Psikopatolojik Vakaları Anlatan Film Önerileri (Meraklısına)

Negoo

Bir çok kez öldüm yeniden hayata döndüm
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Haziran 2010
48.342
147.988
Merhaba @Astoria borderline kişilik bozukluğunu net bir şekilde anlatan bir film var mı? İlk sayfada bir tane gördüm ama onda net anlatılmamış demişsiniz.

Astoria

still alive who you love 💕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.977
45.831
Merhaba @Astoria borderline kişilik bozukluğunu net bir şekilde anlatan bir film var mı? İlk sayfada bir tane gördüm ama onda net anlatılmamış demişsiniz.
Merhaba, mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. İlk sayfada var aslında Fatal Attraction, Türkçesi Öldüren Cazibe. Tam bir Borderline örneğini Alex karakterinde görebilirsiniz orada. Bunun dışında Ingrid Goes West var, yine aralarda bir yerde olacaktı. Sosyal medya bağımlılığının hayatımıza olan korkunç etkilerini muhtemelen bağımlı ya da Borderline kişilik bozukluğuna sahip, tam emin değilim, Ingrid üzerinden görmek yine mümkün, eğlenceli bir film aynı zamanda.

Negoo

Bir çok kez öldüm yeniden hayata döndüm
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
10 Haziran 2010
48.342
147.988
Merhaba, mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. İlk sayfada var aslında Fatal Attraction, Türkçesi Öldüren Cazibe. Tam bir Borderline örneğini Alex karakterinde görebilirsiniz orada. Bunun dışında Ingrid Goes West var, yine aralarda bir yerde olacaktı. Sosyal medya bağımlılığının hayatımıza olan korkunç etkilerini muhtemelen bağımlı ya da Borderline kişilik bozukluğuna sahip, tam emin değilim, Ingrid üzerinden görmek yine mümkün, eğlenceli bir film aynı zamanda.
Tamam teşekkür ederim 😊

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.977
45.831
Şimdi size Güney Kore'den bir film önerisiyle geleceğim. Yönetmeni kendisine Burning filmiyle de bayıldığım Lee Chang-dong.

56. Oasis (Oasiseu)

IMDB Puanı:
7.9

Yılı: 2002

Tür: Dram, Duygusal

Süre: 2 sa 13 dk

Yönetmen: Chang-dong Lee

Oyuncular: Kyung-gu Sol, So-Ri Moon, Nae-sang Ahn

Konusu: Hayat bazen işlenen suçların vicdan sancısını ayyuka çıkartarak çok farklı sapaklara yönlendirir insanları. Jong-du Hong, farklı ve hatta sorunlu bir davranış biçimine sahip olduğu için genel olarak dışlandığı bir hayat sürer. Bir gün bir kaza yaparak istemeden bir adamın ölümüne sebep olur. Hapise girer ve cezası bitip de dışarı çıktıktan sonra vicdan sancısı onu ölen adamın evine kadar sürükler. Orada adamın serebral palsili kızı Gong-ju ile karşılaşır. Kendine hakim olamaz ve kıza tecavüz eder. Gong-ju, her ne kadar acı çekse de aslında tatminsel bir şeyler yaşadığı için Jong-du’ya bağlanır ve bir aşk hikayesi çıkar ortaya. Ancak bu aşk toplumda onları, dışarıda bırakanlar tarafından illaki hor görülecektir.

(Filmdeki psikopatolojik durumlardan birisi DSM-5 tanı kitabında bir tanı olarak yer almasa da halk dilinde Stockholm sendromu olarak bildiğimiz, kurbanın tecavüzcüsüne/alıkoyucusuna saplantılı olarak aşık olması şeklinde tanımlayabildiğimiz bir olay. Bir yandan tam olarak bu sendromun olduğunu da söyleyemiyorsunuz çünkü serebral palsili olan bu kızın kurtuluşu tecavüzcüsünün ellerinde gibi bir şey. Gözleriniz dolarak izleyeceksiniz.)

Night Club

Are you disko?
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
3 Mart 2016
13.487
55.110
Konuna tekrar göz gezdirmişken; ilave yapayım dedim:

1-Aşk (Her)
her-filmi-5399516_o.jpg

Tür olarak psikolojik değil ama psikolojik olarak irdelenebilir.

Konu:
Yalnız yaşayan bir yazar, tüm ihtiyaçlarını karşılaması için kurdurduğu sistemle sıradışı bir ilişki geliştirir.
(Yapay zekaya -aşık- olur yalnızlıktan)

1999'da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı olan çok yönlü sinemacı Spike Jonze'un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın öyküsünü anlatıyor.

2- Ben Tonya (I, Tonya)
images.jpg

Tür olarak biyografik (Zaten biliyorsundur Tonya Harding'in gerçek hayat öyküsü, psikolojik yönü de bence gayet baskın bir film)

Tonya Harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. Buz pateni sporunda giderek yükselen Tonya, memnun edilmesi zor annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan'ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır.

Astoria

Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.977
45.831
Konuna tekrar göz gezdirmişken; ilave yapayım dedim:

1-Aşk (Her)
Eki Görüntüle 2584707

Tür olarak psikolojik değil ama psikolojik olarak irdelenebilir.

Konu:
Yalnız yaşayan bir yazar, tüm ihtiyaçlarını karşılaması için kurdurduğu sistemle sıradışı bir ilişki geliştirir.
(Yapay zekaya -aşık- olur yalnızlıktan)

1999'da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı olan çok yönlü sinemacı Spike Jonze'un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın öyküsünü anlatıyor.

2- Ben Tonya (I, Tonya)
Eki Görüntüle 2584708
Tür olarak biyografik (Zaten biliyorsundur Tonya Harding'in gerçek hayat öyküsü, psikolojik yönü de bence gayet baskın bir film)

Tonya Harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. Buz pateni sporunda giderek yükselen Tonya, memnun edilmesi zor annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan'ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır.
İkisi de izlediğim harika filmler, teşekkürler önerilerin için canım. :)

İzlemeyenler için fazla spoiler vermek istemiyorum ama Her filmi bence varoluşçu psikoloji açısından irdelenebilecek oldukça güzel bir film. Yapay zeka sayesinde sorgulayacağımız bazı şeyler oldu. Mesela bu film açısından ele alırsak birincisi yalnızlık kavramı değil mi? Yani bir insan gibi hayatı olmayan, duyguları olmayan, incinemeyen, aile, birlik, beraberlik gibi kavramların ne olduğunu bilmeyen bir yapay zeka insanın yalnızlık ve hayata katmak istediği anlam ihtiyaçlarını ne kadar giderebilir? Bir de ölüm kavramı var tabi. Yapay zeka sonsuza kadar yaşayabiliyor hatta bir yerde ana karakterin gözünde Tanrılaşıyor. Böyle bir durum gerçekten var olsaydı insanlar nasıl başa çıkarlardı bu durumla? Sorgulanması gereken çok kavram var Her filminde ve çok severek izlemiştim. Tekrar izleyebilirim.

I, Tonya zaten direkt istismar üzerine kurulu bir film, senin de dediğin gibi psikolojik yönü epey baskın çünkü aileden gelen travmaların bir insanın hayatına nasıl etki edebileceğini gösteriyor. Mesela Harding'in baba ve anne figürü temsillerinin romantik ilişkilerini nasıl etkilediğini görmek vurucu olmuştu. Yine şema terapi üzerinden de yorumlanabilecek bir film, Tonya'nın talepkâr annesinden kaynaklı gelişen başarısızlık, yüksek standartlar, ya da yetersiz özdenetim şemaları irdelenebilir. Bir de hafıza ile ilgili ilginç yönler var filmde. Herkes aynı olayı yaşamış ama farklı şekillerde hatırlıyor ve anlatıyorlar.

Bu filmleri de ilk sayfaya ekleyelim hemen. Gayet güzel, psikopatolojik yönler içeren film önerileri.

Yukarı Alt