getirilmesinde kullanılır.

Propolis tıpta da ilaç ham maddesi olarak kullanılmakta olup eski Doğu Bloğu ülkelerinde ilaç kodeksine girmiştir. Çok kuvvetli antibakteriyel, antifungal, antiviral ve anastezik etkiye sahip olduğundan Apiterapide yaygın olarak kullanılma alanı bulmuştur. Başta Japonya olmak üzere bazı ülkelerde tonlarca propolis pastil, tablet, krem,ve solüsyon gibi değişik şekillerde hastalıkların tedavisi ve genel vücut direncinin korunması ve artırılması amacıyla tüketilmektedir.


Bayanlardaki menapoz öncesi ve sonrası kemik erimelerinde eklem romatizmalarında iltahaplı rahatsızlıklarda bayanlardaki vijinal akıntılarda ,yara, kesik ve bazı cilt hastalıklarında Mide Bağırsak yaraları tedavisinde Üst Solunum yolu rahatsızlıklarında Astım Bronşit Orta kulak iltahaplarında kötü ağız kokularında Antikanser içeriğiyle Kanser tedavilerinde etkili kapasiteye sahiptir.

KULLANIM ŞEKLİ

500 gram bal içerisine 10 gram propolis tozu karıştırılarak sabah aç karnına bir tatlı kaşığı alınır.

MUHAFAZASI

Serin ve kuru ortamda 40 derecenin altında muhafaza edilir
 

esra_ist

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Nisan 2008
Mesajlar
27
Emoji Skoru
0
Merhaba bende Propolisi çok araştırdım.

Bee Propolis Web sitesinden edindiğim bilgileri size aktarmak istedim.

$beepropolis_logo.jpg

Propolis ham olarak yada aktarlarda öğütülerek toz haline getirilerek satılması ve kullanılması yanlış.
Nedeni Propolisin içerisindeki Bioflavanoidler belirli işlemlerle çözülmesi gerekli toz olarak kullandığımızda bünyemiz bu Bioflavanoidler çözemiyor. Ve almış olduğumuz ham yada toz propolis posa olarak vücudumuzdan atılıyor. (Boşuna para veriyoruz)

Bee Propolis saglık için Extract yada Tenture formlarının kullanılması gereklidir.
Bee Propolisi Koruyucu olarak: Günlük 10 ila 20 damla alınması yeterli.

Propolis işlem görmeden kovandan alındığı gibi gelişi güzel kullanılması ya da bilimsel olmayan ortamlarda işlem yapılması (Ögütülerek toz haline getirilmesi), işlem görmüş gibi pazarlanması (Aktar gibi), canlı organizmada fayda yerine sakınca oluşturabilmektedir. (T.C.SAMSUN VALİLİĞİ İl Tarım Müdürlüğü Dr.Semiramis KUTLUCA, Prof.Dr.Ferat GENÇ, Dr.Ali KORKMAZ)

Kaynak:Bee Propolis
 

Hasibe merve

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Kasım 2015
Mesajlar
5
Emoji Skoru
1
Yaş
40
Propolis ersag şampuan bir harika kullanıyorum bitkisel urun içim çok rahat
 

patikli

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2010
Mesajlar
1.270
Emoji Skoru
707
hanımlar eski bir konu ama kullananlar var mı acaba?
ben sipariş verdim yarın elimde olacak eşim ve benim için.
kullanıpta etkisini görenler yorum lütfenEn Büyük KK
 

bestofanka

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2018
Mesajlar
13
Emoji Skoru
5
Yaş
47
Merhaba Arkadaşlar,

Bende katkıda bulunmak istiyorum...

HPV nin propolis ile tedavisi konusunda araştırmalar yaptım.

Hem vucut direncini arttırması hemde bakteri ve virüsleri yok etmesi açısından çok etkili bir şeydir propolis.


internette arama yapınca propolisin onlarca faydasını göreceksiniz ki gerçekten mucizevi bir üründür.


Fakat hepinizin dikkatini çekmek istediğim konu ise iyi niyetinizin istismar edilmesidir.


şöyle ki ; dini hassasiyeti olan kişileri kandırmak amacıyla hiçbir faydası olmayan suyla çözülmüş propolis diye bazı ürünler satılmaktadır . bunlara kesinlikle itibar etmeyiniz. ben amatör arıcılık yapan biriyim ve kesinlikle iddia ediyorum ki propolis KESİNLİKLE su ile çözülmez....


hatta düşük dereceli alkol ile bile çözülmesi çok zordur. %70 ve üzeri dereceli alkol ile çözülmesi gerekmektedir. ben %96 dereceli tarımsal kökenli etil alkol ile bu extractı yapıyorum.


Aşağıdaki linkte propolis extratı nasıl yapılır detaylı video çekimi yaptım. propolis ve saf etil alkol temin edebilirseniz sizde kolayca bu extractı yapabilirsiniz.


Propolis extractı minimum %10 maximum %30 oranında çözelti olması gerekiyor. ben %30 oranında çözelti yapıyorum.

Kullanım konusuna gelince yetişkinlerde bağışıklık için her 10 kiloya 2 damla olacak şekilde fincana koydugunuz suya damlatarak kullanıyorsunuz. ve HPV si olan arkadaşlar sabah ve akşam Siğil üzerine birer damla damlatıyorsunuz.
hem ağız yolu ile hemde deri üstü uygulamayı siğil tamamen geçene kadar devam ettiriyorsunuz.

Örneğin ayağınızda mantar ve koku mevcut ise bu çözeltiyi ayağınıza sürerek 1 hafta gibi kısa bir sürede kurtulabiliyorsunuz. İnternette araştırdığınızda nasıl mucizevi bir ürün olduğunu göreceksiniz.

Ağız sağlığı için yatmadan önce yine yarım fincan suya 20 damla damlatarak gargara yaparsanız kullanacağınız en iyi gargara urununden daha faydalı olacaktır. Aft gibi ağız yaralarında da çok etkilidir aynı yöntem ile kullanabilirsiniz.

Çözeltinin hazırlanması için kullandığım kaynak ise minessota ünüversitesinde hazırlanmış bir makaledir.
isteyen varsa kaynağı da paylaşabilirim.

biranönce siğillerinizden kurtulmanız dileği ile...

ilave sorularınız olursa yardımcı olurum...

saygılarımla...
 

sude_kirikci

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Mayıs 2014
Mesajlar
209
Emoji Skoru
65
çok iyi olduğu söyleniyor arkadaşlar, ama pahalı birazzz, ucuz olanları da sahterymiş diye duydum karıştırılıyormuş
 

bestofanka

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2018
Mesajlar
13
Emoji Skoru
5
Yaş
47
Benim eşim hobi olarak arıcılık yapıyor, propolis tentürünü butik olarak da üretiyor, isteyen olursa yardımcı olabilirim arkadaşlar. 20 cc lik cam damlalıklarda
 

tijeen

www.tijeence.blogspot.com
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ağustos 2008
Mesajlar
3.081
Emoji Skoru
176
bende cam damlalıkta olanlardan kullanıyorum, ailece faydasını görüyoruz
netice de doğal antibiyotik :)
 

bestofanka

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2018
Mesajlar
13
Emoji Skoru
5
Yaş
47
40Propolis nedir? Faydaları nelerdir?Güncelleme: 04 Mayıs 2018 Cuma, 16:KK33:30Propolis, arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip bir ürün. Arılar bu yapışkan ürünü kovandaki mikropları yok etmek ve ailesinin sağlığını korumak için kullanıyor. Hatta yapılan araştırmalar propolisin kanser karşıtı özellikleri olduğunu göstermekte. 35140
Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında yer alıyor. Propolisi sağlığa olan yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz, doğanın değerli bir armağanı olarak da niteleyebiliriz.


Birçok ülkede yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlar, propolisin sağlık üzerindeki olumlu etkileri olduğunu kanıtlıyor. Dahası arı ürünlerinin birçok hastalığı önlediği de çarpıcı bir gerçek olarak önem kazanıyor.
Propolis nedir?
Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, -doğru işlendiği takdirde- insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.


Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Propolis hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Alerjen sınıfında bir ürün değildir. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalarda propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da ortaya konulmuştur.İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır. Propolis yani "arı tutkalı ya da arı reçinesi" sağlık açısından oldukça güçlü bir balsamdır. Hatta yapılan araştırmalar kanser karşıtı özellikleri olduğunu gösteriyor.

Arı sütü nedir?


Arı sütü ise, yine arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünüdür. Arı sütü anne sütü gibi aslında… Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşayabilmektedir. Buradan arı sütünün etkilerini çıkarmak mümkün… Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği, beyin aktivitesini geliştirici etkilerinin bulunduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, düzenli arı sütü tüketiminin ciltte kolajen sentezini arttırdığı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Arı sütü, performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Özellikle, spor öncesi kullanıldığında etkilerini bizzat kendiniz gözlemleyebilirsiniz…


Ham bal nedir?


Ham bal ise, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan doğal baldır; pastörize ve filtre edilmemiştir. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklara ısıtma işlemi, aslında bal için gerekli bir işlem değil. Yapılmasının sebebi ise balın kristalleşmesini önlemek. Halbuki balın kristalleşmesi son derece doğaldır ve önlenmesine gerek yoktur. Pastörizasyon balın içerisindeki bazı enzimlerin ve fenolik ve flavonoid yapıdaki bazı değerli bileşenlerin azalmasına neden olur; filtrasyon ise balın içerisindeki polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize ve filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallığıyla korunur. Ham bal, bu haliyle antibakteriyel aktivite gösterir. Burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Ham bal, yüksek sıcaklıklara ısıtılmadığından ve polenleri filtre edilmediğinden doğal olarak kristalleşme görülebilir. Balın kristalleşmesi tamamen doğal bir olaydır. Kristalleşmiş balın tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

HAM BAL NEDİR?
Propolis, arı sütü ve ham bal nasıl tüketilmelidir?


Propolis damla suda çözünür özellikte değildir. Bu yüzden, bal, yoğurt, pekmez veya bir parça ekmeğin üzerine damlatılarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bu ürünün özellikle kulak burun boğaz, bademcik iltihabı, mevsimsel alerji, ağız yaraları vb. durumlarda kullanımı daha etkili oluyor. Suda çözünür özelliği varsa bu özelliğinden dolayı doğrudan su, süt, meyve suyu vb. içeceklere damlatılarak tüketilebilir. Propolis kovanı nasıl koruyorsa; ürün içerisine girdiğinde de ürünü koruyor. Raf ömrü boyunca ürünlerin bozulmadan kalmasını sağlayan madde; propolis. Kahvaltılarda, öğün aralarında çocuğunuza dilediği kadar bu ürünlerden verebilirsiniz, siz kendiniz de tüketebilirsiniz.
Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?


Propolis ham halde tüketilebilir mi?

Propolis ham halde tüketilebilir özellikte değildir. Ham propolisi vücudumuz yalnızca %2 oranında sindirebilmektedir. Propolisin insan tüketimine uygun hale getirilmesi için mutlaka ekstrakte edilmesi yani özütlenmesi gereklidir. Özütleme işleminde propolisin içerisindeki balmumu vb. safsızlıklar uzaklaştırılarak propolise antioksidan, antibakteriyel vb. özellikleri kazandıran yararlı bileşenler ekstrakte edilir. Bu özütleme işleminin mutlaka uzmanlar tarafından uygun koşullarda yapılması gereklidir.


Propolisi ne sıklıkla kullanmalıyız?

Propolisin yaz kış düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında da havuzdan gelebilecek mikroplar ve klimadan kaynaklanabilecek rahatsızlıklara karşı bağışıklığımızı güçlü tutmamız gerekiyor. Her gün düzenli olarak, yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların ise 10 damla tüketmesi tavsiye edilmektedir.


Propolis kaç yaşından itibaren kullanılabilir?

6. aydan itibaren günde 1 damla ile vermeye başlayabilirsiniz. 6.aydan itibaren her ay 1 damla arttırarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Alerjisi olup olmadığını anlamak için bileğinin iç kısmına bir damla damlatıp, 15 dakika bekleyin, herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, tahriş vb. belirtiler yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz.


Bilinen zararı ya da yan etkileri var mıdır?

Bala alerjisi olmayan herkes bu ürünleri rahatlıkla tüketebilir. Propolis ve arı sütü alerjen sınıfında ürünler değildir. Yüksek alerji riski taşıyan bireyler için alerji testi önerilmektedir.Propolisin kanser türleri üzerindeki etkileri

Propolisin farklı kanser türleri üzerinde apoptosik (öldürücü) etki yaptığı birçok tıbbi yayında ortaya konuldu. İTÜ Arı Teknokent firması Bee'o propolis markasının kurucularından Aslı Elif Tanuğur'un koordine ettiği projede, İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü; Brezilya, Çin, Arjantin ve Türkiye'de üretilen propolislerin meme kanseri üzerine etkilerini araştırdı.Çalışmanın sonucunda, Türkiye'de üretilen propolis kanser hücrelerini yok ederken sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermedi. Böylece propolisin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi kanıtlanmış oldu. Bu sonuç propolisin kanser tedavisinde kullanımının son derece önemli olduğunu ortaya koydu.Propolisin yapısında yaklaşık 300 adet aktif bileşen bulunuyor ve bu bileşenler, kanserle şu şekilde mücadele ediyorlar.


· Kanser hücrelerini besleyen yeni kan damarlarının gelişimini engelliyorlar.

· Kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önlüyorlar.

· Kanser hücre bölünmesini durduruyorlar.

· Programlı hücre ölümlerini azaltıyorlar.

Ayrıca propolis, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarındaki zehrin yan etkilerini hafifletiyor.

San Diego Üniversitesi Biyoenformatik ve Tıbbi Bilişim Araştırma Merkezi'nden Dr. Seema Patel, arı reçinesi ve kanser literatürü üzerine kapsamlı bir inceleme yürüttü.

Ve laboratuvar çalışmaları ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu, propolisin şu kanser türleri üzerinde etkili olduğunu gördü:

· Beyin kanseri

· Pankreas kanseri

· Baş ve boyun kanseri

· Böbrek ve mesane kanseri

· Cilt kanseri

· Prostat kanseri

· Meme kanseri

· Kolon kanseri

· Karaciğer kanseri

· Kan kanseriArılar propolisi neden yapar?

Arılar propolisi, çam gibi daima yeşil kalan ağaçlardan reçine toplayarak yapıyorlar. Propolisi, mum taneleri ve polenlerle karıştırarak kovanlarına geri götürüyorlar. Bu yapışkan maddeyi delikleri kapamak, çatlakları doldurmak ve kovan içerisinde paneller inşa etmek için kullanıyorlar.


Ancak propolis, mimari faydadan daha fazlasına sahip. Aynı zamanda da kovanı kirlenmekten ve fare, yılan, kertenkele gibi istilacılardan koruyan antiseptik bir bariyer görevi görüyor. Hatta arı reçenesinin ismi - propolis - Yunanca'da "şehir savunması" anlamına geliyor.


Propolisin anti-mikrobiyel özellikleri, kovanı virüslerden ve bakterilerden koruyor. Yapılan araştırmalara göre arı reçinesi ile kaplı kovanlarda yaşayan arılan vücutlarında daha az bakteri bulunuyor.BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Propolisin faydaları nelerdir?

Propolisin sağladığı yararlar, yalnızca kendilerine özel de değil. Binlerce yıl boyunca bu arı tutkalı, geleneksel tıp uzmanları tarafından apse tedavisinde, yaraların iyileştirilmesinde ve enfeksiyonlarla mücadelede kullanılmış. Propolis son yıllarda özellikle kanser tedavisine olan desteği yönüyle anılan ve bu konuda binlerce üniversite araştırmasına konu olan arı ürünüdür. Arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri macuna bazı enzimlerini eklemeleriyle ortaya çıkar. Antibiyotik olmadığı halde çok yüksek antibiyotik etki gösterebilmesi ve bu etkileri sadece enfeksiyona ya da hastalıklı dokuya yöneltmesi en dikkat çekici özelliklerindendir. Propolis antiviral ve antibakteriyeldir. Diş sağlığı, deri hastalıkları, sindirim sistemi sorunlarının çözülmesine katkıları vardır. Pek çok zararlı bakteri ve mantar çeşidini engelleyici özelliktedir.


Modern tıp da arı reçinesinin sağlık açısından sunduğu birçok faydayı onaylıyor. İşte arı reçinesi üzerine yapılan 2000'den fazla araştırmanın sonucunda elde edilen birkaç veri:


1. Propolisin anti-mikrobiyal etkisi

Propolis, çok geniş bir yelpazede anti-bakteriyel özelliklere sahip. Anti-fungal ve anti-viral güçlerini de yabana atmamak gerekiyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma sonucu, diyabetik farelerde yaralara arı reçinesi solüsyonu uygulamanın iyileşme hızını artırdığı görülmüştür.

Çocuklarda ise arı reçinesinin;

· Solunum yolları enfeksiyonlarını önlediği

· Soğuk algınlığı semptomlarını hafiflettiği

· Orta kulak enfeksiyonlarını engellediği görülüyor.


2. Yanıkları iyileştirme

2002 yılında Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, propolis, hafif yanıkların iyileşmesinde etkili. Araştırmacılar arı reçinesinden yapılan bir kremi, yanık tedavisinde kullanılan bir ilaç olan gümüş sülfadiazin ile karşılaştırdılar ve sonuç olarak ikinci derece yanık tedavisinde arı reçinesinin en az bu ilaç kadar etkili olduğunu gördüler.

3. Diş çürüklerini önleme

Yunan ve Romalı doktorlar, arı reçinesini ağız dezenfektanı olarak kullanırlarmış. Modern çalışmalar da arı reçinesinin periyodontit ve diş eti iltihaplarında etkili olabileceğini gösteriyor. Yapılan birçok araştırma arı reçinesinden elde edilen özün, bakteriyel plakları ve diş çürüklerini azalttığını söylüyor. Ve hatta propolisin diş sinirlerinin, kemik ve kıkırdak dokularının yenilenmelerine yardımcı olduğunu görülüyor.

4. Parazit tedavisi

Yapılan ön çalışmalar, arı reçinesinin parazit tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Yürütülen bir araştırma kapsamında, arı reçinesi kullanan katılımcılarda, giyardiyaz parazitinin tedavi başarısının %52-60 olduğu görüldü.

5. Siğillerin yok edilmesi

3 ay boyunca farklı siğil türlerine sahip 135 hasta ile yürütülen randomize bir çalışma kapsamında, katılımcılara oral yollarla arı reçinesi, ekinezya ve plasebo verildi. Yaygın siğil türlerine sahip katılımcılarda başarı oranının %73 olduğu görüldü. Arı reçinesinden elde edilen sonuçlar, ekinezya ve plaseboya kıyasla önemli ölçüde daha iyiydi.

6. Genital iltihap tedavisi

Phytomedicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, propolis, genital iltihap tedavisinde yaygın bir ilaca kıyasla daha etkili. 10 gün boyunca, genital iltihapları olan 90 kadın ve erkek, propolis flavanoidleri, asiklovir (genital iltihap tedavisinde kullanılan bir ilaç) ya da plasebo merhem uygulaması yaptılar. Hastalar, merhemleri günde 4 kez kullandılar. Çalışma sonunda, propolis grubundaki 30 hastanın 24'ü iyileşti. İlaç grubundaki 30 hastanın ise yalnızca 14'ü, plasebo grubundaki hastaların ise 12'si iyileşti.

Tıpkı balda olduğu gibi, propolisin sağlık açısından faydaları da üretildiği ağaçlara, çiçeklere ve mekana göre değişiyor. Propolisi, çiğ hali ile doğrudan bir yerel arı yetiştiricisinden edinebilirsiniz. Propolis piyasada balsız da mevcut; propolis özleri ya da tentürlerinin kullanımları daha kolay. Bağışıklık sistemine sağladıkları faydalar, anti-inflamatuar, anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri açısından olduka popülerler.
 
Yukarı Alt