1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

rahim ağzı kanseri dünyada en çok görülen 2.kanser!

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve oslemm tarafından 27 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : oslemm
 1. oslemm

  oslemm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  242
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

  Rahim ağzı kanseri rahim ağzı anormal hücre çoğalmasıdır. Rahim ağzı kanseri yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalıktır.

  Tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebilir. Çoğunlukla bu uzun yıllar alır; ancak nadir durumlarda bir yıl içinde de gelişebilir.

  Rahim ağzı kanserinin en önemli sonucu ölüm olabileceği gibi, tedavi edilse dahi doğurganlığı engelleyebilir.

  Rahim Ağzı Kanserinin Nedeni Nedir?

  Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü Human Papillomavirüs (HPV) adı verilen bir virüsün belirli tiplerinden kaynaklanır. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir.

  Rahim Ağzı Kanseri Ne Kadar Yaygındır?

  Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olur.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir. Her yıl 490,000 yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı koyulur. Bu, günde 1,300'den fazla yeni olgu demektir.

  Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
  Ne yazık ki, rahim ağzı kanseri ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

  Rahim ağzı kanseri belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

  Anormal vajinal kanama
  Cinsel ilişkiden sonra kanama
  Anormal vajinal akıntı
  Pelvis (kasık) ağrısı  Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?
  Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Jinekolojik muayenenin bir parçası olan Pap testi (Papanicolau smear olarak da bilinir) rahim ağzındaki anormal hücrelerin rahim ağzı kanser öncüllerine veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur.

  Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

  Diğer kanserler gibi, rahim ağzı kanseri de birçok şekilde tedavi edilebilir. Tedaviyi seçmeden önce sağlık görevlisinin göz önüne alacağı bazı konular şunlardır:

  Kanserin boyutları ve hangi bölgelere yayıldığı
  Kadının yaşı ve genel sağlığı
  Rahim ağzı kanseri tedavisinde 3 ana yöntem cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.  Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yöntemi

  HPV ve belirli tiplerinin neden olduğu rahim ağzı kanserinden HPV aşısı yaptırarak korunabilmek mümkündür.

  Düzenli PAP testi ve jinekolojik muayene yaptırarak HPV'nin yol açtığı lezyonlar önceden belirlenebilir ve kansere ilerlemeden önlem alınabilir. Ancak PAP testi nadir de olsa hatalı sonuçlar verebilmektedir.
  Kanser Öncesi Lezyonlar Nedir?

  Kanser öncesi lezyonlar rahim ağzında bulunan, görünümleri değişmiş hücrelerdir. Buna servikal displazi adı da verilir. Her yıl tüm dünyada 40 milyon kadında rahim ağzında kanser öncesi lezyonlar tespit edilmektedir.

  Kanser Öncesi Lezyonların Nedeni Nedir?

  Kanser öncesi lezyonların pek çok farklı nedeni vardır; ancak çoğunlukla bunlar Human Papillomavirüs'ün (HPV) belirli tiplerinden kaynaklanır. HPV'nin genital bölgeyi etkileyen yaklaşık 30 tipi vardır. Bazı tipler rahim ağzında anormal hücrelerin kanser öncülleri veya kansere dönüşmesinde etken olabilir. Bazı tipler de genital siğillere ve rahim ağzında başka iyi huylu (anormal ancak kansere yol açmayan) değişikliklere neden olabilir.

  Kanser Öncesi Lezyonların Tedavisi

  Kanser öncesi lezyonları tedavi etmek için yaygın biçimde kullanılan yöntemler; kriyocerrahi (dondurulma), LEEP (loop elektrocerrahi ekzisyon prosedürü; sıcak bir tel lup ile anormal servikal hücrelerin çıkarılması) ve lazer cerrahidir.
   
  Son düzenleme: 27 Nisan 2008