• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
    1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
    2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
    3- Yüzünüze dokunmayın!
    4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
    5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
    5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

PRP İşleminin Olası Riskleri Nelerdir?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
12 Temmuz 2006
17.459
46.950
Pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma (PRP) tedavisi, yumurtalıklara enjeksiyon henüz yeni bir yöntem olduğu için risklerle ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Trombosit denilen kan hücrelerinden zengin serum ayrıştırılıp tekrar aynı kişinin kendisine verildiği için ototransfüzyon olarak tanımlanmakta ve allerjik reaksiyon riskinin minimum olduğu düşünülmektedir. PRP işlemine bağlı riskler enjeksiyon yerinden veya vajinal damaralardan kanama, enfeksiyon, komşu organ yaralanması sayılabilir.

Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma Uygulaması Öncesi ve Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar

- Tedavi öncesi en az 8 saatlik açlık süresinin olması
- Tedavi öncesi alkollü içecekler kullanılmaması
- En az 3 gün öncesinden ginkgo biloba (mabet ağacı), kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, aspirin ve non-steroidal anti-inflamatuvar (romatizmal) ilaçların kesilmesi gereklidir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

- PRP İşlemden sonra 30-60 dakika dinlenip hastalarımız hastanemizden ayrılabilirler.
- PRP işleminden sonra evde 1 gün istirahat halinde olmayı önermekteyiz.
- PRP işleminden 1 gün sonra ılık suyla ve ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir.
- Cinsel ilişki yasağı 7 gün devam etmektedir.
- Spor ve ağır iş yapma gibi aktivitelerden kaçınılmalı, ancak hastalarımızı yormayacak günlük işler yapılabilir.
- PRP işleminden sonra günlük beslenmeye devam edilebilir. Kabız olmaktan kaçınmak adına yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, çorba ve lifli sebze-meyve gibi sindirimi kolay gıdaları tercih etmek faydalı olacaktır.

Cigdem3475

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2019
2
1
Merhaba yazınızı okudum ama pek risklerden bahsedilmiyor çünkü yeni bir uygulama...ben en çok doğacak çocuk ta yapacagi etkileri merak ediyorum. ...sanırım onun hakkında da bilginiz yok. öyle bir pek şık durmamis saygilar...

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
12 Temmuz 2006
17.459
46.950
Merhaba yazınızı okudum ama pek risklerden bahsedilmiyor çünkü yeni bir uygulama...ben en çok doğacak çocuk ta yapacagi etkileri merak ediyorum. ...sanırım onun hakkında da bilginiz yok. öyle bir pek şık durmamis saygilar...

Merhaba,
Yazı bana ait değil bir uzmanın kaleminden çıkmış bir yazı. PRP ise tüp bebek öncesi estetik alanında kullanılan bir uygulama olduğu hakkında bilgim var.

PRP Tarihçesi

Son düzenleme:

Cigdem3475

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2019
2
1
Merhaba,
Yazı bana ait değil bir uzmanın kaleminden çıkmış bir yazı. PRP ise tüp bebek öncesi estetik alanında kullanılan bir uygulama olduğu hakkında bilgim var.
Ben saç ekimi hemşiresiyim biz sac ekimi hastalarimiza yyapıyoruz ve medikal estetik bir çok alanda kullanıyor...Hücre yenilenmesi uyuyan saçları canlanması diye yapılıyor. ..Fakat tup bebekte nasıl olur diye bakarken sizin yayinladiginiz ve riskleri nelerdir diye görünce baktım..risklerinden bahsedilmeyince size yazmayı uygun gördüm...Henüz yeni bir uygulama doğacak çocuklarda ne gibi bir etki yapılacağı bilinmiyor ve anne olmak isteyen adaylara umut vaat ediliyor..iyi gunler

Yukarı Alt