Psikolojiye İlgi Duyanların Okumasını Önerdiğim Kitaplar

Astoria

for whom the bell tolls... time marches on.
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
Astoria filmlerden sonra burayı yeni keşfettim.
Bir psikiyatristin gizli defteri ve Divan ı okumuştum.
Diğerlerinede bakacağım en kısa sürede
Emeğine sağlık :KK68:

Çok teşekkür ederiim, beğenmenize çok sevindim. Umarım diğerlerini de okur ve beğenirsiniz. :)

office

Ben sizden değilim...
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
9 Eylül 2007
21.563
67.316
harika bir başlık olmuş Astoria, bu sayede psikoloji alanında kitap isimlerini paylaşabiliriz :) açıkçası kişisel gelişim kitaplarından çok haz etmem ama psikoloji hatta yer yer nörolojik bilgi içeren kitaplara bayılırım.. naçizane ben de bir kaç tane ekleyeyim..

- Ruhumuzdaki Fırtınalar Mani, Depresyon, Öfke, Çılgınlık... Mehmet Kerem Doksat
- Bir Sosyopatın İtirafları ... M. E. Thomas

- Karısını Şapka Sanan Adam .... Oliver Sacks
- Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları Mesafeli, Reddeden, Bencil Ebeveynlerin Negatif Etkilerinden Kurtulmanın Yolları .... Dr. Lindsay Gibson

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
harika bir başlık olmuş Astoria, bu sayede psikoloji alanında kitap isimlerini paylaşabiliriz :) açıkçası kişisel gelişim kitaplarından çok haz etmem ama psikoloji hatta yer yer nörolojik bilgi içeren kitaplara bayılırım.. naçizane ben de bir kaç tane ekleyeyim..

- Ruhumuzdaki Fırtınalar Mani, Depresyon, Öfke, Çılgınlık... Mehmet Kerem Doksat

- Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları Mesafeli, Reddeden, Bencil Ebeveynlerin Negatif Etkilerinden Kurtulmanın Yolları .... Dr. Lindsay Gibson

Sevgili office, teşekkürler. :) Ben de kesinlikle kişisel gelişim kitaplarından hoşlanmıyorum, bazıları psikoloji alanına hakaret gibi hatta. "Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk" çok güzel bir kitaptı hatta listede de var. :) Karısını Şapka Sanan Adam'ı da okumuştum ama eklemeyi unuttum buradaki önerilerle ikinci bir liste daha hazırlamayı düşünüyorum. Kerem Doksat da kaliteli bir psikiyatrdır, kendisiyle kısa bir sohbetim oldu ama kitaplarını okumamıştım sayenizde hemen okunacaklar listeme ekledim. Umarım bu güzel listenizden diğer arkadaşlar da yararlanır. :KK68:

nameaver

Guru
Pro Üye
11 Mart 2016
11.405
51.688

Boşuna sevmiyorum seni :deli:

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
Sizlerin önerileriyle beraber zenginleştirdiğim listemi tekrar güncelledim. Umarım bu listeyi de beğenirsiniz. :KK68:

Vinka

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
5 Aralık 2016
3.896
18.630

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
Merhaba Astoria,

Harika bir başlık olmuş.

Bireysel psikolojiye Adolf Adler ile başlamıştım. Daha sade, ve gerçekçi bir kitaptır http://www.kitapyurdu.com/kitap/yasama-sanati/10571.html

Merak edenler bakabilir :anne:

Çok teşekkür ederim. :KK36: Adolf değil Alfred ehehe, Hitler ile Adler benzerliği birden karıştırdı herhalde, biliyorsunuzdur tabi şaka bir yana. :) Ben Adler'den ziyade biraz Jungiyenim o yüzden Adler önerisi çok veremedim ama sizin önerinizle de Adler'e giriş yapacağım muhakkak. Diğer arkadaşlar da yararlanırlar dilerim. :KK68:

Bu arada ben de yanlış yazmışım yav demin, puh.

Vinka

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
5 Aralık 2016
3.896
18.630
Çok teşekkür ederim. :KK36: Adolf değil Albert ehehe, Hitler ile Adler benzerliği birden karıştırdı herhalde, biliyorsunuzdur tabi şaka bir yana. :) Ben Adler'den ziyade biraz Jungiyenim o yüzden Adler önerisi çok veremedim ama sizin önerinizle de Adler'e giriş yapacağım muhakkak. Diğer arkadaşlar da yararlanırlar dilerim. :KK68:
Ahahahahah :KK70:

Adolf nereden çıktı :ıslık: Şaka gibi, resmen bir faydam olsun derken rezil ettim. Hayır bir de link atıyorum az daha dikkat et be Vinka :KK70:

Kusurum olduysa affola :anne:

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
Ahahahahah :KK70:

Adolf nereden çıktı :ıslık: Şaka gibi, resmen bir faydam olsun derken rezil ettim. Hayır bir de link atıyorum az daha dikkat et be Vinka :KK70:

Kusurum olduysa affola :anne:

Ben de Alfred yazmışım Albert yazacağıma. Size derken benim de kafa gitmiş, ehehe. :KK70:

Vinka

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
5 Aralık 2016
3.896
18.630
Ben de Alfred yazmışım Albert yazacağıma. Size derken benim de kafa gitmiş, ehehe. :KK70:
Hayır doğru :KK70:

ALFRED ADLER.

Hah dursun burada :KK70: :KK70: Gece gece hatlar error veriyor :ıslık:

Vinka

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
5 Aralık 2016
3.896
18.630

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
Bunun üstüne adamın tüm kitaplarını utançla kaldırıyorum evimde :KK70:

Adler'i psikologların pek tutmama sebebi eşcinselliği bir hastalık olarak görmesi ve eşcinsellere karşı ağır ithamlarda bulunması. Hatta geçen seneydi sanırım, kitaplarını yayınlayan yayınevi önsöz olarak eşcinselliği hastalık olarak görmediklerini sadece Adler ne yazdıysa onu çevirdiklerini söyleyen bir özür yazısı yazmıştı.

seronima

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2017
450
610
23
İki tavsiye de benden gelsin müsadenizle :)

Aşkın Celladı / Irvin D. Yalom (Bir Psikiyatristin Gizli Defteri tadında bir roman. Her bölümde farklı vakalar anlatılıyor)

Şeytan Etkisi / Philip Zimbardo (Çok ses getiren Stanford Hapishane Deneyi ni anlatan ve kötülüğün psikolojisini içeren bir roman. Biraz ağır ama deneyi internetten araştırdıktan sonra belki ilginizi çekebilir.)

Ayrıca okuldaki psikolog hocam Varoluşçu Psikoterapi / Irvin D. Yalom kitabından çok etkilenmişti ve bu kitabı önermişti. Ben henüz okumadım, belki içeriğini araştırmak istersiniz :)

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
16.337
51.155
28
İki tavsiye de benden gelsin müsadenizle :)

Aşkın Celladı / Irvin D. Yalom (Bir Psikiyatristin Gizli Defteri tadında bir roman. Her bölümde farklı vakalar anlatılıyor)

Şeytan Etkisi / Philip Zimbardo (Çok ses getiren Stanford Hapishane Deneyi ni anlatan ve kötülüğün psikolojisini içeren bir roman. Biraz ağır ama deneyi internetten araştırdıktan sonra belki ilginizi çekebilir.)

Ayrıca okuldaki psikolog hocam Varoluşçu Psikoterapi / Irvin D. Yalom kitabından çok etkilenmişti ve bu kitabı önermişti. Ben henüz okumadım, belki içeriğini araştırmak istersiniz :)

Ovvv, müthiş öneriler gelmiş. Çok çok teşekkürler. :) Aşkın Celladı benim de okunacaklar listemde var, Zimbardo'nun deneyi etik kurallar açısından epey ağır ancak ilgi çeken bir deneydir kesinlikle. Varoluşçu Psikoterapi'yi burada ben de çok önerdim özellikle ölüm korkusu yaşayan insanlar için. Kitap çok kalın ve aynı zamanda bir o kadar da sindirerek okunması gereken bir kitap. Ama iyi oldu hatırlattığınız, listeye bu önerdiğiniz üç kitabı da ekliyorum. Tekrar teşekkür ederim. :) Varoluşçu Psikoterapi'yi okursanız birlikte tartışabiliriz burada. :KK68: